"Аз съм Българче"

  • 2 923
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 516
Мисля, че всяко нещо трябва да е с времето си и не на сила. Не ми харесва, че ги учих насила без да разбирам смисъла им и не бих насилила детето да ги учи.


 С това съм съгласна.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Синът ми ги научи, госпожата им беше кказала и дори ги изпитваше. Не виждам нищо лошо в това, детето да учи неща, които сме учили ние. Колкото до патриотизмът - не мисля, че едно или две хубави български стихотвориния ще го направят патриот.

# 17
  • Мнения: 24 467
Аз за патриотизъм и други такива настроения пък въобще не съм говорила на сина си. Стихотворенията разглеждам като художествени произведения с определена художествена стойност и намирам това и редица други такива за положителен пример в тази насока.

# 18
  • Там някъде нейде !!!
  • Мнения: 1 136
Искам дъщеря ми да знае това стихотворение (малката имам предвид) .Мислейки си обаче , че е още малка реших да не и товаря главата от сега . Един ден пристигайки си от яслата тя започва "Аз съм българче......" и аз кеф леле детето сигурно знае първия куплет . Да ама не . Знаете ли как го завърши ?!?!? "......... ида от горица да ви кажа баси майката дечица" #Crazy . Направо ми идеше да се гръмна #2gunfire . Опитах се да и кажа как продължава , но тя си знае неиното  Embarassed. По принцип в къщи никой не псува освен свекъра , но тя го вижда , ако го види за 10-15 минути на ден като отидем до тях . Предупреден е от мен да не псува пред децата и за сега не съм го чувала да го прави . А кажете ми , че нещо не мога да зацепя хора с къв акъл си научиха децата да казват това стихотворение по този начин ?!

# 19
  • Мнения: 1 172
Снежка , такива глупости учехме от децата с по-големи батковци. Не е задължително голям човек да ги е сътворил или да е научил на тях детето си.

# 20
  • Мнения: 24 467
Никога възрастен човек не ми е казвал подобно нещо, когато бях дете. Обаче аз знаех всяка нова простотия, която излезеше на терена- песничка, стихче, дори сама съм си съчинявала такива и съм ги разправяла на другите деца да се смеем заедно.

# 21
  • Мнения: 1 172
Никога възрастен човек не ми е казвал подобно нещо, когато бях дете. Обаче аз знаех всяка нова простотия, която излезеше на терена- песничка, стихче, дори сама съм си съчинявала такива и съм ги разправяла на другите деца да се смеем заедно.
...А при мен беше голяма гордост да ги изпея или издекламирам пред нашите. Купон! Не разбирах защо не им се кефят, но настоявах да са запознати с "кварталното" творчество Wink
Малииии, к'во ме чака Sad

# 22
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 340
Няма да го уча точно стихотворения да рецитира. Но мисля, че няма как да не е възпитан в умерен патриотизъм, при положение че:

- на всеки национален празник заедно с него окачваме българското знаме
- всеки път, когато имаме възможност, се отбиваме на места, запазили бг дух и традиции.... виждал е типични занаятчийски работилници, къщи в битов стил, музеи
- той много харесва български народни танци, даже и си ги тропва (с измислени от него стъпки, де, но удивително добре и в ритъм)...

Един ден, ако е достатъчно ентусиазиран, сам ще научи тези стихотворения.

На мен пък ми е неприятно да гледам дете на 3-4-5 години, рецитиращо патриотични стихотворения и неразбиращо значението на половината думи в тях. Мисля, че всяко нещо трябва да е с времето си и не на сила. Не ми харесва, че ги учих насила без да разбирам смисъла им и не бих насилила детето да ги учи.


Абсолютно съвпада с моето мнение  Peace

# 23
  • Мнения: 1 470
     Не мога да разбера как може да съставиш изречение от думата патриот и старомодно,отживелица и пр.Ако намериш смисъл наистина да се гордееш затова че си българка,и че детето ти е такова,това дстава част от теб,от твойта същност,и живот...А като е модерно сега да пушим марихуана,ще го научиш ли детето си?!
    Да,възпитавам децата си,да знаят от къде идват,да бъдат горди със подвизите на прадедите си,и да вървят по техните стъпки,и ако това значи да не са модерни,то нека така да бъде,пък да видим кой ще оцелее накрая...

# 24
  • Мнения: 8 999
Едно стихотворение пролет не прави. Нито ще стане патриот-фанатик, ако научи тези стихове, нито пък ще стане родоотстъпник, ако не ги знае.
И изобщо това качество "патриотизъм" мисля, че не се възпитава, а е заложено в нас, както любовта на детето към родителя. Ако родителят е добър, мил, грижовен, то и детето ще си сложи ръката в огъня заради него. Ако е темерут, най-вероятно няма да изпита синовната привързаност. С държавта е същото.

# 25
  • Мнения: 1 470
        Хей,хора!!!България не е само поредният мръсен вонящ град,особенно София,България не е само объркано оправление последните 20години,България не се свежда само до отчаяният ,и объркан наш животец,лутащ се между грандоманията на Русия и Америка...Тук можете да намерите стабилна основа,за добро бъдеще,само трябва да го потърсите,и да повярвате в себе си!Нека заложим тези качества в нашите деца!Нека се гордеят от къде идват,вместо да се мъчат да се пригаждат към другите народи...Нека подражават на великите личности от нашата история,вместо на някой рап,или чалга певец...Нека се чувстват истински в кожите си,вместо да се лутат между утопичното величие на западните държави...Мислите ли че там не ги учат децата на това?!

# 26
  • Мнения: 367
Това е едно от най-хубавите стихотворения и ние с Ники вече го учим.  Не виждам нищо лошо да си патриот. С този Европ.съюз всеки ден ни промиват мозъците, а България е в Европа преди доста държави дето се пишат европейски. Искам детето ми да е патриот, и да се гордее, че е българче, а не да иска да става нещо, което не е.  От подобни стихове никой не е станал фанатик.  Пък и фанатизма е за необразовани хора, на които им наливат всеки ден едно и също.   

# 27
  • Мнения: 1 069
Емо рецитира Аз съм българче на завършването на ДГ и все още го знае, това е класика, както и много други, и мисля че за децата е богатство да знаят тези стихове. Насърчавам любовта към България, мисля дори че тя се възпитава в децата, чрез личния пример на родителите.

# 28
  • Мнения: 3 804
не мисля 4е като накараш детето да ги нау4и наизуст,ще го направиш по голям патриот.моите са от смесен брак и не живеем в бг,но определено са си с бг самосъзнание,за патриоти4ните стихотворения си имат книжка която 4етът от време на време,гледаха с голям интерес поредицата по бтв за произхода на българите

# 29
  • Мнения: 977
Мисля, че в случая не става въпрос за патриотизъм, за това какво е модерно, срамно и т.н.

За детето най-малкото ще е полезно да има изградено чувство на принадлежност - да, българче е. Няма нищо лошо в това да се гордее със страната си. Това, което възрастните виждаме, чуваме и разбираме е далеч от начина по който децата възприемат страната си. Ние виждаме и черното и бялото...

Колкото до мода и срам...съчетани в едно изречение с "Аз съм българче" няма да коментирам.

Така че за мен е напълно излишен подобен въпрос.  Naughty

Последна редакция: сб, 18 авг 2007, 22:47 от mishelle

Общи условия

Активация на акаунт