Какво става с нас , майки

  • 12 266
  • 288
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 9 050
ZinaSt, не съм цвете, пуша от 8-ми клас и ги спрях около месец преди да забременея! Не казвам, че ще имам най-здравото дете, или по-здраво от на някоя пушачка, но поне докато е било в мен и е растяло и хранило от мен не съм му навредила умишлено! Peace

Бе я стига!!! Как ще се оправдаваш?!?!? Това което си направила е страхотно и единствено е достойно за уважение. Теорията, че е все тая, щом не си спряла цигарите 5-10 години преди да забременееш #Crazy, може да я изтъкне само човек, който не е успял да се справи с проблема като тебе, вътрешно се обвинява за това и се опитва да залъже гузната си съвест.

И защо пък реши, че аз съм пушила, докато съм била бременна? Напротив, аз проблеми в това отношение нямах. Още от родилния дом знаех, че няма да мога да кърмя, но не пуших дълго след изписването, защото все си мислех, че лекарите може и да не са прави и да ми тръгне кърмата. Пропуших отново доста след раждането. Така че, айде не си прави заключения, за които нямаш достатъчно информация. Аз гузна съвест по отношение на бременността си нямам.

# 256
  • Мнения: 9 050
за това че бедните и необразованите пушат повече, например:
Цитат
Socioeconomic status has been implicated in the onset of cigarette use among adolescents (Brunswick & Messeri, 1984). Teenagers from lower socioeconomic backgrounds are more likely to smoke than are their middle-class counterparts (Eckert, 1983; Murray, Swann, Bewley, & Johnson, 1983). Similar class differences emerge with pregnant smokers (Graham, 1976). Middle-class pregnant adolescents are more likely to reduce or to quit smoking during pregnancy than are those in the lower class (Davis et al. 1990). This difference in smoking patterns may reflect divergent beliefs about tobacco use based on socioeconomic status (Graham, 1976). Moreover, cigarette advertising has influenced low-income youths beliefs and attitudes about tobacco use. Such advertising associates cigarette smoking with financial success, sport participation, and social acceptance. Thus, low-income youths may be particularly attracted to the habit (Barton, Chassin, Presson, & Sherman, 1982; Tunstall, Ginsberg, & Hall, 1985).

In addition to socioeconomic status, educational aspirations have been correlated with smoking (Bewley & Bland, 1977; Krohn, Massey, Skinner, & Lauer, 1980; Thorlindsson & Vihjalmsson, 1991). Low high school scholastic achievement has predicted cigarette smoking in the United States, Scotland, Australia, and England (U.S. Department of Health and Human Services, 1979). Further, cigarette smoking has been linked to truancy (Bachman, Johnston, & O'Malley, 1981); school suspensions (National Cancer Institute, 1977); and lack of participation in extracurricular activities (U.S. Department of Health and Human Services, 1979).

цитат от тук.

Да добавя и това, че е от много добър източник - става дума за проучване на ЕС:
Цитат
Lower socio-economic groups have been
reported to suffer 2 or 3 times more often from disease,
disability or premature death. The past two decades have
seen the increasing association of smoking (and the
corresponding tobacco related diseases and deaths) with
markers of social disadvantages. This fact is especially
painful as tobacco is one of the leading preventable causes
of death and disability among adults in Europe.

Всъщност целият документ много си струва да се разгледа - ето го тук.

За това, че пушачите струват повече на здравната система от непушачите, например:
Цитат
Results: Health care costs for smokers at a given age are as much as 40 percent higher than those for nonsmokers.

От тук.

За това кой ползва и кой не ползва здравната система, аз съм забелязала, че онкоболните по правило прибягват до нея, на никой не пожелавам да му се случи.

А за цените на цигарите - добре де, може и да са 9, а не 10 евро в Норвегия, но принципът все пак е по-важен.



Т-е- от това че, нискообразованите тийнеджъри пушат повече от високообразованите, съдим че по принцип пушенето е приоритет на нискообразованите хора, така ли? Тийнейджърите и бременните колко процента от обществото са? ДА не говорим, че аз изобщо не виждам как може тийнеджър да е високообразован. Тийнейджър повече от гимназия не може да е завършил, защото това е физически невъзможно. Така че, да разделяш тийнеджърите на ниско и високо образовани е смехотворно. Това мога да кажа, за тази статия.

# 257
  • Мнения: 9 050

За това кой ползва и кой не ползва здравната система, аз съм забелязала, че онкоболните по правило прибягват до нея, на никой не пожелавам да му се случи.

А за цените на цигарите - добре де, може и да са 9, а не 10 евро в Норвегия, но принципът все пак е по-важен.



Да да, прибягват точно до нея. Затова всички събират пари по набирателни сметки и тичат в чужбина. И затова вървят хиляди дела, на онкоболни, че даже и лекарства не им дават. За твое сведение, около 50% от онкоболните са непушачи.

# 258
  • София
  • Мнения: 4 423
Много грозно е да намесваме онкоболните, майка ми беше болна от рак, а не е изпушила 1 цигара в живота си.
Прекалявате наистина!!!!!!

# 259
  • София
  • Мнения: 3 099
 ZinaSt , би ли обобщила теорията си, че аз лично не разбирам накъде биеш...

# 260
  • Мнения: 9 050
А иначе, на интервю за работа, съгласно етичният кодекс, който в Европа се съблюдава, нямат право да ти задават въпроси от рода на пушите ли, семейна ли сте, колко деца имате и т.н.

Да ама не! Цитирам статията, за която любезно предоставих линк:

"Запитан от британския депутат в Европейския парламент Катрин Стилър дали обявата не е дискриминационна, еврокомисарят по социалните въпроси Владимир Шпидла заявява, че подобна забрана не представлява дискриминация според европейското право. Дискриминация може да има само на расова или етническа основа, заради физически увреждания, възраст, сексуална ориентация и религия. «Обява за работа, в която е посочено, че пушачите не могат да кандидатстват, не попада в нито една от изброените категории», обосновава се Шпидла в писмото си, цитирано от Financial Times."

И къде точно пише, че могат да ти зададът такъв въпрос, че не видях. Можеш да си напишеш такова нещо в обявата и съответно, ако един пушач кандидатства, той ще е наясно, че ако го вземат на работа, ще трябва да се крие като ученичка или да не пуши, докато не се прибере вкъщи. Но, на самото интервю нямат право да го питат пуши ли, пие ли кафе, пиеш ли алкохол и по колко. И дори и да го питат, той спокойно може да откаже да отговори.

# 261
  • Мнения: 9 050
Много грозно е да намесваме онкоболните, майка ми беше болна от рак, а не е изпушила 1 цигара в живота си.
Прекалявате наистина!!!!!!

Точно това исках и аз да кажа. Баба ми също почина от рак, а не е пушила никога през живота си. ( Съжалявам за майка ти  Praynig ).

# 262
  • Мнения: 9 050
ZinaSt , би ли обобщила теорията си, че аз лично не разбирам накъде биеш...

Моята теория е, не че пушенето не е вредно, а че вие прекалявате в заклеймяването и направо се уливате. Ето това ми е теорията.

# 263
  • някъде
  • Мнения: 4 961
ZinaSt , би ли обобщила теорията си, че аз лично не разбирам накъде биеш...

Моята теория е, не че пушенето не е вредно, а че вие прекалявате в заклеймяването и направо се уливате. Ето това ми е теорията.

И к`во излиза- абе вредно е, ама ние ще се правим че не е Whistling! Всички да си затворят очите  Sunglasses

# 264
  • Мнения: 9 050
ZinaSt , би ли обобщила теорията си, че аз лично не разбирам накъде биеш...

Моята теория е, не че пушенето не е вредно, а че вие прекалявате в заклеймяването и направо се уливате. Ето това ми е теорията.

И к`во излиза- абе вредно е, ама ние ще се правим че не е Whistling! Всички да си затворят очите  Sunglasses

Не, не излиза това. Вредно е, но нямаш право да убиваш с камъни майките, които го правят. Още повече, че няма ти да им гледаш децата след това. Ако някой опушва твоето дете, естествено че чожеш да му направиш забележка. Дори и по-остра забележка. Обаче ако някоя майка си пуши на балкона вкъщи, това си е нейна работа. Не е твоя.

На всяка кутия цигари пише колко е вредно пушенето, така че тази тема не е всеобщото просветление.

За мен и яденето на бял хляб е вредно. Гадните хамбургери с майонеза от мръсни бутилки, стояли с дни на слънце също е вредно, ама не се карам на тези, които ги ядат. Виж, ако налетят да ми тъпчат моето дете с такива хамбургери, ще има скандал. Ама ако си ги ядат настрани - какво ме интересува, че може да получат хранително натравяне или инсулт. Техен си риск.

Просто моето разбиране е, че не бива хората да се съдят за постъпките им. Всеки е свободен да си постъпва, както намери за добре. Но после трябва да си носи последствията. Ако една майка пуши, докато е бременна, това си е нейна работа. Ако обаче после роди увредено дете и откаже да го гледа и го захвърли - ето това вече е нещо, за което може да бъде съдена. Защото тя отказва да си понесе последствията.

# 265
  • София
  • Мнения: 3 099
ZinaSt , тук разговорът касае превенцията. Това е важното.

# 266
  • Bapнa
  • Мнения: 762
ZinaSt , би ли обобщила теорията си, че аз лично не разбирам накъде биеш...

Моята теория е, не че пушенето не е вредно, а че вие прекалявате в заклеймяването и направо се уливате. Ето това ми е теорията.

И к`во излиза- абе вредно е, ама ние ще се правим че не е Whistling! Всички да си затворят очите  Sunglasses

Абе, защо постоянно изопачавате и изкривявате написаното от нас ?! Ми като не можете да си намерите място, че сте пушили и после сте спряли и сте се прецакали, а ние пък само сме ги намалили - Ваш проблем ?! Аз по друг начин не мога да разбера ! Сега как ще измерим кой повече и отровил детето си ? Аз, дето съм палила или вие, чиито организми точно са изхвърляли наслоената с години отрова и катрани ? М ? Щото и при нас и при вас има риск ?

И изобщо защо всички, които спрат цигарите после се фанатизират и само плюят срещу тях ? В моето село е пълно с дядовци, които по 40-50 години са пушили и то цигари без филтър, а нищо им няма - но пък живечт на чист въздух, хапват и пийват нормални храни, не наблъскани с хормони и си доживяват до дълбока старост...
А ние по градовете какво - дали пушим или не - все сме уморени, смачкани и с отслабнала имунна система ? Ай помислете малко върху това

# 267
  • някъде
  • Мнения: 4 961
ZinaSt, споко, не съм тръгнала да убивам никого Peace, както казах и по-горе не ми дреме какво правите с децата си Naughty- ваши са си Peace, но просто е тъпо да кажем за нещо, което е вредно, че не е, защото едва ли не така излиза от някои изказвания тук Thinking!

Не съм тръгнала да съдя никой заради постъпките му, че коя съм аз Naughty, всеки си има глава на раменете и знае кое е добре за него и за близките му! Peace
Не разбирам това- "исках да ги спра, но не успях да се преборя", "знаех, че е вредно, но какво по дяволите са 2-3 цигари на ден, нали не пуша по няколко кутии", " абе дай аз да си тутунисвам, пък детето като се роди ще го мисля" и тем подобни....

Пак казвам- не съм перфектна и никога няма да бъда, но за детето си, ако трябва ще спря да ям и вода да пия /не само да пуша/, само то да е добре! Peace

А пък това, че не можем да си намерим място, понеже сме спрели цигарите и сме се прецакали е меко казано смешно hahaha

# 268
  • Мнения: 9 050
ZinaSt , тук разговорът касае превенцията. Това е важното.

Превенцията е по самите кутии. Ти с какво точно си мислиш, че допринасяш. Превенцията си я има. Ако си мислиш, че някой сега в тази тема за първи път чува, че тютюнопушенето е вредно......

# 269
  • София
  • Мнения: 14 875
Ей, 15 страници превенция против тютюнопушенето. Все си мисля, че непросветените майки от селца и паланки, дето искате да ги просветите, така и ще си останат такива, поради липсата на Интернет. Вие вярвате ли си, че има млад човек, достатъчно грамотен да ползва мрежата, който да не знае вредата от цигарите. Така че, напразно се хабят сили тук.

Общи условия

Активация на акаунт