Кога казват "р"

  • 8 785
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 951
И ние нямахме проблеми с буквата Р

# 16
  • Мнения: 14 654
Имам познати с много сладък изговор на р и не им е проблем изобщо.  bouquet
Не им е проблем, защото не работят професия, при която е просто задължително да имаш правилна дикция. Ако не казваш добре "р", ще е проблем ако пееш на български, или дублираш филм, или си радио- водещ, или пък озвучаваш реклами... По- добре децата да могат да изговарят всички букви. Мен ме е яд, че не са ме завели на логопед, когато е трябвало.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Мони започна да казва "р" преди около 2 месеца, на 3,3 год.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз не мога, баща й не може и майка ми, която я гледа- също не може, но Нели да  Mr. Green

Ми, помолете Нели да ви научи де...  hahaha hahaha

Да попитам в тази тема, за да не отварям нова: Кога трябва да се заведе детето на логопет? Дъщеря ми 'съска' безобразно просто.

За темата - Дариа каза 'р' почти едновременно с проговарянето, но пък 'ч,ш,щ..." не казва и до сега...

# 19
  • Мнения: 48 043
след 4 годинки
до скоро имаше проблеми със с и ш
"оправи" се напълно сама, с помощта на традиционни скороговорки

# 20
  • Мнения: 2 161
Около три или малко след това казаха "р".Аз не мога да го казвам и малката ми дъщеря веднъж ме попита:А ти защо не говориш правилно?

# 21
  • Мнения: 4 390
Дъщеря ми е на 4.5 г. и от съвсем скоро започна да казва "р". В някои думи /повечето всъщност/, го докарва малко френско произношението, но тя сега се учи.
В случай, че не го усвои до към 5-5.5 г., ще се възползваме от от услугите на логопед.

# 22
  • Мнения: 2 936
Алекс също не казва "Р" и тя много рано проговори,но явно това не е от значение.опитвам да я уча,казвам да повтаря риба,рак,но не става... Simple Smile лигави се,докато 2 нейни връстничета вече я изговарят и то доста добре .мисля че е рано на 3г. за логопед  Rolling Eyes

# 23
  • София
  • Мнения: 4 884
Моят син освен "Р", не казва и "Л".
Мисля, че определено сме за логопед. Например на Далия казва: "Даияяяяя".

# 24
  • София
  • Мнения: 2 356
Имам познати с много сладък изговор на р и не им е проблем изобщо.  bouquet
Не им е проблем, защото не работят професия, при която е просто задължително да имаш правилна дикция. Ако не казваш добре "р", ще е проблем ако пееш на български, или дублираш филм, или си радио- водещ, или пък озвучаваш реклами... По- добре децата да могат да изговарят всички букви. Мен ме е яд, че не са ме завели на логопед, когато е трябвало.
 

Абсолютно съм съгласна.   bouquet Знам ли каква ще иска да стане като порасне.

Аз пък казвам С с език между зъбите и детето, гледам, че говори по същия начин  ooooh! Р обаче казва добре, само в някои думи не може. Думите произнася добре и целите.

# 25
  • Мнения: 188
Каката каза "р" на около 2г., но малкия е на 4г. и все още няма шанс... baby_neutral

# 26
  • Мнения: 1 622
Според майка ми, която е логопед, до 5г. би трябвало да каже, да не го тормозя на този етап. За сега го карам само да "бррррръмчи" Simple Smile
Ще го изчакам до 5 и ако не каже със сигурност ще го пратя баба му да го оправя. Това е говорен дефект, не искам един ден да го спира в професионалното развитие, да му създава някакъв комплекс и въобще аз смятам, че е добре такива неща да се коригират.

# 27
  • Мнения: 14 654
Ще ползвам темата за да попитам: Възможно ли е дърто магаре да не научи да казва "р" чрез упражнения при логопед? Сериозно питам.

# 28
  • Мнения: 1 622
Ще ползвам темата за да попитам: Възможно ли е дърто магаре да не научи да казва "р" чрез упражнения при логопед? Сериозно питам.

Може да се научи да казва "р" след работа със специалист-логопед. Майка ми работи с възрастни хора, а конкретно се сещам за две дами, едната беше радиоводеща, другата репортерка в телевизията, бяха им поставили условие да си оправят говора. Предвид факта, че са и вътрешно мотивирани, работата вървеше по-лесно отколкото с децата, въпреки, че 25 и повече години бяха казвали "л" вместо "р".
Успех:)

# 29
  • София
  • Мнения: 6 574
Аз не мога, баща й не може и майка ми, която я гледа- също не може, но Нели да  Mr. Green

Ми, помолете Нели да ви научи де...  hahaha hahaha

Да попитам в тази тема, за да не отварям нова: Кога трябва да се заведе детето на логопет? Дъщеря ми 'съска' безобразно просто.

За темата - Дариа каза 'р' почти едновременно с проговарянето, но пък 'ч,ш,щ..." не казва и до сега...
Иса, хич не е рано. Не, че е ви е супер сериозен проблемът, ама защо да се задълбочава  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт