Добре ли е децата да гледат телевизия

  • 2 886
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 315
Същата работа може да свърши и радиото (за речевия апарат). В телевизията не виждам нищо полезно по простата причина, че обикновено от много телевизия се затъпява (съжалявам за израза) и има опасност в един момент нещата да излязат извън контрол. Може детенце да гледа час или два телевизия на ден, но не и повече. Не искам един ден като му кажа да прочете някоя книга то да ме пита няма ли я на филм.

Не искам да обидя никого, но това е моето мнение.

За развалянето на очите не мога да коментирам. В повечето случаи нещата са си до голяма степен до ген. А и зрение се разваля и от неправилно четене книги, например.

# 16
  • Мнения: 46 518
Цитат на: anidimova
Не съм съгласна,че няма какво да научат децата от телевизора...


И аз не съм съгласна, най-малкото, че получава положителни емоции. Аз първо я слагам в кошарката, заиграва се много добре самичка, но в един момент й писва, тогава започва игра с мама и накрая гледа телевизия, по нейна си логика се усмихва на някои хора, а на други направо се захласва от смях. Най-обича Гала и Митьо крика  Embarassed За рекламите не можем да ги опазим, тях ги има и във вестниците и в метрото и по улиците, освен да им завържем очите  Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 5 468
Не е хубаво децата да гледат телевизия поне до 2 годишна възраст. Убедена съм, че тя уврежда очите им.
Най-доброто за едно дете на 1-2 години е, да излиза навън, да изучава света, да се оглежда наляво и дясно, да оглежда хората, колите, улиците...въобще - да се запознае със света. А по телевизора, какво ще види? Това не е реалния свят.
И за да не бъда голословна, ще ви дам да прочетете нещо - http://www.pirogov.net/npregled.php?s=&f=3223

# 18
  • Мнения: 2 755
Цитат на: new*
Не е хубаво децата да гледат телевизия поне до 2 годишна възраст. Убедена съм, че тя уврежда очите им.
Най-доброто за едно дете на 1-2 години е, да излиза навън, да изучава света, да се оглежда наляво и дясно, да оглежда хората, колите, улиците...въобще - да се запознае със света. А по телевизора, какво ще види? Това не е реалния свят.
И за да не бъда голословна, ще ви дам да прочетете нещо - http://www.pirogov.net/npregled.php?s=&f=3223

  202uu  
 newsm10
Що се отнася до проблемите с очите, да съгласна съм, че вината не е само в телевизията, но прекомерното застояване на малките деца пред телевизора, спомага за увреждането на зрението им.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 123
категорично съм против непрекъснатото гледане на телевизия. При сина ми нещата стоят така: ако го оставя пред телевизора ще стои цял ден без да мръдне, или най-много да се прехвърли на компютъра. Става много раздразнителен, не му се занимава с нищо друго, не иска да излиза дори навън, общо взето заприличва на пенсионер. Ограничили сме гледането на 1 час дневно максимум, и събота и неделя може по един филм и малко компютър. Така има време за рисуване, изрязване, пъзели и четем повече книжки, освен това непрекъснато ме пита за значението на много думи от книгите, докато с телевизията няма такова нещо.

# 20
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Margarita
Цитат на: anidimova
Аз гласувам с две ръце за гледането на телевизия.
Моят Владимир от новороден гледа телевизия,когато беше бебе заспиваше сам на телевизор,а когато беше буден се залисваше и аз имах време и за много други неща.А сега,когато е голям научава много неща от телевизията-пак се буди и си ляга с телевизора,не гледа нон стоп разбира се,но в повечето време...


Не го възприемай като заяждане, но какво може да научи детето от телевизора? Не е ли по-добре да се заиграва сам, след време когато се научи да чете - да чете книги, а не да гледа ТВ (тогава вече според мен ще е телеман)?

 newsm10

# 21
  • Мнения: 1 399
Не съм съгласна, че не могат да научат и нещо полезно децата от телевизията. Но трябва да се научат да се ориентират в телевизионната джунгла от предавания. Разбира се, че няма нищо полезно в гледането на сапунки, например Wink , но има и доста предавания, които вообще не са свързани с промиване на мозъци. Какво лошо има в "Телетъбис" или "Улица Сезам" например. Или за по-големите има едно предаване "Приказки за физиката" - за физиката, разказана като приказка /за физ.закони, за откриватели, учени и т.н./. Също и "Приказки за астрономията".
Още много мога да изброявам - "Палавници", "За животните с любов", "Спукано гърне", "Енциклопедия България"....
И филми има, които се интересни и от които могат да си извлекат някаква поука. Просто всичко трябва да е съобразено с възрастта. И да има някакъв баланс - не става само с гледане на филмчета, но не става и с почти пълното им ограничение.
И аз държа детето ми да чете много,  да играе и да си измисля игрички, да спортува.
И мога смело да кажа, че телевизията не й е попречила да го прави. А гледа повече от необходимото, може би. Има телевизор и в стаята си. Дори понякога той върви като фон, докато си играе. Случва се да я оставям да гледа и вечерния филм /най-често комедии/, а дори и по някоя серия на безумно тъп сериал.
Всичко това не прави телевизията най-важното нещо за нея. Не ни пречи на общуването, на желанието й да споделя преживяванията си в училище, на игрите ни, на въображението й, на съзряването й.
Просто не искам да превръщам телевизията в забранен плод. Искам да я науча да избира и да използва полезните неща. И засега сякаш се получава. Не мога да я нарека телеман, въпреки че както казах не съм наложила някакви строги ограничения във времето, през което трябва да се гледа телевизия.

# 22
  • Мнения: 532
Всички майки които забранявате на децата си да правят нещо , спомняте ли си недалечното минало , когато на вас са ви забранявали разни неща.Колко важни са били за вас те тогава и колко важно е за тях сега ТВ или PC.Защо трябва да забраняваме или ограничаваме.Нека да се опитаме да разнообразим , да залъжем , да заиграем и т.н.По-добре да заведа детето на разходка , на гости .... , но все пак ще я/го оставя (и я/го оставям )да погледа малко телевизия. А за озлобяването (според мен) не е от филма , играта ...... , а от това , че разбира че му изтича единия час позволено време и ще играе чак другата седмица.Ужас.И аз бих била злобна , ако ми вземат PC -то за цяла седмица.Това е лично мнение и не искам да се заяждам.

# 23
Цитат на: stella

Просто не искам да превръщам телевизията в забранен плод.

Аз не останах с впечатление, че някоя от писалите по тази тема мами, иска да превърне телевизията в забранен плод. Доколкото схванах, целта е да се подбират определени предавания, съответстващи на възрастта на децата и да не се допуска застояване пред телевизора часове наред. Няма нищо лошо в това децата да гледат детски предавания по 1-2 часа на ден, но да превръщаме телевизията в заместител на игрите, приказките, книжките, разходките и не на последно място, контакта с родителите, не съм съгласна. Но и не желая да си налагам мнението. Всеки да си възпитава детето по най-удачния, според разбиранията си начин.

# 24
  • Мнения: 2 755
Госта бях аз  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Jenia_Violeta
Всички майки които забранявате на децата си да правят нещо , спомняте ли си недалечното минало , когато на вас са ви забранявали разни неща.Колко важни са били за вас те тогава и колко важно е за тях сега ТВ или PC.Защо трябва да забраняваме или ограничаваме.Нека да се опитаме да разнообразим , да залъжем , да заиграем и т.н.По-добре да заведа детето на разходка , на гости .... , но все пак ще я/го оставя (и я/го оставям )да погледа малко телевизия. А за озлобяването (според мен) не е от филма , играта ...... , а от това , че разбира че му изтича единия час позволено време и ще играе чак другата седмица.Ужас.И аз бих била злобна , ако ми вземат PC -то за цяла седмица.Това е лично мнение и не искам да се заяждам.


Женя, пет-месечното ти дете какво ще научи от телевизора Wink?

Сега серизоно - на мен никога не са ми забранявали да гледам ТВ и гледах. Гледах обаче само детските предавания. А колко време продължават те? Час или два на ден и толкова. Това е нормално. През повечето си свободно време играех навън с децата. И все пак детето не трябва да виси по цял ден пред телевизора и да гледа каквото му попадне. Става въпрос за детенце, което вече е на определена възраст. 9 - месечното ми бебе няма какво да научи от телевизора. По-добре да му пускам детски приказки например или музика, отколкото да гледа ТВ.

Агресията за жалост доста се провокира от екрана, където непрекъснато се стрелят, бият и непрекъснато се демонстрира насилие....

И сега за да не ме обвините в празнословие - имам племеник на 12 години, който си знае, че може да гледа телевизия и да играе на компютъра определено време през деня. За сметка на това, че не виси непрекъснато пред телевизора чете книги непрекъснато. С тях се събужда и с тях си ляга. Това е. Ходи на джудо, свири на китара и изключително много чете.

Аз искам детето ми един ден да предпочете книгата пред екрана. Играта навън, пред поредния екшън. Толкова е просто!

# 26
  • Мнения: 597
Мисля,че няма проблем сина ми да гледа телевизия,да чете книги междувременно и да играе с някакви играчки.Просто нещата могат да се съчетаят.Въпрос на избор на родителите-моят избор е такъв.Аз съм гледана така и ето че съм станала човек с висше образование-това че съм гледала телевизия повече,не ми е пречело да чета много книги и да играя с приятчетата навън.
И сега не ми пречи нито на работата,нито ми е пречело на следването,нито на домакинстването...
Въпрос на съчетаване на нещата.

# 27
  • Мнения: 237
Като беше около годинка моя дечко гледаше само и единствено рекламите и беше като хипнотизиран. В момента, в който свършеха се отдаваше на други занимания. Децата на мои приятелки правеха същото. С времето това премина и сега му пускам да гледа по малко за вълка - "Ну Погоди", за Коко - "Чебурашка", за телетъбисите или някое друго филмче, което той си избере. Винаги сменям канала ако по телевизията вечер дават филм с разни взривявания, убийства и други подобни ненормалщини, защото веднъж установих, че ужасно много се впечатлява. Дни наред се говореше само едно -  как баткото натиснал копчето и самолета гръмнал. Така че, мисля-  да, телевизия може по малко и предавания съобразени с психиката на децата, това не вреди. Пускам концерти на разни групи така хем гледа хем и музика слуша. Има образователни филмчета, от които децата могат да научат много полезни неща.  Stuck Out Tongue

# 28
  • Мнения: 7 821
У нас телевизора работи почти нон стоп, но децата не го гледат, даже и по рекламите не се заглеждат много вече, но и аз избирам музикални канали или Дискъвари, Енимал планет и др. Вики гледа сутрин половин час анимация и след обяд 1 час, но следобедното ще изчезне другата седмица като сменим времето и почнем да излизаме.
Аз съм на мнение, че всичко трябва да е с мярка  Wink . Разбира се че има какво да се научи от телевизията, но от друга страна тя, според мен, подтиска фантазията за разлика от книжките. У нас много се чете и децата имат много книжки и това, че Вики откри анимацията, за моя радост, въобще не повлия на желанието му да четем заедно  Grinning . Даже много често и да гледа нещо, ако му предложа да му прочета книжка зарязва анимацията веднага пристига  Simple Smile . Особено важно за малките деца е и това, че четенето е приятно прекарано време с мама или татко, а не просто интересно занимание.
Колкото до агресията, както вече в няколко теми обсъждаме, децата така или иначе откриват агресията. И ние като родители трябва да ги научим да се владеят, но не бива да вярваме, че само като не гледат агресивна телевизия, няма напр. да се бият. А и от друга страна малко агресия в умерени граници и количества си е нормална и даже полезна  Wink .
Успех в избора, докато той е наш, че после ... никой няма да ни пита  Simple Smile .

# 29
  • Мнения: 4 244
Телеви3ията - 3а и против и по колко време е много едно3начно да се пита или да се обсъжда.
3ависи от самите вас като родители.

Ако вие самите не сте книжни плъхове и предпочитате готово сдъвканата информация на телеви3ията, то предполагам че Ще ра3реШавате нан децата си бе3огледно да седят пред телеви3ора, но може и да искате децата ви да обичат книгите повече от вас

Ако сте книжен плъх или искате детето ви да по3нае света чре3 чудния свят на буквите а не на картинките, то сигурно Ще давате на детето си да гледа телеви3ия но толкова колкото е необходимо, като съЩевременно детето Ще бъде 3авладяно от вълШебния свят на книжките с картинки, в които се крият много и най ра3лични истории.

Конкретно 3а моите деца - малкия се 3агледжда не повече от 10 мин в анимиации, каката обича да гледа анимации и научно популярни филмчета. Четенето на книжки все оЩе е моя 3адача, но чакана и желана част от деня ни.

Всеки сам реШава кое е най добре 3а детето му. По това колко време детето виси пред телеви3ора не може да бъде ка3ано ти си лоШа или добра майка Sign Exclamation

Общи условия

Активация на акаунт