Болничен по време на бременност

  • 107 452
  • 825
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5
zdravei pak imam predvid v sledva6tata 1 godina sled kato rodq 6te polu4avam li 90% ot zaplatata ili tozi 1 mesec bolni4ni predi 45 dena predi termina 6te mi obarka vsi4ko.Blagodarq ti predvaritelni

# 16
  • Бг
  • Мнения: 846
Да, ще си вземаш 90 % от среднодневното брутно трудово възнаграждение. С този болничен само малко ще ти падне базата, от която ще ти се изчисли обезщетението. Няма какво друго да ти се обърка, при условие, че отговаряш на изискването за дванадесет месеца осигурителен стаж, за да вземаш болничните за бременност и след това платеното майчинство. Успех ти желая и едно здраво и хубаво бебче  Flutter . Ако нещо не ти е ясно питай, няма проблем. И мога ли само да те помоля ако имаш възможност да пишеш на кирилица, т.к. много трудно чета латиницата. Благодаря предварително.

# 17
  • Мнения: 5
mnogo ti blagodarq za qsniq otgovor i za pojelanieto.

# 18
  • Мнения: 5
pak 6te pitam ne6to.Molq te da me izvini6 ama ne mi e qsno kak 6te mi iz4islqt mai4enstvoto kato 6 meseca sam na 300 leva a drugite 6 na 420leva.kolko mai4enstvo 6te vzimam.BLAGODARQ

# 19
  • Бг
  • Мнения: 846
Значи взема се дохода дванадесет месеца назад, преди месеца, в който ще излезеш в болнични. По мои груби изчисления би трябвало да получаваш средно между 270,00 лв. и 330,00 лв., в зависимост от броя на работните дни. Но имай предвид, че обезщетението ти е ограничено до нетното ти възнаграждение, което ще каже, че ако нетното ти възнаграждение е 260,00 лв. толкова ще получаваш и като обезщетение за бременността и раждането. А колкото до майчинството, след като ти изтекат тези 410-ет календарни дни ще вземаш една фиксирана сума, която в края на всяка година се определя като сума и важи за следващата. За тази година платеното майчинство е 240,00 лв. Това е от мен, надявам се съм била ясна.

# 20
  • Мнения: 272
Здравейте!
Очаквам второто си дете месец септември. Тъй като късно разбрах, че ако първото вече е навършило две години(а то ще е на 2,4г.) базата за изчисляване на майчинството ми ще е върху мин.раб.заплата, която съм получавала за втората му година, побързах да си взема платения годишен отпуск и същевременно сключих фиктивен 4 часов договор в друга фирма, за да си вдигна доколкото е възможно осигуровките.....Платеният ми отпуск свършва на 29 юли включително, а аз трябва да изляза в полагаемият ми се 45-дневен на 5 август. Тъй като няма смисъл да се връщам само за една седмица на работа, ще си взема болничен за този период. Въпросът ми е свързан с това, дали трябва да представя също болничен и пред втория си работодател. И ако отговорът е положителен, считате ли, че е в мой интерес в последния ден от болничния при втория работодател да си прекратя договора с него, за да не дължа здравни осигуровки при него след това? ( така или иначе дохода ми от август месец, когато излизам в 45-дневен отпуск преди раждане, няма да влезе в изчисляването на дохода ми 12 месеца назад).
Иначе казано, дилемата ми е да прекратя договора си с втория работодател на 29 юли или ако трябва да представя болничен пред него, на 5 август....
Предварително ви благодаря за консулта! Hug

# 21
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте!
Очаквам второто си дете месец септември. Тъй като късно разбрах, че ако първото вече е навършило две години(а то ще е на 2,4г.) базата за изчисляване на майчинството ми ще е върху мин.раб.заплата, която съм получавала за втората му година, побързах да си взема платения годишен отпуск и същевременно сключих фиктивен 4 часов договор в друга фирма, за да си вдигна доколкото е възможно осигуровките.....Платеният ми отпуск свършва на 29 юли включително, а аз трябва да изляза в полагаемият ми се 45-дневен на 5 август. Тъй като няма смисъл да се връщам само за една седмица на работа, ще си взема болничен за този период. Въпросът ми е свързан с това, дали трябва да представя също болничен и пред втория си работодател. И ако отговорът е положителен, считате ли, че е в мой интерес в последния ден от болничния при втория работодател да си прекратя договора с него, за да не дължа здравни осигуровки при него след това? ( така или иначе дохода ми от август месец, когато излизам в 45-дневен отпуск преди раждане, няма да влезе в изчисляването на дохода ми 12 месеца назад).
Иначе казано, дилемата ми е да прекратя договора си с втория работодател на 29 юли или ако трябва да представя болничен пред него, на 5 август....
Предварително ви благодаря за консулта! Hug

Месец юли също няма да ви влезне в базата ако си вземете болничен от 30.07.
Задължително трябва вземете толкова болнични листове при колкото работодатели се водите.
Трудовия договор може да се прекрати след като изтече болничния лист.

# 22
  • Мнения: 3 621
Здравейте, имам запитване относно болничните за бременност
В началото на 4 месец съм и искам да си взема продължителен болничен, ако е възможно до термина ми който е края на ноември. До колкото разбрах ми се полагат 180 дни без задължителния 45 дни преди термина, но ме притеснява ако ползвам болничен до края на бременността ще се намали ли майчинството ми после ?
И наблюдаващата ми лекарка може ли да ми издаде този болничен до края или трябва на няколко пъти да ходя да го продължавам?
Нямам здравословен проблем, просто работата ми е изключително натоварена и започва да ми тежи та затова ако може да ми отговорите?
Привет, на въпроса ти, излезеш ли от сега в болнични, това ще ти намали базата, от която ще ти се изчисли обезщетението за бременност и раждане. Така че ако се чувстваш добре няма смисъл да си вземаш тези болнични, но ти най-добре си прецени. Единствено няма значение ако те осигуряват на ниска заплата, т. к. тези болнични няма да окажат влияние, държавата ти гарантира при осемчасов работен ден получаването на МРЗ, като обезщетение. Успех и лека бременност. Надявам се да съм била ясна и полезна.
Ако ползва болничен без прекъсване, изобщо няма да и се намали обезщетението което ще получава.

# 23
  • Мнения: 272
Здравейте!
Очаквам второто си дете месец септември. Тъй като късно разбрах, че ако първото вече е навършило две години(а то ще е на 2,4г.) базата за изчисляване на майчинството ми ще е върху мин.раб.заплата, която съм получавала за втората му година, побързах да си взема платения годишен отпуск и същевременно сключих фиктивен 4 часов договор в друга фирма, за да си вдигна доколкото е възможно осигуровките.....Платеният ми отпуск свършва на 29 юли включително, а аз трябва да изляза в полагаемият ми се 45-дневен на 5 август. Тъй като няма смисъл да се връщам само за една седмица на работа, ще си взема болничен за този период. Въпросът ми е свързан с това, дали трябва да представя също болничен и пред втория си работодател. И ако отговорът е положителен, считате ли, че е в мой интерес в последния ден от болничния при втория работодател да си прекратя договора с него, за да не дължа здравни осигуровки при него след това? ( така или иначе дохода ми от август месец, когато излизам в 45-дневен отпуск преди раждане, няма да влезе в изчисляването на дохода ми 12 месеца назад).
Иначе казано, дилемата ми е да прекратя договора си с втория работодател на 29 юли или ако трябва да представя болничен пред него, на 5 август....
Предварително ви благодаря за консулта! Hug

Месец юли също няма да ви влезне в базата ако си вземете болничен от 30.07.
Задължително трябва вземете толкова болнични листове при колкото работодатели се водите.
Трудовия договор може да се прекрати след като изтече болничния лист.
А защо юли месец да не влиза в изчисляването на майчинството? Нали, ако взема болничен за двата дни до края на юли, това ще е обикновен болничен, а не този за 45 дни преди раждане?

# 24
  • Бг
  • Мнения: 846
Напротив, месец юли ще й се вземе като база за изчисление на болничните за бременност и раждане, т. к. първият болничен /от 30.07/ ще е издаден с причина общо заболяване, а следващият болничен с причина бременност. Това се тълкува като два отделни осигурителни случая, нищо, че между двата болнични няма да има прекъсване в дните.

# 25
  • Бг
  • Мнения: 846
Ако ползва болничен без прекъсване, изобщо няма да и се намали обезщетението което ще получава.
Намалява се, поради факта, че болничните за бременност и раждане са отделен осигурителен случай от болничните за общо заболяване. Или по болничните за бременност и раждане като база ще й се вземат дванадесетте месеца назад, от месеца преди излизане в тези болнични. По този начин автоматично в базата й влизат и ползваните преди това болнични, нищо че няма да има прекъсване между общото заболяване и бременността.

# 26
  • Мнения: 272
Много благодаря! Hug

# 27
  • Мнения: 3 621
Ако ползва болничен без прекъсване, изобщо няма да и се намали обезщетението което ще получава.
Намалява се, поради факта, че болничните за бременност и раждане са отделен осигурителен случай от болничните за общо заболяване. Или по болничните за бременност и раждане като база ще й се вземат дванадесетте месеца назад, от месеца преди излизане в тези болнични. По този начин автоматично в базата й влизат и ползваните преди това болнични, нищо че няма да има прекъсване между общото заболяване и бременността.
Аз точно затова писах че няма да и се намалят ако ползва болничен без прекъсване, т.е. ако от болничния за общо заболяване излезе веднага в 45-дневния преди термин.Тогава обезщетението се изчислява в/у дохода който е получавала преди да излезе в първия болничен

# 28
  • Мнения: 1 404
Здравейте, имам едно питане, тъй като изобщо не са ми ясни тези неща...

В петия месец ми се налага да ползвам един месец болнични, това по някакъв начин, ще ми намали ли тези 90% от заплатата, които ще взимам една година?

Много благодаря!    bouquet

# 29
  • Бг
  • Мнения: 846
Привет, кой знае какво влияние няма да ти окаже, т. к. ще е само за един месец. Ако беше до края на бременността ти, тогава щеше да окаже влияние.   

Общи условия

Активация на акаунт