Кълнове

  • 6 086
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 927
Ето какво си говорихме преди време за кълновете....

тук има технологии на покълване:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=6925&highlight=%EA%FA%EB%ED%EE%E2%E5

Аз дълго време си купувах готови, но после изчезнаха от пазара Sad
Но така и не се навих да покълвам сама, изглежда ми голяма хамалогия. Ако ви се стори лесно, я ударете едно рамо и на мен, че да пробвам Simple Smile

# 16
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: Taneto
Ето какво си говорихме преди време за кълновете....

тук има технологии на покълване:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=6925&highlight=%EA%FA%EB%ED%EE%E2%E5

Аз дълго време си купувах готови, но после изчезнаха от пазара Sad
Но така и не се навих да покълвам сама, изглежда ми голяма хамалогия. Ако ви се стори лесно, я ударете едно рамо и на мен, че да пробвам Simple Smile


Тане, хич не е трудно. Сутрин преди работа изплаквам една шепа и  заливам с вода. Вечер сменям водата. На следващия ден слагам в някаква плоска чиния и покривам с кърпа. (за пшеницата). Иначе за слънчогледа е и по-лесно, в смисъл по-кратко. Давай;).

# 17
  • Мнения: 830
И аз се нареждам на хорото да правя кълнове , отдавна ми се мотае тази идея в главата , но сега ми помагате да я "материализирам " . Особено след като скоро ядох една салата в Салатения бар в Капана с житни кълнове и си спомних колко са вкусни и полезни . А на децата ще дам със сигурност , стига да им харесат .

# 18
  • Мнения: 3 927
Направих страхотни кълнове! Да ми се не надява човек Wink
За проба взех пщеница: натопих ги сряда сутринта, вечерта изплакнах и така по няколко пъти четвъртък и петък => снощи бяха готови и си похапнах за вечеря......бяха 100 пъти по-вкусни от купешките!!!

Обаче имам питанки:

1. Освен пшеницата за покълване, която я има във всеки магазин, какви точно семена използвате от другите? Досега не съм търсила, предполагам и тях ги има в здраволсовните магазини.

2. Съдът за покълване затваряте ли го след махането на водата, т.е. само докато семената са влажни? Защото аз оставих капака открехнат, уж да дишат зрънцата.....има ли значение?

Ами това е.
Не съм сигурна темата за кой форум е вече Thinking  Crazy

********

И точно в подходящия момент ми попадна бр. 11 от 17.март на вестник "Всичко за жената". Там на стр. 33 има много инфо за кълновете. Сигурно нямам право да преписвам техни текстове, но все пак ето малко откъси:

За какво помагат кълновете?

Люцерна - в 100 гр. се съдържа 80 на сто от препоръчителната дневна доза на неонходимите ни 14 витамина и 13 минерала.

Соя - засилват имунната с-ма и помагат срещу стреса.

Грах - повишават тонуса, стимулират обновяването на клетките, укрепват нервите, повишават потентосттта на мъжете, укрепват сърцето и кръвоносните съдове.

Леща - подпомагат дейността на мозъка и нервната с-ма. Съдържат желязо и са иделани за преодоляване на анемия и пролетна умора, засилват косата, стимулират образуването на женски хормони.

Броколи - според много изследвания редовната консумация на тези кълнове са най-добрата защита срещу рака.

Слънчоглед -  забавят стареенето, помагат при сърдечно-съдови и жлъчно-чернодробни заболявания.

Жито - иаключително здравословни, засилват имунната с-ма и подмладяват организма.

Ръж - преди покълването в семенат има само следи от витамин С, а след покълване има до 12-14 мг на 100 гр. Засилва нервите и мускулите.

Има и разни рецепти за салати.....

# 19
  • Мнения: 4 176
Цитат на: Taneto

Обаче имам питанки:


2. Съдът за покълване затваряте ли го след махането на водата, т.е. само докато семената са влажни? Защото аз оставих капака открехнат, уж да дишат зрънцата.....има ли значение?

.....

На 1-ва страница съм написала как аз правя най-редовно кълнове.

# 20
  • Мнения: 7 106
Тане, благодаря за инфото, сега ще си купя весника и ще видя рецептите.

Мамице, ти пробва ли вече да дадеш на малчо и как ги прие той? Аз едва вчера намерих пшеница за покълване и днес ще се занимая с нея.
А за другите семена и аз неразбрах от тези за посяване ли се правят кълновете или има специални  Embarassed  Blush  Blush ?

# 21
  • Мнения: 4 176
Цитат на: Shali
Тане, благодаря за инфото, сега ще си купя весника и ще видя рецептите.

Мамице, ти пробва ли вече да дадеш на малчо и как ги прие той? Аз едва вчера намерих пшеница за покълване и днес ще се занимая с нея.
А за другите семена и аз неразбрах от тези за посяване ли се правят кълновете или има специални  Embarassed  Blush  Blush ?

Не съм давала още на малкия. Чудя се дали няма да му стане нещо.
За покълването аз купувам в магазините за диетични храни такива " за покълване"
Относно дали може от тия за поникване- незнам. Пробвай ако имаш. Аз нямам.
Аз съм покълвала и слънчогледови. Страшно вкусни са в салата.

# 22
  • Мнения: 3 927
Mamica, прочетох те Simple Smile . Когато пиша по някоя тема си правя труда да я прочета Simple Smile
Но кажи де, затваряш ли го този капак на сладоледена кутия?! Аз покълнах в една спешъл кутийка, която се обезвъздушава при затваряне, затова се замислих има ли значение достъпа на вуздух до семената или не?!

# 23
  • Мнения: 3 927
Shali,  ако случайно не намериш вестника, ще седна по-късно да препиша и рецептите (само да не ме надушат от вестника, че с тез авторски права, за кото претендират всички Confused )

# 24
  • Мнения: 4 176
Цитат на: Taneto
Mamica, прочетох те Simple Smile . Когато пиша по някоя тема си правя труда да я прочета Simple Smile
Но кажи де, затваряш ли го този капак на сладоледена кутия?! Аз покълнах в една спешъл кутийка, която се обезвъздушава при затваряне, затова се замислих има ли значение достъпа на вуздух до семената или не?!

През цялото време на ТЪМНО. Успех.

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Нещо съм пропуснала, кой вестник?!

# 26
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
На Калоян давам кълнове почти всеки ден към храната откакто навърши 1г.Аз все още му пасирам всичко и кълновете се смесват с останалата храна.Не съм забелязала да има някакъв проблем.Фен съм на кълновете,освен това го храня почти разделно и не давам изобщо захар,а само мед. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 13 512
Ха сега кажете къде да си търся семена от броколи за покълнване. Питах в няколко диетични магазина и никой не беше чувал- никога не били имали.

# 28
  • Мнения: 595
Ха сега кажете къде да си търся семена от броколи за покълнване. ..
Това за ядене....или за сеене??

# 29
  • Мнения: 13 512
Ха сега кажете къде да си търся семена от броколи за покълнване. ..
Това за ядене....или за сеене??
ееееееее,амрианка- подценяваш ме...за сеене, разбира се...2 декара имам свободни, па си викам- я да насея броколи- има търсене, предлагане няма....за ядене, разбира се  Hug

Общи условия

Активация на акаунт