Позволени ли са зъбни снимки по време на бременност

  • 5 606
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 575
Не, особено пък в първия триместър.
И по-добре не рискувай.

# 16
  • Мнения: 748
няма проблем ако е с оловна жилетка.  Peace
..според мен излишната паника е по-вредна... Rolling Eyes

# 17
# 18
  • София
  • Мнения: 2 227
Цитат от: http://www.biberonbg.com/info/safe1.htm


"Безопасни ли са рентгеновите снимки?

Зависи каква снимка се налага и на колко радиация сте изложена. Колкото повече се излагате на радиация, толкова по-голям е рискът за плода. Повечето диагностични рентгенови снимки обаче не излагат плода на достатъчно високи нива на радиация, за да предизвикат проблем. Доказано е, че излагането на плода на радиация над 10 рада увеличава шанса за увреждания, но е голяма рядкост диагностичната рентгенова снимка да превишава 5 рада. Важно е кумулативното ниво на радиация през бременността. Например плодът ще бъде изложен общо на 100 милирада естествена радиация от слънцето и околната среда.
Въпреки относително ниския риск, експертите препоръчват да се избягват рентгенови снимки до края на бременността, ако не са наложителни. Ако все пак лекарят ви счита, че снимката е необходима, предупредете рентгенолога за състоянието си за да вземе адекватни предпазни мерки."

Погледни и това: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=6690

Аз лично не бих рискувала.

# 19
  • Мнения: 1 216
Никак не е желателно.'Само ако много се налага и то с престилка.

# 20
  • Мнения: 985
И аз знам, че ако си с жилетка няма проблем.
и аз така знам,даже съм си правила такива снимки по време на бременност. Peace

# 21
  • Мнения: 4 451
Не. Моят зъболекар категорично отказа да ми правят рентгенова снимка.

# 22
  • Мнения: 3 069
Момичетаааа, от зъб се умира!!!
Живота на една майка не е без значение.
На наша мам от майските мами съпруга и е стоматолог и беше писал по подобен проблем, че се прави и майката е плътно загърната в предпазна жилетка.
Имаше няколко теми по този въпрос.
Пусни едно търсене!
Да добавя ако е наложително, ако може да се мине без нея е по-добре.

# 23
  • Мнения: 8 999
Категорично не, ако не е супер наложително. На мен ми правиха в края на осми месец, с оловна жилетка, но до последно се опитваха да овладеят положението и без снимка. Не е задължително да повлияе на бебето, но не е нужно да се поемат рискове.

# 24
  • Мнения: 1 321
Моята стоматоложка каза че до 7-мия месец може но след това не. Peace

# 25
  • Мнения: 84
  Категорично не! Аз съм в сферата и в нашата клиника не правим никога снимки на бременни. Защо при теб е наложително newsm12

# 26
  • Мнения: 867
Явно риск има, това е факт. Доколко е наложително да се направи всеки си преценява. Аз бих отказала дори и стоматолога да настоява.
А дето от зъб се умира - ясно, обаче може и без снимка да се направи нещо. В кайна сметка дори и да го извадя бих предпочела отколкото да рискувам.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 041
Не е желателно особено през първия триместър. Също така не е желателно и да се стига до пиене на антибиотици, заради някой нелекуван зъб. Според мен зъболекаря трябва да прецени ползите и вредите от едното и другото, в зависимост от конкретния случай.
АЗ снимах 2 зъба в началото на бременността и то точно първите седмици на органогенеза, когато е най-вредно. Имах болки и подуване - оказа се  мъдрец, който е пораснал напълно, но венеца го е покрил и нямаше как да разбера че е от него, докато не направих снимка.
Снимах се с престилка и яка, но после и до ден днешен страха, че нещо може да съм навредила на плода си е останал и ме измъчва.

# 28
  • Мнения: 306
Аз правих панорамна снимка и колко упойки ми сложиха,че като разбрах, че съм бременна полудях,питах и разпитвах нямало проблем, а наша позната преди години заради снимката направи аборт, а три години правиха опити!!!!
В резултат имам здраво детенце!!!!!

# 29
  • Мнения: 3 216
Аз сьм си правила ,сьс стоматоложката го решихме.

Общи условия

Активация на акаунт