Не „хипотенуза”, братчед... Хипотеза!

  • 66 739
  • 1 749
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 836
Някои руски учени твърдят, че душата има тегло. Но е толкоз малка и ефирна, че когато напуска човешкото тяло никой не я забелязва. А някои лекари са забелязали, че когато човек умре очите му се променят, стават някак си студени.
Според мен една от възможностите е духът да се "премества" в друго пространство или измерение (макар че и за тези думи нямам точна дефиниция). Също както когато човек сънува може да преодолява пространства, време...

Дух и душа, едно и също ли са според теб?  Thinking

# 91
  • Мнения: 319
Дух и душа, едно и също ли са според теб?  Thinking
Духът е част от душата. (Тук не твърдя, че съм права). Ще ти обясня и от къде си вадя заключенията. "Битие", гл. 2, 7: "И Господ Бог създаде човека от пръст из земята, и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание; и човекът стана жива душа".
Т.е. човекът е станал жива душа, а духът е жизнено дихание на Бог.

# 92
  • Мнения: 3 271
Пускай тез куфари и слагай кафето!

С удоволствие.  Coffee
Темата е прекалено изкушаваща за мен, благодаря  Hug

Millena, като каза за 2D анимацията, чувала ли си за теорията за "ходовете на дървоядите", разглеждана като илюстрация на машина на времето?

Ами предвид, че споменах Карл Сейгън и "Контакт", да чувала съм за теорията (но 2Д-то го споменах не като анимация, ами заради сравнението с плоскандеца)
Като си спомня, че черните дупки бяха "разкрити" по предположения далеч преди да бъде наблюдавана истинска такава, просто учените предполагаха и спекулираха какво би било, ако и т.н. и се оказа, че са уцелили доста точно свойствата й. Така че никак няма да се изненадам, ако един ден (дано да е скоро!) наистина видим "дървоядини" (сигурно знаете, че се нарича "wormhole"), дано пък се научим и да ги използваме Simple Smile

Story, съжалявам, че обърках Сократ и Аристотел  Embarassed Философията определено не ми е силната страна, макар, че имам такива уклони в последно време.

krasi_vasi, благодаря ти, почувствах се като натрапник в темата, хич не знам защо с Холограмата забихме по тази плоскост  ooooh! Whistling

А дефинициите ти определено ми допаднаха, особено за истината и лъжата Simple Smile

Хайде да вадим философските речници тогава и да се пробваме да дефинираме някакви понятия за съзнание и разум. Ако искате да разсъждаваме в тази посока, разбира се.
Обичам такива теми  newsm51

Колкото до духа, душата, енергията (в духовният й смисъл), прераждания и т.н. чела съм доста и по тези теми, но не знам искаме ли да забиваме в тази посока, да не ни сгълчи Холограмата пак, че изместваме темата  Wink

# 93
  • Мнения: 836
Millena, толкова се радвам че се върна! Hug
Шегувах се за анимацията, ама нещо неуспешно.
Хайде да вадим философските речници тогава и да се пробваме да дефинираме някакви понятия за съзнание и разум. Ако искате да разсъждаваме в тази посока, разбира се.
А има и не философски и такива, за хора с "математическо разсъждение" - "Мислещата материя" на Жан-Пиер Шанжо и Ален Кон. Препоръчвам ти я, ако вече не си я чела Simple Smile. Утре мога да цитирам интересни моменти от нея. Представи си, има глава: "Психоанализа на математиката". 

А сега ще лягам, но не защото ми е скучно с вас, а защото не съм мигнала от повече от 40 часа.

# 94
  • Мнения: 335

А,БЕ, ВИЕ МАЙ МНОГО ЯКО ЗАЦИКЛИХТЕ...

Изкуството на спора и Сократ го избистрихме вече в култовата тема за Господ (тук засега не сме спорили, за изкуство - да не говорим):

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192431.msg4210074#msg4210074




Идеята на тази беше по-близо до естествознанието, както е в този цитат:



"...Естествено, има големи пропуски в нашите знания, които запълваме с разсъждения, а те могат и да са погрешни - все пак не можем да се върнем в миналото и да видим с очите си тези уникални молекулярни събития, станали преди милиарди години.

Впрочем никой уважаващ себе си учен не се изказва по въпросите за произхода на живота, защото може да се окаже некомпетентен. Такива явления, като Живота и Разума, са все още уникални, графика не се създава по една точка и затова тази тема става територия на философията, богословието, научната фантастика...
но ние... няма да разчитаме на "искрата божия", докато не изчерпим възможностите на естествознанието..."


(вече цитирах сайта)

Хубаво казано, в хубав сайт за наука.

Ама нашата темичка си е за седянка - всякакви хипотези вървят, само да са малко по-спретнати и интересни.

# 95
  • Мнения: 73
Story, но енергията е характеристика на състоянието на материята. За енергия друга дефиниция не съм срещала. Поне в сериозната литература.
Твърдиш, че има невеществена енергия? Не го разбирам това. Обясни ми го невеществото, моля!
Извинявай, ако съм се изразила некоректно. Опитах се да бъда образна. Има две основни нива. В едното възприемаме с петте си сетима, а в другото....свръхсетивно. GrinningКакто искаш ги наречи. И моля те, прати ми ориентир за Психоанализата на математиката

# 96
  • Мнения: 73
 Силви, тези разсъждения може да са от полза при размишлението за материя и енергия. Далеч съм от претенцията, че щи внеса яснота. Занимавала съм се в дисертацията си с този въпрос, но...застъпвам една нетрадиционна научна гл.т. Квантовата физика -  най-малките градивни частици на веществата - квантите - по-малки от атома.Изследванията сочат,че квантите всъщност не са фиксирана твърда субстанция,а енергия,която във всеки един момент се намира в различни състояния и то в зависимост от каква гл.т. и ОТ КОГО биват наблюдавани. Много кванти на едно място образуват атоми,те - молекули,а те от своя страна - вещества.Такъв е принципът на изграждане на заобикалящия ни свят.Основата на материята всъщност е енергия. Т.Е НЕ ЕНЕРГИЯТА Е МАТЕРИЯ, А МАТЕРИЯТА Е ЕНЕРГИЯ.Принципно сме свикнали да разграничаваме материята от енергията и да смятаме последната за нещо по-абстрактно.Не можем да я видим,докоснем,помиришем...Следователно,че мисълта е нещо напълно реално.Концентрирани насложени на едно място мисли, образуват неща,които вече наистина можем да усетим чрез петте си сетива. Отделната единична мисъл е слаба.Тя трепти и се колебае като отделната кванта.Всъщност квантата е мисъл,енергия.Това означава ли,че всичко,което ни заобикаля е една илюзия Не е така.МИСЪЛТА Е СЪВСЕМ РЕАЛНА. Ето ви една съвсем нова гледна точка.Научните факти и  ПОЛЗАТА от положителното мислене.Всъщност всеки от нас разполага с инструмент - своя мозък и градивен материал - мислите.
Предлагам ви филм: What the bleep do we knowhttp://www.noendpress.com/adarrah/what_the_bleep.php

# 97
  • Мнения: 3 271
Story, беше истинско удоволствие да чета последният ти постинг.
Дали случайно няма копие от дисертацията ти или поне някакви твои статии по въпроса онлайн?

Холограма, в последният ти цитат нещата са казани точно по начина (ама 1:1), по който аз ги виждах, когато влязох в темата. Затова силно се изненадах, когато ти каза, че не я виждаш като философска  Peace

Silvy A, не я знам тази книга, благодаря за препоръката!

# 98
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Силви, тези разсъждения може да са от полза при размишлението за материя и енергия. Далеч съм от претенцията, че щи внеса яснота. Занимавала съм се в дисертацията си с този въпрос, но...застъпвам една нетрадиционна научна гл.т. Квантовата физика -  най-малките градивни частици на веществата - квантите - по-малки от атома.Изследванията сочат,че квантите всъщност не са фиксирана твърда субстанция,а енергия,която във всеки един момент се намира в различни състояния и то в зависимост от каква гл.т. и ОТ КОГО биват наблюдавани. Много кванти на едно място образуват атоми,те - молекули,а те от своя страна - вещества.Такъв е принципът на изграждане на заобикалящия ни свят.Основата на материята всъщност е енергия. Т.Е НЕ ЕНЕРГИЯТА Е МАТЕРИЯ, А МАТЕРИЯТА Е ЕНЕРГИЯ.Принципно сме свикнали да разграничаваме материята от енергията и да смятаме последната за нещо по-абстрактно.Не можем да я видим,докоснем,помиришем...Следователно,че мисълта е нещо напълно реално.Концентрирани насложени на едно място мисли, образуват неща,които вече наистина можем да усетим чрез петте си сетива. Отделната единична мисъл е слаба.Тя трепти и се колебае като отделната кванта.Всъщност квантата е мисъл,енергия.Това означава ли,че всичко,което ни заобикаля е една илюзия Не е така.МИСЪЛТА Е СЪВСЕМ РЕАЛНА. Ето ви една съвсем нова гледна точка.Научните факти и  ПОЛЗАТА от положителното мислене.Всъщност всеки от нас разполага с инструмент - своя мозък и градивен материал - мислите.
Предлагам ви филм: What the bleep do we know http://www.noendpress.com/adarrah/what_the_bleep.php

Брех че хубаво казано ... И аз така разбрах че материята е проявление на енергията и, че може да се трансформира от едното състояние до друго. Като следствие Големия взрив би трябвало да е точно това преобразуване на мнооого енергия във мнооого частици. И като последващо действие като започне да загива нашата вселена и останат черните дупки и те като се съберат е една топка пак да се трансформира в енергия, която да се преобразува в материя .... блях.

# 99
  • Мнения: 319
Сега прочетох за какво точно става дума в темата.  smihesorry
Научни доводи не мога да дам, но примерно следното:
Както писах и в другата тема: в Библията има много истини, но всичко е "кодирано" в символика.
Примерно разсъждавам по следния начин:
Казано е, че Жената и Адам са яли от плодовете на дървото за познаване на добро и зло и са придобили знания. Не може ли това да се интерпретира по следния начин, че в тялото на човек е попаднало нещо от друга ДНК и хората вече са можели да мислят и разсъждават. Т.е. тогава са се сдобили с разум. Ако ДНК е дървото, а плодът някаква си молекула или нещо подобно и то хората сами са си го направили, (както например днес някои си играят с атома). Но тази промяна се е отразила първо на Жената, а после тя го предава на Адам. 

Някой наема ли се да разсъждава с мен по тази логика.

# 100
  • Мнения: 335
... И като последващо действие като започне да загива нашата вселена и останат черните дупки...

... се шмугваме в съответния времеви тунел от поредното съобщение за "разбиването" на теорията на Айнщайн и за това, как учени са преодолели скоростта на светлината:

http://bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=12059
(пак някакъв фотон се върнал преди да е тръгнал)



Да не бъркаме "фотон" с други неща (от други опити), които са се завръщали преди да тръгнат:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BD

Последна редакция: чт, 23 авг 2007, 11:42 от Холограма

# 101
  • Мнения: 3 271
Ами предвид, че споменах Карл Сейгън и "Контакт"...
Това не е ли едно филмче за измеренията... мисля, че съм го гледала в Колибката newsm78

Ами не знам дали е същото. "Контакт" е книга, по нея има филм с Джоди Фостър, който е доста слаб спрямо книгата, но страхотен, ако не го сравняваш. Та в книгата има прекрасни спорове между науката и теологията, които лично на мен ми напълниха душата на времето. Някъде тогава (1997-ма) моята отдавнашна вътрешна нагласа да възприемам по-далеч от доказаното от науката се закрепи напълно. Предвид колко харесвам Карл Сайгън и че той беше сериозен учен и въпреки това беше способен да вижда отвън законите на математиката, физиката и астрономията. Този тип мисли ми дадоха някакъв вътрешен баланс бидейки аз самата човек на науката.

Отплеснах се, извинявайте   bouquet

А онази тема "Има ли господ..." я напуснах доста в началото. Знам, че вероятно съм пропуснала много интересни дискусии, но някак не ми понесе. Тук се почувствах супер и затова ми стана малко криво вчера. Радвам се, че се разбрахме  Hug

Холограма, това за ускореният фотон е СУПЕР!! Не го бях чела, МНОГО ти благодаря! Оставам леко скептична към опита (не са обяснили как са го ускорили), но беше наистина интересно

Последна редакция: чт, 23 авг 2007, 11:43 от Millena

# 102
  • София
  • Мнения: 1 635
А "Живота, вселената и всичко останало = 49"

Олеее, никой друг ли не е поправил тази ужасяваща с размерите си грешка.. ?!
Вече и децата знаят, че отговора на вечния въпрос за живота, вселената и всичко останало е 42.

# 103
  • Мнения: 335
А "Живота, вселената и всичко останало = 49"

Олеее, никой друг ли не е поправил тази ужасяваща с размерите си грешка.. ?!
Вече и децата знаят, че отговора на вечния въпрос за живота, вселената и всичко останало е 42.

Май е цитат на опит за черен хумор от другата тема, който не е разбрала.
(от темата за Господ)

Там казах, че отговорът на вечния въпрос за Дъглас Адамс е по-скоро 49, защото на толкова години е починал:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192431.440

Последна редакция: чт, 23 авг 2007, 12:40 от Холограма

# 104
  • София
  • Мнения: 1 635
Уфф, не може да се говорят такива еретизми с лека ръка, че виж как се заблуждава човек.  Laughing

По темата - любимата ми хипотенуза твърди, че "съдбата е написана в някой далечен ъгъл на вселената" и човек както и да се опитва не може да я промени. Не мога да я отрека с научни методи, обаче и не трябва. 'Щото е редно този, който прави определено твърдение да се опита да го докаже.

Общи условия

Активация на акаунт