Дългокърмещи майки - да пообщуваме- част 3

  • 13 811
  • 313
  •   1
Отговори
# 15
  • Германия
  • Мнения: 8 099
За едната баба няма как да разбера, другата не е кърмила майка ми и вуйчо ми, защото не била имала кърма. На майка ми са и давали краве мляко, вуйчо ми и това не е видял. Майка ми ми разказваше, че им слагали в тензух зърна  (жито или там каквото имало) и така бебето като смучело на тензуха се хранело newsm78

# 16
  • Мнения: 2 467
По Тема за мислене:  Едната ми баба е кърмила до година и половина и двете си деца, но пък е захранила педагогически  Grinning До 7-8 месец само кърма (без вода и сокчета). След това от нейната чиния.

А скоро говорих с една доста възрастна пъргава бабка на 84г. за кърменето. Каза че до година и половина - две се е кърмело и после четката под мишницата. На въпроса защо са отбивали, отговора беше " Аз с една сливова чорба(варени сливи) как цял ден да работя на полето и да кърмя? То няма от къде." Бдни години са били и храната малко, не стигала. Логично...
Поразпитах и за захранването - в престилката слага малко хляб и  сирене,  смачква го и храни детето.

# 17
  • София
  • Мнения: 293
И аз по темата за бабите.
При моите - едната не е кърмила дълго, а другата не съм я питала навреме. Но за едната баба на мъжа ми знам, че е кърмила баща му до над 2-годишна възраст.
Даже са ми разправяли една случка как имали гости и понеже сестра му казвала стихотворение и се изправил и той да рецитира като големите... Всички го чакат да каже нещо и той почва с подобаващ рецитаторски патос:
" Мамо, мамо...
  Дай, дай!
  Цици!"
Жената си умряла от срам. Освен всичко е била и учителка по български език и литература. Simple Smile Предполагам, че се е отбил сам или с малко убеждение. След като вече е бил на възраст да си иска мляко за кифлата. Wink

# 18
  • София
  • Мнения: 2 671
. Майка ми ми разказваше, че им слагали в тензух зърна  (жито или там каквото имало) и така бебето като смучело на тензуха се хранело newsm78
В края на баба ми - Странджата, явно са били с малко по-други схващания, защото тя ми е казвала, че в тензухчето слагали пачренце хляб, топнато във вино  Crazy  baby_neutral hahaha
Тая ми баба е кърмила майка ми до 1 г. 2м., като лелите са я накарали да отбие с люта чушка  Sick щото Вана /майка ми/ била вече твърде голяма за сучене, след като сама можела да си поиска  Rolling Eyes баба ми още си спомня с умиление как майка ми тичала от другия край на хармана и я молела "Дай нани, мамо!".
С второто си дете съвсем нямала късмет милата. За първи път отишла в болница, защото вече били граждани и трябвало по градски да роди. Още изпитва ужас от тази "цивилизация". Иначе в болницата освен сина си изхранвала и други две бебета, докато кърмата на майките им слязла. Обаче когато вуйчо ми бил на 9 месеца я пратили на дарак, оказало се, че има много хора и трябвало да преспят там  Confused на другия ден и дума не ставало свекърва й да й даде да кърми. Как е спряла кърмата - тя си знае  Sad
Това по темата с бабите.

Иначе Щурчо продължава вече седмици да суче на пинк понг - по 4-5 глътки от едната и вече настоява за другата, после пак първата и така по не знам колко пъти на сукане... което прави кърменето навън малко мисия невъзможна  Tired

# 19
  • Мнения: 3 760
Едната ми баба е кърмила до годинка (леля ми и майка ми). Захранвала е на 3 месеца май с плодово пюре - действието се развива в София, а семейството й е било в Шумен...Та всичко е правила по съвети на педиатъра... Cry Сега така ми завижда и се радва...Особено на муцунките на Маги  Laughing
Другата баба е изкарала тежка родилна треска, мастит и не е кърмила, та баща ми е отгледан с Хумана (за киселото мляко се е знаело, че е опасно!). Обаче нейната свекърва (тя почина през `91-ва на 90 и кусур години) е кърмила дядо ми и по-големия му брат по около 3 години, а малкия - много. Също е искал да му цръкне на филията (даже се зачудих дали не сме рода с мимиту с кирилизация) и мисля (ще питам бабата), че и на училище е ходел. Знам, че никой не й се е подигравал, имала е подкрепата на семейството, а май и на комшиите. Действието се развива в края на 20-те години на 20-ти век в Пазарджик или някъде там...

Последна редакция: нд, 12 авг 2007, 14:55 от Мъни

# 20
  • Мнения: 3 810
Мъни, само косвена рода ще да сме с тебе Mr. Green (а драката ми е сестра)
Нашето действие се развива близо до гр. Каварна.
Но ако има вариант, може и да се сродим Wink знае ли човек Hug

# 21
  • Варна
  • Мнения: 758
Иначе Щурчо продължава вече седмици да суче на пинк понг - по 4-5 глътки от едната и вече настоява за другата, после пак първата и така по не знам колко пъти на сукане... което прави кърменето навън малко мисия невъзможна  Tired

И ние имахме такъв "пинг-понг" период. Май беше повече от месец. Интересното е, че го правеше само вкъщи и ако не е прекалено уморена. Навън или на заспиване след зверска умора си се хранеше съвсем прилично. Тъкмо когато ми светна, че не е луд тоя който яде баницата, а тоя който му я дава и реших да въвеждам ред, тя сама се отказа.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 5 533
Тоя пинг-понг ми е много познат. От няколко месеца Иво го практикува отгоре ми. Две глътки от едната хоп на другата и пак и пак, докато не му омръзне.

# 23
  • Мнения: 1 081
Ами хайде и аз да се запиша при вас, дългокърмещи майки:) Минахме годинка, и така като гледам и 2 ще стигнем:) То в нашата рода дългото кърмене е нещо нормално, баща  ми е кърмен 2 годинки, брат му 3, аз почти 1, но въпреки всичко бабите почнаха да се сърдят, защото ми бил все вързан Мартин, и не можело да му се нарадват за повече от 3-4 часа.
Интересното при Мартин е, че от едно известно време-може би месец, отказва да суче, когато аз му предложа. Суче само за заспиване или успокоение, което не му пречи да ми пресушава и 2те гърди на 1 кърмене.  Това прави 4 пъти през деня, и няколко пъти през нощта, като напоследък се буди, за да играе, и заспива сам, без гърда.  Предполагам  че това е разреждане на кърменията от само себе си, дето се чудех кога ли ще стане, все пак пораства човекът:)
А да ви питам след годинка децата от колко млечни хранения имат нужда? И въобще след годинката може ли храненето да е без животински протеини(без мляко и млечни, без месо, без кърма???) Защото следобедната закуска на Мартин е безмлечна каша с плодове, към 16часа, а преди това суче в 14, и после чак в 21 за заспиване. Дали е проблем това?

# 24
  • Мнения: 3 926
Честно да ти кажа на Сияна нито едно ядене не й е било явно протеиново. В смисъл изобщо не съм гледала какво яде (в смисъл протеини). интересува ме да не е прекалено мазно или сладко, или солено - от там насетне - да прави каквото ще. от годинката насам почти всяка втора вечеря й е краставици с хляб. Редува ги със супа Wink Иначе моята си е много месоядна... аз може би затова не се притеснявам. На обед спокойно си хапва по една пържола от гърди (пилешка) със салатка. Често си иска и кренвирш и го яде с краставица... Абе яде си каквото си избере.
Според мен гледай детето да се храни все пак, пък не му следи протеиновата храна. Може да е вегетарианец по рождение Grinning Аз до десетата си година месо почти не близвах. Само едно-две парченца пилешко бяло месо и то не повече от веднъж месечно. Майка ми винаги ме е оставяла. Хич не съм месоядна и от месата ме е гнус. Мога да ги ям само с хляб и ако ми замирише Sick особено на сурово Sick
Така де, детето вече е голямо - дай му право да избира Hug

# 25
  • Мнения: 1 503
Здравейте и от нас.
Аз малко се позабавих с посещенията си във вашите теми,но все пак сме тук.
Кърмим се вече 1г. и 4 месеца от което съм мнооого горда Naughty(мъжът ми също Peace)

Аз съм била кърмена 3 месеца и то доста рехаво.повече май съм била на к.мляко SickЗатова може би доскоро не исках да го видя newsm78.Иначе баба ми е кърмила  и 2те сио деца до 1г и 3м.Сестра й също ги е кърмила до горе-долу такава възраст и казва ,че сами са се отбивали.Свеки пък е кърмила зълва ми до 1г. и 3 м ,а мъжа ми до 1г.и 8 м.А дядо ми от много години ми е споменавал ,че е кърмен до 3 г newsm78.Незнам обаче подробности


За този период"пинг-понг".....и при нас е в разгара си.Само ги сменя когато е буден,но в просъница е по-рядко

# 26
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Здравейте маи, незнам дали въпроса ми е за тази тема, но се надявам да ми помогнете, просто нямам време да се разтърся из другите теми.
Та мога ли да пия хапче за разхлабване, 6те се отрази ли на бебо. Родих я на 9-ти, засега се кърмим успешно, но още ака от черните лепкави акита. Ако не мога да пия такова хапче, ще съм благодарна с идеи какво мога да приема, за да се облекча  Embarassed. Благодаря предварително.
Поздрави   bouquet

# 27
  • Мнения: 1 091
 bob4enka, за хап4е не знам, да кажат другите мами, но мисля, 4е ще решиш проблема ако хапнеш пове4ко сини сливи, сега ги има на пазара, но може и сушени. Най-добре сутрин на гладно и после през целия ден си хапвай, направо запо4вай веднага ако имаш.
А ина4е сега се сещам, 4е в родилното даваха нещо на мамите в това положение, ама какво... newsm78

# 28
  • Мнения: 531
bob4enka, за хап4е не знам, да кажат другите мами, но мисля, 4е ще решиш проблема ако хапнеш пове4ко сини сливи, сега ги има на пазара, но може и сушени. Най-добре сутрин на гладно и после през целия ден си хапвай, направо запо4вай веднага ако имаш.
А ина4е сега се сещам, 4е в родилното даваха нещо на мамите в това положение, ама какво... newsm78

Даваха слабителен шоколад, но сестра ми като го изяде,се подриска племенницата и ги задържаха още един ден в болницата.Аз от първия ден нагъвам сварени овесени ядки с малко захар-хем разхлабва, хем за лактацията помага.А тези черни акита, мисля че е мекониум,
те
се изчистват с често кърмене.

# 29
  • Мнения: 2 467
bob4enka  първо честито ти бебче   bouquet По въпроса ти - след като аз родих , в родилния ми дадоха 2 хапчета бизелас на следващия ден след раждането. Защо - никой не ми каза  Shocked А аз още незнаеща на кой свят съм , ги изпих. Не е истина бебето ми какво разстройство получи Sad  (заради което ни оставиха 5 дни в болницата)а на мен нищо. Грам не помогнаха. На 5-я ден в къщи с клизма за 3 -4 дни се оправих.

Общи условия

Активация на акаунт