Чуждото дете - Враг ???

  • 3 161
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 172
Бяхме десетина дни в чужбина на почивка. Детето играеше с всякакви деца - различни на възраст, различни по националност. Пак ги имаше стандартните сдърпвания за играчка (било то лична на някое детенце, или обща за всички - собственост на хотела). Пак го имаше притесняването на останалите - децата да тичат покрай масите в ресторанта или да крещят високо.
Нито веднъж не видях родител да повиши тон на детето си, още по-малко пък да го удари. Не видях и някой да гледа злобно останалите родители или родителите на конкретно дете.

Мисля, че скандалите и епитетите са резултат от натрупана злоба, агресия, негативизъм. В спокойна обстановка, в която не мислиш за сметките за ток и парно, не мислиш за проблемите в службата, нито за мизерната пенсия, не предреждаш хората на бара, защото имаш цялото време на света и т.н. такова избухване май е доста по-рядко. В напрегната обстановка, повече хора се "палят" и за най-незначителните поводи. Гледам на скандалджиите като на едни много жалки хора, които не могат да контролират емоциите си. На детето си бих обяснявала точно това. Един силен човек винаги може да намери по-подходящи думи и средства за самозащита. И една моя любима сентенция "Силните говорят тихо".

# 16
  • Мнения: 1 455
Единствено с една баба ми се случи скоро.Всяко едно дете,което се опитваше да вземе играчката от внучето и бе наречено лошо дете.. Tired интересно никой не и обърна внимание,явно не се учудиха за разлика от мен.

# 17
  • Мнения: 790
Моите впечатления от площадката са, че колкото повече раздаваме справедливост при дърпането на играчки - "остави го, то е на момченцето, ето ти твоето, не му го вземай и т.н." толкова по- големи караници и писъци настават. Застават двете деца едно срещу друго, пищят, държат играчката  и гледат какво ще отсъди "съдията".
 Ако мога се старая да не го гледам т.е. да не среща погледа ми и да очаква да се намеся. Ако не - вадя още играчки или го забаламосвам с нещо друго.

# 18
  • Мнения: 17 407
Моите впечатления от площадката са, че колкото повече раздаваме справедливост при дърпането на играчки - "остави го, то е на момченцето, ето ти твоето, не му го вземай и т.н." толкова по- големи караници и писъци настават. Застават двете деца едно срещу друго, пищят, държат играчката  и гледат какво ще отсъди "съдията".
 Ако мога се старая да не го гледам т.е. да не среща погледа ми и да очаква да се намеся. Ако не - вадя още играчки или го забаламосвам с нещо друго.

Хм, добре- не се намесваш, за да няма писъци. Да, но децата порастват, и влизат във възраст, в която е редно първо да питат : "Може ли?". Какво предлагаш?

# 19
  • Мнения: 1 547
Не само чуждото дете, списъкът с външни виновни е дълъг. В ранна възраст се започва с другарчето, лошия шкаф и госпожата в градината, а по-късно се продължава с държавата и колегите-връзкари. Това си е проблем умствен, не е въпрос на мода или друго. Родителят старателно деформира схващанията отрано - "Нааа, наааа ти, лош шкаф, задето удряш Катето" или "Ела, мамо, ще те преместя в друга градина, щото тука лелките са глупачки" - и поведението "вражески деца" по площадките следва естествено. За въпросните родители е фатално дори да допуснат, че имат недостатъци, че е възможно да не са най-умни, красиви, богати, както и че децата им също може да не са най-добри, послушни и най-прави. Това недопускане е фатално - произвежда некачествени индивиди, без изключение.

# 20
  • Мнения: 790

Хм, добре- не се намесваш, за да няма писъци. Да, но децата порастват, и влизат във възраст, в която е редно първо да питат : "Може ли?". Какво предлагаш?

Не съм формулирала мнението си правилно.
 Не се намесвам, или по скоро опитвам се да не се намесвам, когато на моето дете му вземат някои неща и той предпочита да го защитя, отколкото да си се оправят по детски. На пясъчника всяка майка оставя кофичка, лопатки,формички ит.н.Има достатъчно играчки за всички деца. Моето и още едно хващат една лопатка едновременно и започват да пищят, например. Ако веднага се намеси някой, те ще се разпищят и за следващата и за по следващата. Но ако ги оставим, често се случва да си се оправят сами - по-силния успява да отскубне заветната лопатка, другия се примирява и взема друга от камарата. Така ще се случи и ако са в детската градина.
Но ако моето дете вземе чужда играчка от ръцете на друго дете, което си играе в момента и то се разпищи, ще го накарам да му я върне, да. Просто Марти много рядко го прави и затова съм подходила едностранчиво в обяснението.
 Така става ли?

# 21
  • Мнения: 2 755
...Дъщеря ми е била наранявана два пъти от дете в градината /едно и също/ - единия път беше захапана на бузата, а другия издрана по лицето. Деца са, случва се...
Моят също е бил нараняван по същият начин - хапан и одраскван до кръв. Буйно дете е. Понякога той е бил виновен, а понягога друго дете. Никога не съм се нахвърляла към ответната страна с обиди. Утешавам детето си и се оттегляме. После му обяснявам, защо се е получило така, но никога не използвам обидни епитети по адрес на чуждото дете. Ако в даден конфликт сина ми е бил виновен, взимам мерки, това да не се повтори. Мисля, че това е най-разумният начин. Обаче, наскоро ми се случи, моето дете да бутне и нарани друго, за късмет леко, и ако ви кажа, какъв скандал преживях..........истеричната му баба налетя за физическа саморазправа..... не е за разказване...... ooooh! Най-лошото нещо по детксите площадки са вманиачените баби- "любимки". От мухата се прави слон. Гарантирано е. Вече видя ли такава, хващам си детето и по-далече.

# 22
# 23
  • Мнения: 2 755

...Но ако ги оставим, често се случва да си се оправят сами - по-силния успява да отскубне заветната лопатка, другия се примирява и взема друга от камарата. Така ще се случи и ако са в детската градина...
Тай, нещо не мога да се съглася с теб. Моите впечатления са други. Обикновено писъците започват още при дърпането и често, ако не се намеси някой, който да наложи ред, децата започват яростно дърпане на играчката и спорещите пускат в действие, кой каквото "оръжие" има - зъбки, нокти, сила.... Не желая нито моето, нито чуждо дете да пострада. Предпочитам веднага да се намеся и да разреша конфликта. Tired Най-успешно работи този подход - "Ето ти на теб това, а на теб онова и после, ще си ги размените." Peace

# 24
  • Мнения: 790
Аз затова съм писала, че често се случва, а не че абсолютно винаги този принцип работи. Зависи от децата. Моето е много кротко, обикновено не взема чуждото, лесно дава своето, лесно се отказва от спора и лесно се забаламосва от други неща. Ето защо и не се налага често да се намесвам. Субективно е всичко.

# 25
  • Мнения: 118
Пътуващ, не знам колко ти е голямо детето, но това с епитети, които не можеш да обясниш не ми стана ясно. Кой ги употребява тези епитети - децата или родителите им? Аз досега не съм ставала свидетел на такива свади - от седем годишен опит говоря. В нашата градинка децата се познават от бебета и си играят чудесно. Е, понякога има инциденти - някой някого бутнал, оскубал, сипал пясък на главата, но това е част от общуването между малките. Колкото повече поръсват децата ми, толкова помашко инциденти има.
Децата са две.На 6 и на 4 години. Колкото до епитетите  не ми се ще да ги повтарям , но всеки каруцар би могъл да завиди.Аз самият също ругая ,но пред децата?!Освен това обикновено "другото" дете е виновно за всичко което се е случило или потенциално е могло да се случи .

# 26
  • Мнения: 6 167
И аз започнах да избягвам места с много майки и деца.
Сина ми се радва на всички, но как да му обяснявам постоянно да не взима чужда играчка, когато в същото време чуждо дете дърпа неговите, а майката не се намесва?
Или още по-неприятната ми ситуация - докато сме в парка някое дете да дойде и да вади играчките от коша на количката. А майката да гледа с умиление отрочето си колко е сръчно. Ей тогава побеснявам, нося тези играчки за МОЯ син, изчистени, неначупени.
И тъй като ми омръзна да се занимавам с майки, които от намеци неразбират ( защото децата с нищо не са виновни, те гледат от нас ), излизам сама с детето и отиваме на някое по-спокойно местенце.

това са пълни глупости. какво доказваш? че може да ти е по-лесно на теб?
след като водиш детето си на площадка с други деца трябва да ти е пределно ясно, че не ги носиш само на детето си. децата умират за чуждите играчки и чуждата храна. включително и твоето, сигурна съм.
ако искаш детето ти да играе само с неговите играчки би трябвало да го държиш в стаята му или на някое закътано място в парка или гората, където да няма други хора. и да поемеш отговорността.

детската площадка е място където децата играят, а не където твоето дете играе.
изобщо не виждам нужда да се носят тонове  играчки, но това е друга тема.
същото е положението и с храната - детската площадка не е място за хранене за това си има кухни, маси , час и пр.

# 27
  • Мнения: 2 032
Не само чуждото дете, списъкът с външни виновни е дълъг. В ранна възраст се започва с другарчето, лошия шкаф и госпожата в градината, а по-късно се продължава с държавата и колегите-връзкари. Това си е проблем умствен, не е въпрос на мода или друго. Родителят старателно деформира схващанията отрано - "Нааа, наааа ти, лош шкаф, задето удряш Катето" или "Ела, мамо, ще те преместя в друга градина, щото тука лелките са глупачки" - и поведението "вражески деца" по площадките следва естествено. За въпросните родители е фатално дори да допуснат, че имат недостатъци, че е възможно да не са най-умни, красиви, богати, както и че децата им също може да не са най-добри, послушни и най-прави. Това недопускане е фатално - произвежда некачествени индивиди, без изключение.

Crazy chick го е казала по-надълго  Peace; и за мен диагнозата е скрита в самото заглавие на темата.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 110
това са пълни глупости. какво доказваш? че може да ти е по-лесно на теб?
след като водиш детето си на площадка с други деца трябва да ти е пределно ясно, че не ги носиш само на детето си. децата умират за чуждите играчки и чуждата храна. включително и твоето, сигурна съм.
ако искаш детето ти да играе само с неговите играчки би трябвало да го държиш в стаята му или на някое закътано място в парка или гората, където да няма други хора. и да поемеш отговорността.

детската площадка е място където децата играят, а не където твоето дете играе.
изобщо не виждам нужда да се носят тонове  играчки, но това е друга тема.
същото е положението и с храната - детската площадка не е място за хранене за това си има кухни, маси , час и пр.
Абсолютно подкрепям!  Hug

Вчера ми се случи следното: Единия ми син видя две малко по-големи деца (на около 3-4 години), да ядат бисквитки и реши, че ще си поиска. Те избягаха и не му дадоха и той ги последва. Те се спряха в един момент и го блъснаха доста силно. Майката на едното се намеси, защото се познаваме, скара се на детето си и даде на моето бисквитка. Бащата на другото обаче се изказа, че е естествено, че няма да му дадат, той едва ли не им досаждал, като ги преследвал, за да им иска, а те са си ги купили за тях и не били длъжни да споделят храната си с никого, ако не искат.

Аз все пак реших да го попитам, защо храни детето си в градинката сред всички деца, след като е купил храната само за своето и че те са деца и е нормално да им се прияде. Отговорът беше, че аз трябвало да си науча децата си да питат може ли (не знам как да стане това, като те са на по 2 годинки), а не да нахалстват, а в същото време едното негово дете караше колелото на моето............. Винаги нашите играчки са били общи в градинката, за храната дори няма да коментирам.....

Аз съм на мнение, че децата не бива да се възпитават на егоизъм, все пак ние сме едно голямо стадо, на единаците едва ли им е лесно!

# 29
  • София
  • Мнения: 1 783
И аз имам някои впечатления. Например сина ми се люлее на люклка, другата есчупена. Пристига госпожа на моя възраст с по- малко дете и казва на сина ми " слизай да си кача детето!" Аз бях Shocked. Да не говорим за израза"лошо дете", той просто ми е любим, чуя ли го нансям средни телесни повреди на източника. Понякога си мисля, че в главите на някои майки и баби, може би даже повечето, има само кърма и пюрета.
Между другото преди няколко седмици имаше тема ,можете ли да приемете чуждо дете като свое или нещо подобно- беше за децата от "бивши" на партньорите и  там имаше дзоста отговори в доказващи заглавието на сегашната тема.
 Thinking

Общи условия

Активация на акаунт