Важно - машина за хляб.

  • 203 459
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 371
Направих тази рецепта, но сложих само 130 гр. брашно, защото помислих, че е печатна грешка Embarassed  Става за ядене, даже е вкусен Wink

# 31
  • София
  • Мнения: 3 914
И аз я пробвах тази рецепта. Точно, както си мислех - малко е количеството за моята машина. Трябва да слагам двойна доза. Но иначе наистина е вкусно. Даже малкият я оцени.

Пекох на програмата за слдък хляб и "светло зачервяване". Сложих 100 гр. захар, но аз си обичам по-сладичко.

Пак ще я правя.

# 32
  • под течащия покрив
  • Мнения: 97
Ето още един сайт с рецепти за машина за хляб, но на руски език.

http://kuking.net/t21.htm

# 33
  • София
  • Мнения: 3 914
munti,

Благодарности за сайта.

Да допълня за Пенетонето - добавих канела и индийско орехче. Стана съвсем коледно - чудесен аромат.

# 34
  • София
  • Мнения: 3 914
ОБещах преди време да пусна рецепта за кекс в машината. Ето го:

Коледен кекс (щолен)

За плънката:
200 гр. стафиди;
40 гр. орехови ядки;
50 гр. захаросани кори от цитрусови плодове;
50 мл.ром;
6 капки бадемово масло (пропуснах, защото нямам);
1 ванилия;
2 с.л. настъргани кори от лимон;
150 гр. масло;
50 гр. пудра захар (сложих кристална).

За тестото:
20 гр. мая;
50 гр. захар;
100 мл. пр. мляко;
500 гр. брашно;
 2 яйца;
250 гр.масло;
щипка сол, канела и индийско орехче.

Приготвяне:
Смесете продуктите за плънката и ги оставете 5-6 часа в хладилника (не съм ги оставяла повече от 1 час и то извън хладилника). След това пригответе тестото и го смесете с плънката. Изважда се веднага , маже се с масло и се поръсва с пудра захар.

Моят опит:
Пекох го на  програмата за сладък хляб, но не успя да се опече. Трябваше да го допичам още 15-20 мин. Като сложих плънката при звуковият сигнал, тя не се смеси добре с тестото, а остана отдолу. Получи се сладникаво хлебче с два пръста стафиди, орехи и канела на дъното. По-вкусно е като престои няколко дена.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 914
По горната рецепта направих кекс, като за тестото вместо 250 гр. масло, сипах толкова мляко и вместо 100 мл. мляко, сложих толкова масло. Тестото стана като кексово - не можеше да се меси. Наду се повече от необходимото и трябваше да отсипя малко, за да не направя пожар. Отсипаното тесто го изпекох във  фурната. Кекса стана чудесен. Изядохме го за отрицателно време.

Но все пак рецептата в оригинал повече ми хареса.

# 36
  • София
  • Мнения: 3 914
Ето малко снимки на хляба от машината. Цветът е тъмен, защото брашното ми е смес от Добруджа, Типово и Пълнозърнесто пшенично.

http://community.webshots.com/album/220224794bxVpVD

# 37
  • София
  • Мнения: 3 328
И да ме искате, и да не ме - и аз вече съм в отбора ви Laughing Чакам да се опече първото ми домашно приготвено хлебче във FIF автомата за хляб, който тази вечер си купих от магазина на бул. Стамболийски /точно според даденото тук описание - между ул. Одрин и бул. инж. Ив. Иванов/.
Надявам се тази машинка да ми помогне да успея да радвам семейството си с пресен, ароматен, разнообразен на вид и най-вече - без консерванти и подобрители, хляб. А и с още много неща покрай него. Лично аз ще се въздържам, най-много по трошица да опитвам Embarassed
П. П. Форумката, която снощи си е купила друга бройка от този автомат от същия магазин, бързо и без бой да си признае. Защото там си е признала, че има инфото оттук Mr. Green

# 38
Хляба ти изглежда супер! Simple Smile
Любопитна съм какви са цените на различните видове брашна?

# 39
Въпросче до притежателките на машини за хляб: какво друго освен хляб правите в тях? И в тях ли ще си правите козунаците за Великден? И въобще, имате ли провали с това, което приготвяте с машините или всичко излиза ОК? Моля Ви, споделете, че ту реша да си купя такава, ту се отказвам.
Лек ден

# 40
  • София
  • Мнения: 3 328
Цитат на: Anonymous
Въпросче до притежателките на машини за хляб: какво друго освен хляб правите в тях? И в тях ли ще си правите козунаците за Великден? И въобще, имате ли провали с това, което приготвяте с машините или всичко излиза ОК? Моля Ви, споделете, че ту реша да си купя такава, ту се отказвам.
Лек ден

Ще кажа за себе си: макар че съвсем отскоро я имам - от вчера, машината за хляб, ще експериментирам с козуначено тесто и ако успея да го направя добре, козунаците ще ги правя по този начин. Освен това, съвсем не е задължително да бъдат изпичани в машината - може само тестото да се замеси и да втаса в нея. А не знам да има друго по-важно за добрия вкус на козунака от доброто омесване и втасване на козуначното тесто.
А пропо - снощното ми хлебче стана много вкусно, макар и не така красиво на външен вид /беше се надигнало при последното втасване чудно, обаче като почна да се пече, спадна в средата, стана като лодчица))но пък как хрупка коричката, и как сладни...фантазия/.
Имам на свой ред няколко въпроса към по-отдавнашните собственици на такива машини:
1. С какви пропорции на продуктите да направя хляб от 1.250 кг /колкото е максимумът на моята машина/?;
2. На доза тесто, в което слагате 0. 500 кг брашно, едно пакетче суха мая ли слагате?;
3. Чие производство суха мая предпочитате - на д-р Йоткер, на Льо Сафр или друга /моля, напишете я/?;
4. Пробвали ли сте вместо със суха мая, да направите тесто със свежа /на кубче/, ако да - каква е технологията и последователността на слагане на продуктите в машината, и какво количество мая слагате на 0. 500 кг брашно?

Благодаря Ви!

# 41
  • София
  • Мнения: 3 914
Вчера направих тази рецепта:

Цитат
Bread Maker Stollen
I usually make Stollen from scratch each Christmas. This year I was just too busy and tried this recipe in my ABM. My husband said that even though it wasn't quite as good as the "made from scratch", is was still very good. It was so easy that I made it more often during the season and finally used up all my candied fruit for a change. ;~)

1 cup + 1 tablespoon of water
1 egg
2 tablespoons butter or margarine
3 3/4 cups bread flour
3 tablespoons sugar
1 1/2 teaspoons yeast, or 2 teaspoons fast rise
2/3 cup red and/or green candied cherries
1/3 cup chopped nuts
1/3 cup raisins
4 tablespoons bread flour

Put water, egg, butter, 3 3/4 cup flour, sugar, salt and yeast in bread pan in order listed. Set for a medium or dark 2# loaf. Mix the rest of the ingredients with the 4 tablespoons flour and add at the appropriate time for the machine or near the beginning of the knead cycle, after the first mixing of the dough.

AUTHOR: Becky
  http://beckyscookbook.com


Стана чудесно сладко хлебче. Малко промених рецептата, за да ми отговаря на вкуса и продуктите:

Сложих 3/4 чаша захар вместо 3 лъжици.
Ползвах черешите/вишните от едно малко бурканче сладко.
Сложих малко повече масло.
4-те лъжици брашно, в които се овалват плодовете и ядките бяха с огромен връх.

Пуснах на нормалната програма (1-ва). Опция 750 гр. хляб. Нормална коричка. Пекох още 10 минути, защото хлебчето се изду и ми опря в капака. Презастраховах се, за да не остане клисаво.

А-а-а. И не сложих сол. Забравих, защото в списъка със съставките липсваше. И така си се изпече.

Вижте го тук под името Stolen:

http://community.webshots.com/album/220224794bxVpVD

# 42
  • София
  • Мнения: 3 914
pg220899,

Бялото, Типовото брашно и Добруджата са около (под) 50 ст. Пълнозърнестото на ф-ма "Благополучие" го купувам за 95 ст. Различни видове брашна и готови смеси има на ф-ма "Техра". Те са най-скъпите от 1,20 до 1,80 лв. Аз не купувам от тях - съдържат подобрители.

Гост - е,

не се получава винаги. Различните машини са за различни грамажи. Но с малко тренировки ставаш майстор. Надявам се сега на Karimma ( Честито!) да и е по-лесно, защото аз като си взех машината и нямаше рецепти за моите грамажи. Споделям всяка рецепта, която ми е станала сполучлива.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 639
Karimma,
на каква цена си го купи и можеш ли да дадеш малко повече инфо за машинката. Колко програми има и т.н.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 679
И аз питам, че това магазинче е на една крачка от нас. Мъжо малко се опъва - казва, че ще станем 100 кила с такъв уред Laughing което сигурно не е далеч от истината, обаче пък имам имен ден другата седмица и мога да си го самоподаря  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт