За деликатността на 5-годишните ...

  • 1 613
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 421
 Щерката(7 г.) вече мога да кажа, че безупречно усеща кое може да каже и кое не(т.е. с кое би обидила някой). Е, някой път въпреки това го казва.
 Като беше по-малка ме е поставяла в неловки ситуации и съм се чудила как да се измъкна и да се извиня.
 Сега е ред на синчето. Говорим с някой и той казва - Миришеш лошо!(с подобаваща физиономия). А ако някой е с лош дъх направо не му се разминава казването в прав текст, а може и да го прати да си измие зъбите.

 Една приятелка ми се оплака, че щерката(5 г.) отишла с баща си в командировка. Влязла в стаята, където са се били събрали колегите му и се обърнала към един от тях - Ти ли си този, дето жена му е ревнива? Мъжът й се сбъркал какво да обяснява hahaha

# 16
  • Мнения: 24 467
Пък при нас много редовно беше не безизвестното: "Тази леличка кога ще си ходи?"
Този въпрос и аз съм го задавала на майка си, дори на възраст, на която лично си го спомням и до днес. Е, помня и какво ми обясняваше тогава моята майка, когато въпросната леличка си тръгна.

# 17
  • Мнения: 55
не знам защо основно  аз съм обект на тези "откровения "
- Защо госпожата от детската  градина  е толкова красива , а ти си стара и имаш бръчки?
 - / в болницата  по време на преглед/: Докторе, виж мама колко бръчки има!
- Не  идвай с нас на морето, че си много дебела и ще го изплискаш
- Мамо аз те обичам, въпреки че имаш толкова грозна пъпка на носа

вече почвам да се комплексирам, явно в детските му очи съм някакво грозилище!

интересно че към външни хора   не прави никога  такива коментари

# 18
  • Мнения: 967
Ние все още не сме изпадали в такава ситуация, но аз бих обяснила на детето, че не бива на хората да се казват неща, които ги правят нещастни. Ще му обясня, че всеки човек иска да е здрав, млад и красив, да има хубаво тяло и да мирише добре. Така че, когато казваме на хората, че са дебели или стари, или пък че миришат лошо, нищо че това е вярно думите ни ги натъжават и по-добре да си замълчим  Peace

# 19
  • Мнения: 14 654
Не 5, а 4-годишен, синът ми е крайно откровен и не съзнава, че с някои казани истини може да засегне човек. Не мога да му обясно защо хората се засягат след като той си е казал истината.
Каза на една съседка, че от нея мирише на старче и не поиска да се извини, понеже това било вярно, пък тя адски се обиди и много настояваше на извинението, накрая детето със сълзи на очи се извини, но не съзнаваше защо;
На мой приятел му каза да си тръгва, защото в нас не било позволено за дебели хора, всъщност искаше да му намекне, че е дебел;
Попита друг мой приятел, който е черен, дали това от което пикае също е черно, нарича го и "черната кожа".

# 20
  • Мнения: 7 263
Според мен ан тази възраст всички са тактични като малки немски танкове пред Сталинград. И моя малкия не прави изключение. Една сутрин ме гледа как се обличам за работа прави ми някакви комплименти колко съм хубава и т.н. и аз пърхам ли пърхам с него към градината.

На входа се засичаме с едно детенце от неговата група, което го водеше таткото. Малкия го вика по име и след обичайните поздравления се обръща към мен и обяснява - "Виж мама колко е хубава днес, даже е с оранжеви гащи #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy"
Защото се бях нагласила в един костюм в оранж и съответно си бях подбрала и бельото в тази гама, дори му обяснявах че е хубаво да се обличаш в тон. bowuu bowuu bowuu
Питайте ме как се изчервих идеше ми да потъна в дън земя  hahaha Joy hahaha Joy hahaha Joy

# 21
  • Мнения: 647
Това е едно от очарованията на 3-4-5 годишните Mr. Green Подобна непрестореност на някое дете винаги ме е карала да се усмихвам и да се забавлявам. За "детските бисери " си имам даже специален тефтер , където са описани и всички засегнати. Нека след години да се червят като четат ! Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Според мен ан тази възраст всички са тактични като малки немски танкове пред Сталинград.
Peace
И моята Дария с голямата си уста все нещо неподходящо изтърсва.

# 23
  • Мнения: 1 608
Нормално е. До възраст е. Обляснявай след случката защо ситуацията е била неловка или защо е можел да обиди човека. Не винаги и не за всичко. Искренноста е ценна.

# 24
  • Мнения: 2 631
Не съм изпадала в подобни ситуации. Thinking

Но синът ми по принцип пред непознати, съседи и пр. не говори, т.е. по-тих и предпазлив е.
В другата крайност е - не поздравява съседи напр. /което много ме дразни/, камо ли да им отправи някаква реплика. Rolling Eyes

А недискретността, освен с детската чистота, би могла да се обесни и с целенасочен опит, да се привлече внимание, да се подражава, да се доминира... Според мен, де. Wink

# 25
  • Мнения: 49
Каката ни вече мина през този период.
Сега малкия е тВърде откровен ,но поне зная че ще отмине.

# 26
  • Мнения: 7 474
Същият случай е и при нас  ooooh!, хем смешно, хем умираш от срам  Crazy
Не подминава баби с мустаци-веднага се пита, защо имат ooooh!, бенки , пъпки и белези също  ooooh!  А недай си боже сме на гости и има на масата синьо сирене Sick-20 пъти ще каже, че смърди ужасно  Joy Говоря, говоря , но явно още не разбира Laughing

# 27
  • Мнения: 5 877
Ами аз бих се радвала на откровеността. И бих казала дискретно, че няма нищо лошо в това човек да е пълен или пък стар.
Може би детето не ги и възприема като обиди. Сигурно очаква похвала за своята наблюдателност. Панталонът ти е син на точки, имаш къдрава коса, я, каква брадавица ти е излязла на носа. Ей такъв тип наблюдателност.
Не бих санкционирала. Но пък и не ми е до главата  Laughing

# 28
  • Мнения: 5 877
Мен пък това ме радва. Светът би бил сто пъти по-прекрасен, ако можехме и като възрастни да запазим откровеността, чистотата и непринудеността на децата  Heart Eyes

Пази, Боже!  Shocked
Едната ми баба я имаше. Дете бях, но потъвах вдън земя от срам, когато например срещнеше някоя съседка в магазина и й заявяваше: " Аууу, каква грозна прическа си си направила! Преди беше по-хубава!" или "Как можа да се гримираш така, все едно гарги са ти кълвали очите!"  Crazy
Това последното и на мен ми го е казвала, ама аз вече бях обръгнала.  Mr. Green
Ами да, последният път баба ми (която е доста болна и все й е студено) се навлича с няколко жилетки посред жега, аз повдигам учудено вежди и казвам, че е горещо, а тя "ами така си е, като имаш подкожна мазнина"  Joy

# 29
  • София
  • Мнения: 5 024
Засега проблем има, когато дружелюбни съседи го заговарят в асансьора. На реплики като 'как си, бе юнак' дтговорът е 'не желая да ми говорите'.

Общи условия

Активация на акаунт