За кръщенето...просто ми стана любопитно

  • 2 086
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 693
Не съм 4увала такова не6то до сега и за ни6то на света не бих пропуснала този важен според мен и вълнува6т единствен момент на детето си

# 16
  • ES
  • Мнения: 2 172
Тц, по нашия край няма такива обичаи. Явно е регионално  Laughing

# 17
  • София
  • Мнения: 596
Чувала съм и други още по-фрапиращи суеверия, но никой не е длъжен да ги спазва! Naughty

# 18
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Добре де,ако наистина е така,защо тогава попа не ме е питал дали съм ходила да ни чете молитва на 40 ден или не? Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 1 947
...,когато се взима детето от кръстник/ца се води в църквата кръщават го близки и приятели като не присъства майката и като го връща и казва-взех го еврейче връщам ти го християнче,и тя не влиза само в църквата инъче присъства на обяда след това и посреща гости.
   Това и аз го чух преди Кръщенето, но не мога да си представя да оставя бебето на чужди хора - то ще ореве църквата.
Мъжът ми се беше приготвил да снима, а аз само да подържа детето, когато трябва, но свещеникът каза аз да го държа
през цялото време и извика мъжа ми да присъства, държейки свещичка. Според него било редно да сме там. Simple Smile

# 20
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
...взех го еврейче връщам ти го християнче...
Когато попа мина с малкия зад олтара,даде го на кръстницата и тя ми подаде детето с тези думи.

# 21
  • Мнения: 4 496
Не съм чувала за това. newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 14 713
Наистина, правилото е такова, защото едно време децата са се кръщавали от кръстника веднага след раждането(това е бил единствения начин да се регистрира детето, нямало е общински регистри). А до 40 ден на родилка не се позволява да влиза в църква(счита се за мръсна-молитвата на 40 ден е за пречистване). Поради тази причина майката не присъства, а не защото е забранено по принцип. Кръстих дъщеря си на 2 години, при свещеник, който извърши едночасов ритуал, толкова стриктно си спазваше нещата-дума не е казал, че не трябва да присъствам.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 271
Много стари хора са ми казвали, че едно време традицията е била такава - майката да не влиза в църквата на кръщенето на детето си. Не помня причината, но със сигурност е било така. Питайте Вашите баби.

# 24
  • Самоков
  • Мнения: 561
За първи път чувам подобно нещо. Бях в църквата и на кръщенето на сина ми и на 40 дни.

# 25
Искам някои да ми каже какво точно се прави на 40-тия ден в църквата? newsm78

# 26
  • Мнения: 698
Аз бях в църквата на кръщенето на моето - то и без това така се дра от рев, че едва ли в ръцете на друг щяха да могат да го кръстят  Laughing

# 27
  • Мнения: 1 672
не съм чувала подобно нещо, а от 9 години пея без прекъсване в църковен хор.Аз не бих пропуснала кръщенето на детето си в никакъв случай



# 28
  • Мнения: 331
Аз съм чувала, че до 40-тия ден (както и по време на цикъл) жената не се допуска в църква - смята се за нечиста. Това, че майката не присъства по време на кръщенето е отживелица от миналото, когато е имало много висока смъртност и децата са се кръщавали преди да навършат 40 дни - съответно, майката не е присъствала. Абе някой църковни традиции определено не мога да ги разбера... В днешно време ми се струва немислимо такова нещо...  newsm78

# 29
  • Мнения: 645
Искам някои да ми каже какво точно се прави на 40-тия ден в църквата? newsm78
Ами - при мен беше така: Сложиха ме да седна на един стол, гушнала бебчо, и попа прочете някаква молитва. Всичко беше за около половин час. Нарича се чиста молитва и доколкото знам тя е предназначена повече за майката, отколкото за бебето.

Общи условия

Активация на акаунт