Болници и лекари - голямото разочарование

  • 7 380
  • 77
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 585
"Това, което липсва обаче е човешко отношение, каквото се среща в бг."
-> Стотиците страници, писани в този форум, по-скоро за обратното говорят. Аз лично не вярвам че те са "хладни" и "студени". А съм учил и работил там. На нас ни се струва така, поради крайно порочните ни модели на домашно възпитание и общо взето на средата в която бяхме отгледани. Сладкото отношение не може да замени липсата на професионализъм, порочния подход, крайно погрешното професионално поведение.

# 46
  • Мнения: 314
"Това, което липсва обаче е човешко отношение, каквото се среща в бг."
-> Стотиците страници, писани в този форум, по-скоро за обратното говорят. Аз лично не вярвам че те са "хладни" и "студени". А съм учил и работил там. На нас ни се струва така, поради крайно порочните ни модели на домашно възпитание и общо взето на средата в която бяхме отгледани. Сладкото отношение не може да замени липсата на професионализъм, порочния подход, крайно погрешното професионално поведение.
Прав си, и аз мисля така, просто обикновено първото впечатление на човек, идващ от България е такова. Усещането е, че не получаваш помощта, която търсиш.

# 47
  • Мнения: 8 585
Защото в тази чужда среда не знаеш какво да търсиш. Търсиш това, което знаеш че би трябвало. Да, ама не. Животът отдавна се живее по друг начин- "нормалният" начин. Откъде да го знаем, живеейки в Бг? Отникъде... гледаш като "убит" поне 2-3 години. После разбираш що е това нормален човешки живот... Винаги съм твърдял, че Бг, който не може да приеме живота в повечето страни в Европа има сериозни лични проблеми за разрешаване...

# 48
За пореден път виждаме, че в повечето европейстки държави, където им е осигурена всякаква апаратура повечето лекари са пълни малоумници. Не случайно преди време пребивавайки в Коринт (Гъция) най-търсеният лекар интернист, за който всички разправяха, че е в крак с най-новото и умее да мисли за разлика от другите местни гръцки лекари, се оказа какво- зъвършил в България и си говореше човека (иначе византиец) чист български. И за да не ме разберете грешно ще ви цитирам какво ми каза той. Специализирал бил и в Лондон, но никъде освен В БГ и в Германия не срещнал мислещи колеги, които действат не по някакъв стандартен алгоритъм при всеки пациент, а индивидуално. За българските си колеги каза, че комунизмът (безроден режим) така е обезценил труда им, че те са абсолютно демотивирани да работят качествено, въпреки че могат. И всички са убедени, че българина не ги уважава и не засружава да бъде лекуван! Той естествено ги подкрепяше, защото са му колеги. Всичко това води до мисълта, че цялата ни система е грешна и ако беше организирано здравеопазването с мисъл и сега щяха да идват от цяла Европа да се лекуват, а за наши лекари да летят чартърни полети, за да водят лекции във Виенските университети (проф. Станишев напр.) както е било преди 9ти септември 1944г. Това разкаваше оня византиец, а и доста други факи и за съжаление беше прав. Embarassed

# 49
  • Мнения: 8 585
Да, съгласен съм напълно... но въпроса има много страни.
Колкото и да е добро Бг медицинско образование, то не се цени навън. Тоест, хората завършили в Бг, навън са втора категория лекари, макар че в действителност не са (за медиците, мога да говоря само).

Не света върви след Бг, а обратното. Бг не говори нищо на почти всички Европейски страни. Данните за широка корупция в образованието в Бг, платени дипломи, много лошо ниво на преподаване се тиражират всекидневно в европейския печат. А Бг дипломатически мисии не правят нищо. Буквално нищо, за да се подобри имиджа.

Бг имаше медицина преди 1944. Сега дали има? Не знам, но за Педиатрия (единствената специалност за която мога да имам мнение)-нищо днес не е останало. Нищо.

Моите най-добри състуденти не са в Бг. Работят от САЩ до Нова Зеландия. Ние, живеещи навън не можем да променим нещата в Бг. Само Бг- ите могат. Но както виждам те все грешни избори правят- или комунисти, или този тъпак С2 или новия Бг срам- Бойко Б. Лоши неща... А и Бг са се променили страшно много- моралния упадък е невероятен...

Да, повечето Бг се отнасят лошо с лекарите си- ходят при един, препроверяват при 5. Но и лекарите от друга страна в Бг показват невероятна корумпираност. Лошо заплащане? Да, макар че не всички са лошо платени. Системата на дж.п е най-порочното нещо, което може да се измисли-тя е "паркинг" за ненужни в системата лекари.

Последна редакция: нд, 19 авг 2007, 23:09 от Birdie

# 50
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
"Това, което липсва обаче е човешко отношение, каквото се среща в бг."
-> Стотиците страници, писани в този форум, по-скоро за обратното говорят. Аз лично не вярвам че те са "хладни" и "студени". А съм учил и работил там. На нас ни се струва така, поради крайно порочните ни модели на домашно възпитание и общо взето на средата в която бяхме отгледани. Сладкото отношение не може да замени липсата на професионализъм, порочния подход, крайно погрешното професионално поведение.

Не мога да се съглася с мнението на липса на професионализъм у бг лекарите. Не, лекарите са гласували "Закона за здравеопазването" , не те , са изградили структурата на доболничната помощ, не те, се грижат за изграждането на материалната база в болниците, не те ,не гласуват и определят бюджета на "пътеките" , не те са утвърдили съществуването на монополистична и само една държавна каса в България, не те.....
Всеизвестно е, че медицината навсякъде по света струпа пари, пари и пак пари и това няма нищо общо с квалификацията и професионализма. Напротив, работи се много по- рудно без налични консумативи , апаратура.. Държавата създаде корупцията и тя е като Параграф 33.
За ,да се изкорени  ,трябва да се промени системата.
И как така твърдиш ,че бг лекарите са " втора категория" , а всички твои състуденти работят извън БГ?
Не само всичко това пречи за нормалната работа на лекаря. Пречи и стандарта в Бг. Пожелавам ти да поработиш в Бг няколко месеца. Те ще бъдат достатъчни. Когато изпишеш АБ на дете , който струва 40лв  и останалите придружаващи лечението симптоматични медикаменти, и майката заяви, че няма пари да  ги купи....тогава ще разбереш как се работи в БГ!

# 51
  • Мнения: 8 585
Аз съм работил в Бг. Достатъчно за да не искам да работя пак.
Това, че мои колеги работят навън, и успяват да признаят дипломите си, няма нищо общо с отношението към тях впоследствие. Това са две различни неща.

О една страна разбирате че не може да се работи без съвремено оборудване, апаратура, от друга страна употребата им извън Бг правело лекарите там по-неквалифицирани в сравнение с Бг-ките? Как така?

Както писах по-горе, само Вие можете да промените нещо в Бг. Аз не мога. Каквито си гласувате да Ви управляват, такива резултати ще има. Търпите ги-те Ви тъпчат. Просто е. И не толкова...

# 52
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Нямам намерение да водя дискусия, нито да обсъждам проблемите в държавата ,защото те не са само на ниво здравеопазване.

Отново повтарям ,че бг лекарите не са по- малко квалифицирани от другите. Апаратурата в ръцете ,не те прави повече умен или повече опитен- " В всяко стадо има мърша"

Що се отнася за отношението на хората към теб, всеки човек сам си гради имижда с качествата ,които притежава и това няма значение къде живее и практикува.

# 53
  • Мнения: 8 585
Няма нищо лошо да се дискутира.

"...всеки човек сам си гради имижда с качествата ,които притежава и това няма значение къде живее и практикува."
за мен това е не повече от банално клише.

# 54
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Ще ти дам един пример и приключвам, защото живота ни е пълен с клишета и живота е цикъл от повторяемост.

В Пловдив, в Уни болницата работи един уролог по народност иракчанин, с  перфектен бг език , професионализъм и качества  / независимо че за българите е характерно  вроденият национализъм /,правят кариерата му възходяща.

# 55
# 56
  • Мнения: 1 753
Леле майкоооооооо.....  ooooh! Разказът ме потресе.... Пак добре, че още си със всичкия си. Аз ако бях на теб щях да получа истерична криза още на първия ден.

Пълни идиоти и кретени са тези, които са отнемали детето от теб.... Ужас, ужас, ужассссссс  #Cussing out

За пореден път се убеждавам, че медицината е много безсилна.... Няма по-малко напреднала наука за последните няколко столетия. А лекарите без апаратура са все едно без мозък и ръце.... Как може ти да вярваш на машината повече от това да вярваш на очите и ушите си????? Да виждаш че бебето се дере, майка му да ти казва, че му е добре да го кърмиш и ти пак по най-тъпоумния начин да си правиш своето.... Думи нямам направо.......  ooooh!

НикиФин съжалявам за случилото се! Сега поне дори и да е запушено нослето на бебчо ще знаеш, че в къщи е по-добре, от колкото в болница! Полека лека ще отмине това. Ани беше така 3 месеца с допълнение - конюнктивит. За 3 месеца изкапахме всички съществуващи капки на българския пазар - в очите, в носа, в ушите и в устата - ВСИЧКО. И на третия месец носа й започна да се отпушва, очите да се оправят и коликите да спират..... Беше заразена със стафилококи в родилното. Още си ги носи, но след време организма укрепва и бебето се справя самО!

Последна редакция: пн, 20 авг 2007, 14:08 от Ал

# 57
  • Мнения: 1 753
Бърди сега прочетох мненията ти, които никак не ми харесват!
Идеята ти в кратце звучи - вички способни лекари са извън БГ - САЩ, Нова Зеландия или дори космоса, а в БГ са останали хора с купени дипломи. Ние които живеем тук сме някакви остатъци на упадаща държава и тези, които не живеем навън не знаем какво изпускаме и нещо ни липсва ако не ни харесват другите държави.
Чувствам се лично обидена. Аз лично, въпреки че съм ПРИНЦИПНО против начина на действие на конвенционалната медицина, съм срещала страхотни лекари, невероятни професионалисти, които са се грижели за мен като свое собствено дете, без да при пестят усилията да правят необходимото, за да ми помогнат. Това са истинските ЧОВЕЦИ и ЛЕКАРИ, които въпреки мизерията и нечовешкото отношение на държавата - остават, работят и успяват. Тук, в БГ! Още нещо - пътувала съм от единя до другия край на света и въпреки възможностите ми да остана и да живея някъде другаде съм избрала да бъда тук, в БГ - защото тук съм родена и не ме е срам от това, тук са моите приятели, тук са моите родители и роднини, които също имат нужда от мен. ТУК се чувствам полезна, а не втора ръка, ТУК се чувствам на място и ТУК миждам своето бъдеще. Моите деца после сами ще си решават.... А другите държави - интересни, различни, но все пак ЧУЖДИ.....

# 58
  • Мнения: 4 150
Бьрди,
Цитат
О една страна разбирате че не може да се работи без съвремено оборудване, апаратура, от друга страна употребата им извън Бг правело лекарите там по-неквалифицирани в сравнение с Бг-ките? Как така?
Нали винаги каzваШ,че бьлгарската педиатрия (че и не само педиатрията) е прогиzнала и zатьнала до уШи от руски методи,учение и тн...
Това на Запад го zнаят много добре и zатова са сметнали,че не може да става сравнение с другите Школи.
Щом не приzнават веднага дипломите zначи има zаЩо Wink

Но и в БГ сьм среЩал много кадьрни лекари.За сьжаление от моя скромен опит,се броят на прьсти...

И това ми стана интересно...
Цитат
Каквито си гласувате да Ви управляват, такива резултати ще има
Обикновено иzборите не се повлияват от никакви народни гласове.РеШенията винаги се вzимат много преди иzборите. Peace

# 59
  • Мнения: 8 585
Бърди сега прочетох мненията ти, които никак не ми харесват!
Идеята ти в кратце звучи - вички способни лекари са извън БГ - САЩ, Нова Зеландия или дори космоса, а в БГ са останали хора с купени дипломи. Ние които живеем тук сме някакви остатъци на упадаща държава и тези, които не живеем навън не знаем какво изпускаме и нещо ни липсва ако не ни харесват другите държави.
Чувствам се лично обидена. Аз лично, въпреки че съм ПРИНЦИПНО против начина на действие на конвенционалната медицина, съм срещала страхотни лекари, невероятни професионалисти, които са се грижели за мен като свое собствено дете, без да при пестят усилията да правят необходимото, за да ми помогнат. Това са истинските ЧОВЕЦИ и ЛЕКАРИ, които въпреки мизерията и нечовешкото отношение на държавата - остават, работят и успяват. Тук, в БГ! Още нещо - пътувала съм от единя до другия край на света и въпреки възможностите ми да остана и да живея някъде другаде съм избрала да бъда тук, в БГ - защото тук съм родена и не ме е срам от това, тук са моите приятели, тук са моите родители и роднини, които също имат нужда от мен. ТУК се чувствам полезна, а не втора ръка, ТУК се чувствам на място и ТУК миждам своето бъдеще. Моите деца после сами ще си решават.... А другите държави - интересни, различни, но все пак ЧУЖДИ.....

През 1989 Бг беше около 9млн. Сега е около 7млн и 300 хиляди души. Тези милион и 700 хиляди къде са? Повечето от тях са навън. Такава масова емиграция не познава никоя европейска страна след 1944.
Не знам статистически данни за ценза на заминалите... знам само че най-добрите от моя курс са навън. И от тези курсове преди мен и след мен. Мои асистенти от Университета емигрираха с мен, или преди мен. Тези факти не може да са без последствия...

Тук говорим малко обективно- голият патриотизъм не ми харесва. След като доста години съм работил и следвал и в Бг и навън, моите сравнения не са в полза на Бг педиатрия. Това е моето лично мнение на специалист. Не намесваме човешките качества... това е емоционален, а не обективен подход. Не гледаме също от "Софийската камбанария". София не е Бг. В Бургас, например, и областта, положението с Педиатрите е трагично-2/3 от хората с тежки проблеми пишещи тук са от тази област.

Аз избрах навън. Какво да се прави- изпих чашата на мизерията в Бг до дъно. Повече не искам. Но нещата в тази тема не са лични по същество. И не за срам да се живее в Бг става въпрос. А за тъга... аз за съжаление по никакъв начин не виждам моето професионално бъдеще в Бг. Особено след като познах и "другия" свят. Но това е личен нюанс и без значение.

Последна редакция: пн, 20 авг 2007, 16:43 от Birdie

Общи условия

Активация на акаунт