Важно - машина за хляб.

  • 203 560
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 1 811
За моята машина идва големичък. Затова ето  я същата рецепта, но намалена с 20%. И с някои добавки, защото външният вид е много добър. Машината ми е Клатроник и има грамажи 500, 700 и 900гр. Пействам я, за да не сгафи и някой друг като мен. Иначе рецептата наистина е хубава. Просто се вижда как изглежда козунакът. Все пак моят няма да изглежда добре, защото, за да не изтровя махалата, реших да извадя кошниицата и да махна нагорялото от реотаните. Резултатът - средата вдлъбна. Следващият път вече ще имам добър козунак. newsm10

100 мл. пр. мляко
2  яйца и 1 белтък (жълтъкът за намазване)
100 - 120мл. разтопено масло
400 - 450 гр. брашно
120 гр. захар
2 пак. ванилия
настърганата на ситното ренде кора на 1 лимон, аз слагам и от портокал на едрото ренде
1 пак суха мая/ползвам на д-р Йоткер/- 5,5гр мая (2 1/2  ч.л.)
стафиди и орехи по желание, 100-120гр според предпочитанията (накиснати във вода, за да се навлажнят и оваляни в брашно, за да не потънат)
жълтък за намазване
захар за поръсване
бадеми и или орехи за декорация

# 856
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Кати, всичко е добре, обаче стафидите са много, защото като сметнеш общия грамаж на продуктите излиза повече от 900 гр, а трябва да е не повече от 850-900 гр.

# 857
  • София
  • Мнения: 9 890
Ей,това е най-пухкавия и вкусен козунак,който съм яла.освен това е и моят първи опит. bowuuНаложи се обаче да го допека,и то във фурната,за около 10минути,защото отгоре се беше леко залепил за капака и стоеше малко суров.стана огромен.Зори,моят се наду така много едва в последните 15 минути на печенето.
Благодаря за споделената рецепта!  bouquet

# 858
  • Мнения: 1 811
Стана прекрасен на вкус, и ако не бяха всичките перипетии нищо нямаше да нагарча.

mari_eta, как се изчислява количеството. Мисля, че някъде четох, че суровите продукти са по-тежки. Т.е. ако искаме да получим хляб с даден грамаж, то суровите продукти не трябва да надвишават този грамаж+200гр да кажем. Някакъв % е. Или се бъркам нещо?

А вкусът е невероятен. Току-що го опитах. Абсолютно 1:1 наподобява този на скъпите високи италиански козунаци в картонени кутии. Забравих им името. Почва с "Bacco..."Само че отвътре, специално на мен ми е малко тъмничък.
Стафидите и орехите като количество са ок. Одеве сложих 150г. за голямата доза.

# 859
  • Мнения: 11 747
Е,утре го почвам и аз този козунак,щом толкова го хвалите!
Ще сложа цялата доза,защото ми е голяма машината!Само не разбрах на каква програма да го пусна все пак??? newsm78
Вторият ми хляб- обикновен,май се получи добре.

А и снимка никой не даде! Crossing Arms

# 860
  • Мнения: 11 747
Втория ми хляб за днес,стана красив! Hug

http://images13.snimka.bg/002256709.jpg

# 861
  • Мнения: 1 811
Втория ми хляб за днес,стана красив! Hug



Браво, pina,  Simple Smile

така снимката ти се вижда по-добре   Wink

# 862
  • Мнения: 7 107
Давам отчет за козунака - страхотен! Наду се до капака, малко му остана да тръгне да ме търси  Laughing. Снимка не мога да приложа, защото батериите са за зареждане, а не мога да ги чакам 2 часа без да го опитам. пък и дребното таман се събуди като го вадех и естествено трябваше да чопли из него  Laughing. Другия път обещавам и снимка. Програмата при мен беше Хляб с мляко и явно е правилната  Peace.

# 863
  • Мнения: 1 811
Голямо смятане падна днес.  Ето още малко намалена същата рецепта - с 25%.


95 мл. пр. мляко
2  яйца и 1 белтък (жълтъкът за намазване)
95 - 110мл. разтопено масло
375 - 400 гр. брашно
90 - 100 гр. захар
2 пак. ванилия
настърганата на ситното ренде кора на 1 лимон, аз слагам и от портокал на едрото ренде
суха мая/ползвам на д-р Йоткер/- 5,25гр  (2 ч.л.)
стафиди и орехи по желание, 90-100гр според предпочитанията (накиснати във вода, за да се навлажнят и оваляни в брашно, за да не потънат)
жълтък за намазване
захар за поръсване
бадеми и или орехи за декорация

# 864
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Радвам се, че козунакът ви е харесал Grinning. Утре и аз ще правя, че ми донесоха 5 л. мляко и се чудя вече какво да забъркам.
Кати, станал е по-тъмен отвътре заради орехите - всеки сладкиш с орехи леко кафенее. Другия път сложи само стафиди.

# 865
  • Мнения: 1 811
Радвам се, че козунакът ви е харесал Grinning. Утре и аз ще правя, че ми донесоха 5 л. мляко и се чудя вече какво да забъркам.
Кати, станал е по-тъмен отвътре заради орехите - всеки сладкиш с орехи леко кафенее. Другия път сложи само стафиди.

И на мен ми хрумна. Следващия път ще са само стафиди. Козунакът свърши между впрочем Wink

# 866
  • Мнения: 11 747
И аз утре го почвам! Peace
Значи на хляб с мляко,тази програма е със затопляне- така да го пускам, така ли? newsm78Само това не съм си изяснила- колебая се между програма със затопляне и без!То май и на двете ще стане! newsm78

# 867
  • Мнения: 7 107
Аз го пуснах на програма без предварително подгряване (защото забравих че е без) и пак стана супер.
Така че давай смело  Simple Smile)))

# 868
  • Мнения: 11 747
Зори,благодаря за отговора! Hug
Пуснах на програма без затопляне,защото си харесах друга,която втасва 5мин повече и реших тя да бъде!Тъй или иначе слагам нещата затоплени (особено маслото)!
Ядовете почнаха - снощи купих едно масло,чешко по-скъпо от българските уж за да не е маргарин,а то пак маргарин се оказа! CloseЗнаех си,че трябва немско да взема,ама ...нейсе!За следващия път ще знам!
Стафидите се киснаха само 40мин,защото забравих да ги накисна от вчера! newsm78След малко ще попарвам бадеми,за да ги обеля и да ги слагам отгоре!Захарта ми свърши и не остана за поръсване,та ще притичам до магазина.
След 3 часа ще имам резултат и ако е за пред хора,ще го представя,както обикновено! Mr. Green

# 869
  • Мнения: 1 811
 Simple Smile, pina, добро утро,

Чакам с нетърпение снимка. Аз бадемите не ги белих, не ззнаех, че трябва. А стафидите аз ги сложих в топла вода, после ги изсуших леко и овалях добре в брашно. До после  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт