болничен в началота на бременностт

  • 1 312
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 050
Мисля, че работата ти в химическо предприятие може да бъде причина за болничен. Не съм много сигурна, но една приятелка през цялата бременност беше в болничен поради подобни причини  Peace
Лека бременност   bouquet

Не, работата в подобно предприятие сама по себе си не може да бъде причина. Всеки работодател е длъжен да поддържа определен брой места за трудоустрояване, включително и за трудоустояване на бременни работнички и служителки. За да се издаде болничен само на основание работа при вредни условия, е необходимо решение на експертна комисия, че работодателят няма подходящо място за трудоустрояване. Което пък може да доведе до санкции за този работодател, освен ако производството му не е категоризирано като вредно....абе сложно е малко. Има категории производства, в които в действителност няма възможност за трудоустрояване, но те са документирани като такива. И обикновено в такива предприятия, по време на бременност, служителката се освобождава от работа, но работодателят и плаща заплата под формата на компенсация. Не винаги невъзможност за трудоустрояване води до издаване на болничен лист и обезщетение от ДОО.

# 16
  • Мнения: 42
аз съм една от тези които са в болничен още от 3-ти месец. Причините не са точно рискова бременност, въпреки че това пише в болничния. Реших да постъпя по тази начин тъй като работата ми е свързана с много пътуване и напрежение. Естествено това не е като да работиш в химически завод, но така или иначе е неблагоприятна според мен среда за бременност.
Та значи въпроса според това което ми обясниха в моята ЖК стои така:
Имаш право на 180 дни болничен /приблизително 6 месеца/ преди издаването на болничният 45 дни преди термина. Т.е. може да излезеш в болничен без прекъсване още в края на 2-ри месец /приблизително/. След това процедурата е следната- регистрираш се в ЖК и най-добре да им обясниш за какво става въпрос. Аз например си казах съвсем честно защо не искам да ходя на работа и нямаше никакъв проблем от тяхна страна. Първият болничен лист който ще ти издадат ще бъде за 7 дни и след това започват болнични за по 15 дни. За всяко продължение т.е. на всеки 15 дни трябва да ходиш на лекарска комисия /ЛКК/. Това изобщо не е страшно тъй като ти не се явяваш на самата комисия, дори и не виждаш лекарите от които тя се състои а още по-малко да те разпитват или пък преглеждат там. Просто лекарят издал болничния го представя на ЛКК а ти от своя страна просто отиваш да го получиш и да се подпишеш. В моя случай дори няколко пъти съм пращала таткото и не е имало проблем. Даже вече се шегуват с него тъй като за бременните това е безплатно, а всички останали плащат потребителската такса от 2 лв. И тъй като няколко пъти му поискаха таксата и се налагаше той да обяснява че е за бременна, вече му казват "бременният татко"

# 17
  • Мнения: 32
Аз съм бременна в шестия месец и съм в болнични от края на първия,т.е в момента в който разбрах.Работя във вредна среда,имам едно умряло бебе от вродена малформация и точно поради тази причина реших да си остана и да не рискувам.Моята гинеколожка веднага започна да ми дава болнични и беше категорична.Така че може,даже и поради причината,че работиш във вредна среда.Естествено със съдействието на лекаря.По закон имаме право на 180дни болнични без прекъсване,после се взима няколко дни(ако не стигнат)отпуск и пак се продължава с болничен до майчинството.Желаяти лека бременност и да нямаш проблеми от всяко естество. Peace

# 18
  • Мнения: 9 050
Точно това казвам и аз. Причината, посочена в болничния не може да е работа във вредна среда. Причината вероятно и в твоя болничен е проблемна бременност. Аз не говоря за повода да искаш болнични, а за причината, която се изписва в болничния лист. Тя трябва да е проблемна бременност. А за това трябва лекар, който да се съгласи да издаде такъв болничен. Повечето не отказват. Но все пак, ако откаже лекарят, не може да му бъде наложено да издаде такъв болничен. На тези 180 дни болничен има право всеки, не само бременните. Но, ако не си бременна не можеш да отидеш при лекаря и да кажеш " Пиши пневмония и ми дай болничния, защото имам право на 180 дни, искам си ги!"
Трабва лекарят да влезе в положение и да се съгласи.
И, между другото, лекарска комисия може да издава и по 30 дни болнични. Пише го в Наредбата за медицинска експертиза на работоспособността. Не знам теб защо са те разкарвали на всеки 15 дни, но не е било необходимо.

# 19
  • Мнения: 781
180 дни без прекъсване, това значи ли че не мога да ги прекъсна за да си ползвам платения отпуск и после пак да ги продължа  newsm78

# 20
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
Излязох в болнични веднага щом разбрах,че съм бременна поради същата причина акто твоята и така си почивах до края на бремеността Peace.Изплащаха ми се болничните редовно от работодателя

# 21
  • Мнения: 9 050
180 дни без прекъсване, това значи ли че не мога да ги прекъсна за да си ползвам платения отпуск и после пак да ги продължа  newsm78

Неее, не са непрекъснати  Grinning Болничен от комисия може да е за не повече от 30 дни. На всеки 30 дни се издава нов. Можеш по всяко време между два отделни болнични листа да си ползваш платен отпуск, да се върнеш на работа. Единствено не може да започнеш ползване на отпуск по даден болничен лист и по средата на този отпуск да прекъснеш. Това се прави само с лекарско разрешение. Трябва да си ползваш отпуска по даден болничен лист до края и после да кажеш, следващия да не ти го издават като продължение, а да ти го издадът по-късно, след като си ползваш отпуска.

# 22
  • Мнения: 781
180 дни без прекъсване, това значи ли че не мога да ги прекъсна за да си ползвам платения отпуск и после пак да ги продължа  newsm78

Неее, не са непрекъснати  Grinning Болничен от комисия може да е за не повече от 30 дни. На всеки 30 дни се издава нов. Можеш по всяко време между два отделни болнични листа да си ползваш платен отпуск, да се върнеш на работа. Единствено не може да започнеш ползване на отпуск по даден болничен лист и по средата на този отпуск да прекъснеш. Това се прави само с лекарско разрешение. Трябва да си ползваш отпуска по даден болничен лист до края и после да кажеш, следващия да не ти го издават като продължение, а да ти го издадът по-късно, след като си ползваш отпуска.
Това ме интересуваше, много ти благодаря   bouquet

# 23
  • Мнения: 32
Сенди,разбира се че може да прекъснеш болничните.Просто това е удобно за майки,които имат проблеми в началото и въобще ако някой не иска да ходи на работа.Ползвай си спокойно,даже аз в момента  съм в отпуск,защото моята лекарка е овотпуск,а на мен не ми се разправаше да ходя при личната за направление и така си прекъснах болничните.След като ми изтече отпуската продължавам с болничните до края.Желая ти лека бременност и леко раждане.

# 24
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Разбира се, че имаш право да излезеш - както при рискова бременност, така и ако работата ти не е подходяща за бременността ти. По закон можеш да поискаш да бъдеш преместена на по-лека и подходяща за теб длъжност, а в случай, че не може - излизаш в болнични.

# 25
  • Мнения: 179
а болничния от личния лекар ли се издава или от гинеколга?
И аз предпочитам да си седя в кащи и да не патувам всеки ден за работа.

От гинеколога следящ бременността ти. Не е нужно да влизаш в болница за да ти се издава болничен. Аз бях рискова и болничните ми ги следяха автоматично от ЖК, просто мъжа ми ходеше на датата да ги взема, бяха подписвани от трима лекари, т.е. комисия, но това гинеколога ти си го следи.

Точно така бях и аз, не съм влизала в болница, гинекологът си движеше нещата с комисията, аз само ходех веднъж месечно да си го взимам.

Общи условия

Активация на акаунт