мами в ГЪРЦИЯ - 6

  • 16 740
  • 283
  •   1
Отговори
# 240
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
mery_79 , здравей, как си със здравето сега?  Hug
Здравейте, мами в Гр  Hug
За живота в Бг - ами аз пък нямам търпение да се преместим в Гърция, но това ще е след 3-4години...
Въпреки че тук живеем добре, не ми допадат хората, политиката, абе нищо не ми харесва от малка още...Никога не приех Бг като моя родина (родена съм в друга държава) и винаги страдах от това.
Прибрахме се преди 10дена, същия ден смених евро в чейнджбюро и ми дадоха фалшиви 20лв (разбрах го в супермаркета, имат машинки за фалшиви двайсетачки). Купих луканка (18.50 за кг), която имаше вкус на сурова кайма; кашкавал, който при запичане не се разтяга, а загаря директно, защото не е узрял, но го продават, защото на този етап тежи най-много.  #Cussing out
Един на всеки трима в Бг е циганин, няма уважение към българката, раждаща деца - нямам право на детски (те пък едни детски - 18лв за първо и 20лв за второ), защото мъжът ми е чужденец и има фирма, обаче колкото и да им доказвам, че в момента за 4години той прави сано инвестиции без печалба, не ги интересува, а циганките получават всякакви помощи. Не съм заритала за тия 38лв, има много майки обаче, на които са им необходими, но не им ги дават...
Политика на геноцид и 17години мутрите са на почит - защо да искам да живея тук?
Приятелите ми са вече из Америка, Германия...
За роднините има телефон, интернет и лятото да идват на гости в Гр.
Нищо няма да ми липсва тук...

# 241
  • Мнения: 2 149
Olympia права си,вече толкова отдавна не съм се прибирала в Бг(повече от година),че съм ги забравила тези неща Shocked явно изпитвам носталгия.
За здравето съм оптимистично настроена,другата събота започвам лечение,ще видим до къде ще я докараме Praynig

# 242
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
Здравейте момичета,
и на мен ми липсва България,но аз до скоро бях там и знам,че на този етап няма да се приберем да живеем там.
За килограмите- не ми върви с диетите.Свалих 20кг(колкото бях качила през бременността)без диети,но сега имам още 10кг от преди и
ми е много трудно с тях.
Тук на Родос е все още топло,става и за плаж,обаче кой ли има време(и желание) да ходи?
OLYMPIA сега ще гласуват за по-високи помощи за второ и следващо дете,както и за по-високи месечни детски. Ще се чудите какво да правите с толкова пари Joy
Шегата настрани,но докато бях в България , бях непрестанно разочарована от неуредиците там.Сега обаче виждам,че някои неща са по-добре уредени.Например-законът,който влезе в сила от началото на тази година-майката да получава 90% от заплатата си в продължение на почти 1 година,както и да получава обезщетение до навършване на 2 годишна възраст на детето.Вярно,че сумите не могат да се сравнят с еднократната помощ в Гърция,но това си е постоянен доход,в продължение на 2 години.Доколкото знам тук се получава помощ първите 3 месеца след раждането.

# 243
  • Мнения: 1 536
Здравейте и от мен.
Ние сме добре, свободно време хич не ни остава, но ви чета от време на време.
Напоследък като че ли ни отпускат малко коликите, та се живее някак Whistling
На мен ми липсва БГ, докато не отида май.Отида ли там,след най много 3-4 дни искам да се връщам.
Трудно е,но още по лош е манталитета на някои и тарикатщината.
"не е важно я да съм добре,важно е Вуте да е зле"и неща от тоя род ми докарват депресия там и все се питам -защо?
(Почти)всеки гледа да прецака другия,по един или по друг начин.Закона на вълците,най вероятно заради трудния живот.
Не важи за всички ,
 дано се оправят скоро нещата.
Някой знае ли дали все още важи двойният стандарт в хотелите в София?
В смисъл,че преди две години и половина плащахме за една стая половин цена в евро и половин в лева,понеже мъжа ми е грък.И това в всеки хотел в който проверих,още ли важи тая идиотщина
.
Дет,за какви добавки говориш за три месеца?
Ние не сме наясно на какво имаме право и взехме само еднократната помощ от ИКА (около 800 евро)за раждането.
По принцип какво ни се полага ,като имаш в предвид,че само мъжа ми е осигурен?
Някой ако има информация да каже,предварително благодаря.
Приятен ден на всички  bouquet
 

# 244
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Здравейте и от мен!
В Солун сме, днес пуснаха и нета. Беба не се обръща, на 1.10 сме на консултация и ако си е още в тази поза ще определим дата за секцио. Всичко вече е готово, докараха мебелите за детската стая, изпрах и изгладих всичко и си стегнах сака. Още ми е странно, че ние ще определим дата за раждането, но пък не сме единствените Wink.

# 245
  • Мнения: 1 567
Ние не сме наясно на какво имаме право и взехме само еднократната помощ от ИКА (около 800 евро)за раждането.
По принцип какво ни се полага ,като имаш в предвид,че само мъжа ми е осигурен?

След като мъжът ти е осигурен би трябвало и ти и детето също да се осигурено от него, като еммеса мели. Това няма да стане автоматично, трябва мъжът ти да е направил съответните стъпки, документи ит.н. в ИКА.
Да, мисля, че толкова е еднократната помощ.

# 246
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Еднократната помощ зависи от осигурителното бюро. Ние сме в ΤΣΜΕΔΕ и ще ни дадат 2500 евро. Осигуряването на детето при нас става за около 5мин. работа. Мъжът ми трябва само да отиде и да даде данните на детето и ще бъде включено в неговата осигуровка.

# 247
  • Мнения: 1 536
Teopr,аз съм записана към неговите осигуровки но детето ни не.Мислех ,че при раздането го записват автоматично или не е така?Я кажете бе момичета ,да се разтичаме ако трябва,че така не става.....
[/quote]


След като мъжът ти е осигурен би трябвало и ти и детето също да се осигурено от него, като еммеса мели. Това няма да стане автоматично, трябва мъжът ти да е направил съответните стъпки, документи ит.н. в ИКА.
Да, мисля, че толкова е еднократната помощ.
[/quote]


Еднократната я получихме,имам в предвид други надбавки,нещо като майчинство за определени месеци ?
Дет спомена че тук е за три месеца,имаме ли право на тези добавки и какво трябва да направим за да ги получим.
Всъщност за каква сума става въпрос?

# 248
  • Мнения: 4 111
Еднократната помощ зависи от осигурителното бюро. Ние сме в ΤΣΜΕΔΕ и ще ни дадат 2500 евро. Осигуряването на детето при нас става за около 5мин. работа. Мъжът ми трябва само да отиде и да даде данните на детето и ще бъде включено в неговата осигуровка.

Точно така, на нас ни дадоха 1790 евро, нищо че родих в България, но имаше срок до 3 месеца след раждането. Искаха и документи от болницата. На косъм да изпуснем срока. Ние сме към ТАТТА.
Мисля, че даваха и годишно нещо, но от другата година, не съм сигурна.

# 249
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Teopr,аз съм записана към неговите осигуровки но детето ни не.Мислех ,че при раздането го записват автоматично или не е така?

При нас не става автоматично, трябва да се иде до осигурителното бюро и да се дадат данните на детето, за да го включат.

# 250
  • Мнения: 514
Еднократната я получихме,имам в предвид други надбавки,нещо като майчинство за определени месеци ?
Дет спомена че тук е за три месеца,имаме ли право на тези добавки и какво трябва да направим за да ги получим.
Всъщност за каква сума става въпрос?

сузи, това не са добавки и не са 3 месеца, а 63 дни след раждането. Това е майчинството, ИКА дава около 10 евро на ден. Но ти не си работила, следователно нямаш право на тези пари.

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

За осигуряването не ти трябва много време и документи.....нали за ИКА говориш  newsm78

Εμμεσα ασφ/νοι (Προστατευόμενα μέλη)

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από Δημοτική Αρχή ή Ληξιαρχική Πράξη Γάμου για σύζυγο ή ταυτότητα και Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης όσον αφορά τα τέκνα.
Φωτογραφία (πρόσφατη).

 
 Детските се получават от ОАЕД, за едно дете около 100 евро.....на година, ти да не помисли, че са на месец  Grinning

Αριθμός τέκνων   Μηνιαίο ποσό       Ετήσιο Ποσό
σε ευρώ
     1                          8,22                    98,64

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

Последна редакция: пн, 24 сеп 2007, 12:57 от shrew

# 251
  • Мнения: 1 567
Виж сега, доколкото знам (за ИКА) аз лично съм в ΤΣΜΕΔΕ, майчинството е за майките, които работят и са в майчинство... три месеца (65-67) дни, вече не помня...

Отидете в ИКА и питайде какви са документите, за да осигурите и бебока...(мисля, че е достатъчно акт за раждане), но не съм сигурна

# 252
  • Мнения: 1 567
За детските, по принцип е така, но има една уловка...
Ако рабододателят, в месечната ти заплата ти води и детските, нямаш право на тях. А повечето така правят. Т.е, за да си вземеш от ОАЕД детските, трябва да имаш служебна бележка, че в месечната ти заплата НЕ влизат детските. Тогава можеш да си ги вземеш от ОАЕД, иначе работодателат ти ги внася...

# 253
  • Мнения: 1 536
Благодаря ви за информацията,момичета,радвам се че ви има.
Тия детски....много пари ей.....Аз си мислех,че поне е сума покриваща памперсите на беб,а то и толкова няма.
Да се задействаме поне да го запишем към осигуровките на мъжа ми,
 Hug на всички ви и приятен ден
  bouquet  bouquet  bouquet

# 254
  • Мнения: 1 536
Teopr,леко и безпроблемно раждане ти пожелавам.
Предстои ти най-важния и най-сладък момент  на щастие в живота ,и не забравяй да ни драснеш два реда за събитието,когато имаш време smile3525 smile3504 smile3525

Общи условия

Активация на акаунт