Въпроси и отговори относно кърменето на близнаците!

  • 62 465
  • 581
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 051
На мен лично ми се струва най-удачно да се сменя гърдата всеки ден, но дали е така е най-добре?

И още нещо - тук в Холандия препоръчват бирата (безалкохолна Simple Smile) за увеличаване на кърмата - била чудодейна!!!

Сменях гърдата всеки ден и аз. По-добър вариант е от всяко бебе на собствена гърда, защото както гърдите и зърната,  така и захапките на бебетата понякога се различават..  Аз имах перманентни проблеми с едното зърно (вдлъбнато) и не ми се искаше никак само едното бебе да суче при по-трудни условия и гърдата да не получава достатъчен стимул.

Така че бяхме по описания начин - всяко денонощие всяко бебе сучеше от една и съща гърда, на другия ден ги сменях. Записвах си всичко по дати - коя от дясно, коя от ляво, коя колко памперса е изцапала, защото на втората седмица започваш да се объркваш и да забравяш, да се чудиш и да губиш време, нормално е Laughing

# 31
  • Мнения: 2 051

1. как да подготвя зърната си за къменето?
2. от коя седмица да започна да ги мажа с нещо и с какво?
3. ако получа ракади/май така се казваше/, и ме боли зверски, как ще кърмя?  newsm78
4. след кой час като родя, да започна опитите да се изцеждам с помпата в болницата?
5. не ям прясно и кисело мляко, проблем ли е? ще имам ли проблеми с кърменето?

1. Не съм ги подготвяла с нищо.

2. Започнах да ги мажа след като започнаха първите разранявания. При мен бяха неизбежни, едното ми зърно е дефектно и вдлъбнато, винаги са ми казвали, че е невъзможно да се кърми са такова зърно, но се оказа, че си е възможно, дори и с близнаци.
Преди години минах с мазане с дефламол, по-късно с гармастан. Не са удобни, защото винаги трябва да се миеш, гармастанът цапа, трябват подплънки, ставане посред нощите.....
С последните бебета ползвах гармастан - страхотно помага и не е нужно миене след мазането.

3. Мажеш и кърмиш често. Внимаваш за правилно захапване. Голяма част от рагадите се получават при хранене под режим - бебето е зверски гладно, реве от един час, нахвърля се накрая по-най отчаян начин на гърдата, хапе и си иска неговото, безпокои се къде е мама и млекцето....ама нали свещеният режим трябва да се спазва....
Ако храниш при поискване бебето е много по-спокойно, че си наблизо, че си на разположение...без друго като суче по-често ще се научи по-бързо да захапва добре.

4. За мен помпата е уред за мъчение....така и не успях да свикна с нея, а не ми е била и нужна.
С пръсти изцеждах по-добре и само в началото - в първия ден след раждането.
Дано бебенцата да са близо до теб и да започнеш рано да ги кърмиш, тогава няма и да ти трябва. Освен ако не решиш да замразяваш запаси, но едва ли ще имаш време за такива подвизи... Wink

5. Внимавах през първите месеци за реакция, после постепенно започнах да ям нормални, че и големи количества кисело мляко. Прясното го поотложих...

# 32
  • Мнения: 2 950
Ведра, благодаря! Права си за Йоана - ранно захранване, кърмене под час. Но тя беше лесна, защото сама се будеше на 3 часа. А тези юнаци не знам какво ще искат.

Ох, много ме плаши кърменето на поискване! Но пък ето че вие казвате, че това е начинът за по-дълго кърмене. Иска ми се поне до 6-ия месец да изкараме, защото мисля да ги захранвам късно. Пък после колкото има, ще давам! Praynig

# 33
  • Мнения: 2 051
Та въпросът ми е: Как взимаше и двете бебета за да ги кърмиш, или някой ти ги подава newsm78 ? Също така ако да речем тази поза ни затрудни, какво ще кажете за тези възглавници, където се поставят под и около гърдите и при тях бебетата си лежат и си папкат, и ръцете са свободни???
Тази поза е показана ето тук : http://www.breastfeeding.com/helpme/helpme_images_twins.html и е първата поза.

Случваше се да ми ги подават, както и да се налага да си ги вземам сама, нощем например не съм будила никой само за да ми помогне с подаването на едно бебе...
Когато трябваше сама да се справя и с двете правех така: Вземам едното бебе, слагам го максимално най-близо на леглото от вътрешната страна и в посока, според позата, в която ще го взема. Вземам второто, сядам с него удобно, намествам се, намествам го и него ориентировъчно, но не го слагам още на гърдата. Вземам първото и го намествам и него, подавам му гърдата, то си започва дейността Grinning После същото с другото. После се отпускам максимално и почивам доколкото мога или просто наблюдавам.
Нощем в началото се случваше да ги кърмя и поотделно понякога - просто го гушкам и подремвам, а по някое време ги сменям.

С възглавници е много удобно, точно така, ръцете са ти свободни и можеш да свършиш някаква друга работа през това време  Mr. Green
Трябват ти различни, няколко големини, пък ти после ще си намериш най-удобното положение. Важното е да не се чувстваш напрегната, да можеш да се отпуснеш и да ти е удобно.

# 34
  • Мнения: 431
Ведра, благодаря ти! Сетих се още нещо. Кое е по-правилно: когато едното се събуди и е гладно да събудим и другото, или всяко да се храни когато се събуди  newsm78

# 35
  • София
  • Мнения: 12 241
Цитат
Кога е нормално да нарастне бюста. Моят съвсем малко е наедрял, само зърната са леко променени. Да не би като родя тогава да се уголеми!   Да не би нещо да не е наред!
    При мен както в другата темичка вече на майтап го обсъждахме, бюста едвам се забелязва. Разбира се има разлика от преди бременността, сега поне се забелязва  Wink Аз също се бях притеснила за това дали няма да окаже влияние на кърменето, но определено няма проблем. Единственото е че може би се налага по-начесто да кърмя, тоест нямам възможност да складирам повече кърма, но реално независимо от бюста всяка майка може да произведе необходимото количество, просто при мен е на по-малки порции  Simple Smile
    На снимките също се вижда какви са ми размерите на гърдите  Simple Smile Сутиен да си призная мразя и много рядко слагам, но при мен няма опасност нещо да увисне, тове е предимството на малките гърди  Simple Smile
    За увисването освен това проблема не е в кърменето, а дори ако не кърмиш би могло да стане по-зле, той нараства рязко към края на бременноста, и ако изведнъж се прекрати лактацията рязко намалява като тези резки промени се отразяват по-зле, отколкото бавното му "увисване" по време на кърменето. Кърменето предпазва и от рак на гърдата. Така че ползата е и за бебетата и за майката  Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 12 241
Цитат
Имам въпросче специално към Aila - няколко пъти гледах снимките и онемявам, но пък и се надъхвам, че и аз би трябвало да мога да кърмя бебешорковци по този начин.
Та въпросът ми е: Как взимаше и двете бебета за да ги кърмиш, или някой ти ги подава  ?
      Писах и изгасна тока... Ако таткото е вкъщи ми ги подава той, ако съм сама както Ведра е писала, слагам едната наблизо, немествам другата и взимам първата. В начолото бяха по две кила и половина и беше лесно, хващах я дори за дрехите на гърба като котенце. Сега пък сами си идват.
      Наистина се запаси с възглавници, важното е да откриеш най-удобната за теб поза, защото поне в началото аз си откарвах по цял ден в леглото с тях и изчетох доста книжки. Незнам дали на снимките се вижда, но аз също съм с възглавници от двете ми страни до тялото и две под главата  Simple Smile. Малките са между мен и възглавниците, като тежеста се поема от възглавниците а с ръцете само ги поддържам. По принцип на мен ми е най-удобно така, но може би защото гърдите са ми малки, при по-голям бюст може би друга поза ще е най-удобна.

# 37
  • Мнения: 431
Благодаря ви много за отговорите. Мисля ако намеря от тези възглавници да си взема и се надявам да мога да кърмя. И честно да си призная малко се притеснявам, защото където ще раждам почти незнаят английски, но се надявам всичко да е ок и да се справя Praynig.

# 38
  • Мнения: 2 950
Ведра, благодаря ти! Сетих се още нещо. Кое е по-правилно: когато едното се събуди и е гладно да събудим и другото, или всяко да се храни когато се събуди  newsm78

Мами, моля ви отговорете на въпроса на Мечето, защото и мен това много живо ме интересува!  newsm26

# 39
  • София
  • Мнения: 12 241
Цитат
Кога може да се премахне нощното хранене. Тоест доколкото знам, вечерното кърмене е след банята, после към 0.00 часа и после в 3.00. Та кога мога да пропускам това в 3.00?   И направо закуска в 7.00. Или много си мечтая? 
И още нещо свързано с близнаците. Как става кърменето през ноща на двамата. Тоест ако не мога едновременно, какво прави другия, той спи или плаче с цяло гърло за мама.    Може ли да си изцедя кърма в 0.00 часа за храненето в 3.00 и примерно да им давам от шишенцата кърма, а не от мен, тъкмо така може и някой да ме отменя в това кърмене. 
Благодаря ви мноооого.
       При кърменето на поискване не се прави нищо специално за премахване на нощното хранене, особено първите три месеца. Толкова малки бебчета особено близнаци които обикновенно са с по-ниско тегло, се нуждаят от хранене и през ноща. Бебетата в началото ядат по-начесто по малко, просто защото стомахчетата са им големи колкото юмручето, а то наистина е мъничко  Wink Отделно нощното кърмене е от изключителна важност за стимулиране на лактацията. Нивата на хормона пролактин който е отговорен за производството на кърмата са най-високи именно през ноща. Тоест с кърмене през ноща се осигурява млякото през деня  Simple Smile
       Отделно тези часове които си споменала може изобщо да не са същите. Това е и идеята на кърменето на поискване за която говорим. При мен в началото се будеха доста често и двете, сега понякога по веднъж. За буденето сама ще усетиш как е при теб. Ако така или иначе се будят и си почти сигурна, че след половин час ще се събуди и другото, нищо не ти пречи да го събудиш когато стане първото за да свършиш набързо и с двете. От това ще има смисъл обаче ако си се научила да ги кърмиш легнала заедно. Иначе ще е по-добре първо да приключиш с едното и после с другото. В момента цялата дейност ми отнема към 10 мин. Тоест таткото става, дава ми ги, слагам ги да сучат и дори заспивам, като хапнат набързо и заспят ги местим в леглата отново. В началото обаче имаше нощи които оставаха доста при мен.
        По-късно когато почти спрят да се будят или го правят всяка по един -два пъти може да не ги будиш. Ако често се будят обаче просто докато свършиш с едното става другото. В този случай предпочитах да будя другата като се събуди едната. Всичко е доста динамично и зависи от конкретното състояние  Simple Smile
      От втория месец обаче откакто се научих да ги кърмя легнала искам да споделя, че никога не съм имала липса на достатъчно сън, просто защото спяхме заедно, а те си хапваха. Или само някой от нас с таткото ставаше за да ги подаде. Наистина малко се разкъсваше съня и сутринта бях схваната от неудобната поза, но на фона на разнасяне на бебета по цяла нощ мисля, че няма от какво да се оплаквам  Simple Smile
     За изцеждането и даването от шише в началото, тоест първия месец и аз така правех, но.... Първо за да го направиш трябва да имаш възможност да изцедиш някъде между кърменията необходимото количество, да отделиш време да го направиш и после да го дадеш с шише. Даването със шише както вече коментирахме е доста рисковано, защото някои бебчета много бързо се отбиват по този начин и предпочитат лесното от шише, при нас пък и доста време пиеха самата кърма от шише. След като заякнаха винаги вместо тази хамалогия горе ми е било по-лесно да им дам директно да сучат.

# 40
  • София
  • Мнения: 12 241
          Ето който иска може да погледне тази статия - Изцеждане на кърмата - кога е необходимо това?
          В резюме.
         При кърменето на поискване лактацията на жената доста бързо се стабилизира и млякото се произвежда според потребностите на детето, без излишъци или недостиг. Това не може да стане ако се кърми само определен брой пъти или поне не винаги. В този случай ако не се изцежда лактацията намалява. Повярвайте ми по-лесно е да дадеш на едно бебе да суче два пъти отколкото веднъж да суче и после ти да се мъчиш да се изцедиш. Тук е споменато и това че бебето се слага при нормални обстоятелства често на гърда не само за хранене, а и за успокоение.
         
Цитат
Преди да родя се бях заканила да не използвам залъгалки, но сега са ми пръв приятел когато и двете са гладни и плачат... Ужас, как се променят възгледите ми.
         Тук ще спомена и опасността от залъгалките. Именно това е причината да не се препоръчват, защото по този начин бебетата задоволяват сукателния си рефлекс и реално може да сучат по-малко от необходимия брой пъти, съществува и опастност от промяна на захапката. Искам да си призная, че аз също бях против залъгалките, но в ужаса първите месеци определено се опитах да им ги пробутам. Но малките с такова отвращение ги плюеха, че в крайна сметка се предадох. В момента съм доволна, но тогава ми идеше да се застрелям. В крайна сметка те предпочитаха истинските гърди, а не това което реално се пробутва да ги залъже  Wink
         ДесиЖ права си за началото това е един от малкото случай когато се налага.
Цитат
Гърдите ми се бяха надули и станали твърди като камък. Лявата дори ми беше червена, а това не бива да става
  Но пък си абсолютно права и с това - Но парадоксът беше, че колкото повече цедях, толкова по-пълни и твърди ставаха. Цеди се както е описано по долу само до преодоляване на проблема, колкото се може по-нарядко.
1.    Ако майката е получила мастит – запушване на  канала на част от  млечната жлеза с мастна капчица или втвърдено мляко. Маститът трябва да се изцежда, ако бебето не може да го изсуче.
2.    При идването на преходното мляко през 3-5 ден след раждането. В това време повечето майки още се намират в родилния дом и получават препоръката да се изцеждат до последна капка, иначе ги чака мастит. По този начин често се предизвиква хиперлактация – образуване на излишно количество мляко. При тази ситуация не трябва да се изцеждате напълно! При активно идване на млякото е нужно бебето да бъде слагано на гърдата толкова често, колкото то иска, да го кърмите по искане на майката тогава, когато то не проявява признаци на глад, но майката чувства, че вече е време млякото да бъде изсукано. И само, ако бебето не иска да суче, например дълбоко спи, но майката вече започва да изпитва неприятни усещания, тя трябва малко да поизцеди  гърдата, за да почувства облекчение! Обикновено потребността от такива изцеждания бива не по-често от 1-3 пъти в  денонощие в течение на 1-3 дни.
 3. За поддържане на лактацията. Желателно е в такава ситуация да се изцеждате 6-8 пъти в денонощие, всяка гърда по 10-15 минути. Или толкова често, колкото позволяват обстоятелствата.
 4..   Ако се налага майката да се раздели с детенцето и да му остави мляко за времето на своето отсъствие.

# 41
  • Мнения: 2 757
Забелязали ли сте когато ви тръгва кърма дали има връзка с глада на бебетата? Може да си внушавам, но понякога ми се струва, че тръгването на кърмата съвпада с момента, когато малките или един от тях огладняват.
Освен това срам не срам съм на ръба да откажа кърменето, не заради друго, а щото това непрестанно кърмене и недоспиване не убива. Изнервям се, държа се гадно с хората около мен и рискувам бъдещето на семейството си. Много го мисля, въпреки че знам всички плюсове на кърменето и че бебоците, особено Ева от шише пие много трудно и само цица признава. За утеха да не говорим, че често това е единственият начин. Но иначе се убеждавам колко ненормално нечовешко е да кърмиш близнаци на поискване. Под режим не става поне при нас и поне за сега. Мноооого се чудя   ooooh! newsm78

# 42
  • София
  • Мнения: 12 241
   Връзка има от тази гледна точка, че ако кърмиш често, просто гърдите знаят че след час и нещо горе долу вече трябва да следва ново кърмене. Това с протичането на гърдите беше само в началото, след трети-четвърти месец преминава. Все пак ако направя по-голяма пауза почвам да усещам че се напълват, но рядко ще протекат. Друг е въпроса че когато засуче някое бебе веднага тръгва кърмата, а след втория месец когато се опитах при пълни гърди да изцедя нещо нищо не стана, а първия месец нямах проблем да изцеждам.
   НикиФин разбирам те напълно. При недоспиване няма как да не се изнервиш, а това определено не е от полза за никой. Аз лично си почивах най-много именно докато кърмех. Не става ли да кърмиш легнала поне с едното бебче? Много ли шават по време на кърмене, изобщо ли не става да кърмиш и двете едновременно. От момента в който го измислих при мен начина за кърмене на две, а просто нямаше как защото не можех да стоя с отворени очи от недоспиване, а трябваше да ги накърмя определено не съм имала проблеми с недоспиването. Незнам разглеждала ли си ми снимките на това как ги кърмя.
    Ето една
    http://www.snimka.bg/album.php?album_id=106418&photo=35
    parola - uc,;eke
    Погледни последните снимки, там хубаво се вижда как съм се обградила с възглавници и по същия начин през ноща можех и да поспя. След като хапнат и заспят поне при нас таткото ставаше и ги оставяше по леглата, защото иначе се схващах много.
    Другото което бих те посъветвала е да продължиш с това което правиш сутрин. Не спирай изцяло с кърменето, а просто замени някои от храненията с АМ, въпреки че по принцип при дохранване се препоръчва всяко от храненията да е смесено, а не едно изцяло кърма а друго АМ. След време обаче ритуала по приготвяне на АМ и изяждането му от бебчетата става по-дълъг и отнемащ време от накърмването им. Единственото му предимство е че може и друг да го свърши. При мен след втория месец както и ти си споменала и двете напълно отказаха шишетата и хапваха само от гърда.
    Надявам се наистина скоро да открише начин да си почиваш повечко, защото наистина човек не може да издържи без сън  Peace
     П.П А ти защо пишеш тук, а не бягаш да си починеш  Wink

# 43
  • Мнения: 5 285
NikiFin , не се отказвай,ще съжаляваш после. С шише изобщо не става по-лесно,даже напротив. Аз съм го изпробвала. В началото лекарката ни шашна,че млякото ми не стига за двамата и плачат от глад и аз започнах да ги дохранвам,но това е ужас. Да ставаш посред нощ да правиш мляко,да миеш шишета,да изваряваш,брррр. Не ми се сеща за този момент. После се оказа,че децата наддали по 2 кг за месец и изобщо не са плакали за мляко. Но не това е важното,а че кърменето е много по лесно и на поискване да е , няма да е много дълго времето когато ще започнат да сучат по-нарядко. Не прави грешката да се отказваш точно сега,остава ти месец два и всичко ще се нормализира малко. Ако искаш да си помогнеш намери начин да ги храниш заедно,иначе наистина е изнервящо и няма време за почивка. А ако не можеш то поне нощем ги кърми легнала,макар и по един. Аз така правех - като се събуди единия вземам го при мен,лягам на една страна, давам му да суче и заспивам. Като се събуди другия ставам,оставям първия,взимам гладния,лягам с него на другата страна и пак заспивам. Така успях да си наваксам съня. Опитай и ти. А ето как аз кърмех едновременно нелегнала. Опитай така ако ти е по-лесно.

 И на Деси искам да кажа,че ние на 10 месеца и половина още се кърмим нощем,така че не бързай с отказване на нощното хранене Simple Smile И на мен ми се искаше като другите дечица да спрат да сучат нощем към 3-я месец. Да ама не. Някои майки не сме  с такъв късмет. Дано ти си от другите де Peace Но не им спирай нощното хранене принудително.

# 44
  • София
  • Мнения: 12 241
   Абсолютно подкрепям Джина относно това да опиташ да кърмиш легнала дори по едно бебе, за да можеш да си починеш.
   С моите гърди, тази поза не става... Wink
   За кърменето нощем всичко зависи от бебето, познавам кърмени бебета които спят още от първия месец по цяла нощ, и други хранене с АМ които още се будят. Някъде имаше много хубава статия за това защо бебчетата се будят ако я намеря ще пусна линк. На мен много ми хареса.

Общи условия

Активация на акаунт