Настоящи и бъдещи мами от Финландия-малко сме,но ни има!!!

  • 45 088
  • 282
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 7 005
Вчера ни водиха в посолството да гледаме филмче.
Много готин секретарят, ах.  Mr. Green
Раздадоха ни книжки за Финландия, но на английски.
Питахме ние за ученето там, те казаха, че се плащат само 80 евро при регистрацията в Уни, които са здравни някакви.
Обаче казаха, че се водел някакъв дебат за реформа на висшето образование и можело да закрият голяма част от регионалните уни-та  Shocked Чули ли сте подобно нещо?
А и www.studyinfinland.fi ни дадоха, слагам го и аз, може на някого да му потрябва.
А в СУ - 800-1000 лв семестъра за магистратура...Какво самочувствие има Су...

# 211
  • Мнения: 558
здравейте пак Simple Smile преди време бях писала тук и тая тема все ми излиза при темите с мои публикации..та пак ще пиша тук  Laughing
А в СУ - 800-1000 лв семестъра за магистратура...Какво самочувствие има Су...
цените се определят от пазара, нали? след като има готови да "купуват" на 800-1000 лв , ще има и такива,които да ги изискват тея пари за услугите,които предлагат... освен това, унитата в БГ се спонсорират от държавата, а нали знаеш, колко данъци се плащат в БГ... а и сега с тоя данък 10%....за къде по-напред....
и тук, както във Финландия данъците са към 40-50% от заплатата.. унитата тук са автономни,но получават и някакви пари от хазната  на отделните провинции..които явно не стигат и въведоха такси от по 650?/ семестър...в по-богатите провинции де...студентите намаляха ... в бившата източна част едва ли някой може да си позволи такива такси и там за сега няма..

да си кажа мнението Mr. Green и по въпроса на sweet_puppy1103 и въпреки,че говоря за германия, мисля,че може да има някои общи неща: за мен например голям проблем е лошото време...тоя редовен дъжд ме побърква.. не ми харесва и това,че много се работи, а свободното време е по-малко.. не ми харесва и,че повечето хора не са спонтанни за излизания например..все са едни уговорки седмица предварително, липсват ми бг плодовете и зеленчуци и добре,че са турските магазини, та да имат вкус...  знам,че във финландия пиенето е като национален спорт..това също би бил минус.. и ако нямаш местен партньор,заради който да си там,едва ли добрата социална система ще те задържи...особено ако си кадърен и можеш в бг да имаш добра работа...

# 212
  • Мнения: 2
Здравейте!Покорно благодаря на ralivd за топлото посрещане  newsm24 Дотук всичко върви добре,ама не съм 100% сигурна относно документите си и нямам никаква идея каква работа да си намеря.Дотук свиквах с обстановката,радвах се,че най-после с него сме заедно (знаете първоначалната еуфория),но времето си лети,а аз имам налице само регистрация за курс по фински и адресна регистрация,така че ме чака доста работа.Някои може ли да ми каже къде би трябвало да си пусна документите за HETU(финско егн) и колко време отнема?На Еовин с меча: съгласна съм с pepelja6ka,а и не мисля че това би спряло студентите,кофти е и т.н,но едно е да имаш магистратура от СУ,друго е от някои университет дето никой не го е чувал,все пак се води един от най-престижните в бг (доколко е така идея нямам,аз съм от Пловдив).На pepelja6ka : дотук времето е много хубаво,отначало се смеех когато Матти ми разказваше как умира от жега при 25 градуса и му описвах лятото в бг,но сега аз самата се чувствам вкъщи като в сауна.Тук времето е някакси по-меко,никой в бг не ми вярва,че с него пушихме цигари навън при 0 градусови температури само по хавлии и не ни беше толкова студено.Сега той ми пуска идеи за палатка в снега зимата,ама нещо не съм много навита Naughty Относно вкуса на храната....в последно време в бг храната не е това,което беше,не съм усетила чак такава голяма разлика,освен  в млечните продукти,но те са специални (Матти е алеричен към лактоза) и може би в това е причината.Относно пиенето....и двамата не сме пиячи (намери се един фин които да не пие  newsm78),а като цяло той е причината за преместването ми тук.Смешна ми е само представата на българите за Финландия,всички (дори аз допреди 1 месец) които познавам мислят че едва ли не се разхождат бели мечки по улиците на Хелзинки и тука е тъмно целогодишно,а не само зимата,и че трябва да си много луд за да дойдеш да живееш на такова място   Grinning Sunglasses Wink
Аз нещо много се разбъбрих,предполагам причината е че отдавна не ми се е случвало да говоря (пиша) на български и някой да ме разбира   Simple Smile  Сърдечни поздрави на всички!  Hug

Последна редакция: пт, 06 юни 2008, 01:57 от sweet_puppy1103

# 213
  • Мнения: 7 005
A, само не ме убеждавайте колко е прекрасен СУ.
В момента излизам от него и ми се иска да не стъпя повече вътре. Rolling Eyes
Имам и лични, и по-общи причини да му се дразня.
Разбира се, имам вариант и в СУ, но предпочитам друго. Wink
Иначе и аз съм от Пловдив Mr. Green

# 214
  • Мнения: 2
бих казала че навсякъде е кофти.аз се записах в аграрния миналата година (имах причини да не искам да съм извън Пловдив)(каква ирония е  че сега съм извън бг ),но се нагледах и наслушах на идиотщини там,много често спорех с учителите (просто защото това което ми се "преподаваше" съм го учила 5 години в гимназията,а те го правят по възможно най-сложния и объркващ начин(за да изглежда по-интелигентно ли,не знам)  Rolling Eyes ,но прекъснах,защото една от преподавателките не ми даде заверка.Причината е (цитирам дословно) : Знаеш ли защо нямам котка?Защото съм толкова проклета,че нищо не вирее около мен.  Shocked Така че мисля че навсякъде в бг е кофти,предполагам,че тук ще е по-различно.
Снощи открих че тука готвят мляко с ориз по друг начин,мисля да изкопча малко фински рецепти (и една задължително за сьомга),довечера или утре ще публикувам каквото съм намерила.

# 215
  • Мнения: 7 005
Като каза рецепти и се сещам, че чета един блог на едно момче от Финландия.
Та той публикува рецепта за супа от риба.
Чета я аз, ама същата като нашата пилешка супа.
И му пиша коментар: "Ние тва го правим с пиле"
и той ми отговаря "Никога не съм мислил, че може да се сложи пиле"
 Laughing
Аз пък никога не съм мислила, че рибата може да е в супа, ама на. Crazy

# 216
  • Мнения: 119
Здравейте и от мен!
Виждам че темичката ни се разраства, което е много хубаво! И макар че аз си живея в БГ ( за сега) , с удоволствие си бъбря и с вас.
Бях писала в началото , че септември ми предстои преместване в Финландия. Бях много ентусиазирана, но да се оплача нещо напоследък ми спадна ентусиазма. Само като си помисля че срещу зима трябва да се местя и.... Не обичам зимата! Другото което ме притеснява е липсата на соц. контакти, липсата на динамичния ми начин на живот който водя тук...... Мъжът ми е на 10 км от Лапернанта , което също леко ме притснява, понеже там е доста пусто! Абе изобщо съм на кръстопът. Чудим се дали да вземем детето с нас септември или да оставим неговото преместване за по късен етап?  Дайте съвет! Praynig

# 217
  • Мнения: 312
Здравейте и от мен!
Виждам че темичката ни се разраства, което е много хубаво! И макар че аз си живея в БГ ( за сега) , с удоволствие си бъбря и с вас.
Бях писала в началото , че септември ми предстои преместване в Финландия. Бях много ентусиазирана, но да се оплача нещо напоследък ми спадна ентусиазма. Само като си помисля че срещу зима трябва да се местя и.... Не обичам зимата! Другото което ме притеснява е липсата на соц. контакти, липсата на динамичния ми начин на живот който водя тук...... Мъжът ми е на 10 км от Лапернанта , което също леко ме притснява, понеже там е доста пусто! Абе изобщо съм на кръстопът. Чудим се дали да вземем детето с нас септември или да оставим неговото преместване за по късен етап?  Дайте съвет! Praynig

mamasewi изобщо не се тревожи за зимата тук.Сама ще се убедиш,че е по-добре на зима да си тук отколкото в България. Навсякъде е добре отоплено (визирам градски транспорт, шопинг центрове и т.н.). Честно казано не ми се иска дори да си спомням зимите в Бг - едночасови чакания по спирките,заради липса на автобуси, студ в поликлиниките, изобщо навсякъде. Аз съм си по-зиморничева и при все това зимата тук е по-поносима. А що се отнася до детенцето ви, не се замисляй- вземай го и идвай,едва ли ще се чувства по-добре без вас. Предполагам,че мъжът ти работи във фирма, в която има и други чужденци и ще можете да контактувате с тях и техните семейства за първо време,докато срещнеш приятели. Освен това финландците в провинцията са по-общителни и по-лъчезарни от тези в столицата.



Снощи открих че тука готвят мляко с ориз по друг начин,мисля да изкопча малко фински рецепти (и една задължително за сьомга),довечера или утре ще публикувам каквото съм намерила.

Сьомгата става вкусна залята с керма(но не тази която е rasvaton,а нормалната). Слагаш подправки по свой вкус и я запичаш-става вкусна. По същият начин се правят и kermaperuna,но тях ги печеш около 3 часа,заляти пак така обилно с kerma и загънати с фолио отгоре (като пробиваш няколко малки дупчици във фолиото с вилица)

Последна редакция: сб, 07 юни 2008, 02:43 от ralivd

# 218
  • Мнения: 7 005
Как мислите, че е по-добре - да замине първо единият и да уреди нещо там и после другият , или двамата наведнъж?
Аз питам, все едно утре тръгвам  Joy, ама обичам да си съставям планове.
Рали, това за зимата много ме успокои - и аз съм много зиморничава.

# 219
  • Мнения: 35
Здравейте и от мен, момичета!
Напоследък нямам много време за четене във форума и направо се изненадах колко оживено е в нашата темичка! Laughing Това много ме радва!
Добре дошла, sweet_puppy1103! Не се плаши от адаптацията във Финландия - важно е да имаш добра мотивация и всичко ще е наред! Ще видиш как нещата ще се оправят с течение на времето, само трябва да си уверена, че наистина го искаш. Ще се радвам, ако решиш да останеш във Финландия! Ние също сме от Пловдив, но сега живеем на 90 км от Joensuu... Laughing Ако имаш въпроси и мога да ти бъда полезна с нещо - ще се опитам да помогна!
В същност, сега си мисля, щом имаш адресна регистрация и регистрация за курс по фински, би трябвало да имаш и "финско ЕГН"... newsm78 Така поне си мисля - на мен ми отказаха регистрация в Tuövoimatoimisto /бюрото по труда/ преди да си изкарам henkilötunus.

Стъпките, през които ние със съпруга ми минахме, когато дойдохме тук бяха:
1. Poliisi - там се регистрираш първоначално и ти дават документ за регистрация /след като платиш по 40 eur на човек, де! Wink/
2. Maistraati - след като вземеш документа за регистрация от полицията се отива там и се подават документите за henkilötunus
3. Tuövoimatoimisto - там се регстрирах само аз като безработна, защото съпругът ми има трудов договор. Съставят ти индивидуален план за интеграция и ти дават препоръки за курс по фински или ако си добре с езика - за търсене на работа.
4. Kela - те ти изплащат парите, които ти дават като безработна и докато ходиш на курс, а също така - и детските и т.н. помощи
Ами, май за това се сещам, мисля, че нямаше друго. Но, най-важното е да изкараш henkilötunus - без него не можеш да направиш никоя от останалите регистрации! А, и да не забравя - като се регистрираш, имаш право на 3 години да учиш езика, да ходиш на курсове и да ти плащат за това! Ако за това време не си научила достатъчно - проблема си е твои след това, пак можеш да учиш, ама няма да ти плащат!

По повод рецептите - в едни наши приятели финландци ядохме сьомга с картофи, моркови, керма и пресен копър. Много вкусно нещо се беше получило! Аз първоначално бях малко скептична като ми казаха какво ще ядем, ама като го опитах и страшно ми хареса! Ако някой проявява интерес - ще напиша рецептата / вече я знам на изуст, защото ни стана любима и често я готвя.../

А, и още нещо ми идва на ума по повод финландците - като цяло, в България се смята, че са студени и затворени хора, които не контактуват особенно много.... Категорично мога да кажа - нищо подобно! По възпитани, внимателни и мили хора не съм срещала! От момента на пристигането ни, та до ден днешен, постоянно ни помагат финландци и благодарение на това успяхме да се справим с много неща, защото в този край на страната където сме ние няма много българи / да не кажа - щич!/. В момента контактуваме почти само с финландци, приятелките ми са финландки / и една естонка/, детето ми играе с финландчета, които го приеха изключително добре / независимо, че още не знае езика/- постоянно му обясняват кое как се казва, а когато не може да разбере, хващат го за ръката и му показват....И като цяло - за мен това са едни изключително коректни и внимателни хора, които няма веднага да ти се хвърлят на врата, но ако веднъж те приемат и се отпуснат - ще бъдат най-забавните и добри приятели, които човек може да си представи!


 mamasewi , наистина, не се притеснявай от зимата тука! В никакъв случай не е по-страшна от българската, поне пътищата им са изчистени - през зимата постоянно обикаляха снегорините и нямаше момент, в който да се натрупа сняг! И това го казвам като човек, който живее в Pohjois Karjala /Северна Карелия/ - това е доста по-  на северо-изток от Хелзинки и близо до границата с Русия, та зимите при нас са по-сурови! Така са си подсигурили живота тука, че дори и -30 не са толкова страшни, а и студа тук е "по-сух". Ние тази зима се разхождахме при -20 и почти не усещахме студ!

Моля да ме извините за дългия пост / по-точно - роман..../, ама, който не отговаря навреме, после има много неща за казване.....  bouquet
Поздрави на всички и Hyvä kesa! , както много обичат да казват финландците!

# 220
  • Мнения: 35
Еовин, извини ме, че те пропуснах в отговора.....
Аз мисля, че зависи от конкретната ситуация - ще имате ли осигурена работа поне за единия или тук ще търсите, имате ли деца и т.н. Това е важно, защото стандарта на живот във Финландия е доста висок и ако нямате доходи в началото, ще е трудно докато намерите работа и се устроите. Но си права, че е добре да се правят планове предварително и да се обмислят нещата!

# 221
  • Мнения: 77
Izvinqvam se 4e nqma da pi6a na kirilica no pi6a na lap top,koito nqma balgarski ezik.                                                                                                 Zdraveite na vsi4ki az sa6to ne sam minavala odavna.Novoto pri men e 4e 6te se mestim v Lahti,saprugat mi go komandirovat tam.Znaete li ne6to za tozi grad?                                                                                                                                                                                                      V4era se zapoznah s edna balgarka,koqto mi kaza ,4e ako se registrira kato bezrabotna 6te polu4avam mai4instvo i decki dobavki dokato da6terq mi stane na 3 godini tq sega e na 2.A mejdu drugoto kakav e razmerat na mai4instvoto i deckite?A ako ne si registrirana kato bezrabotna a si pla6ta6 danacite i osigorovkite ima li razlika v mai4instvoto i kolko vreme predi da rodi6 trqbva da gi pla6ta6 za da polu4ava6?I o6te edin vapros kato ti pla6tat da u4i6 finski na kakav ezik ti prepodavat?

# 222
  • Мнения: 312
Izvinqvam se 4e nqma da pi6a na kirilica no pi6a na lap top,koito nqma balgarski ezik.                                                                                                 Zdraveite na vsi4ki az sa6to ne sam minavala odavna.Novoto pri men e 4e 6te se mestim v Lahti,saprugat mi go komandirovat tam.Znaete li ne6to za tozi grad?                                                                                                                                                                                                      V4era se zapoznah s edna balgarka,koqto mi kaza ,4e ako se registrira kato bezrabotna 6te polu4avam mai4instvo i decki dobavki dokato da6terq mi stane na 3 godini tq sega e na 2.A mejdu drugoto kakav e razmerat na mai4instvoto i deckite?A ako ne si registrirana kato bezrabotna a si pla6ta6 danacite i osigorovkite ima li razlika v mai4instvoto i kolko vreme predi da rodi6 trqbva da gi pla6ta6 za da polu4ava6?I o6te edin vapros kato ti pla6tat da u4i6 finski na kakav ezik ti prepodavat?

Не мога да ти кажа за размера на майчинството, но за курсовете по фински знам,че са на много добо ниво,преподава се на фински  (но пък съм сигурна ,че за година ще проговориш езика).Зависи от преподавателя- в повечето случаи те говорят английски и ако имаш някакво затруднение могат да ти обяснят,но предпочитат да се говори предимно фински. Лахти е доста близо до Хелзинки, но никога не съм ходила там,затова не мога и да ти кажа нищо за него. Но педполагам,че като навсякъде във Финландия е спокойно и приятно място за живеене.
Не можах да разбера какво имаш предвид с това ако сама си плащаш осигуровките.Аз мислех,че само собствениците на фирми могат сами да се осигуряват. Но мисля,че за теб ще е по-добре да се регистрираш като безработна (мисля,че плащат около 600 евро). Едното предимство на това да си на борсата е,че ще можеш да си гледаш детенцето докато успееш да организираш нещата около детската градина, ще ви изплащат част от наема, както и ще те запишат на безплатен курс по фински(за който ти писах по-горе). Освен това като безработна майка би могла да получиш и някакви помощи под формата на мебели- за това ми е казвала една приятелка. Но не съм много сигурна при какви обстоятелства можеш да получиш подобна помощ. Трябва да попиташ вероятно в Kela.
Пиши кога се местите, може да организираме нещо  Drunk

Как мислите, че е по-добре - да замине първо единият и да уреди нещо там и после другият , или двамата наведнъж?
Аз питам, все едно утре тръгвам  Joy, ама обичам да си съставям планове.
Рали, това за зимата много ме успокои - и аз съм много зиморничава.


И аз мисля като Марги, че зависи от това доколко са ви органзирани нещата тук. Ако си имате осигурена квартира и работа, то не е никакъв поблема да тръгнете двамата, но в противен случай може би ще е по-добре дойдете по етапно. Но каквото и да решите стискаме палци всичко да мине добре  Peace

# 223
  • Мнения: 77
Ralivd nqmah predvid sama da si pla6tam osigurovkite a kato rabotq i rabotodatelq da mi gi pla6ta.No kakto i da e pitah taka ot lybopitstvo,za da sam informirana.No ne mi zvu4i logi4no bezrabotna jena i jena,koqto e rabotila i sa i pla6tani danacite i osigurovkite da polu4avat edna i sa6ta suma za mai4instvo.

# 224
  • Мнения: 119
Така като чета стигам до извода, че ако дойда с детето би трябвало да ми плащат за това , че си го гледам . Септември ще стане на 3 год. и за това че съм безработна.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт