Правилата!!!

  • 3 477
  • 90
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 367
-ядем седнали,на маса,с прибори; дори бисквита да е-пак седнали; не хрупаме м-у яденета
-всякаква агресия се наказва моментално
-ръце се мият с влизане у дома,зъби-вечер и сутрин,къпе се когато сварим(няма ред)
-капризи за ядене не търпя-ядат каквото има,иначе си лягат гладни
-не чувам когато не се говори възпитано,мрънка се или се вика ("вода"/"искам вода" не води до нищо; "може ли малко вода,моля"-води)
-на пакринг се държим за ръка,ако се дърпат-в колата и в къщи / без колан не паля колата/ седят си в винаги и само в седалките,ако се маймунеят не тръгвам
*
за дрехи/стаи подреждане,говорене с непознати и  нямам твърди правила,зависи от обстоятелствата

Последна редакция: пн, 27 авг 2007, 20:16 от anette1104

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Относно говоренето и вземане на неща от непознати.
Възможно е децата да са раздвоени между доброто възпитание и собсвената си правота. Имам предвид, че ние родителите ги учим да се държат добре с хората, което включва най-разнообразни неща, едно от които е разговорът. В следващия момент им казваме да не говорят с непознати. Така е много вероятно хем да искат да се покажат като възпитани, хем да се притесняват от реакцията на другия човек.

Много е трудно да се научат. На моите все им казвам, в такива моменти да зарежат възпитанието и да се отдалечат (избягат, ако се притеснят). И в никакъв случай да не мислят за другия и да не го слушат какво им казва. Ако възрастният е свестен, няма дори да се опитва да ги заговаря. И да не им пука ако някой им каже, че са невъзпитани - да си гледа работата.

В никакъв случай да не вземат неща и от познати - да кажат че няма нужда и не искат. И пак да не им пука за възпитанието. Казали сме им, че ние можем да им купим от каквото имат нужда.

Какво да кажа, да пази Господ.

Последна редакция: пн, 27 авг 2007, 20:23 от RadostinaHZ

# 17
  • Мнения: 705
RadostinaHZ, колко и колко големи са децата ти? съжалявам за оффа, ама ми стана любопитно, 4е тези дни много 4есто те срещам и то в пове4ето случаи с добре обосновани постинзи. ако искаш, разбира се, игнорвай въпроса ми  Peace

аз няма да повтарям за правилата - за мен важен е факта, 4е има такива и това, 4е се следват. може едно да е, ама ка4ествено според ценностната система на семейството.

аз пък изобщо нямах впечатления, че dara е свирепа  newsm78 ве4е ще имам едно наум като я чета  Mr. Green

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Мерси за хубавите думи. Да ти се връщат.
 Grinning

децата сега ще са 2 и 3 клас. Никога не са оставали на занималня - гледам да ги държа само необходимия мининум време в образователната система. Стараем се да имат възможност да имат приятелчета и на други места + храна за душата.

# 19
  • София
  • Мнения: 13 206
RadostinaHZ, ма тя моята калпазанка напира да се запознава  Confused Не е някой да я заговори и тя от възпитание да отговаря. Просто отива и започва да говори с някой. Също взима разни неща. Казала съм, че ако някой й предложи да й даде храна или предмет да отговаря "Мама не ми дава да взимам от непознати!", хубаво, ама тя не го прави. Пред мен взима, аз правя забележка да го върне и настава ад  #Cussing out Явно трябва доста дълго да се повтаря.

Иначе ми хареса това дето си написала за възпитанието!!!

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, аз се скапвам от повтаряне. Случвало се е като бяха по-малки да им се карам жестоко.
Сега пак, и пак, и пак,....все повтарям, особено като са на училище. Не знам колко съм успяла, надявам се да са им уврели главите. Ама знам ли?
Доколкото е възможно съм им говорила и за отвличане на деца, и за дрогиране (в началото за отравяне, защото нямаше как да обясня дрогирането), и това, че носят отговорност за себе си...... Страшна работа. Имало е и случаи да обсъждаме и някои части от новините в тази връзка.
Най-трудното е да се налучка границата.
А най-страшното е, че като цяло на възрастните не им пука - правят се, че не виждат и се успокояват с "не е моя работа".

# 21
  • Русе
  • Мнения: 7 796
При моето разговорите с непознати изведнъж секнаха.
Просто човека изведнъж стана  Embarassed .Което реши въпроса с непознатите но аз непреставам да повтарям.
Сега го уча как да пресича улици(един месец-никакъв ефект) и да не прекъсва раговора на възрастните-променлив успех
Хигиената на първо място - няма проблеми там
Подреждането на дрехи и играчки - без проблеми
Тръшкане и др. - досега без проблем,но от няколко дена се пробва пак.Резултат   ignore2
Чистото хранене- ooooh!
Голям е инат и ако не стане по неговата става страшно.С това се боря сега .
И аз се уча да казвам "твърдо не" Embarassed

# 22
  • Мнения: 967
Ох, много са правилата, а и непрекъснато се менят (според възрастта и ситуацията).
Но са групирани в 3 групи:
1. Неща, които са абсолютно забранени
2. Неща, които са абсолютно разрешени
3. Неща, които в определени моменти са разрешени, но в други - не.

Тези последните обикновено са препъникамъкът в отношенията ни. Като например, че е нормално да се боричкаме и лигавим преди лягане, но е абсолютно неподходящо да го правим точно, когато ще излизаме и особено, ако закъсняваме за някъде.  Mr. Green По-пресен пример - че ако днес е разрешено да се закъснее малко повече, това не отлага часа за прибиране по принцип.
superuu

И моите правила са горе долу така в групи разделени. Щерката веднага схваща в коя група са и реагира съответно. На абсолютно забранените неща реагирам с такова възмущение (а може и плясване) - тръшкане, тичане на улицата, крещене, пипане на контакти и електроуреди, колана и "детското столче" в колата.... след 4 годишна възраст не се е налагало да предупреждавам за такива неща. На забранените неща (light)  реагирам с мърморене, обясняване до посиняване, а при нежелание да се съобразява с наказания след третото предупреждение - тук влиза доброто възпитание към другите, лъжене, игнорантстване, евентуална агресия към други деца или животни. При неприятните за мен и околните навици, които са хранене, добър тон с възрастни и други деца, подреждане на стая и хигиенни навици като миене на зъби и ръце просто хвърлям отвратен поглед, правя забележка, държа да се поправи и накрая на деня обобщавам добрите и лошите моменти, като поощрявам и/или чета конско. Ако не се поправи грешката веднага от трета група, при зачестяване минава във втора група и има наказание.
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 23
  • Мнения: 2 722
Колкото по-малко правила - толкова по-малко нарушени правила  newsm53

Обличане, събличане, зъби, миене на ръце, колани в колата, мама за ръка при пресичане и още някои при нас са вече навик /горда съм с постиженията си/

Правилата са малко /за сега/ и прости, което не пречи на това да не бъдат спазвани.
Винаги да е пред очите ми, когато иска да отиде някъде, да ме пита, да не взима от непознати /имам напредък/, да не се бие и да не отговаря на удара с удар /и тук бележим резултати/, вратата на апартамента не се отваря без присъствието на мама и тате.
Притеснява ме, че прекалената му контактност вкарва в забвение правилото - не говори с непознати  newsm78

# 24
  • София
  • Мнения: 13 206
Ами, аз се скапвам от повтаряне. Случвало се е като бяха по-малки да им се карам жестоко.
Сега пак, и пак, и пак,....все повтарям, особено като са на училище. Не знам колко съм успяла, надявам се да са им уврели главите. Ама знам ли?
Доколкото е възможно съм им говорила и за отвличане на деца, и за дрогиране (в началото за отравяне, защото нямаше как да обясня дрогирането), и това, че носят отговорност за себе си...... Страшна работа. Имало е и случаи да обсъждаме и някои части от новините в тази връзка.
Най-трудното е да се налучка границата.
А най-страшното е, че като цяло на възрастните не им пука - правят се, че не виждат и се успокояват с "не е моя работа".

Страшно е, наистина!!! Александра не стига, че привлича вниманието на хората, но и самата тя ходи да се запознава. Ужас!!! Не й увира тиквата. А оня ден в ХИТ щях да търся помощ от охраната. Както седеше до мен, аз извърнах поглед за секунда и тя изчезна  Rolling Eyes Обиколих магазина, излязох навън, върнах се в магазина, пак обиколих. Няма го детето. Направо щях инфаркт да получа Sick Тръгвам към изхода да кажа на охраната и чувам зад гърба си "Мамо". Седи нашата до зарязаната ми количка. Лелееее, не се сдържах и я плеснах Rolling Eyes И се разкрещях яко. Тя се разрева, че била до книжките. Там като клекне и не се вижда. Добре, бе, дете... аз казвала ли съм, че искам да знам къде си. Не да ми изчезва ей така. Викам, ми кажи ми, искам книжките да видя, ще идем заедно. Хем бях уплашена хем бясна. И това е втори такъв случай. На мен лично не ми се вижда нормално на 4 г. и половина. На 3 как да е... ама почти на 5  Confused Ето затова много се страхувам и се чудя как да й набия в главата да не говори с непознати. От друга страна пък не може като темерут да ходи по улиците... как да опредлим границата? Каква е гаранцията, че ако когато е с мен може да говори, пък после като е сама, не може. Или с възрастта идва всичко?

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Това за противоречието темерутщина - засилена общителност прави кръгчета периодично и в моята глава. И на моменти мръдна границата я в ляво, я в дясно.
Мисля, мисля, и започвам да подреждам приоритетите. Може да звучи параноично, но в днешните условия на живот в София е на първи план физическото оцеляване - на улицата, в училище, изобщо на публични места, където децата са под малко мъгляв контрол от някой възрастен или без контрол. Всъщност, имам предвид не контрол над децата, а държане под око на околната среда. При това положение предпочитам да се държи по-темерутесто. Следващото нещо е и моето поведение - доколко аз самата съм съм общителна и къде поставям границата за себе си. Старая се да и аз да пазя дистанция, че така да давам личен пример.
Опитваме и "класация" на хората - кои са най-близките ни хора, кои са по-малко близките и т.н., т.е. да задам някакъва съвкупност от модели

Изобщо, откакто децата се родиха май за мен има много повече правила за спазване, отколкото за тях. Мисленето ми започна да се променя.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 062
При мен правилата са малко, но железни:

От вратата се влиза в банята за миене на ръце.
Когато се легне в леглото, не се става повече.
Банята вечер е задължителна. Компромиси няма.
В колата се седи в стол. Влиза се и се сяда направо в стола и се излиза от там.
На улицата - за ръка. Иначе се прибира.
Когато се вземе чужда играчка, ако детето си я поиска, се връща веднага, без след малко, последно, искам мъничко още и т.н.
С непознати НЕ се говори. Никога и по никакъв повод. Не ме интересува възпитано ли е да се държиш като кон с капаци, или не е. Просто не се говори и точка.

# 27
  • София
  • Мнения: 13 206
Благодаря на всички!! Темата е отворена за още отговри и ще ми бъде интересно! От това, което видях успях за себе си да си подредя правилата  Grinning

# 28
  • софия
  • Мнения: 163
Изобщо, откакто децата се родиха май за мен има много повече правила за спазване, отколкото за тях. Мисленето ми започна да се променя.
Абсолютно съм съгласна, Радостина. Както между другото и с повечето неща, които си написала Peace
За правилата, свързани с хигиенните навици, нямаме проблем, на нея дори и е приятно да ги спазва/миене на зъби, ръце, душ преди лягане, преобличане/. Притесненията ми са в посока разговори с непознати, а няколко пъти се случи да отворя вратата без изобщо да пита кой звъни /единия път бяха 2 ромки, които искаха вода #Crazy/. Направо щях да полудея...
Стремя се да повтарям непрекъснато, че не трябва да крещи, не трябва да удря, и я лишавам от нещо, което харесва, ако постъпи така. Понякога се замислям дали се справям като родител, толкова е  тънка границата на позволено-непозволено, правилно-неправилно. Но пък в този форум намирам ценни смнения, споделени съвети, които много ми помагат. Благодаря на всички и на всички желая успех в стремежа ни да възпитаме ЧОВЕЦИ!  bouquet

# 29
  • Мнения: 4 406
-не позволявам да ме удря, хапе или там каквото е решил да направи в яда си. ако прекрачи границата- удрям го през ръцете. винаги работи, от дълго време не ми е посягал Laughing Laughing баща му не смее да го удари и си ходи нагризан до кръв.
- не се яде в никоя стая, освен кухнята.
- не се играе с електроуредите- натискане на копчета и щракане на врати например.
- когато се тръшка за нещо, давам две опции- едната е това, което аз смятам за правилно, другата абсолютен идиотизъм. винаги избира правилната опция, милият...
относно хигиената също няма компромиси.
не държа да си подрежда играчките, като почне да се спъва в тях, сам се сеща  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт