Някой прилага ли педагогическо захранване?

  • 6 397
  • 55
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 908
Скоро навършваме 6 месеца и съм се замислила за педагогическото захранване. Струва ми се по-естествено и приятно за бебето.

Говорих с бабата на скъпия. Тя е над 90 годишна и каза, че никой не се е занимавал навремето да готви отделно за бебетата. Та ако може да я цитирам " Е, па сгвацаш ( смачкваш ) зрънце бобец или чушцица или каквото има и му бутнеш в устата. И то гълта - къде че оди, ама требе да е по-големко ( Боби бе6е на 5 месеца тогава, а е и дребничък - 6 кила е)".

Някой пробвал така да захранва или да разчитам на интуиция и статии?

# 1
Raya, мисля че ЕТ и Anna_D от форума "Бъдещи майки" в дир-а имат опит с такова захранване  са писали за него. Аз разбрах за него когато вече детето ми беше на обща храна, но като се замисля, и при нас имаше елементи на педагогическо захранване. Мисля, че ако се спазват правилата кои храни от каква възраст да се дават, и да се внимава да не се дава нещо, с което може да се задави бебето, това е добра система. Когато започна да проявява интерес към храната, дъщеря ми сама се протягаше към нашата храна. Преценявах дали това, което иска, е подходящо и ако да, и давах. Даже имаше период преди да мине на обща храна, когато трябваше това което ядем да изглежда поне на вид като нейното, иначе не искаше нейната храна, а нашата.

# 2
  • САЩ
  • Мнения: 323
Цитат на: Anonymous
Raya, мисля че ЕТ и Anna_D от форума "Бъдещи майки" в дир-а имат опит с такова захранване  са писали за него. Аз разбрах за него когато вече детето ми беше на обща храна, но като се замисля, и при нас имаше елементи на педагогическо захранване. Мисля, че ако се спазват правилата кои храни от каква възраст да се дават, и да се внимава да не се дава нещо, с което може да се задави бебето, това е добра система. Когато започна да проявява интерес към храната, дъщеря ми сама се протягаше към нашата храна. Преценявах дали това, което иска, е подходящо и ако да, и давах. Даже имаше период преди да мине на обща храна, когато трябваше това което ядем да изглежда поне на вид като нейното, иначе не искаше нейната храна, а нашата.


госта съм аз, summer

# 3
  • Букурещ
  • Мнения: 7 835
Майко мила, къде съм попаднала? Майчице, миличка........ Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked

# 4
  • Мнения: 8 769
А какво в същност означава "педагогическо захранване"?

# 5
  • Букурещ
  • Мнения: 7 835
Цитат на: Туфи
А какво в същност означава "педагогическо захранване"?



ха ха ха Rolling Eyes  добър въпрос Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 1 809
И аз това се питах и се надявах да разбера ,ама не и кой ли ти обяснява ?! Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 5 500
Ох, успокоих се, че не съм само аз невежа за смисъла на този термин Wink  Sign Exclamation

# 8
  • София
  • Мнения: 15 219
На 4-та страница има 2 теми-"Педагогическо захранване" и "Педагогическо захранване-2".

Моята майка е някакъв скрит фен на педагогическото захранване-не че знае за съществуването му, но явно е склонна да го прилага-за което си имаме сериозни проблеми. Значи седи си тя и си яде нещо. Бебо е близо до нея и, естествено-я наблюдава. А тя си яде някакви цветни неща (например-домат-червено и атрактивно!), потропва с вилицата (което също си е атракция някаква), бебето се оживява и тя решава, че е проявило интерес към храната. И какво следва?-дава му да я яде! Без абсолютно да се замисли дали е подходяща за него. Първият такъв опит беше със салата "Снежанка" с чесън, когато бебо беше на около 6м. Подивях като разбрах какво е направила. И въпреки, че 100 пъти сме си говорили по въпроса, продължава да го прави-все по-тайно и скришно от мен. Защото детето било гледало и си било искало. За нея понятието "преходна храна" просто не съществува.

Казано накратко-не смятам да го прилагам. Да, детето е заинтригувано от това, което се случва на масата, но точно толкова, колкото ако взема цветни топчета и ги търкалям пред него, например.

# 9
  • Мнения: 5 500
Аааа, вдянах Wink  Sign Exclamation
Значи и при нас ситуацията е сходна.
Седим си на масата, свекър и свекърва на гости Wink свекървата отхапва нещо си, а моят сладък проследява всяко движение /мърда се/ на ръката от чинията до устата и почва да пърха с ръчички. Те веднага, той е гладен. Аз така Imp Ама гладно било детето, аз - да, ама не е гладно щото е яло скоро и още по така Imp  Imp  Imp И викам, дайте сега като си пием ракията и виното и на него да дадем щото е жадно или може да му се припие Twisted Evil А, логика ви казвам Confused  Sign Exclamation Както и да е Sign Exclamation Добре, че сме си сами Laughing  Laughing  Laughing  Sign Exclamation

# 10
  • Мнения: 7 821
Цитат на: AFRODDITA
Аааа, вдянах Wink  Sign Exclamation
Значи и при нас ситуацията е сходна.
Седим си на масата, свекър и свекърва на гости Wink свекървата отхапва нещо си, а моят сладък проследява всяко движение /мърда се/ на ръката от чинията до устата и почва да пърха с ръчички. Те веднага, той е гладен. Аз така Imp Ама гладно било детето, аз - да, ама не е гладно щото е яло скоро и още по така Imp  Imp  Imp И викам, дайте сега като си пием ракията и виното и на него да дадем щото е жадно или може да му се припие Twisted Evil А, логика ви казвам Confused  Sign Exclamation Както и да е Sign Exclamation Добре, че сме си сами Laughing  Laughing  Laughing  Sign Exclamation



Личи си, бабите се от една порода.
Нашите са същите!

Върха при нас беше когато: Режа зеленчуци за гювеч, майка ми държи Вики на ръце, и решава да даде на детето парченце чушка, докато я видя и парчето в устата. Като ревна това дете ад!!!! А чушката била от домашните пиперки, които както знаете понякога се леко люти  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Twisted Evil .
Купон да става БАБИ, но аз гледам да не се ядосвам, че можеш да възпитаваш дете ама не съм чула някой да е превъзпитал БАБА. Stuck Out Tongue  Stuck Out Tongue  Stuck Out Tongue

# 11
  • София
  • Мнения: 3 908
summer,

Мерси за инфото. Ще потърся ЕТ и Anna_D.

За всеки, който не е чувал термина - да види темите назад.

Liorena,

И две-три Smilies стигат, за да се изрази мнение, ОК?

# 12
Raya,

Не е нужно да мислиш за 6м. като за "срок", който трябва да спазиш. И ние сега ще се захранваме макар че вече сме на 7м. и няколко дни. Аз исках малкият да седи по-стабилно. (То явно, че зъби при нас още не се задават). И утре е големият ден да пробваме малко оризова каша.

Мен този термин "педагогическо захранване" ми звучи твърде "научно". Но от статията, която прочетох, става ясно, че се има предвид детето да се запознава с храните, а не са се гони някакъв план за заместване на хранения, както препоръчват много схеми за захранване. И разбира се, най-важното, което трябва да се помни е, че през първата годинка, кърмата си остава основен източник на храна за детето.

# 13
  • Мнения: 385
Цитат на: Anonymous
Raya,

Не е нужно ...........

...................за детето.


гостът бях аз, Инка.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 908
Инка,

Притеснява ме тази оризова каша - няма ли да се запече детето от нея. Че той, Боби и без това не с най-редовният стомах.

А иначе свекървата ме гони като империалист задето не давам на дечко "да яде". Та навършени 6 месеца е крайният срок, който успях да извоювам. Но той си е готов - и зъби има, и е любопитен какво се слага в устата. Само дето още не седи, ама това е по препоръка на ортопеда.

Айде, пробвайте кашата и споделете впечатления. И да си оближете лъжичката.

# 15
Точно на 6 месеца като беше Валя и дадох пюре Хипп- ориз сьс праскови. Праскови беше яля вече два пьти. Ориз за прьв пьт. Резултата беше:
Бебка цялата в обрив, очичките подути и сериозен запек.
Та скоро не смятам да давам ориз. Ама всяко дете си е различно.
На нашата хубавица явно не и понесе ориза.

# 16
  • Мнения: 768
Ох от разсеяност пратих отговора си като гост:

"Точно на 6 месеца като беше Валя и дадох пюре Хипп- ориз сьс праскови. Праскови беше яля вече два пьти. Ориз за прьв пьт. Резултата беше:
Бебка цялата в обрив, очичките подути и сериозен запек.
Та скоро не смятам да давам ориз. Ама всяко дете си е различно.
На нашата хубавица явно не и понесе ориза."

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Raya
Инка,

Притеснява ме тази оризова каша - няма ли да се запече детето от нея. Че той, Боби и без това не с най-редовният стомах.

А иначе свекървата ме гони като империалист задето не давам на дечко "да яде". Та навършени 6 месеца е крайният срок, който успях да извоювам. Но той си е готов - и зъби има, и е любопитен какво се слага в устата. Само дето още не седи, ама това е по препоръка на ортопеда.

Айде, пробвайте кашата и споделете впечатления. И да си оближете лъжичката.


Можеш да опиташ оризовата каша на Блевит - тя е с бифидус ефект и нас поне не ни запича, ама хич Grinning .Мисля че е време да опитвате и друга храна - аз започнах да захранвам на 6 месеца с домашно зеленчуково пюре.Вече е на 8 и половина - дъвче всичко, хапва коричка хляб, бисквити, пюретата са ми по-едро смлени.Каши е ял сравнително малко - сега му приготвям овесени ядки, ядки елда - по-едро смлени са.В общи линии сега доста активно участва в храненето, но пък аз много контролирам храната му, понеже е алергичен Sad

# 18
  • София
  • Мнения: 3 908
За алергия към ориза не бях чувала. Ама то аз като не съм алергична и много, много не се заслушвам. Та сега и за това ще внимавам.

Ружа72, пробвай с царевична каша или с елда. Пиши после как се възприема.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Ружа72
Ох от разсеяност пратих отговора си като гост:

"Точно на 6 месеца като беше Валя и дадох пюре Хипп- ориз сьс праскови. Праскови беше яля вече два пьти. Ориз за прьв пьт. Резултата беше:
Бебка цялата в обрив, очичките подути и сериозен запек.
Та скоро не смятам да давам ориз. Ама всяко дете си е различно.
На нашата хубавица явно не и понесе ориза."


Ружа, сигурна ли си че е от ориза? В смисъл запека да, но другите симптоми....странно е да е от ориза.Възможно е все пак да е от прасковите - ако сега количеството е било по-голямо.А и алергична реакция от храна много често се появява на 2рия или 3тия прием.прасковите са доста алергизиращи.

# 20
  • САЩ
  • Мнения: 323
Ружа72, доколкото знам, ако не е така, поправете ме, механизма на алергиите е такъв, че за да се прояви алергичната реакция, е необходимо да има първоначална "среща" на организма с алергена, когато организма се "сензитира" към алергена. Вече при следващи "срещи" се проявява алерг. реакция. Т.е. ако това е била първата "среща" на дъщеря ти с ориза, е по-вероятно реакцията не е била към ориза.
Хубаво е когато се въвежда нова храна, да се дава всеки ден за 1 седмица и през тази седмица да не се добавят нови храни. Тогава ако се получи реакция, със сигурност може да се разбере към какво е.
Бъди внимателна с въвеждането на други зърнени храни все пак, защото прочетох, че (превеждам): "Хора алергични към ориз понякога реагират на храни от същото семейство като barley (не знам какво е), царевица, пшеница, овес и ръж, а също и други храни като праскова и ябълка"

http://www.foodstandards.gov.uk/healthiereating/allergyintol/foodall/riceall

# 21
  • Мнения: 3 042
ечемик е barley

# 22
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Ружа72
дадох пюре Хипп- ориз сьс праскови.


Много странна комбинация Rolling Eyes
Ти би ли яла ориз и праскови заедно Confused:
Ако искаш не ми отговаряй, ама на мен ми се доповръща /сори за израза/ като прочетох ориз с праскови Imp

# 23
  • Мнения: 8 769
Какво му е лошото на комбинацията? Въпрос на вкус. Аз лично хапвам с удоволствие торта с кисели краставички и други подобни "гадории" Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing

# 24
  • Мнения: 1 497
Цитат
Ружа72, доколкото знам, ако не е така, поправете ме, механизма на алергиите е такъв, че за да се прояви алергичната реакция, е необходимо да има първоначална "среща" на организма с алергена, когато организма се "сензитира" към алергена. Вече при следващи "срещи" се проявява алерг. реакция. Т.е. ако това е била първата "среща" на дъщеря ти с ориза, е по-вероятно реакцията не е била към ориза.
Хубаво е когато се въвежда нова храна, да се дава всеки ден за 1 седмица и през тази седмица да не се добавят нови храни. Тогава ако се получи реакция, със сигурност може да се разбере към какво е.
Бъди внимателна с въвеждането на други зърнени храни все пак, защото прочетох, че (превеждам): "Хора алергични към ориз понякога реагират на храни от същото семейство като barley (не знам какво е), царевица, пшеница, овес и ръж, а също и други храни като праскова и ябълка"


Хареса ми това, което казваш. Особено за въвеждането за по една седмица.

Рая, това, което баба ти е казала, също е много добро попадение! И има истина в него.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: Ружа72
дадох пюре Хипп- ориз сьс праскови.


Много странна комбинация Rolling Eyes
Ти би ли яла ориз и праскови заедно Confused:
Ако искаш не ми отговаряй, ама на мен ми се доповръща /сори за израза/ като прочетох ориз с праскови Imp



Аз предполагам че всъщност е като оризова каша с праскови, така че сигурно е вкусно

# 26
  • Мнения: 117
Здравей Raya.

Така и не събрах смелост, най-вече заради липса на достатъчно теоретична и практична информация за да прилагам на 100% педагогическо захранване, затова го съчетах със стандартен начин на захранване (започнахме на 7 месеца). Но в общи линии мога да кажа, че до 1г. детето ми беше предимно на кърма + педагогическо захранване, но имаше периоди в които ядеше много добре каши и пюрета спец. приготвени за него, а имаше периоди когато карахме само на кърма.

# 27
  • София
  • Мнения: 3 908
Anna_D,

Мисля да процедирам като тебе - смесено захранване, въпреки че мога да разчитам на " инструктор " с отличен опит. Струва ми се, че навремето не са ползвали толкова сол, захар и подправки. А и по-рядко са пържели. Да не споменавам, че хляба е бил пълнозърнест...

От друга страна, ако винаги имаш супа - не виждам какъв би бил проблема да му даваш на бебока. Пък супички правиш от каквото си поискаш или по-често от каквото имаш. А аз мога да разчитам и на продукти "собствено" производство.

Кашите са ми проблем - как се прави каша? Нямам предвид фрикасето, където брашното се запържва и се долива бульона. Как се прави оризова каша или от елда? За овесените ядки видях, че ако ги оставиш на тих огън да къкрят и стават на нещо като каша, ама другите неща?

# 28
  • Мнения: 195
Сега продават всякакви брашна - оризово, соево, ябълково, овесено и т.н. Някой правил ли е каши от тях и как по-точно ?
За оризова четох някъде из темите, май в " Хранене през 5-6 месец".

# 29
  • Мнения: 385
Рая и Натали,

Буу е превела няколко рецепти за каши. Ето къде са:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=942

... за да не се ровите Laughing .

Ние от няколко дена ядем оризова каша към 13 часа. Но бързам да си призная, че не съм я правила по горните рецепти, защото имам две кутии с готово оризово брашно, които ми остави приятелката ми от Лондон. Аз просто смесвам 1-1,5 чаени лъжички оризово брашно с кърма, за да стане рядка каша, и давам. Опитах го и аз. Вкусно е, сладичко такова от кърмата.

Бебо само дето не се облизва. От втория път започна да приема нормално лъжичката. Сега гледа вече бързо да лапа. Смятам скоро да дам и малко пюре от круша към оризовата каша.  Има време.

Купила съм елда и нея ще приготвя по рецептите на Буу ( Simple Smile Мерси, Буу за тези рецепти). Но нека да ядем известно време оризова каша.

# 30
  • София
  • Мнения: 3 908
Цитат на: Инка
Аз просто смесвам 1-1,5 чаени лъжички оризово брашно с кърма, за да стане рядка каша, и давам.


Мерси за линка.

Не разбрах - това брашно не се ли вари нещо. Не вярвам да вариш кърмата.

# 31
  • Мнения: 385
Цитат на: Raya
Не разбрах - това брашно не се ли вари нещо. Не вярвам да вариш кърмата.

Не се вари.  Laughing Затова е лесно, само смесвам.
Фирмата е Baby Organix (www.babyorganix.co.uk). Но не ги внасят в България.
Тук из форума имаше и добри вносни каши за захранване, които мисля, че не се варят. Не смея да цитирам по памет обаче.

# 32
  • Мнения: 385
Днес преглеждах Я-мама и си извадих още една статия за т.нар."педагогическо захранване". Мисля даже че е по-конкретна от първата, която четох. Ето линк
 http://www.yamama.ru/breastfeeding/prikorm.htm
Аз отивам да си я прочета по-подробно. Виж я, струва си.

Кажи кога ще е ден първи при вас?

Аз вече сложих на малкия Павел и пюре от круша в оризовата каша. Много му се услади. Купих една аржентинска (?!) круша и от нея излезоха 10-11 дози.

Видя ли тези препоръки за съхраняване на пюретата във фризера? На мен много ми допада идеята за формичките за лед. Вчера приготвих пюре от моркови и пюре от круши. Напълних 4 формички. Днес вече ги освободих и имам две торбички с кубчета. Скоро ще направя пюрета от ябълки и от тиквички. И ще имам за доста време напред.

# 33
  • София
  • Мнения: 3 908
Още се боря за отлагане ( не много успешно ). На 30 - ти става Боби на 6 месеца и тогава очаквам голямата офанзива...

# 34
  • Мнения: 385
Rolling Eyes Ти се опитай да насочиш "офанзивата" към заснимане или там други дейности, така че много много да не ти се бъркат. Понякога децата започват да плюят и да се кривят. Но моята приятелка дъщерята уж започнаха като навърши 6м., детето прие друго освен кърма едва на 8м. Знаеш трябва търпение. Така че около теб също ще трябва да има спокойствие, да не те пришпорват.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 908
Малкият с голям ентусиазъм пиеше сокчето от лъжичка. Лошото беше после - цяла нощ се гърчи от колики. И на другият ден свекървата като му набута 5 лъжички докато се обърна, не ме питай как си изкарахме до сутринта...

Та все си мисля, че ще папка с кеф, а после ще има гърч.

# 36
  • Мнения: 195
С интерес следя темата, че скоро и мен това ме чака:).
Рая, ти продължи ли да му даваш сокове? Аз нарочно не давам именно за да не се върнат коликите, че бяха много зловещи, макар и за кратко.
 А ти , Инка, давала ли си въобще сокове? Искам и да те попитам именно пюрета ли му даваш (сварени круши) или само ги пасираш плодовите - бях чела някъде, че може и само пасирани.
Решила съм скоро да ходя на консултация за захранването при една неоантоложка, която се движи в крак с новите тенденции - ще пиша, ако каже нещо различно от това, което вече знаем:).

# 37
  • София
  • Мнения: 3 908
Веднага ги спрях соковете, щом се убедих, че коликите са от тях. Това беше преди три - четитри месеца. Сега още нищо не давам. Но скоро ще трябва да почна и затова я пуснах тази тема.

Ако бебока е 6-7 месечен можеш да му даваш сурови настъргани на дребно плодове. Или поне така писа някъде  boo.

Хайде като ходиш при неоантоложката ( какво всъщност е това - неоантолог ), питай за педагогическото захранване. Много ще съм ти благодарна.

# 38
  • Мнения: 195
Ами неоантолог е лекар, който се занимава с новородени, най-общо казано. Така като ме попита и аз не мога да дам точно определение:). Всъщност тя е и педиатър и работела в отделение по неоантология във ВМИ и така...
Ще питам за педагогическото захранване, прибавям си го в списъка с въпроси. Още не знам кога ще ходя, но смятам тези дни да се обадя. Ще ви пиша.

# 39
  • Мнения: 385
Добре, че можем да споделим опит. Аз с педиатърката, по-точно GP-то не съм се съветвала,а и да си кажа честно статията за захранването ми е много полезна като насоки. Сигурна съм, че разните специалисти биха ме посъветвали да имаме план за стигане на някакви грамажи и скорошно заместване на едно после второ ядене. Изобщо няма да го има разбирането, че детето всъщност се наяжда с кърма, а останалото е просто да опита.

Абе, вие сами ще видите какво ще ви посъветват, но по-полезна ще ви бъде статията. Аз вече няколко пъти я прочетох. И като започнете да мислите за захранването като просто за пробване на вкусове, няма да имате проблем. Е, ще си остане проблем споровете с околните (свекървата!, съпруга!), които винаги бързат да дадат нещо да не се "лишава" бебо...

# 40
  • Мнения: 195
Ами ще видим какво ще каже педиатърката - препоръча я една майка от форума от Пловдив, засега знам само, че препоръчва захранването след 6 месеца.
Що се отнася до спорове - аз имам късмет в това отношение. Свекърва ми и тя е кърмила мъжа ми много време (само дето го е отбила рязко, но си е карал само на мляко доста дълго-захранила го с кисело мляко). Но и да не беше така - никога в нищо не ми се е бъркала. А съпругът ми пръв ми каза да кърмя "поне до 1 година, нали ? "  Simple Smile. Той е изчел доста от статиите тук и напълно одобрява начина на хранене на бебето. Инка, ти говориш за статията http://www.yamama.ru/breastfeeding/prikorm.htm , нали?
А как го дават захранването в твоята английска книга - със заместване или не?
http://www.mother-2-mother.com/samplemenus.htm - вижте и това. Щях да го превеждам, но не остава време.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 908
Цитат на: Инка
. Е, ще си остане проблем споровете с околните (свекървата!, съпруга!), които винаги бързат да дадат нещо да не се "лишава" бебо...


Е, вече имам такива. Днес дадох малко банан. Естествено, Малчо само дето не подхвръкна от кеф. И като се почна - " Дай му още на детето. Виж как си иска. Изтекоха му очите ..... ".

Понякога помощта е в голяма тежест.

# 42
  • Мнения: 117
Цитат на: Raya


Кашите са ми проблем - как се прави каша? Нямам предвид фрикасето, където брашното се запържва и се долива бульона. Как се прави оризова каша или от елда? За овесените ядки видях, че ако ги оставиш на тих огън да къкрят и стават на нещо като каша, ама другите неща?



В общи линии вече са ти написали как да правиш каша. По принцип има 2 начина да направиш каша за бебето. Или използваш брашно(готово или мелиш в кафемелачка обикновен ориз, елда и др.) и после го слагаш във вряла вода и вариш малко(или само заливаш с гореща вряла вода). Или първо вариш да речем елда(някъде половин час да ври на котлона) и после я пасираш. После може да се сложи малко кърма. Някои слагат сол, захар, мляко, плодове, но аз винаги я правя само с вода. Може да се прави по-рядка или по-гъста каша, после ще видиш каква точно ще хареса на бебето ти.
Може да се прави и в микровълнова или пароварка.
Аз давам също и пшенични ядки, просо, ечемик, но това по нататък, ние сме големи вече.

# 43
  • Мнения: 385
Цитат на: натали
Инка, ти говориш за статията http://www.yamama.ru/breastfeeding/prikorm.htm , нали?
А как го дават захранването в твоята английска книга - със заместване или не?

Да, точно за тази статия. Всъщност Буу я е превела. Аз пък съм се заблудила, че са две статии, а то съм гледала една и съща. Само че сега май вникнах по-добре.

В The Contented Little Baby Book of Weaning в края на първия месец се очаква да отпадне храненето в 22:00ч. Аз вече все по-критично се отнасям към тази книга, защото имам чувството, че ако карам по нея бебо няма да поема нужния минимум кърма. А и кой може с точност да определи колко поема едно дете от гърдата. Както и да е, ползвам някои съвети за приготвянето на храна и ще ползвам някои от рецептите.

Аз сега давам друга храна само по обяд. Може би ще започна и сутрин някаква "микропроба". Но изобщо няма да бързам да замествам. Той сам ще си покаже. Ние още нямаме зъбки.

Беше ме питала за сокчета дали съм давала. НЕ! Нищо не бях давала до навършени 7м. и една седмица. Даже чай по никакъв повод не съм давала. Както обичах да казвам, не му разреждам кърмата с нищо. Сокчетата освен че са лесни за приемане друго предимство нямат. Даже нали има една статия за това как до 6м. даже вредят. То и след 6-те месеца защо ли да се дават като идеята е бебо да добие навика да дъвче и да поема храна от лъжичка?!? А щом като суче кърма, когато си поиска няма как да не си набави нужото количество течност.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 908
Не успях да разбера от статията ( може и да съм чела през ред ) - дават се до три микропроби от една храна ли? Или от няколко храни по 3 проби? Това на едно ядене ли е или за целият ден?

Липсва ми техническата информация.

# 45
  • Мнения: 385
Цитат на: натали
Искам и да те попитам именно пюрета ли му даваш (сварени круши) или само ги пасираш плодовите - бях чела някъде, че може и само пасирани.

Тук съм пропуснала да ти отговоря. Понеже му е за първи път, реших да са обработени, т.е. сварявам и пасирам. Като мине известно време ще започна и необработени плодове. То при зеленчуците (моркови, тиквички, картофи) задължително се обработват, нали няма как.

# 46
  • Мнения: 385
Цитат на: Raya
Не успях да разбера от статията ( може и да съм чела през ред ) - дават се до три микропроби от една храна ли? Или от няколко храни по 3 проби? Това на едно ядене ли е или за целият ден?

Аз прочетох тази част отново и според мен се има пред вид до три микродози на едно ядене. А дали са от различни храни не става ясно. Но важното е, че по-нататък авторката обръща внимание на следното ограничение. Ако детето иска повече от 3-4 лъжички на едно хранене, да не му се дава само едно и също, а да се добави нова храна. Сигурно, за да не свиква примерно да яде само банан, колкото може да поеме.

# 47
  • Мнения: 117
Цитат на: Raya
Не успях да разбера от статията ( може и да съм чела през ред ) - дават се до три микропроби от една храна ли? Или от няколко храни по 3 проби? Това на едно ядене ли е или за целият ден?



Дават се 3 микродози на едно хранене(от различни храни). Например ако ядеш ориз със зеленчуци и хляб, даваш няколко трошички хляб, едно оризче и половин грахче(или друг зеленчук)..  Simple Smile
Постепено помалко дозите и количествата на храната се увеличават.

# 48
  • София
  • Мнения: 3 908
Ясно.

Значи, ако ям три пъти на ден - на Боби му идват 3 x 3 микродози от различни храни. Смятате ли, че тряба да се съобразявам с това, дали има глутен или да чакам с млякото и др.такива.

# 49
  • Мнения: 385
Цитат на: Raya
Смятате ли, че тряба да се съобразявам с това, дали има глутен или да чакам с млякото и др.такива.


Аз ще се съобразявам с това, както и с правилото да се въвежда по една храна на три дни.

# 50
  • Мнения: 385
Цитат на: натали
http://www.mother-2-mother.com/samplemenus.htm - вижте и това. Щях да го превеждам, но не остава време.

Натали, мерси. Аз си го запазих. [/size][/size]

# 51
  • София
  • Мнения: 3 908
Сега му дадох на Боби малко картоф и ориз от супа. Картофа го хареса, а на ориза се смръщи. Сега е много смешен, защото продължава да предъвква - сигурно са му останали парченца "между зъбите".

Определено е заинтригуван.

# 52
Много е хубаво че обича картофи. Бебка им се мрьщи.
Иначе яде пюре тиквички с картофи- с неудоволствие но го яде..
А за ориза се оказа наистина алергия.
Иначе кьм праскови няма и много и харесват.
И аз не очаквах такова нещо ама ето че не понаса ориз детето.
После намерих една статия и там не сьветваха да се дава ориз преди 7 месец.  Много странно....

# 53
  • Мнения: 768
Много е хубаво че обича картофи. Бебка им се мрьщи.
Иначе яде пюре тиквички с картофи- с неудоволствие но го яде..
А за ориза се оказа наистина алергия.
Иначе кьм праскови няма и много и харесват.
И аз не очаквах такова нещо ама ето че не понаса ориз детето.
После намерих една статия и там не сьветваха да се дава ориз преди 7 месец. Много странно....
Върнете се в началото

# 54
  • София
  • Мнения: 3 908
Днес му дадох морков и карфиол ( или поне така си мисля - може да е било и целина ). Толкова беше превъзбуден, че първо си наръга венеца в нокътя ми, а после моркова му "отплува" с огромното количество слюнка, което отдели. А сега ако си нямаш работа - мини с него през кухнята, само го дръж здраво за колана, че ще скочи в чинията.

Влюби се в банана, а ябълката я гризка много делово.

# 55
  • София
  • Мнения: 3 908
Да попитам - как стои работата с месото. Имам в предвид не реда - пиле, заек, теле, а от кога се дават. Защото татко е месар и след постното пита "Кога ще вечеряме?".

Та всичко дето го давам на Боби е било в една тенджера с мръвките. За сега няма някакъв проблем, ама знам ли?

Общи условия

Активация на акаунт