Чешки инвеститор: "Работниците много крадат и пушат"

  • 1 817
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 916
За втори път пиша този пост, дано този път да го пратя успешно


Ясно е, че човекът говори общи приказки, но за сметка на това е предал съвсем ясно общата тенденция - а тя е, че масово се губят работни часове в размотаване, в провеждане на тел. разговори с мобилни телефони и с чужбина, и в преповтаряне на житейското кредо "аз на тоя за тия пари ли ще му работя". И изобщо не е вярно, че високите заплати гарантират почтено отношение към работодателя - Зина го е посочила много ясно: фирмата осигурява хиляди за лечение на всеки работник и на децата му, а се крадат тетрадки, тоалетна хартия, крушки...

Както и да е - не мисля, че скоро ще се преодолее схващането, че "моето си е мое, обаче чуждото е за всички".

# 16
  • Мнения: 9 050
Общи приказки.Като е толкова конкретен и делови г-н Весели,защо не съобщава цифри?"предложихме на всички прилични заплати"-прилични за кого?Когато заплатите са добри,хората обикновено се стараят да не ги загубят.Хайде знаем ги тези чужди инвеститори,дето идват в България да"ударят кьоравото".Не казвам,че работниците ни са идеални-аз също се чудя на тези обедни почивки с бири и цигари.Кражби също стават.Но ако оставиш немските(уж образцовите)работници без контрол,нещата стават същите-това поне съм го виждала.Въпреки многократно по-високото им заплащане.В толкова предприятия вече има камери за наблюдение,само пък техните ли компютри ще ги саботират!?Няма чехи,няма българи-има работеща и неработеща организация.
Къде го видя "комунистическия"закон,като ние нямаме нито защита ,нито хигиена на труда.Собственикът не само решава кой ще остане на работа,а и отнема проценти,увеличава работното време и изплаща заплатите когато си иска,пък за осигуровките да не говорим.Може чужденците да ги задължават за някои неща  newsm78,но ако беше така,нямаше да има толкова стачки срещу турски,гръцки,френски собственици.
Хем искат да им работят за без пари,хем да не се налага да ги контролират.И как ще стане тая работа?

Е, това не го рабирам. Като мислиш, че заплатата не те устройва - ми ходи си. Никой не те държи на сила. Ама българския работник не ще да си ходи. Защото като се знае какво предлага като труд, другаде може и да не го вземат. Той не си ходи. Той прави стачки и иска все повече и повече. Дали предлага повече? В повечето случаи - не. Той само иска повече пари за същата работа.
Има пазар на труда. Работодателят казва аз давам толкова пари, за такава работа. Ако ти изнася - отиваш. Ако не ти изнася - не отиваш. Ама не може да не ти изнася, да отидеш и после да кажеш аз сега ще си стоя тука, а пък ти ще ми вдигнеш заплатата, защото иначе хич няма да работя.
А това, че служителят няма защита, може да го напише само човек, който не си е имал вземане - даване с Кодекса на труда. Това е най-дискриминативния закон. Пълна дискриминация спрямо работодателя. Единствения начин да уволниш служител, без съда да ти го върне след това е ако му изплатиш поне 4 заплати обезщетение.
Ще ти зам пример. На една бенциностанция, имаха съмнения, че един служител каде гориво и прави шашми ( краде, докато клиентите зареждат, после продава откраднатото гориво ). Не само имаха съмнения, ами и няколко пъти го бяха заснели с камера как прави точно това. Опитаха да го увонят дисциплинарно. Съдът го възстанови на работа, защото записите от камерата не били доказателства. ЗА да го уволнят дисциплинарно трябвало да има свидетели, които да потвърдят. Е, той да не е луд да го прави пред 15 други свидетели. И така. Да са го били уволнили с обезщетение. Значи той не стига, че те краде, ами ти трябва и да му дадеш 4 заплати като награда.  #2gunfire Няма защита друг път. Няма такъв закон. В целия свят няма понятие безсрочен трудов договор. Това е абсурдно нещо. какво значи безсрочен. Даже браковете не са безсрочни. Работодателят е по-обвързан с работниците си, отколкото със жена си, според българското законодателство. Подпише ли договор - твой до пенсия.

# 17
  • Мнения: 9 050
За втори път пиша този пост, дано този път да го пратя успешно


Ясно е, че човекът говори общи приказки, но за сметка на това е предал съвсем ясно общата тенденция - а тя е, че масово се губят работни часове в размотаване, в провеждане на тел. разговори с мобилни телефони и с чужбина, и в преповтаряне на житейското кредо "аз на тоя за тия пари ли ще му работя". И изобщо не е вярно, че високите заплати гарантират почтено отношение към работодателя - Зина го е посочила много ясно: фирмата осигурява хиляди за лечение на всеки работник и на децата му, а се крадат тетрадки, тоалетна хартия, крушки...

Както и да е - не мисля, че скоро ще се преодолее схващането, че "моето си е мое, обаче чуждото е за всички".

 Joy Солниците от стола изчезнали, ми сподели една колежка вчера. Какво да ти кажа. А в същото време ходят да им следят бременността във Вита, защото раждането там с абонамент за бременността се покрива от допълнителното здравно осигуряване. Гъзарки големи станаха, обаче крадат тоалетната хатия и солниците  ooooh! Гъзареят за сметка на същия този работодател, от който крадат най-безсрамно.

# 18
  • Мнения: 984
Тая информация за чешкия инвеститор е некоректна и пълна с обобщения.
Масово фирмите на чужденци в България, уфажаема ZinaSt, не предлагат условията, които има при Вас.
А Вашия работодател защо не въвежда ред? Толкова е просто, но явно има нещо ...щом търпи подобни преминавания на закона. Защо търпи?
Не е вярно, че само чрез 4 обещетения можеш да уволниш работник. Просто трябва да изготвиш три протокола с нарушения на трудовата дисциплина, които да са подписани и от 2 свидетели на подписването от страна на работника. Не е толкова просто такъв протокол да се издържи законово. Водят дела работниците, наистина, но съда често решава в полза на работодателя, ако документите са изрядни.
Не го мисля твоя работодател, явно може да си позволи да му изчезне тоалетната хартия и солниците.
Нали знаеш, магарето скача според тоягата!

# 19
  • Мнения: 4 916
... А Вашия работодател защо не въвежда ред? Толкова е просто, но явно има нещо ...щом търпи подобни преминавания на закона. Защо търпи?
...

Мисля, че Зина е обяснила защо търпи работодателя - защото няма друг изход. Ако ги запише с камера как крадат солници и лаптопи, в съда те ще заявят, че по закона този запис няма доказателствена стойност, тъй като не е по реда за СРС.

# 20
  • Мнения: 984
Че не ти е необходима камера, за да документираш нарушение на трудовата дисциплина. Камерите би трябвало да служад на отдел "Охрана на труда", а не за шпиониране на персонала.

# 21
  • Мнения: 1 417
Е, това не го рабирам. Като мислиш, че заплатата не те устройва - ми ходи си. Никой не те държи на сила. Ама българския работник не ще да си ходи. Защото като се знае какво предлага като труд, другаде може и да не го вземат. Той не си ходи. Той прави стачки и иска все повече и повече. Дали предлага повече? В повечето случаи - не. Той само иска повече пари за същата работа.
Има пазар на труда. Работодателят казва аз давам толкова пари, за такава работа. Ако ти изнася - отиваш. Ако не ти изнася - не отиваш. Ама не може да не ти изнася, да отидеш и после да кажеш аз сега ще си стоя тука, а пък ти ще ми вдигнеш заплатата, защото иначе хич няма да работя.
[b]А това, че служителят няма защита, може да го напише само човек, който не си е имал вземане - даване с Кодекса на труда[/b]. Това е най-дискриминативния закон. Пълна дискриминация спрямо работодателя. Единствения начин да уволниш служител, без съда да ти го върне след това е ако му изплатиш поне 4 заплати обезщетение.
Факт е че българина е толкова мързелив, че просто няма накъде по-вече. По цял ден смята как той изкарва парите, а пък работодателя ходи на почивки, кара нова кола и т.н, само не смята как да си повиши производителноста и качеството, че и той да взема по-вече. А това с кражбите е ужас, да не говориме за случаите в които служителите си правят `часпром`с базата и клиентите на фирмити в които работят. Абе цял ферман мога да напиша за бг. работник, както и да го стимулираш той мисли само как да те прецака Confused Ами те както в обслужващия сектор почнаха да си внасят филипинци, балийки и др.подобни, това е алтернативата. Ние отдавна искаме да си внесеме китайци Mr. Green Едно е сигурно в България безработица няма!!!

# 22
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
Пример от моята трудова биография:
Далечната 1988, ленински съботник. По стар обичай се започва с кафе и сладки приказки, минава директора на проверка, никой не работи, е след това заповед, следващата събота си отработихме кафето.
Малко по-близката 1999, работя в немска фирма, заплатите прекрасни, работа естественно много,но с постъпване на работа получаваш един лист със списък на провиненията и колко от заплатата ти отива за всяко едно от тях. Само да спомена ,че шефа уволняваше за ядене на слънчоглед.Логиката беше, че веднъж крадеш от работното време, втори път плащат на чистачка да чисти. Както и да го погледнеш, прав си е човека. Най -грозното беше как работниците коментираха шефа каква кола кара и колко пари има, ами съседните сгради бяха свободни, нали се хванаха да правят същото, идваха да се молят той да им пласира продукцията. Обяснението- имал пазари. Ами има - разработил си ги е, защо да няма. Но пак на балгарите ни дай да правим сметка на чуждите пари.

# 23
  • Мнения: 9 050
Че не ти е необходима камера, за да документираш нарушение на трудовата дисциплина. Камерите би трябвало да служад на отдел "Охрана на труда", а не за шпиониране на персонала.

Работодателят ми търпи, защото е малко неудобно да се превръщаш в пъдар. Унизително е просто. Какво предлагаш? Да сложим наблюдателни постове в тоалетните или да пребъркваме чантите на всички, когато си тръгват от работа.
Интересно ми е как според теб работодателят би следвало да се справи със ситуацията, без да се изложи безподобно и без да създава дискомфорт на коректните си служители. Защото на мен например би ми било унизително да ми проверяват чантата. Самото допускане, че може да открадне тоалетна хартия би обидило коректните служители. И как да стане?
Колкото до тези протоколи, това за което говориш, предполагам е процедурата за дисциплинарно уволнение. Не знам до колко си запозната с нея в детайли, но тези протоколи не се пишат ей така на конвейер. Всяка стъпка от тази процедура следва предходната. Значи аз днес го викам и му връзвам Забележка. Той знае какво следва, Предупреждение за уволнение и уволнение. Да, може и да се стегне. Обаче има и друг сценарий. Докато аз, като работодател мина през всички етапи на процедурата, той може да ми окраде офиса.
Освен това има един момент, който пропускаш. ти му връчваш забележка, на която той има право на обяснение. Ти пишеш, че е крал, той пише възразявам, не съм крал. И в случая с бензиностанцията, когато единственото доказателство е неприложимо в съда, какво правиш. Дисциплинарното уволнение ще бъде отменено като незаконно.
Защото, ти можеш да знаеш точно кой краде, обаче от къде ще намериш свидетели, които да са присъствали на кражбите му и да потвърдят в съда?
Изобщо не ми говори глупости. Имам прекалено много практика в трудовото право, за да приема, че е лесно да уволниш служител.

# 24
  • Мнения: 4 916
Че не ти е необходима камера, за да документираш нарушение на трудовата дисциплина. ...

А какво ти е необходимо? Как ще документираш 8 почивки за по 20-30 минути, посветени на пушене? Или източването на гориво от служебната кола, какъвто пример беше даден в началото на темата?

# 25
  • Мнения: 4 076
Фирмата се казва,доколкото разбрах,"Камък и пясък".Едва ли иде реч за офиси,тоалетни хартии,Интернети и мобилни.Вероятно имат предвид работници,бачкатори,които цял ден се бъхтят и дишат прахоляка в някоя каменна кариера.Кражби-може,на някой инструмент(пак е кражба).Обедната почивка,особено при над 40 градуса,следва и трябва да бъде дълга.Имайте предвид характера на дейността и манталитета на хората,които я упражняват,когато коментирате.Такива са работниците в моята фирма и ви уверявам,че е много по-различно от труд в офис,направо няма нищо общо.

# 26
  • Мнения: 4 300
А....аз откога говоря същото, колегите пушачи ме намразиха Mr. Green

# 27
  • Мнения: 9 050
Фирмата се казва,доколкото разбрах,"Камък и пясък".Едва ли иде реч за офиси,тоалетни хартии,Интернети и мобилни.Вероятно имат предвид работници,бачкатори,които цял ден се бъхтят и дишат прахоляка в някоя каменна кариера.Кражби-може,на някой инструмент(пак е кражба).Обедната почивка,особено при над 40 градуса,следва и трябва да бъде дълга.Имайте предвид характера на дейността и манталитета на хората,които я упражняват,когато коментирате.Такива са работниците в моята фирма и ви уверявам,че е много по-различно от труд в офис,направо няма нищо общо.

80% от персонала ни е в производство - машини и т.н. 24 часов цикъл, нали се сещаш. Не е работа на бюро.
Дори и чакъл и тухли да се казва, тази фирма пак има офисна част. Какво, нямат тоалетни ли? Препикават пясъка може би? Освен това, тази фирма има администрация, счетоводство, вероятно екип от инженери...Ти не си го представяй като каменоломната от Семейство Флинтстоун. Нали някой ги продава тези камъни и пясък. Има отдел Продажби. Със сигурност има доста голяма офисна част и доста компютри и доста интернет и доста неща за крадене.....Малко примитивно разсъждавате. Щом се качва Камък и пясък - значи е една голям изкоп в земята и всичко се изчерпва с кирки, лопати и колички за извозване на материал.

# 28
  • Мнения: 7 111
Преди време приятелка и нейни колеги бяха пратени да обучат екип от местни хора в Сърбия.
И през половин час ставало време я за кафе, я за фас, я за друга отмора. Само един човек се цепел от колектива. Оказал се хърватин.  Simple Smile
И както братята сърби казват "Епа сека среда ле ке радиме?"
Братя сме - солидарни сме.  Grinning
 

# 29
  • Мнения: 9 050
А....аз откога говоря същото, колегите пушачи ме намразиха Mr. Green

Не бе, то не става дума за това пушиш или не пушиш. Пуши си колкото си искаш, обаче това време, което си прекарал в пушене и сладки приказки, не си го брой за отработено време. Защото то не е. Ако днес 1 час си посветил на пушене и пиене на кафе, би следвало да останеш 1 час след работно време и да си довършиш работата, без да искаш за това заплащане за извънреден труд, защото това не е извънреден труд.

Общи условия

Активация на акаунт