Какво става с нас , майки

  • 12 269
  • 288
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 9 050
И заради това, че пуша никой няма право да ме сочи с пръст и да ми държи сметка !
Не съм съгласна, особено за соченето с пръст. По принцип отношението към пушачите в обществото става и ще става все по-нетолерантно, независимо дали са майки или не. Това е така, защото става дума за действие, което има значение за здравето на цялото общество и вреди не само на човека, който пуши, но и на околните.
В доста страни вече върху цигарите се начисляват огромни акцизи, част от които отиват в здравни фондове - иначе не е справедливо всички да плащаме здравни осигуровки по равно, след като пушачите (а вероятно и техните деца за жалост) са в много по-голяма тежест за здравната система. Това не са предложения, а мерки, които се прилагат от години - в Норвегия и Дания примерно кутия цигари струва почти 10 евро точно по тази причина. Това ако не е държане на сметка на пушачите, какво е?
А соченето с пръст е най-малкото. Пушенето е все по-ясно маркирано в развитите общества като територия на зле образовани хора с ниско социално положение и които демонстративно не желаят да се съобразяват с околните. Е, има изключения, но това е асоциацията, която се прави, като видиш някой с цигара на публично място. Просто пушенето все повече е действие, чрез което пушачът сам се стигматизира (нещо като сам се сочи с пръст) - и да не е стигнало чак дотам в България, ще стигне, натам вървят нещата и е неизбежно.

5 до 6 евро бяха последно цигарите в Дания. Ама щом казваш, че са 10, за теб може и 10 да са.
Тази глупост за това, че пушачите са в по-голяма тежест на здравната система, я беше написала и в една друга тема. Там те оборихме. Ти пак се пробваш. Ама пак няма да мине. Въпреки че палащам не малки здравни осигуровки, не ползвам услугите на здравна каса.
А това, че пушачите са едни ниско интелигентни и нискообразовани простаци е най-смехотворното нещо, което съм чувала. Германците и Белгийците пушат като комини. В Англия пушат само платежоспособните. Защото там цигарите са 5 паунда и хич не е евтино. Да пушиш си е направо гъзария. Така че, не пиши глупости моля ти се. Нискообразованите, друг път. Със сигурност хората с ниско социално положение имат достатъчно пари, за да си купуват цигари по 5 лири кутията. Точно така е. Цигарите са много скъпи и затова ги купуват само бедняците  Joy Ти сама си противоречиш.

# 241
  • Мнения: 9 050
Това, за което говори basilisk го видях в САЩ около 5 години преди да налази Европа. И убедено твърдях, че такова чудо на Стария континент е невъзможно. Да, ама не. После бях убедена, че - хайде, за някои страни може, но Гърция и Италия - та'а нема да я бъде. Да, ама пак не. Следва продължение.

И къде точно в САЩ го видя? Във Вашингтон до миналата година се пушеше по всички барове. Чак тази година забраниха да се пуши в закритите барове. По улиците се пуши навсякъде. В Ню Йорк по барове и ресторанти също не се пуши, но пред ресторанта си става много готина пушалня. Като се съберат всички пушачи, вечерящи в този ресторан. И там по улиците се пуши навсякъде. Мисля че имаше само два щата, в които пушенето е по-ограничено.

# 242
  • София
  • Мнения: 3 099
И къде точно в САЩ го видя?

В Калифорния. Any objections?

# 243
  • София
  • Мнения: 3 099
Да пушиш си е направо гъзария. Така че, не пиши глупости моля ти се. Нискообразованите, друг път. Със сигурност хората с ниско социално положение имат достатъчно пари, за да си купуват цигари по 5 лири кутията. Точно така е. Цигарите са много скъпи и затова ги купуват само бедняците  Joy Ти сама си противоречиш.

Смешно е, но в частта с гъзарията.

# 244
  • Мнения: 9 050
И заради това, че пуша никой няма право да ме сочи с пръст и да ми държи сметка !
Не съм съгласна, особено за соченето с пръст. По принцип отношението към пушачите в обществото става и ще става все по-нетолерантно, независимо дали са майки или не. Това е така, защото става дума за действие, което има значение за здравето на цялото общество и вреди не само на човека, който пуши, но и на околните.
В доста страни вече върху цигарите се начисляват огромни акцизи, част от които отиват в здравни фондове - иначе не е справедливо всички да плащаме здравни осигуровки по равно, след като пушачите (а вероятно и техните деца за жалост) са в много по-голяма тежест за здравната система. Това не са предложения, а мерки, които се прилагат от години - в Норвегия и Дания примерно кутия цигари струва почти 10 евро точно по тази причина. Това ако не е държане на сметка на пушачите, какво е?
А соченето с пръст е най-малкото. Пушенето е все по-ясно маркирано в развитите общества като територия на зле образовани хора с ниско социално положение и които демонстративно не желаят да се съобразяват с околните. Е, има изключения, но това е асоциацията, която се прави, като видиш някой с цигара на публично място. Просто пушенето все повече е действие, чрез което пушачът сам се стигматизира (нещо като сам се сочи с пръст) - и да не е стигнало чак дотам в България, ще стигне, натам вървят нещата и е неизбежно.

Сори за офф-а, но да продължа тази тема. В ЕС мерките с/у пушачите са дори много по-директни и преки. Вижте примерно тази статия:

Пушите ли? Нямате място в нашата фирма!

Според мен, въпрос на няколко години е тези рестрикции да намерят място и в България.

И какво? Нашата фирма се помещава в осеметажна сграда. Цялата сграда е наша и никъде в сградата не се пуши. Който пуши - отпред пред сградата на пепелниците. 60% от служителите са пушачи.
А иначе, на интервю за работа, съгласно етичният кодекс, който в Европа се съблюдава, нямат право да ти задават въпроси от рода на пушите ли, семейна ли сте, колко деца имате и т.н.

# 245
  • Мнения: 9 050
И къде точно в САЩ го видя?

В Калифорния. Any objections?

Да, това е единият. Другият мисля че беше щатът Вашингтон. И това са. 2 от 51...определено е представителна извадка.

# 246
  • София
  • Мнения: 1 877
А иначе, на интервю за работа, съгласно етичният кодекс, който в Европа се съблюдава, нямат право да ти задават въпроси от рода на пушите ли, семейна ли сте, колко деца имате и т.н.

Да ама не! Цитирам статията, за която любезно предоставих линк:

"Запитан от британския депутат в Европейския парламент Катрин Стилър дали обявата не е дискриминационна, еврокомисарят по социалните въпроси Владимир Шпидла заявява, че подобна забрана не представлява дискриминация според европейското право. Дискриминация може да има само на расова или етническа основа, заради физически увреждания, възраст, сексуална ориентация и религия. «Обява за работа, в която е посочено, че пушачите не могат да кандидатстват, не попада в нито една от изброените категории», обосновава се Шпидла в писмото си, цитирано от Financial Times."

# 247
  • Мнения: 1 866
Когато преди 11 г. отидох във Франция, всички пушеха като изтървани там. Естествено аз се интегрирах успешно в обстановката.  Mr. Green С времето обаче ни забраниха да пушим на все повече и повече места. Преди 3 г. и половина на работата ми там все още можехме да пушим на едно специално определено място, където лятото ставаше 40 градуса, а зимата 0. Това лято отидох да видя бившите си колеги и установих, че вече в цялата сграда не се пуши. Все още успявахме да намерим ресторанти с отделение за пушачи, но ми казаха, че от 1-ви януари 2008 вече ще е забранено да се пуши на всякакви обществени места, т.е. догодина като отидем ще трябва да сме свикнали да не пушим с кафето. Последната година като живеех там запалих цигара на гарата, отвън на перона. Нямаше жива душа около мен и подчертавам, беше съвсем на открито. Един полицай дойде и ми каза да си загася цигарата иначе ще ме глоби. Това е. Вредим и трябва да го приемем като факт. Вместо да си спорим тука колко по-точно вредим, по-добре да вземем да помислим как да ги спираме тези цигари, защото рано или късно ще ни накарат да ги спрем. Пълен геноцид настъпва за пушачите.   hahaha Аз вече проучвам разни методи за отказване, смятам да пробвам да ми турят едни игли в ушите, барем ми дойде акъла в главата.

Последна редакция: пн, 27 авг 2007, 21:31 от lala

# 248
  • София
  • Мнения: 3 099
Ми, то вече не е гот да палиш за кеф, защото си наврян по едни задимени аквариуми, където и по кутия да пушиш - пак е гадно. Ако си пристрастен си е драма. Другото е слово-блудство.

# 249
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Адмирирам подобни крайни мерки срещу тютюна! thumbsup
Нищо, че днес и аз запалих Mr. Green

# 250
  • някъде
  • Мнения: 4 961
За да се увреди едно дете от цигарите, наясно ли сте, че трябва да се изпуши един камион цигари - а именно 9 месеца по кутия и половина всеки ден ? И пак не е сигурно, че ще стане?
Няма ................................................................................................... жена".
Не цитирай мен, защото тази глупост не съм я казала аз! Peace

ZinaSt, не съм цвете, пуша от 8-ми клас и ги спрях около месец преди да забременея! Не казвам, че ще имам най-здравото дете, или по-здраво от на някоя пушачка, но поне докато е било в мен и е растяло и хранило от мен не съм му навредила умишлено! Peace

# 251
  • Мнения: 1 896
за това че бедните и необразованите пушат повече, например:
Цитат
Socioeconomic status has been implicated in the onset of cigarette use among adolescents (Brunswick & Messeri, 1984). Teenagers from lower socioeconomic backgrounds are more likely to smoke than are their middle-class counterparts (Eckert, 1983; Murray, Swann, Bewley, & Johnson, 1983). Similar class differences emerge with pregnant smokers (Graham, 1976). Middle-class pregnant adolescents are more likely to reduce or to quit smoking during pregnancy than are those in the lower class (Davis et al. 1990). This difference in smoking patterns may reflect divergent beliefs about tobacco use based on socioeconomic status (Graham, 1976). Moreover, cigarette advertising has influenced low-income youths beliefs and attitudes about tobacco use. Such advertising associates cigarette smoking with financial success, sport participation, and social acceptance. Thus, low-income youths may be particularly attracted to the habit (Barton, Chassin, Presson, & Sherman, 1982; Tunstall, Ginsberg, & Hall, 1985).

In addition to socioeconomic status, educational aspirations have been correlated with smoking (Bewley & Bland, 1977; Krohn, Massey, Skinner, & Lauer, 1980; Thorlindsson & Vihjalmsson, 1991). Low high school scholastic achievement has predicted cigarette smoking in the United States, Scotland, Australia, and England (U.S. Department of Health and Human Services, 1979). Further, cigarette smoking has been linked to truancy (Bachman, Johnston, & O'Malley, 1981); school suspensions (National Cancer Institute, 1977); and lack of participation in extracurricular activities (U.S. Department of Health and Human Services, 1979).

цитат от тук.

Да добавя и това, че е от много добър източник - става дума за проучване на ЕС:
Цитат
Poor socio-economic conditions influence smoking across the
individual’s lifetime through a wide array of factors. During
adolescence, individuals with lower levels of education have
a higher chance to initiate smoking and become addicted.
During adulthood, men and women with low education, low
income or living on social welfare have a higher chance of
continuing smoking or of relapsing. Poor socio-economic
conditions in youth and adolescence influence smoking
uptake through a range of mechanisms, including decreased
refusal skills and increased psychosocial stress. Less success
with smoking cessation attempts is due to higher levels of
nicotine addition, but also to other factors such as increased
psychosocial stress and lack of social and instrumental
support.

Всъщност целият документ много си струва да се разгледа - ето го тук.

За това, че пушачите струват повече на здравната система от непушачите, например:
Цитат
Results: Health care costs for smokers at a given age are as much as 40 percent higher than those for nonsmokers.

От тук.

За това кой ползва и кой не ползва здравната система, аз съм забелязала, че онкоболните по правило прибягват до нея, на никой не пожелавам да му се случи.

А за цените на цигарите - добре де, може и да са 9, а не 10 евро в Норвегия, но принципът все пак е по-важен.

Последна редакция: пн, 27 авг 2007, 22:03 от basilisk

# 252
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не цитирай мен, защото тази глупост не съм я казала аз! Peace
Сори, взех я от твой цитат и не копирах правилно Peace

# 253
  • София
  • Мнения: 3 099
Мисля, че въпросът е принципен, а пушенето по време на бременност - избор. Ние сме такива, каквито сме заради изборите, които правим. Целта на темата не е била да се анатемосваме едни-други. Нито да се защитаваме. Но да се популяризират така наречените "вредни навици" по време на бременност и кърмене е тъпота, голяма тъпота.

# 254
  • София
  • Мнения: 1 877
ZinaSt, не съм цвете, пуша от 8-ми клас и ги спрях около месец преди да забременея! Не казвам, че ще имам най-здравото дете, или по-здраво от на някоя пушачка, но поне докато е било в мен и е растяло и хранило от мен не съм му навредила умишлено! Peace

Бе я стига!!! Как ще се оправдаваш?!?!? Това което си направила е страхотно и единствено е достойно за уважение. Теорията, че е все тая, щом не си спряла цигарите 5-10 години преди да забременееш #Crazy, може да я изтъкне само човек, който не е успял да се справи с проблема като тебе, вътрешно се обвинява за това и се опитва да залъже гузната си съвест.

Общи условия

Активация на акаунт