Килограмите се трупат, ЯНУАРЧЕТО расте, приятелите питат - момченце ли ще е?

  • 12 884
  • 284
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 68

Цитат
А и самото занимание с тялото ни, ни кара да усещаме бебето много силно, да мислим за него, да галим коремчета, да релаксираме и да си представяме как ще го гушкаме след 5 месеца 


ханна- много хубаво казано  Laughing

# 16
  • Мнения: 393
  Запис,запис Peaceама сега да направя вечерята-до скоро!!!
  Благодаря за хубавата тема и мераклийското изпълнение  bouquet

# 17
  • Мнения: 30
Отново сме с най-хубавата темичка във форума, за което дължим поздравления на Alex и ханна   bouquet .
Аз само минавам за запис и отивам да приготвям вечеря; утре ще пиша повече  Heart Eyes .

# 18
  • Мнения: 68
Знаете ли, че... сигурно знаете, ама аз току що открих, че има плетачески форум и сега съм се зачела, защото възнамерявам скоро да започна да плета:))) Много обичам да плета, и като ме хване крастата няма спиране:)) Има и схеми и тн...

# 19
  • Варна
  • Мнения: 3 238
Благодаря ви момичета, този път се поразтърсих повече за картинки..Ама нещо не ги виждам сега жирафите, сайта не ми се зарежда..Дано е само при мен..
Ако има липсващи щъркели, пишете ми, в бързината може да съм изтървала някой..Ханна,  Hug

Коконка, мен хич ме няма по плетенето, но подфорум Хоби е невероятен, има толкова неща по които можеш да се запалиш  Grinning

# 20
  • Мнения: 256
Супер тема, жирафите са много готини  Mr. Green
Вчера се офъках късо, за моите представи и си направих кичури. Въпреки това, отказаха да ми ги направят с шапка, защото косата ми била дълга и щяло много да ме боли. Казаха ми - такива кичури - на шапка при дълга коса само в Холивуд. Така че - радвайте се мами от Холивуд. Ще трябва да си търся бг фризьорка.
Ама аз се харесвам де, поне от 6 год. не съм била с толкова къса коса.
Малката се опитва да се разболява и ми е много търсене.  Cry Sad
Чао ви засега мами.

# 21
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
И аз да се запиша в новата тема.
Относно подстригването,вече съм ходила на фризьор 2-3 пътя.Което включва подстригване,изрусяване и кичури.Предния път не ходих,и на снимките от изписването съм ужасна,с 10-15 см корени дебела и подпухнала.Този път съм решила да бъда от хубавите бременни.
За килцата с баткото напълнях 23кг.,буре защото съм 157см.Влязох да раждам 73 кг.
сега забременях 48-49 кг. сега съм 53-54кг.мисля че добре се справям,но като знам че накрая най-много се кача  ooooh!Ще има да опъвам ръчната. Joy

# 22
  • Мнения: 52
Добро утро от мен Simple Smile Снощи ходихме на кръчма с мъжа ми и да ви кажа в корема ми като че ли имаше стадо овце...ама не се спря туй дете музиката явно не го остави да си спинка smile3521Вие ходи ли ли сте някъде,я на кръчма я на дискотека....и какви са ви впечатленията?

# 23
ДОБРО УТРО И ОТ МЕН
ИМАЛИ НЯКОЯ МАМА КОЯТО ДА ХОДИ С 9-МЕСЕЦА НА УЧИЛИЩЕ?КАКВИ СА И ВПЕЧЕТЛЕНИЯТА И КАК СТАВА ЗАПИСВАНЕТО?АЗ ВСЕ ОЩЕ СЕ КОЛЕБАЯ НО МАЙ МИ СЕ ИСКА ДА СЕ ЗАПИША НА НЯКАКВО "УЧИЛИЩЕ ЗА РОДИТЕЛИ"ХУБАВ ДЕН ОТ МЕН.

# 24
  • Мнения: 332
Запис и от мен, много сладки и веселяшки жирафчета! БРАВО, АЛЕКС  Hug

И аз съм от тези(поне до скоро, вече не смея много, пушеци, народ), който редовно са по бирарии, дискотеки и прочее, голямо веселие настава с бебо, направо не се спира да рита  Mr. Green

Относно посещенията при фризьор - изобщо не мисля да се занемерявам, нали сме най-красивите бремени мамчета  Crazy

Намерих нещо полезно за предстоящите болнични и майчинства (Алекс, ако можеш, сложи го при полезните спъсъчета):

За акта за раждане и еднократната помощ (инфо от ДейзиГ - Майски мами):
Актът за раждане се получава в общината по адресна регистрация на майката до 14 дни след раждането. По принцип може да е готов и по-рано но това е определеният срок. В същата стая се попълва една декларация и след заплащане на минимална такса около 2 лв. на касата ти дава Удостоверение за семейно положение. След това се попълва Молба-декларация за отпускане на еднократната помощ в службата по социално подпомагане пак по адресна регистрация на майката. Към нея се прилага оригиналът на Удостоверение от общината и актът за раждане на детето, и копия от личните карти на родителите /ако майката е неомъжена - копие само на нейната лична карта/, като и копия от акта/актовете на другото/другите деца, когато бебето не е първородно, като носите и оригиналите за сверка. Не забравяте да си напишете номера на банковата сметка /IBAN/ в молбата. Тази помощ може да се поиска до три години от раждането. Сумата се изплаща около 15-17 число на месеца, следващ този на подаването. При подаването на молбата можете да си подадете и  Молба-декларацията за детски добавки - единственото условие за нея за неосигурените е молбата да не се подава в месеца на раждане на детето, например ако е родено март можете да подадете молба най-рано през април, за да не пропуснете месец. Оригиналът на акта за раждане остава в Социалната служба до изплащането на помощта и затова ви съветвам да си направите копие за всеки случай.
За болничните и майчинството (цитат на gmsvetla):
Така, реших най-накрая да синтезирам информацията за бумагите около болничните и майчинството. Ако по-късно излезе още нещо, ще го добавям. Тъй като не успях да направя директна връзка към документине за НОИ, ви пиша адреса на страницата на НОИ : http://www.noi.bg/ Отивате на този адрес, там в ляво са дадени различните раздели. Отивате на раздел Нормативни актове  и от там си свалете един зипнат файл (написът е с червени букви) "Текст на Наредбата с приложенията към нея".  По- долу ще ви пиша за всеки отделен случай кое приложение точно ще ви трябва.
Първа стъпка: Издават ви болничния за брем. и раждане 45 дни преди термина. Този болничен, заедно с “Д Е К Л А Р А Ц И Я за банковата сметка за изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО”  и копие от документ, издаден от съответната банка, с данни за личната банкова сметка, носите на работодателя и той има грижата да ходи до НОИ и да носи документите ви. Тази декларация е дадена в приложение № 7 от файла, който трябваше да си свалите.
Втора стъпка: Издават ви втория болничен от родилния дом след раждането  - носите си го на работодателя. Не намерих да искат някакви документи към него.
Трета стъпка: Издават ви болничен след 42-рия ден от раждането. Него, заедно с “ДКЛАРАЦИЯ за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО”  си го носите на работодателя. Тази декларация е дадена в приложение № 1  от файла.
Четвърта стъпка: Изтичат ви 135-те дни болнични. За остатъка  до 315 календарни дни  си пишете молба до работодателя, че искате да ползвате този отпуск (това е отпуск по чл.163 ал.1 от Кодекса на труда). Заедно с молбата до работодателя (свободен текст) попълвате и  “МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО за остатъка от 135 до 315 календарни дни” съгласно приложение № 2. Работодателят ви пише заповед за разрешаване на отпуска (не може да го откаже) и заверено копие от тази заповед, заедно със заверено копие от акта за раждане на детето се прикрепят към молба-декларацията, която се носи в НОИ, но отново е работа на работодателя.
Пета стъпка: След като изтекат тези 315 дни, си подавате молба до работодателя да ползвате платен отпуск за отглеждане на дете до 2 години по чл. 164 ал.1 от Кодекса на труда. Попълва се  и “МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ  за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО” – приложение № 3. Към тази молба-декларация се добавят отново заверено копие от разрешение на работодателя за ползване на този отпуск и заверено копие от акт за раждане на детето. Работодателят отново има задължението да представи документите в НОИ.
Шеста стъпка:  Ако не ползвате отпуска по чл.164 ал.1 от КТ, имате 2 възможности:
I възможност : Връщате се на работа и влизате в условията на чл. 164 ал.5 от КТ, а именно :” 5) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал.1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване в размер на 50 на сто от минималната месечна заплата, установена за страната.”.
В този случай си попълвате “МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 54 КСО” – приложение №4, и приложено към нея заверено копие от акта за раждане на детето. Документите отново се представят в НОИ от работодателя, вашето задължение е да ги представите пред него.
II възможност: Прехвърляте майчинството на баба, дядо или наемате гледачка от борсата. Условието да се прехвърли на баба или дядо (може и на таткото) е към момента на прехвърлянето да работи на трудов договор, за да има право да ползва отпуск. Каква ще е точно процедурата обаче все още не ми е ясно, а и не съм се ровила, за да проверя.
Ако настъпят някакви промени по подадените документи (независимо за кой случай сте подали), сте длъжни в 7 дневен срок да декларирате факта.[/size]
Допълнение отностно майчинството:
Първо: Ако ползвате без прекъсване болничен за патологична бременност от 2006г, който продължава и през 2007 и веднага след него излезете в болничен за бременност и раждане, то обезщетението ще се плаща по стария ред - от работодателя. Ако обаче имате прекъсване между болничните през 2007г, дори и за 1 ден, то новият болничен ще се изплаща от НОИ по новите методики.
Второ: Ако след изтичане на 135-те дни болнични за бременност и раждане не подадете молба за ползване на остатъка до 315 дни, то за този период до изтичане на 315-те дни нямате право на обезщетение по чл.53 от КСО, т.е. за отглеждане на дете до 2 годишна възраст(прословутите 180лв.). Такова право придобивате едва след като изтекат 315-те дни.
Трето: Ако се върнете на работа след като изтекат 135-те дни (можете да се върнете на работа), но преди да са изтекли 315-те, нямате право на обезщетение по чл.54 от КСО, т.е. ще си получавате само заплатата без никакви допълнителни плащания от НОИ. Право на обезщетение по чл.54 от КСО (т.е. 50% от обезщетението за отгл. на дете до 2 год.възраст) придобивате едва след като изтекат тези 315 дни. Остатъкът от отпуска за бременност и раждане  135 до 315 дни не може да се прехвърля на баби, дядовци и т.н. или да се ползва детегледачка от борсата. Тази опция става едва след като изтекат тези 315 дни.  [/size]
+
Когато болничният продължава от миналата година, се плаща по стария ред - от работодателя, независимо дали е бил болничен поради общо заболяване (тези, които се водят патологична бременност). Важното е да няма прекъсване в болничните.
+
http://www.noi.bg/content/ukazania/2007/07/uk_2.htm

Последна редакция: сб, 08 сеп 2007, 14:01 от lusesita

# 25
  • Мнения: 15
ДОБРО УТРО И ОТ МЕН
ИМАЛИ НЯКОЯ МАМА КОЯТО ДА ХОДИ С 9-МЕСЕЦА НА УЧИЛИЩЕ?КАКВИ СА И ВПЕЧЕТЛЕНИЯТА И КАК СТАВА ЗАПИСВАНЕТО?АЗ ВСЕ ОЩЕ СЕ КОЛЕБАЯ НО МАЙ МИ СЕ ИСКА ДА СЕ ЗАПИША НА НЯКАКВО "УЧИЛИЩЕ ЗА РОДИТЕЛИ"ХУБАВ ДЕН ОТ МЕН.

Здрасти. Аз си мислех да ходя на училище за бъдещи родители,но не ми се ходи сама. Ако искаш може да ходим заедно. Simple SmileБеседите май са в някаква пицария близо до х-л Плиска, нали?

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353

Люска, явно не във всяка община и всяко социално са еднакви правилата. Проверете си във вашата община кое как е. За еднократната помощ трябва да се извади удостоверение за родствени връзки, т.е. кое по ред дете ви е. Задължително ви трябва и копие от акта за раждане при искането на еднократните помощи, независимо че ви взимат оригинала. Оставят си копие към докумените ви. В някои общини нужните ви документи ви ги дават директно с акта за раждане, в нашата не, така че си проверете.

# 27
  • Мнения: 332
Мерси много за инфото и за многото полезни връзки и инфо във августовското ви отчетче  Hug

# 28
  • Мнения: 51
За излизането на кръчми си ходим, въпреки че не ме свърта много на едно място, все ми е неудобно и затова избягвам, иначе на диско не, заради пущеците и блъсканицата, страх ме е някой да не ме бутне, пък и защо толкова време не пуша, като ще ида да гълтам пушека на други хора?
Пък и както рано ми се доспива само съм за дискотеки...

# 29
  • Мнения: 145
И аз да се запиша в хубавата ни нова темичка! браво момичета   bouquet
Аз днес съм самичка, милото ми замина на другарска среща рано сутринта на другия край на БГ и сега започвам да усещам че ми липсва много.... преди не обръщах внимание като го няма ама сега ми се плаче, аз съм си така от скоро време. Въртя се из къщи и не мога да спра да обикалям стаите, като бебе без майка съм в момента, много ми липсва а не смея да ми се обаждам защото той ми се обади веднъж и не искам да ставам досадна.  Тъжно ми е какво да направя. След малко ще гледам "Такъв е животът" и със сигурност ще хленча като бебе ама ми е много мило това предаване.
Ами стискайте палци да не наводня форума до утре вечерта!
Лек ден на всички!

Общи условия

Активация на акаунт