Въпроси и отговори относно кърменето на близнаците!

  • 62 483
  • 581
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 638
О-о-о, това как се спи сладко на мама на гърдата ми е до болка познато  Simple Smile И досега така сладко си подремваме  Flutter Аз в началото гледах да ги държа поне по 20 мин. Като заспят ги събличам малко, вдигам ги да се оригнат, сменям им памперса, все такива "неприятни" неща  Mr. Green Помага и като ги побутваш под брадичката, тогава пак започват да сучат.
А щом гърдите ти са пълни мисля, че нямаш проблем с кърмата, трябва само да разбудиш юнаците  Tired

# 76
  • София
  • Мнения: 12 278
Цитат
Може би мъничките са в седмица на скок в растежа, защото постоянно се будят да сучат на 1,5 -2 часа, а преди сучеха на 3-4. От лявата ми гърда постоянно тече мляко, а като я извадя да кърмя направо пръска в лицето на бебето  Smile Мислех да опитам да кърмя известно време на нея само Джордана, която суче повече и е по-голяма. По принцип има ли проблем да "дам" една гърда на всяко бебе или е още рано и е добре да стимулирам еднакво и двете?
       Да може би са във фазата на скок, но пък както описваш положенето не мисля че кърмата ти е недостатъчна тоест няма смисъл да сучат по начесто. Може би просто са пораснали и не спят вече по толкова дълго време, а най-удобно се наблюдава света гушнат на сигурно в мама  Wink За гърдите аз първо бях предложила по малко производителната на по-добре сучещата, като се оправиха ги менках всеки ден, а вече по-късно изобщо спрях да следя коя на коя предлагам. Знам обаче че има мами които си определят по една гърда на бебче. Не мисля че е проблем който и от вариантите да избереш  Simple Smile Пиши дали пак са се появявали буци и как е положението  Simple Smile
       Мечето както и Лиди и Фата са споделили, наистина вечер кърмата е по-малко, а и бебетата са по-нервни. Вариант е решението на Лиди да се дава само тогава добавка, все пак за да сте спокойни, въпреки че аз просто ги кърмех именно тогава доста често през половин час някъде. Задължително обаче трябва да се предлага колкото се може по-малко АМ и да има кърмене нощем. Винаги съществува и опасността обаче от АБКМ, колкото и малко да е добавката. Ако имаш възможност може да направиш както една друга мама на близнаци ме беше посъветвала. Сутрин когато количеството на кърмата обикновенно е най-голямо, след хапването на малките изцежда останалото и вечер го дава като добавка. Както описваш при теб може би обаче няма проблем с количеството кърма. За времето което сучат тоест 10 мин могат спокойно да се наядат, има много бебета които още от началото хапват набързо, за задното гъсто мляко не се притеснявай, определено стигат до него, при кърмене на едно бебе и предлагане ту на едната ту на другата гърда може да съществува тази опасност, но при нас е малко вероятно защото и двете се предлагат често и просто няма как да не се стигне и до задното мазно мляко. Това със заспиването и при мен беше така, какво ли не пробвах докато просто малките пораснаха и заякнаха и пробле  ма изчезна.  Моля те пиши какво е станало с прегледа и колко сте качили:pray: Вече сте във възрастта когато и коликите ги подхващат, а те много често се бъркат и от бебите и от майките с глад и единствения начин по който се успокояват бебчетата е на гърдата. При АМ наистина спят повече и по-дълго, просто защото стомахчето се натоварва повече и по-трудно се преработва,кърмата се усвоява от половин до един час. Какво да се прави кърмачетата определено са по-трудни за гледане отколкото бебета на АМ...

# 77
  • Мнения: 431
Айла, благодаря ти за отзивчивостта, действаш ми много успокоително.
Оказа се, че сме качили по 300гр. за 9дена Grinning! Педиатъра каза да не се притеснявам, ако папитата се пълнят и ако нанкат поне 2часа след кърмене. Е, мойте не винаги нанкат, особенно следобед е много весело-ревем та се късаме, аз предлагам цицата и на двамата и като сукнат малко и заспят в мен, ама в момента в който ги сложа в леглата им и хайде пак  Crazy!!!
А когато имам съмнение, че са ме пресушили и като стисна гърдата направо им измивам очите. Онзи ден Алекс имаше пролеми със акото и доста го болеше стомахчето. Последвах съвета на педито и му ръгнах в дупето клечка за уши напоена със зехтин и милия след няма и половин час 3 пъти пълни папито, а аз първоначално си мислех, че не се е нахранил достатъчно и все давах гърдата. Кога ли ще започна да се ориентирам дали плачат от глад или от нещо друго newsm78?

# 78
  • Мнения: 3 638
Мече, радвам се, че юнаците наддават, да го дават все така!  Heart Eyes Много ми хареса и това за клечката за уши със зехтин, дано само не ми се налага да го използвам този метод  Mr. Green
Иначе за да се ориентираш кога плачат от глад може да гледаш дали извъртат главичка с отворена уста, сякаш търсят да захапят гърда или изкарват навън езичетата и примлясват. Мисля, че в кърмаческия има едно клипче където ясно се вижда как бебето иска да яде.  На мен тук ми бяха казали също като ги галиш по бузката и си завъртят главичката с отворена уста и това е знак, че са гладни. Ако само си реват често пъти реват просто от скука и като ги завъртиш на другата страна или им говориш или ги погалиш сами спират. Аз още от началото ползвах малко "крути" методи, предупредих всички, че бебетата на ръце няма да се дундуркат излишно, защото мама няма 4 ръце  Naughty След ядене ги оставях в креватчето, отначало малко капризнечеха, особено Мариза, но сега вече си знаят и си заспиват спокойно, само понякога малко мрънкат. Но да не се хваля много, че знае ли се  Crazy

# 79
  • Мнения: 405
Леле Мечееее,поста ти сякаш аз съм го писала.всяка една дума се отнася и за моите юнаци,с тази разлика че ни мога да изцедя и капчица след като са яли.Направо съм пресушена  LaughingНадявам се е времето следобедите и вечерите де минават по-леко.Нощем не се плаша,поне знам че мляко имам,но през другото време е голяма дилема.
Стефко също има проблем с акото и ще взема да пробвам твоя съвет.Благодаря

# 80
  • София
  • Мнения: 12 278
   Мечето много се радвам, че сте наддали достатъчно. Наддаването и пълните памперси са единствения сигурен показател че бебетата хапват достатъчно. Иначе те могат да ревят и да се неспокойни по много други причини, които притеснената мама както и аз някога да смята че е глад и че млякото не стига.
   Лиди, а сутрин както предложих нямаш ли излишна кърма, която евентуално да изцедиш и да даваш вместо АМ, като добавка вечер? Наистина вечерите са най-трудни, спомням си че ги слагах на гърдата да ги приспивам, уж заспиваха и в момента в който се пробваме да ги преместим се будят и така 5-6 пъти, накрая определено се изнервях, но явно без да усетя и този момент е отминал  Simple Smile
   За запека, варианта с клечката или термометър аз бих използвала в най-най-краен случай или изобщо не бих. Първо трябва да сте сигурни че става въпрос за запек. За това може да се говори единствено ако се вижда че заради него бебето изпитва дискомфорт и след изхождане консистенцията е твърда. В противен случай не става дума за запек. Кърмачетата към третия месец при нас поне може да почнат да усвояват кърмата толкова добре че да не се изхождат и седмица. Случвало ни се е и не е проблем. Накрая беше малко по-гъстично, но определено не беше запек, качваха достатъчно.  Ако все пак има проблем се прави масажче на корема на бебетата и майката може да почне да яде тя разхлабващи храни.

# 81
  • Мнения: 405
Айла,нямам достатъчно дори да ги нахраня ,камо ли да изцеждам.Опитвах с какво ли не .... и на ръка и с помпа,повече от 10,максимум 20 не излиза.направо ми се плаче,не знам до кога ще издържим на кърмене.Те порастват и искат все повече и повече.Много са неспокойни след хранене и търсят още и още... Sad

# 82
  • Мнения: 2 950
Хайде аз започвам с въпросите!
Първо да споделя, че в родилното водих неистова борба да кърмя близнаците. Вдигах кръвно и ме караха да пия лекарства, които възпрепятстваха кърменето... аз съответно отказвах лекарствата и така всеки ден по няколко пъти разправии, че ще си кърмя децата и че като се прибера в къщи ще се успокоя и няма да имам високо кръвно... та така! Преборих се де! Кърмя ги откакто ми ги дадоха с две нощи спиране заради първите дози на въпросните лекарства, които изпих, но като видях, че ще продължат изкуственото мляко се заинатих! Naughty После ми даваха добавки, но и тях не давах.

 - Сега съм си в къщи. Кърмя ги на поискване. Общо взето се будят сами през 2,5 - 3 часа. Но ако се събудят по-рано, пак давам. Ако спят повече, не ги будя! Нали така трябва?

 - Педиатърката ми каза, че за момента, щом имам достатъчно кърма, да не я стимулирам допълнително с лактогонен чай. Мисля да я послушам и да започна да го пия, когато кърмата намалее. Какво е вашето мнение?

 - Знаете ли храни, които поддържат количеството кърма? Аз знам за овесени ядки, мюсли, течности, супи... Кажете още нещо?

Благодаря предварително! Hug

# 83
  • София
  • Мнения: 12 278
  Деси честити бебчета отново и прибиране вкъщи. Вярвам че там ще си по спокойна и проблеми с кръвното няма да имаш. Радвам се че си се преборила в болницата, на мен също ми предписаха за обрива нещо несъвместимо с кърменето въпреки че изрично бях предупредила.
 
Цитат
- Сега съм си в къщи. Кърмя ги на поискване. Общо взето се будят сами през 2,5 - 3 часа. Но ако се събудят по-рано, пак давам. Ако спят повече, не ги будя! Нали така трябва?
  Съвсем правилно постъпваш. Именно това е смисъла на кърменето на поискване, да се оставят малките сами да си направят най-удобния режим. Все пак в рамките на нормалното може и ти да им помогнеш. Основно например да се хранят заедно и по едно и също време например. Тоест ако кърмиш едновременно и едното бебе се събуди за хранене, не пречи да събудиш и другото и да приключиш и с двете  Wink Ако само отвреме на време правят по-големи паузи няма никакъв проблем. Опасно е ако това е постоянно и нямат достатъчно хранения, примерно при тежка жълтеница и поспаливи бебета. Тогава се налага да се будят.
 
Цитат
- Педиатърката ми каза, че за момента, щом имам достатъчно кърма, да не я стимулирам допълнително с лактогонен чай. Мисля да я послушам и да започна да го пия, когато кърмата намалее. Какво е вашето мнение?
   Аз лично пиех първия месец българския лактогонен чай, но реално по-скоро за мое успокоение. Нямаше никаква разлика когато престанах да пия. Важното е да поемаш достатъчно течности и да се храниш пълноценно. Най-важно за достатъчна лактация е просто честото кърмене. Всичко останало като храна и течности, оказват много малко влияние на лактацията, по-скоро е за успокоение на майките че нещо правят  Wink Така че педиатърката ти е права в този случай, че не е необходимо  Simple Smile Но нищо и не пречи ако искаш да пиеш, защото в него например има анасон, който действа и успокояваща за коликите на бебчетата, все нещо преминава през кърмата.
   
Цитат
- Знаете ли храни, които поддържат количеството кърма? Аз знам за овесени ядки, мюсли, течности, супи... Кажете още нещо?
   Мисля че горе-долу отговорих на този въпрос. Важното е пълноценна и разнообразна храна и достатъчно течности. Ако обичаш и не ти пречи да хапваш изброените неща ще е от полза, но не е определящо в повечето случай. Кърменето на поискване, без даването на нищо допълнително на малките като течност например е достатъчно за поддържане на необходимото количество кърма  Simple Smile
   Само да споделя да не се шашкаш от първия скок в растежа, който е някъде средата на първия месец. Просто ще почнат да се будят по-начесто и да искат да хапват. Решението е по-често кърмене за известно време Simple Smile Може и да не се случи при вас или просто да не го усетиш  Simple Smile

# 84
  • Мнения: 2 950
Дългото спане се случва от време на време. Събират им се по 8-9 хранения на денонощие, мисля, че е добре.

Какво значи по-начесто! newsm78 На какъв най-кратък интервал мога да им давам? на 1 час например?  newsm78 И значи да им давам без притеснение и то ще отмине? newsm78

# 85
  • София
  • Мнения: 12 278
  Може да видиш тази статийка ако искаш - Лактационни кризи
  При кърмене на поискване може и да се стигне до кърмене доста начесто, дори и през час, но не е задължително. Обикновенно това продължава до седмица, когато гърдите отново успяват да настигнат рязко повишените нужди на бебетата от кърма.  И отново започва кърмене през три часа средно.
  Да осем, девет хранения са напълно нормални като брой. Ако не даваш допълнително нищо може да си следиш дали пишкат достатъчно често, като това е сигурен показетел че хапват достатъчно  Simple Smile

# 86
  • Мнения: 2 950
Благодаря, Айла! Hug
Доста често пълнят памперсите и двамата. Освен това на всяко преобуване пикаят на поразия  Joy Допълнително давам само няколко капки вода за изплакване на устата след кърмене. Но не мисля, че за сега има криза, защото кърма в гърдите остава винаги след хранене  newsm78

Може ли да те питам нещо друго, ако си го правила де или към кого да се обърна по въпроса? Остава ми кърма, която искам да замразявам, вместо да хвърлям. И докато кърмя от едната гърда, от другата директно тече в шишенце, което притискам с лакът и после имам за доизцеждане. Знаеш ли колко време трае замразена кърма във фризера? Месец-два?  newsm78 Искам сега да се възползвам, докато е много, че после неминуемо ще намалее, пък и техните нужди ще нараснат и няма да има тази аванта Joy

# 87
  • София
  • Мнения: 12 278
     Явно ги кърмиш по отделно  Simple Smile Разбирам че се справяш, но може да опиташ и едновременно, определено е доста по-удобно и спестяващо времето.
     Ето информация за сроковете на замразена кърма - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=156629.20
     Аз лично само замръзявах и така и не измислих после за какво да я използвам, но в определени случай пък би могла да е от полза  Simple Smile

# 88
  • Мнения: 517
Много интересна информация... Благодаря и аz. Засега само чета и се мотивирам.

Успех на DessiJ   bouquet

Много ме радва, че в повечето германски клиники не се съzдават иzкуствени бариери zа маики, които искат да кърмят. Напротив, насърчават се. Маика ми твърди, че не е необходимо да се превръстам в кравичка и да кърмя прекалено дълго, но аz си мисля, че това е било мотото на неиното поколение. Аz лично сте се постарая да направя каквото zависи от мен и да кърмя максимално дълго бъдестите бебчовци... Praynig

# 89
  • София
  • Мнения: 12 278
  Лале радвам се че сме полезни с нещо  Simple Smile Може да погледнеш и тази темичка ако искаш  Simple Smile
  Въпроси и отговори свързани с кърменето

Общи условия

Активация на акаунт