За Карлсон, който живее на покрива

  • 10 770
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
Карлсон ми се вижда като един егоист- използвач, който манипулира едно самотно и всеотдайно дете.

Абсолютно същото беше и моето мнение, когато като дете четох книгата и изобщо не ми хареса.  Sick

Всички останали книги на А. Линдгрен - обожавам, а на "Пипи" се научих да чета.

# 16
  • Мнения: 6 315
И аз харесвам Карлсон

оо на мен все още ми е симпатичен Crazy Crazy Crazy Laughing

но харесвам и всички други, защото всеки си има своето очарование Wink. И винаги ми се е искало поне малко да мога да бъда като него и като деля по братски с някого да има 7 за мен и 3 за него Wink.

# 17
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Карлсон винаги ми е бил ужасно гнусен, даже като бях дете повече. Така и не можах да я дочета като малка, все му се ядосвах и ми беше жал за Дребосъчето. Виж Емил и Пипи са друга работа. Колкото пъти ги чета, все съжалявам, че не ги познавам. Макар че напоследък като виждам как за някои неща дъщеря ми прилича на Пипи, малко ме хваща страх.

От препрочетените като порасла детски книжки само от Маншон,... се разочаровах, видя ми се доста постна и посредствена.

ПП Иса, и аз се научих да чета на Пипи. Всъщност тя ми е първата самостоятелна книга, която даже прочетох за 1 ден. Спомням си го много картинно, а бях на 5. От тогава съм я чела най-малкото 15 пъти Simple Smile

# 18
  • Мнения: 2 567
От препрочетените като порасла детски книжки само от Маншон,... се разочаровах, видя ми се доста постна и посредствена.

Покрай малката и аз се зачетох в Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада. Ами и на мене сега на дърти години  Simple Smile ми се вижда скучновата, но на нея много и харесва. Същото стана като прочетох Двойната Лотхен, Лукчо, Пипи и разните френски, индийски и от други народи приказки. Ами не ме грабнаха така както като бях дете. Детето в мен явно вече го няма  Rolling Eyes
Сега се чудя дали да почна да чета за Емил. В спомените ми той е палаво, сладко момченце. Сега сигурно няма да гледам на него по този начин и май е по добре поне за един герой да запазя хубав спомен от детството си.

А Карлсон ми е бил винаги гаден и мазен и затова не съм и мислила да купувам на малката, книгата.

# 19
  • Мнения: 1 470


А Карлсон ми е бил винаги гаден и мазен и затова не съм и мислила да купувам на малката, книгата.
PeaceНа мен от тези най-любима ми е Роня,между впрочем,тя доста добре ме изразява и като личност,може би за това...И бих се радвала и моите момчета да я харесат...Вече сме им я чели с баща им,но бяха още малки...

# 20
  • Мнения: 8 999
Не забравяйте, че Карлсон може би е една детска измислица. Никой, освен Дребосъчето, не знае дали Карлсон действително съществува. Да, той е използвач, манипулатор, но дали това всъщност не е самото Дребосъче, което намира оправдание за собствената си лакомия, безразсъдство, беладжийство, непослушание и склонност към лудории, чрез създадения от самия него образ на Карлсон. Та погледнете дори описанието на този персонаж - той е направо НЕВЪЗМОЖЕН. Нисък, дебел чичко /защото детето търси подкрепата на някой възрастен, несериозно ще звучи, ако то се скрие зад друго дете/, че на всичкото отгоре и с перка на гърба. Той въплъщава всичко онова, което малкият човек иска да бъде, но се и страхува да не би да се превърне в реалност. Карлсон сякаш изскача от насечен и объркан детски сън - малко страшен, малко смешен, малко фантастичен. Самото Дребосъче не може да прецени дали този сън е кошмар или лудешки весел.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 783
Im_im, не е ли още малко твоето дете, да четете Карлсон?Аз избързах с баткото и когато стана в първи клас не искаше нищо да чете от детските, защото ги бяхме чели заедно.

Може би е малък, но се запали покрай една картинка - "кое е човечето с перката?", така започнахме.

# 22
  • Мнения: 3 491
И моите момченца не харесват Карлсон. Идеята за човек с перка на гърба, който живее на покрива, им се стори много интересна, изгледаха с любопитство някаква руска анимацийка от youtube, но дотам. Казаха, че е много лош, защото яде бонбоните на момченцето (в тяхната морална класация това е една от топ-лошотиите, някой да ти яде бонбоните), и с това им свърши интересът към Карлсон.
А Пипи не я разбират. Как така живее без родители, и смята, че това е весело? Как така не й се ходи на училище и не й е интересно там (това моят ученик го пита)? А аз си признавам, че ми става драго от въпросите и неразбирането на Пипи.  Flutter
Четат други детски книжки, разбира се, и имат други слабости, аз не им натрапвам вкусове. Детската литература не се изчерпва с Карлсон и Пипи, и не мисля, че който и да е автор трябва да се абсолютизира.

# 23
  • Мнения: 2 254
Не забравяйте, че Карлсон може би е една детска измислица....
С всяко препрочитане на книгата(последно беше преди няколко месеца)затвърдявам тезата!
 Обичам те Карлсон! Бараба такъв....

# 24
  • Мнения: 3 405
Карлсон е нашата противоположност, такива, каквито може би тайно искаме да бъдем, но нормите не позволяват - една гледна точка.
Карлсон е такъв, за да ни накара да осъзнаем, че това не е хубаво и да не искаме да бъдем като него - друга гледна точка.  Grinning

# 25
  • Мнения: 920
Ше цитирам по памет г-жа Сетергрен пред възмутените лелки
Пипи може би невинаги постъпва изтънчено, но има добро сърце. Никой не е толкова мил към Томи и Аника,колкото Пипи.

# 26
  • Мнения: 500
Аз по принцип не съм фен на Карлсон,но обожавам ПИПИ! PeaceИ сега си я чета честичко.... Joy

# 27
  • Мнения: 306
Не забравяйте, че Карлсон може би е една детска измислица. Никой, освен Дребосъчето, не знае дали Карлсон действително съществува. Да, той е използвач, манипулатор, но дали това всъщност не е самото Дребосъче, което намира оправдание за собствената си лакомия, безразсъдство, беладжийство, непослушание и склонност към лудории, чрез създадения от самия него образ на Карлсон. Та погледнете дори описанието на този персонаж - той е направо НЕВЪЗМОЖЕН. Нисък, дебел чичко /защото детето търси подкрепата на някой възрастен, несериозно ще звучи, ако то се скрие зад друго дете/, че на всичкото отгоре и с перка на гърба. Той въплъщава всичко онова, което малкият човек иска да бъде, но се и страхува да не би да се превърне в реалност. Карлсон сякаш изскача от насечен и объркан детски сън - малко страшен, малко смешен, малко фантастичен. Самото Дребосъче не може да прецени дали този сън е кошмар или лудешки весел.

 Peace

детските книжки често могат да бъдат отнесени 100% към живота ни на вече възрастни или порастнали деца Grinning

у нас най-пресен е примерът с Приключенията на Лукчо - не всичко мога да обясня на Мая, но и на мен самата ми е много интересно и забавно да правя паралели с живота си

Астрид Линдгрен и Джани Родари са ми любимци от дете Grinning

# 28
  • Мнения: 3 861
май само аз обожавам Карлсон и си мечтая за перка на гърба и малка къщичка на покрива САМО ЗА МЕН!!! Crazy Crazy Crazy

# 29
  • Мнения: 580
На мен Карлсон ми беше любимата книга, на баница беше заприличала и рецитирах свободно по глави. Много съм искала да си имам такъв таен приятел само за мен си и много ме беше яд на родителите на момченцето, че не му вярваха в началото  Rolling Eyes
Дъщеря ми не може да чете свободно на български, но я чете на немски, гледала е филмчето (анимационното!) може би над 20 пъти и много се забавлява.

Общи условия

Активация на акаунт