Платен отпуск-след 2 години платено майчинство

  • 5 571
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Полага ви се платен одишен отпуск в размер на минимум 20 работни дни за една календална година /или пропорционално на времето през което сте били назначена на трудов договор/ или обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск, но заплащането на тези суми зса за сметка на работодателя, както и дължимите осигуровки върху тях.

# 16
  • Мнения: 9 050
привет,

аз съм по споразумение на трудов договор при мой познат (при когото работих без договор малко време) а после за да ползвам 2 г платен отпуск по майчинство подписахме договор за моя облага.

(майчинството ми изтича май месец 2008.)

при тези обстоятелства няма да е редно да искам да се ползвам с правото за този допълнителен отпуск платен  за който се коментира в предните постове , нали?

какво изобщо ми се полага по закон, което няма да го ощети? благодаря ви  Hug

След тези 2 години майчинство, можете да ползвате и 6 месеца неплатен отпуск. Всичко друго ще ощети вашия познат, тъй като е за негова сметка.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 877
благодаря зина, дейзи!
 през това време на неплатен отпуск какви осигуровки ще ми вървят-здравни или греша?? счита се за трудов стаж това време нали?

# 18
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
За периода на ползване на неплатен отпуск за гледане на дете се дължат само ЗО и периода се зачита за трудов стаж

# 19
  • Мнения: 773
ДейзиГ   мерси много.
Доколкото разбрах това означава, че въпреки, че съм си пуснала молбата за напускане, мога да дам друга молба за изплащане на обезщетението за неизползвания отпуск за 2007г. newsm78

Да, можете
newsm44

Много, много мерси. smile3525

# 20
  • София
  • Мнения: 1 877
дейзи,   bouquet

страхотна помощ сте, момичета! бъдете здрави заедно с малките слънца!

# 21
  • Мнения: 4 181
Момичета, а ако си в неплатен отпуск кой трябва да плаща здравните осигуровки - служителя или работодателя?

# 22
  • Мнения: 9 050
Момичета, а ако си в неплатен отпуск кой трябва да плаща здравните осигуровки - служителя или работодателя?

Зависи какъв. При неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години, осигуровките се заплащат от работодател. При редовен годишен неплатен отпуск, осигуровката се плаща от иницатора на отпуска. Т.е., ако служителят сам е пожелал да ползва неплатен отпуск - здравната осигуровка по правило е за негова сметка. Дори и в този случай, работодателят може да заплаща за своя сметка здравната осигуровка, но не е длъжен.

# 23
  • Мнения: 203
Аз пак да попитам - щом съм била в майчинство през 2005,2006, до края на май 2007, отпуска за 2005 година счита ли се за отложен и имам ли право да се възползвам от чл. 176 ал. 3, защото според моята директорка нямам право. До сега тя ми е разрешила само отпуска за 2006 година. Мога ли да искам и полвината на отпуска за 2007 според чл. 172?

# 24
  • Мнения: 9 050
Аз по вашия проблем мисля, че вече ви отговарях доста обстойно. Имате право на отпуска за 2005-та. Отпускът от 2007-ма може още да се отлага.

# 25
  • Мнения: 203
ZinaSt, благодаря много за отговорите. Питах отново, защото от ИТ и  двама от многото адковати, с които се консултирах сматят, че за 2005 нямам право да си отложа отпуска и съответно нямам право да се възползвам от чл. 176 ал. 3, а аз на 14 септември подадох уведомление и сега от 1 октомври няма да съм на работа. През тази седмица директорката ми каза, че не мога да приложа това си право и може да ме уволни!

# 26
  • Мнения: 9 050
И каква причина посочиха тези адвокати от ИТ, като причина да не можете да си ползвате отпуска? Когато дадат такъв отговор, би трябвало да го аргументират с текстове от нормативните уредби. Поискайте аргументация на отказа.

# 27
  • Мнения: 203
Цитирам от отговора на ИТ:
" 1.Съгласно чл. 176 ал. 1 ползването на платения годишен отпуск през текущата година може да се отлага за ползване през следващата календарна година. Впредвид молбата Ви за ползване на отпуск отпускът за 2006 г. би могъл да се отложи за ползване през 2007 г. , което Вие сте сторили. Очевидно е, че искането Ви да отложите плетен годишен отпуск от 2005 година през 2007 година не е относимо към приложното поле на чл. 176 ал. 1 от КТ.
2. В диспозитивната правна норма на чл. 176 ал. 1 т. 2 от КТ законодателя е уредил правна възможност за отлагане на платения годишен отпуск по инициатива на работника само със съгласието на работодателя. Като изхождаме от делигираните на ИТ правомощия Ви уведомяваме, че Д"ОИТ"  не упражнява контрол и няма правомощие, чрез принудителна административна мярка да задължи работодателя да Ви даде съгласието си за ползването на отпускът Ви за 2005 г. Решението на работодателя за полза нето на отпуск за 2005 г. е негова правна възможност и е въпрос по целесъобразност, а не по законосъобразност.

# 28
  • Мнения: 9 050
Да, но съгласно чл.176, ал. 4

(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.
Т.е. този отпуск не се губи. Моят съвет е да се консултирате с МТСП. За мен тълкуването, което са ви дали е неправилно. Те тълкуват, че може само отпускът, който ви се полага за тази година, да отложите за следващата година. Но това не е изрично написано. Полагаемият ви се отпуск, може да се отложи за следващата година. Никъде не пише изрично полагаемият ви се отпуск за тази година. Подайте също така възражение срещу тълкуването до директора на ИТ. Тъй като, вие сте ползвала отпуск, чиято продължителност е повече от една година. Абсолютно всеки специалист, който пише коментари по КТ ще ви каже, че във вашия случай отлагането на отпуска за 2005-та е по обективни причини и вие имате право на ползването му по реда на чл.176. Задължително подайте възражение до директора на това териториално подразделение на ИТ, което ви е дало този отговор. 

# 29
  • Мнения: 203
О, вече съм го направила - писах до Министерството на образованието - от там писаха до директорката, като и препоръчват да промени заповедта си и ми даде целия отпуск дори за 2007 г. От МТСП  - от там ми тълкуваха чл. 176, но без да става ясно, че и за 2005 г. работодателя е длъжен да разреши отпуск и че първо трябва да се ползва отпуска за 2005 и тогава за 2006, но от писмото за мен не става ясно дали мога да се възползвам от чл. 176 ал. 3.
От сайта имам следните отговори:28-06-2007   
Eмил  Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване"   Отговор
При ползване на платения годишен отпуск се ползва първо най-старият по време отпуск.
Според чл. 176, ал. 2 от Кодекса на труда, когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително (ал. 3).
Следователно, изискванията, за да може работникът или служителят да упражни това свое право, са: ползването на платения годишен отпуск да е отложено при условията на чл. 176, ал. 1 от КТ, да е изтекла календарната година, за която се отнася пропускът, и работодателят да не е разрешил ползването му в срок до 6 месеца от края на календарната година, за която се полага. Липсата на разрешение означава, че работодателят изрично е отказал отпускът или не е издал заповед за ползването му. В ал. 2 се казва „когато отпускът е отложен или не е ползван ........работодателят е длъжен да осигури ползването му...”, което означава, че се има предвид целият отпуск, а не само част от него. Поради това ако работодателят разреши ползването само на част от отпуска, сме в хипотезата на ал. 3, при която работникът или служителят може сам да определи времето на ползване на целия размер на отпуска.
Неосигуряване ползването на платен годишен отпуск от работодателя е нарушение на трудовото законодателство, за което може да сигнализирате инспекцията по труда.

Имам отпуск за 2005 г. как мога да го ползвам, защото работодателя не ми го разрешава?Има ли право да разреши за 2006 преди да е използван този за 2005? Да допълня въпроса си – отпуска от 2005 и 2006 г. е отложен поради ползване на майчинство.
Eмил  Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване"   
Отговор
Платеният годишен отпуск се ползва с писмено разрешение на работодателя. Изключение от това правило е налице в определени случаи, при наличието на които работникът или служителят има право сам да определи кога ще ползва платен годишен отпуск. Съгласно чл. 176, ал. 2 и 3 от Кодекса на труда, когато платеният годишен отпуск е отложен ( в случая поради ползване на друг вид отпуск – чл. 176, ал. 1, т. 2 КТ) работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага. Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
От горното следва, че тъй като отпускът, който желаете да ползвате, е полагаем се за 2005 г. и ползването му е отложено по реда на чл. 176, ал. 1, т. 2 КТ, то намират приложение разпоредбите на чл. 176, ал. 2 и 3 КТ. Ако писмено сте поискала разрешение от работодателя да ползвате отпуска за 2005г. и той не е разрешил ползването му, то за Вас възниква правото сама да определите времето на ползването му, като уведомите за това работодателя писмено поне две седмици предварително. ЛТ/


Общи условия

Активация на акаунт