положителе тест и куп въпроси :)

  • 1 328
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 367
Честито и от мен!По въпроса с осигуровките-няма ли вариант да започнат да те осигуряват на пълната ти заплата,а не на прага?При мен поне се получи,направиха ми този жест.Може да предложиш на шефа си,ако допълнителната сума за осигуровките ти го притеснява,например да му я даваш ти или нещо такова,само и само да вземаш после повече парички.Защото разходите са сериозни и ще ти е нужен всеки лев.И още нещо,ти го знаеш вероятно,но го казвам от собствен опит-като се вземат доходите 6 месеца назад,се има предвид датата,на която евентуално трябва да излезеш в отпуск за раждане,т.е 45 дни преди вероятния термин,а не самата дата на термина.В смисъл ако убедиш шефа си да ти промени осигурителната база,това трябва да стане най-късно до края на втория месец на бременността ти.Малко неясно го написах,но дано си разбрала  Laughing

# 16
  • Мнения: 4 451
Честитоооо! Hug Grinning
И аз като теб се притеснявах какво ще каже шефа. И въпреки това и с двете бременности допуснах една и съща грешка. Първият път му казах, когато вече бях в 6-ти месец и започна да личи. Така го шокирах човека, че... ooooh! Е, преживя го. Laughing
Втория път, въпреки, че работих в химическа лаборатория, казах на шефката си в 5-тия месец. Тя така се уплаши, че веднага ми смени работното място, а малко след това излязох и в болнични. Не е толкова страшно. Обещавам третият път да си кажа на време. Joy

# 17
  • София
  • Мнения: 896
Честито и от мен Hug
Имаш право да бъдеш преместена на друга подходяща работа:
-- от Кодекса на труда--
"Защита на бременните жени и на кърмачките
   
Чл. 307. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Работодателят не може да възлага, както и да задължава бременни жени и кърмачки да извършват работа, която излага на опасност или застрашава сигурността и здравето им.
(2) Бременната жена или кърмачката може да откаже изпълнението на работа, която е определена като вредна за здравето на майката или детето или за която след оценка на риска е определено, че представлява съществен риск за здравето на майката или на нейното дете.
(3) Списъкът на работите и условията на труд по ал. 1 се определя с наредба на министъра на труда и социалната политика и министъра на здравеопазването."

--НАРЕДБА ЗА ТРУДОУСТРОЯВАНЕ-- на министерството на труда и...
Обн. ДВ. бр.7 от 27 Януари 1987г., доп. ДВ. бр.52 от 8 Юли 1988г., доп. ДВ. бр.47 от 12 Юни 1990г., изм. ДВ. бр.111 от 28 Декември 2001г., изм. ДВ. бр.78 от 30 Септември 2005г.

Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 111 от 2001 г.) Във всяко предприятие се създава комисия по трудоустрояване в състав: председател - ръководителят на предприятието, и членове - представителите на работниците и служителите, органът по безопасност и здраве при работа и лекарят от службата по трудова медицина, която обслужва предприятието.
Раздел II.
ТРУДОУСТРОЯВАНЕ НА БРЕМЕННИ РАБОТНИЧКИ ИЛИ СЛУЖИТЕЛКИ И НА РАБОТНИЧКИ ИЛИ СЛУЖИТЕЛКИ-КЪРМАЧКИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 111 ОТ 2001 Г.)
Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 111 от 2001 г.) Бременните работнички или служителки и работничките или служителките-кърмачки се трудоустрояват от лекаря, който осъществява наблюдението на бременната
Чл. 9. Изм. - ДВ, бр. 111 от 2001 г.) Местата за трудоустрояване на бременните работнички или служителки и на работничките или служителките-кърмачки се определят от комисията по чл. 2, като в състава й се включват и лекар - представител на Хигиенно-епидемиологичния и-т и лекар акушер-гинеколог. Комисията определя ежегодно, но не по-късно от края на януари, подходящи места за трудоустрояване на бременни работнички или служителки и на работнички или служителки-кърмачки.
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 111 от 2001 г.) Трудоустроените на друга работа бременни работнички или служителки и работнички или служителки-кърмачки запазват работата, която са изпълнявали преди трудоустрояването им.
Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 111 от 2001 г.) Когато трудоустроената бременна работничка или служителка или трудоустроената работничка или служителка - кърмачка, получава на новата си работа по-ниско трудово възнаграждение от трудовото възнаграждение за предишната си работа, тя има право на парично обезщетение в размери, определени в Кодекса за задължително обществено осигуряване."

Само не можах да намеря този списък с професиите newsm78


# 18
  • Мнения: 3 621
честито и от мене и здраво бебче на финала ти пожелавам , а всичко друго са ти го казали преди мене .... ще се повторя но знай че сега сте важни само ти и твоето бебе

# 19
  • Мнения: 1 243
Честита бременност и от мен !!! Както и другите момичета ще ти кажа, че по-важно в момента е твоето и на бебчето здраве отколкото това какво ще каже шефа ти. Няма от какво да се притесняваш, ако се налага излизай в болничен до края на бременноста ти. Говори първо с гинеколога си и смятам, че заедно с него ще вземете най-правилното решение за това дали и до кога да ходиш на работа. Успех   bouquet

 Peace

# 20
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Честито и от мен  Grinning

Bise добре си се сетила да цитираш закона....за съжеление в нашата мила Татковина в повечето случай всичко е на уговорки  с работодателя... ConfusedРядко се случва да се погрижат за теб ...ей, така за разкош Confused

# 21
  • Мнения: 229
Здравей!Честита радост! Искам да ти кажа , че напълно разбирам как се чустваш.Аз самата  в началато също бях притеснена от това.Но сега 6 месеца по късно и от дистанцията на времето и събитията ще ти кажа ,че това ти е последната грижа.Ако шефа ти е свестен човек - ще се зарадва колкото теб.Ако ли не / като моя/ хич да не ти пука - благодарност така или иначе няма- нищо лично просто бизнес!Сега е момента да разбереш при какъв човек или организация полагаш труда си и струва ли си да те имат за работник.

# 22
  • София
  • Мнения: 10 328
Честито пак! Wink
Споко, учудващо малко шефове са гадове, които ще ти правят поблем. Моята шефка се държа страхотно, въпреки че току-що бях започнала работа, много се радва и ми каза, ако има нещо да си казвам. За всяка командировка ме питаше дали искам да ходя и т.н.
Личното ми мнение е, че е по-добре от рано да предупредиш шефа, че може да остане без теб в скоро време. И както са ти казали и другите, говори с гинеколога си.

# 23
  • Мнения: 474
Здравей и честито, лека бременност ти пожелавам !
........ а мама Зайка ми е прочела мислите......... Wink

# 24
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Честито! Hug
Няма какво да се чудиш,взимаш си болничен и тва е.Кое е по-важно за теб-детето или работата?Когато забременях бях в твоето положение,спрях работа веднага.
Лека бременност!

# 25
  • Сливен
  • Мнения: 197
Честито лека бременост smile3501

Общи условия

Активация на акаунт