Замразихте ли стволови клетки от пъпна връв?

  • 13 701
  • 171
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 639
Говоря за времето 2001-2002 година. На всички майки им бе обяснено и се искаше съгласие за това, не е събирано "контрабандно". Спряхме, като от Пирогов сигнализираха, че вече няма нужда.  Масово - имам в предвид, че на всяка жена постъпила в предродилна зала и се обясняваше за тази инициатива. След раждането веднага, пред очите на жената пъпната връв  - остатъкът между плацентата и мястото на прерязване- се поставяше в специални стъклени контейнери със спец. разтвор. По принцип след раждането и огледа на плацентата тя се изхвърля и попада в екарисажа - изгаря се. За стволови клетки се извлича кръвта от този остатък от п.вр. и плацентата, но отново веднага след раждането. От п.вр. се взима кръв и за различни изследвания за бебето - серология за кр.група, за васерман и други изискани от педиатъра изследвания но САМО веднага след раждането. Минути по-късно кръвта се съсирва и не може да послужи за нищо. Няма как да ти откраднат стволовите клетки , при всички случаи ти ще видиш че взимат нещо и трябва да ти обяснат за какво взимат пробата. За ств. клетки трябва да се събере цялата кръв, със сакове, а за изследване - напр за серология се взима в епруветка или спринцовка. Чувара съм легенди как крадяли плацентите за да извличат хормони и др. подобни основно за козметичната индустрия ( сигурно сте виждали крем с екстракт от плацента, ампули за коса с екстракт от плацента и т.н.), а истината е , че за този вид дейност се използват животински такива. Също като коластрата на капсули от крави за повишаване на имунитета и прочие дивотии. Всички съставки за козметиката са синтетични или животински ( като например овчи ланолин).
А да не пропусна - работих в родилна зала от 1989 до тази година ( до 5 август). Напуснах ..
Родилките се уведомяват за всичко. Стреса и емоцията им идва в повече и често забравят неволно...
Постъпвайки в родилна зала не сте в концлагер - имате си права! И дори са написани на видно място. Друг е въпроса кой изобщо си прави труда да прочете хартата за правата на пациента..

# 121
  • Мнения: 2 652
Момичета, замразяването и трансплантацията на стволовите клетки е още в етапа на прохождането си - има няма 15-20 години в световен мащаб, от 2-3 години в България. Разбира се, че законодателството не е достатъчно добре подготвено. Нищо чудно да се събира незаконно материал в някои болници, дори от отделни доктори. Трябва наред с останалите декларации, които се подписват при раждането да има и такава, която изразява волята на родилката какво да се случи с нейните стволови клетки. Така дори ще се съберат повече дарени стволови клетки, отколкото сега, просто защото никой не се сеща да го направи (с изключение на Elspet и някои други, общо колкото пръстите на ръцете ми).

По същата причина и цените са високи. Като започнат във всяка болница да предлагат услугата, тогава ще паднат и цените. Помните как беше с мобифоните в началото, това е същото.

# 122
  • Мнения: 169
нани_, мерси за изчерпателния отговор, на мен първият път изобщо и мисъл не е минавала за тези неща, но след това като се поразчетох насам натам, сега разсъждавам по друг начин. Иначе следващия път аз лично ще изискам пъпната връв да не се прерязва веднага, кръвта да си отиде при бебо, ако всичко е наред. Отделно и да ми се казва за всяка манипулация и т.н.

Само си мисля, че като се изтипоса пациентка с "толкова изисквания", лекарите може да се подразнят и да я гледат малко накриво. Един вид все едно им се меси, поне в БГ май е такова отношението, което съм срещала. А да си искаш правата е съвсем нормално нещо.

# 123
  • София
  • Мнения: 2 968
Говоря за времето 2001-2002 година. На всички майки им бе обяснено и се искаше съгласие за това, не е събирано "контрабандно". Спряхме, като от Пирогов сигнализираха, че вече няма нужда. 


Аз не мога да разбера защо се е спряло? И как така няма нужда? В днешни дни се обяснява, че стволовите клтки  ще решат много проблеми.

# 124
  • Мнения: 2 652
Само си мисля, че като се изтипоса пациентка с "толкова изисквания", лекарите може да се подразнят и да я гледат малко накриво. Един вид все едно им се меси, поне в БГ май е такова отношението, което съм срещала. А да си искаш правата е съвсем нормално нещо.

Все още в Бг лекарите третират пациентите малко като... как да кажа... по-нисши от тях самите. Не могат още да свикнат, че в днешни времена практиката налага един по-друг подход към пациента - по-скоро като към клиент, отколкото към безгласна буква. Че пациентите вече имат правото на информиран избор и участват (ако искат ест.) дейно в избора на лечение, медикаменти и т.н. Хората вече са много по-информирани от преди и искат да знаят повече. И аз много се ядосвам на такива лекари, но повечето от тях се дразнят - все едно им засягаш авторитета с въпросите и изискванията си. Надявам се по-бързо да се адаптират към новия пациент на 21 век.

# 125
  • София
  • Мнения: 3 271
Не съм замразявала - не вярвам,че в България ще се справят с такова нещо, а и доста измамени майки има - дали пари, а накрая нищо не е свършено както трябва от докторите.

# 126
  • София
  • Мнения: 830
Забравих да уточня,че като им казах, че искам да ми запазят пъпната връв, акушерката си действаше по абсолютно рутиниран начин. Знаеше къде, как и защо да я съхрани до следващия ден, когато е дошъл някой да я вземе. На мен ми се обадиха след 6 месеца от Пирогов за да дам втори път кръв за изследване.
Процедурата не беше обременяваща за мен, което ми хареса, а после се чувствах добре.

# 127
  • Мнения: 639
Говоря за времето 2001-2002 година. На всички майки им бе обяснено и се искаше съгласие за това, не е събирано "контрабандно". Спряхме, като от Пирогов сигнализираха, че вече няма нужда.


Аз не мога да разбера защо се е спряло? И как така няма нужда? В днешни дни се обяснява, че стволовите клтки  ще решат много проблеми.
Не се събираше кръв за стволови клетки, а пъпна връв заради амниона с който е покрита. Не знам защо спряха, вече си има някакви синтетични "изкуствени кожи" които се слагат върху изгореното място. Тогава вероятно са били в някаква криза, не мога да кажа . Не ни е обяснявано, само нареждано:" Обясняване на жените, ако са съгласни правите това и това".  Кръв от пъпна връв за стволови клетки НИКОГА не е събирана !
Само си мисля, че като се изтипоса пациентка с "толкова изисквания", лекарите може да се подразнят и да я гледат малко накриво. Един вид все едно им се меси, поне в БГ май е такова отношението, което съм срещала. А да си искаш правата е съвсем нормално нещо.

Все още в Бг лекарите третират пациентите малко като... как да кажа... по-нисши от тях самите. Не могат още да свикнат, че в днешни времена практиката налага един по-друг подход към пациента - по-скоро като към клиент, отколкото към безгласна буква. Че пациентите вече имат правото на информиран избор и участват (ако искат ест.) дейно в избора на лечение, медикаменти и т.н. Хората вече са много по-информирани от преди и искат да знаят повече. И аз много се ядосвам на такива лекари, но повечето от тях се дразнят - все едно им засягаш авторитета с въпросите и изискванията си. Надявам се по-бързо да се адаптират към новия пациент на 21 век.
Проблемът е изначален. Масово жените не са информирани, задават често пъти "безумни" въпроси по "безумно " време. За да се избегне това и за да бъде спокойна раждащата трябва да е предварително подготвена за всеки един етап от раждането.  И ( без да се обижда който и да е)  информирането по интернет от форуми и мнения на разни хора далеч не е правилната подготовка...
Лекарите и акушерките (повечето) са все още от старата генерация и на много от тях им е трудно да приемат това, че пациента не е пасивен. Ще мине време и всичко ще си дойде по местата. Всяка раждаща трябва да знае, че има право да бъде информирана и може да откаже всяка намеса! А за плацентата - случвало ми се е да си я вземат ( с таткото - той присъстваше на раждането) в една кофичка  #Crazy.

# 128
  • София
  • Мнения: 3 452
Не, не съм. А мобе би трябваше да го направя.

# 129
  • София , Монтана
  • Мнения: 811
Нямах възмможност,а и когато раждах аз още не знаех че се замръзяват.

# 130
  • София
  • Мнения: 672
kallymay, малко си крайна ми се струва, но то и самата ситуация е доста крайна. Тук говори ако недай си боже някой ден се наложи и единствения шанс на детенце са стволовие клетки, ние да ги имаме. Тук става въпрос за клетките като още един шанс, който макар и не 100% е шанс.

Някак си ако беше толкова без бъдеще, нямаше да се наливат толкова пари за R&D.

А колкото че в България е скъпо - скъпо е, няма 6-5 по въпроса. Но е и скъпо защото всички майки сме много ценово не чувствителни като стане въпрос за децата ни. И да ги нямаме парите, пак ще ги намерим и пак ще ги дадем ако знаем че някой ден може да се наложи. То е малко като със застраховките - правиш ги и се молиш икога да не ти притрябва.

Колкото до даряването на стволовите клетки - аз съм твърдо "ЗА"! Ако в България имаше такава банка, в която ако аз даря да знам че ако недай си боже се наложи ще дарят на моето дете стволови клетки, въобще нямаше да ги замразявам, да го мисля и т.н. Но няма - и както вече трябва да сме свикнали - то вече стана - ако си плащаме ще бъдем обслужени, ще бъдат внимателни и дори ще живеем... А ако не можем - не можем... Както ми каза един циничен доктор (не подкрешям мнението му) - "да искаш стволовите клетки да са достъпни за всеки е все едно да искаш да имап S класа в гаража." Е няма как...

# 131
  • София
  • Мнения: 830
... а пъпна връв заради амниона с който е покрита. Не знам защо спряха, вече си има някакви синтетични "изкуствени кожи" които се слагат върху изгореното място. Тогава вероятно са били в някаква криза, не мога да кажа . Не ни е обяснявано, само нареждано:" Обясняване на жените, ако са съгласни правите това и това".  Кръв от пъпна връв за стволови клетки НИКОГА не е събирана!
Да и аз това уточних няколко поста по-горе.  Peace

# 132
  • Мнения: 8 769
Не, не съм замразявала.
Първият път-ня бях информирана.
Вторият-нямах парите.
Така или иначе, лекарите все още не информират бременните и родилките за кърменето и елементарните неща около бебето, а ние искаме и такива авангардни методи да ни предлагат като замразяване на стволови клетки (друг е въпроса, че имайки изгода биха го правили с особена охота).
След прочетеното от kallymay се замислих още повече...Интересна и не лишена от логика информация....
Ще се заинтересувам и аз.
Очевидно, както всяка теория, и тази има доста за и против...

# 133
  • София
  • Мнения: 1 546
С първото раждане все още нищо не знаех по този въпрос. Сега, когато ми предстои второ раждане ми се иска да го направя, но има още толкова неясноти. Хубаво, даваш парите, годен е материалът, замразяват ти ги и....после? Ами ако потрябват за мен, таткото или другото дете....какво следва? Могат ли да се използват, не могат ли? А после самата трансплантация нали и тя струва пари, чували сме толкова много случаи за толкова скъпи операции. И какво, имаш клетките, но нямаш парите за трансплантация и какво правим тогава????За какво ще са ти нужни ств.клетки когато не би могъл да ги използваш при липса на средства?Сега 3 000 лв. или там малко отгоре би могъл човек да събере но....200 000 или още повече от къде? Този въпрос според мен също не трябва да се омаловажава. Да, аз бих замразила, но искам да намеря отговора на тези и на много още въпроси....

# 134
  • Мнения: 2 746
С първото раждане все още нищо не знаех по този въпрос. Сега, когато ми предстои второ раждане ми се иска да го направя, но има още толкова неясноти. Хубаво, даваш парите, годен е материалът, замразяват ти ги и....после? Ами ако потрябват за мен, таткото или другото дете....какво следва? Могат ли да се използват, не могат ли? А после самата трансплантация нали и тя струва пари, чували сме толкова много случаи за толкова скъпи операции. И какво, имаш клетките, но нямаш парите за трансплантация и какво правим тогава????За какво ще са ти нужни ств.клетки когато не би могъл да ги използваш при липса на средства?Сега 3 000 лв. или там малко отгоре би могъл човек да събере но....200 000 или още повече от къде? Този въпрос според мен също не трябва да се омаловажава. Да, аз бих замразила, но искам да намеря отговора на тези и на много още въпроси....

Въпросите,които си задаваш са доста практични и съвсем на място, особено за цената на самата трансплантация, не дай боже, впоследствие.Интересно ми е дали докторите са обяснили този момент на някой от замразилите клетки мами...

Общи условия

Активация на акаунт