разкажете малко повече за епидуралната упойка

  • 1 936
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 528
Ами,аз отидох за планово секцио и ми правиха тест!Предварително бях питала дали правят тест инъче сама щях да отида на алерголог и така!

# 16
  • Мнения: 2 891
Някоя от вас де е раждала в частна софийска клиника? Може ли да ми каже как стоят нещата с епидуралната там?

# 17
  • Мнения: 4 447
Аз бях със спинална (се оказа после) и беше супер! Свиха ме на кълбо, колкото можех да се свия с огромния корем и контрракции на 9см разкритие... между прешлените - нищо не усетих. Родих за 15мин!

 Grinning

# 18
  • Мнения: 2 891
Да, ама на запад не ти слагат упойката в края на раждането, когато кажи-речи всичко е свършило, а от самото начало. Така ти спестяват има няма 7-8 часа мъчения  Whistling

# 19
  • Мнения: 4 447
Да, ама на запад не ти слагат упойката в края на раждането, когато кажи-речи всичко е свършило, а от самото начало. Така ти спестяват има няма 7-8 часа мъчения  Whistling

Сигурно, не знам как е навън, но аз започнах да се "мъча" след 7см, до тогава се търпеше. Приеха ме към 12-13 часа и в 17:43 родих!

И тва ако не е късмет?  Crazy

# 20
  • Мнения: 263
Кога го правят, ако идеш за спешни секцио?

Здравей,
Аз родих с епидурална преди 2 месеца. Родих по спешност със секцио, но поради други причини бях влизала за планово секцио няколко дена по - рано и тестовете за алергия ми бяха направени.. По спомени ме драснаха на три места по ръката и провериха за алергия до час след това.. Иначе епидуралната упойка хваща много бързо. Докато ме боцнаха и почнаха да ме карат да лягам, защото губиш чувствителност и не можеш да се движиш. Преди да ми я поставят ми биха местна упойка и след това ме накараха да седя абсолютно неподвижна, за да няма проблем при пъхането на игличката. Всъщност отпускането на упойката започва след около 2 часа и при мен чувствителността започна да се връща от кръста надолу.. Незнам дали така е при всички. За около 4 часа и премина действието. Важно е да пиеш много вода! Иначе такова главоболие можеш да получиш, че не е истина. На втория ден след раждането плачех от главоболие... Поставиха ми 2 системи и всичко премина, но мой съвет е да пиеш поне по 2литра на ден, за да се изчисти организма по - бързо  Peace
За катетърът - това лично за мен е най - неприятното от цялото раждане  Sick Самото поставяне не е много болезнено - става много бързо и почти не усещаш, но седенето 24 часа с катетърът - Гадост  #Cussing out Да усещаш, че ти се пикае и да не можеш да се напънеш... Може би при мен имаше влияние и болката от операцията...  Но! При всеки усещанията са различни, така че не се стряскай от моето описание  Hug

# 21
  • Мнения: 4 422
При нормално раждане се слага на минимум 3-4 см разкритие,ако се сложи по-рано може да не направиш разкритие и много да се забави процеса,което няма да е добре.
Аз също усещах болка,притъпена,но на фона на предното мъчително и дълго раждане без упойка,просто беше песен.Лошото при мен беше,че не усещах напъните и ми намалиха и накрая спряха вливанията..Щях да откача,как не им се молих да сложат още ,но неее  Twisted Evil От там нататък същинската част мина без упойка,за шиенето д-ра искаше местна упойка-инжекция да ми слага.Приятелката ми обаче роди преди мен нормално без епидурална и каза,че за шиенето я приспали и това бил най-хубавия момент от раждането  Grinning та и аз това поисках.Слава богу така епизиотомията ми мина много бързо без отоци,опъване и пр.,които ги имах предния път от местната упойка..
Който е измислил епидуралната   bouquet
Мъжа ми присъства и единственото ,което го стресна беше епидуралната...,но ти спестява часове мъки.

# 22
  • Мнения: 2 891
Да, ама на запад не ти слагат упойката в края на раждането, когато кажи-речи всичко е свършило, а от самото начало. Така ти спестяват има няма 7-8 часа мъчения  Whistling

Сигурно, не знам как е навън, но аз започнах да се "мъча" след 7см, до тогава се търпеше. Приеха ме към 12-13 часа и в 17:43 родих!

И тва ако не е късмет?  Crazy

Да, ама при мен не беше баш така  Laughing и ми се иска да си го спестя.

# 23
  • Мнения: 4 422
Да, ама при мен не беше баш така  Laughing и ми се иска да си го спестя.
кое

# 24
  • Мнения: 2 891
Докато писах, сте се включили. Добавих цитат   bouquet

# 25
  • Мнения: 4 422
Издържаш до 4 см и после ще ти олекне  Peace При мен  всеки см си болеше зверски,особено първия път..,защото докторката помагаше с ръка  Twisted Evil и това беше ужасно..

# 26
  • Мнения: 683
Сигурно ще раждаш със секцио, защото говориш за катетър. Катетъра е безболезнена манипулация, но не е приятно като усещане. Поставя се вагинално (то и как иначе Wink) и представлява нещо като тънко, дълго маркуче завършващо с торбичка. Там се събира урината. След самата операция ще ти е невъзможно да ходиш до тоалетна. Веднъж поставен, вече не се усеща.
Второто ми секцио беше с епидурална упойка. За мен това е идеалният избор. Поставиха ми я седнала, силно преведена напред, към коленете. За да изпъкнат по-добре прешлените. Инжекцията не е болезнена (мисля, че преди това обезболяват мястото), не я усетих въобще. После легнах и буквално секунди след това започнаха да ми изтръпват най-напред пръстите на краката, а след това целите крака. Спрях да ги усещам като част от тялото си. По време на операцията не усетих никаква болка, говорихме си с екипа, постоянно им казвах как се чувствам. Усещах натиск, подръпване, но не и болка.
Упойката държи още около 2ч. след операцията. Най-напред започнах да движа пръстите и така постепенно целите крака. Не ме е боляла глава, нито съм усещала друг дискомфорт. По съвет на лекарите, пиех много вода. И това ми спести главоболието. Или поне така казаха в болницата.

Тя пита за ЕПИДУРАЛНИЯ КАТЕТЪР, ти си била със спинална, а не с епидурална упойка, затова не са ти слагали такъв, той се поставя между прешлените.

# 27
  • София
  • Мнения: 6 268
И аз изполвах епидурална упойка, въпреки че предварително бях решила да не ми слагат, защото ме е много страх от игли. Е, да, ама след 6 часа болки и едба 7 см, разкритие, се молех за укойка. Слага се седнала, силно наведена напред, поставя се между прешлените, като се извежда кактетър с едно тънички маркуче по гърба ти. От там се влива първо нещо като тестова доза (или поне така беше в МД), след което се поставя дозата. Докато ти вливат укойката се усеща нещо като хладни тръпки по гръбнака, следва едно истински облекчение и краката изстръпват леко, но се усещат. Упойката трае около час и половина. На мен ми поставиха и втора доза, защото не можах да получа пълно разкритие докато траеше първата. За сметка на това втората доза ме хвана силно след като родих, та изобщо не ме болеше при шиенето и ревизията на матката.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 506
Част от момичетата са объркали епидуралната със спиналната упойки Naughty
Епидуралната се поставя над дура матер (епи = над); потиска само сетивността, не и мускулната дейност (респ. напъните); дозира се през надкожно изведен катетър; НЕ може да се използва за секцио. Рискът от усложнения е нищожен.
Спиналната се слага в дуралния сак, т.е. при нея дура матер се пробива. Няма катетър. Тотално блокира сетивнността и двигат. функции надолу от мястото на приложение. НЕ може да се използва за нормално раждане - само за секцио, операции на краката и разни други....а, катетър в уретрата се слага, защото с тази упойка се губи контрол над пик. мехур.

# 29
  • Мнения: 683
Напротив епидурална упойка МОЖЕ да се използва при секцио, аз бях с такава, епидуралният катетър, през който ми вливаха морфина между прешлените ми стоя докато бях в реанимацията, с него станах, след като ми сложиха поредната обезболяваща доза и ми го свалиха чак вечерта, когато вече си бях в стаята, пак след дозата!
Именно чрез епидуралната упойка се прави най-качествено обезболяване при секцио!

Общи условия

Активация на акаунт