Да попитам - за доизцеждането

  • 1 640
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 138
Мила Риана, виждам че раздразнено ми отговаряш, разбирам те че ти е изнервено, но недей да се сърдиш, всеки който пише тук се опитва да помогне, давайки "акъл". Ако съм те засегнала с нещо, извинявай, но това което написах се базира на моя пресен скромен опит от бебе Виктор, който се роди 3800.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 252
Риана, високата ти Т не е причина да не кърмиш бебето. Това за горещата кърма е селски фолклор. Кърмата ти винаги ще е с най-подходящата Т за детето ти - не се притеснявай. Господ си знае работата. Не ми се е разминала и на мен високата Т, но не ми е минало през ума да отбия детето или да му давам от шише.
Ако все пак мислиш да продължиш с кърменето спри АМ и даването от шише. Кърми често дори и през 30минути. За няколко дни отложи всички други задължения и си остани в леглото с бебето. Кърми го на поискване, то е най-добрата помпа за гърдите ти. Цеденето след кърмене не е наложително, ако кърмиш на поискване. Когато се цедиш рискуваш да си докараш свръхлактация и мастит. Цеди само колкото да ти олекне, а не до дупка.
Аз самата цедях само докато детето беше в кувьоз, след това оставих всичко на него. Колкото му се ядеше и когато му се ядеше - аз бях насреща.
Синът ми се роди 5,180кг, но никога не съм му мерела колко изяжда - ти самата всеки път едно и също количество ядене ли ядеш?
Бебето ти може да реве от колики, може би има нужда от гушкане и да чуе гласът ти. Не си мисли, че реве от недохранване.
Спри да се тормозиш с мерки и теглилки, а се води по бебето.  Успех!

# 17
  • Мнения: 5 598
С какъв биберон храниш -силиконов или каучуков?Пробвай с  предпазители за гърда (ако храниш със силиконов-силиконови предпазители),аз така "излъгах"сина ми,че суче от биберон,после след ден-два ги махнах и засука пак.Пожелавам ти успех и най-важното-не се тревожи,всичко ще си дойде на мястото! newsm53

# 18
  • Мнения: 629
Мила Риана, ето и аз ще се включа, пък дано да помогна.
Ще ти споделя с мен какво стана и аз какво правих. При теб може и да проработи, а може и други начини да откриеш. Само не се предавай! С малко борба и НАЙ-ВЕЧЕ с твърдото желание да се бориш проблемът изчезва неподозирано бързо Grinning.
Моята Зори е на 9 месеца и малко.Още се кърмим, макар и вече по малко, но в началото беше ад.
По Коледа миналата година ми се запуши канал. С много мъка го отпуших. След два дни пак, само че от другата страна на гърдата. И пак зор и борба. И след още два дни стана доста неприятно. Температура, зверска болка в гърдата, цялата зачервена и гореща на пипане. Препълнена и твърда като камък, а не можех да изцедя и капка  Sad Милата Зори не можеше да захапе и само се нервираше  Cry
Но да ни е жива и здрава педиатърката, момичетата от форума и приятелките!
Значи аз всеки път, като стигах до там се опитвах да се цедя, дори и да боли. Трябва да се отпуши и кърмата да тръгне. Иначе ще става по-лошо. Първо си правех горещи компреси. На мен ми помага много. Като дойде по-големия зор направо си топях гърдата в леген с гореща вода (гореща колкото можеш да издържиш разбира се, не да се ощавиш). Педиатърката ми каза да слагам по парче зеле в сутиена и да обвивам в него гърдата. Аз и сега се бъзикам, че приличах на вещица от "Макбет". Помогна малко. Накрая от зор влязох с помпата директно под душа на колкото мога да издържа гореща вода. И това помогна, но малко. На третия ден с температура педиатърката ми изписа антибиотик защото вече отивах на към мастит, но и каза да продължавам да кърмя (антибиотикът беше уж някакъв супер лек за новородени). А към бактериите и всякаквите гадове твоят организъм изгражда имунитет и го предава и на бебето с кърмата, така че няма страшно.
Една приятелка, много опитна кърмачка ми каза да си купя лецитин - той оптмизира мастната обмяна.Хранителна добавка е и трудно се предозира (пиех по 4-5 на ден). Посъветва ме да взема чешки от 1200 мг (гигантски хапчета). И така...малко антибиотик, малко лецитин и непрекъснати опити да се цедя под врелия душ. На шестия ден Зори някак си успя да захапе добре ареолата и засмука. и кърмата потече  Grinning Слава Богу! Облекчението беше невероятно. След нея аз се доизцедих (20-ина грама). После пак я храних от тази гърда, а другата я цедях за да не се препълни и тя. И след още два дни нещата влязоха в нормален ритъм и температурата си отиде.
Зори се роди 3.300, аз в болницата добавка не й давах и ни изписаха 2.920, а след целия зор с този мастит на 1 месец тежеше 3.250. Но не съм си и помисляла за адаптирано мляко. Природата си знае работата, децата са по-жилави отколкото си мислим. На втория месец качи килограм и дръпна с 5 см. В момента си е едно пъргаво, жилаво и лъчезарно детенце. Въпреки проблемния първи месец. Но и нашата педиатърка и дума не издума за АМ. Само казваше кърми-кърми. После пък не произвеждах достатъчно. Та трябваше да се цедя след всяко нейно хранен и между храненията за да стимулирам лактацията. Събирах го и го давах вместо АМ. Що лактогонни чайови и бирена мая изпих и колко мускули от помпата направих не питай. Цирк - първо се запуших, а после пък не стигаше. Но и сега на 9 месеца сутрин още се кърмим, а аз след това се цедя цял ден (защото доста сдавам багажа с количеството) за да събера кърма и за кашата.
Горе главата, мисли позитивно - това е най-големият цяр и помощник. ЩЕ СЕ СПРАВИШ! Просто си дай 3-4 дни. А за разранените зърна - на първия месеца като по някакво чудо изведнъж остават в миналото  Grinning
ЩЕ СЕ СПРАВИШ! УСПЕХ!

# 19
  • Мнения: 177
Наистина и моите зърна вече са "железни". Чудя им се как издържат горките. Simple Smile

Аз имах миналата седмица същия проблем.
Температура 37, червени петна по едната гърда. След два дни 38,9 и петна и по другата. Пиех само парацетамол за да я сваля. Докторите казаха, че около с 37 градуса мога да кърмя. Затова се цедях и стоеше в хладилника винаги готова доза за момента, в който пак мога да вдигна. И сега имам във фризера задължително. Бях на хирург и ми изписаха физиотерапия - радар. Помогна и той, и топлите компреси и хомеопатичното - apis mellifica. Аз си направих тези възпаления с помпата. Тя е прекрасна, но понеже кърмата ми намаляваше, а бебо беше гладен стисках до последно та и след това. Претоварих ги и се възпалих. Сега смуча ricinus communis 5ch. Отново хомеопатично. Изписа ми го педиатърката и съм много доволна. Взимам го сутрин и вечер. На 2-рия ден вече имах повече кърма и сега се поддържам с него. Имам достатъчно кърма, а като е в повече я замръзявам за черни дни.

За количеството, което изяжда твоето бебе:
съвсем нормално е 100 гр. Задържах се дълго в болницата, та от там знам, че всеки ден се качва с по 10 гр. количеството, което значи 10 дневно бебе - 100 гр. мляко. Моят беше дълго в ковиоз, хранеха го дълго със сонда, после се борехме с шише и въпреки това сега суче. Едва от два дни захитря и чака да го дохранвам с шишето, че го домързява. Но и само на шише да минем не се притеснявам. Така ще яде 15 минути, а не час и 15 минути.

Успех, не се шашкай бързо ще свикнете един с друг.
А за зърната - гермастан!

# 20
  • Мнения: 1 335
Благодаря на всички за съветите и мненията Simple Smile
Засега се дохранваме с АМ, и цедя.. но изцеждам много малко, но пак е нещо. Пия си чайовете и се надявам скоро да се увеличи количеството. Още малко да ми заздравеят зърната и пак ще го слагам и на гърдата, само че така не знам с колко да дохранвам. Към 20-ти ден ще ходим пак на лекар да ни види и ще искам съвети и от там. Не съм вярвала че кърменето ще ми бъде проблем и че няма да имам достатъчно кърма... но факт... какво да се прави.

# 21
  • София
  • Мнения: 12 231
   Само да попитам едно нещо. Някоя мама която има опит с кърменето виждала ли е как суче бебчо? По принцип при правилно поставяне на гърдата не би трябвало да има разраняване на зърната, най-много лека болка първите дни. Неправилното захапване на гърдата води до недостатъчно стимулиране на гърдите и оттам недостатъчно количество кърма. Незнам дали си попадала и на статията за къса юздичка - което също може да доведе до проблеми с кърменето - Къса юздичка на езика
    Надявам се скоро да успеете да се справите ти и бебчо с всички проблеми и да се похвалиш с едно успешно кърмене, т.к най-важното е налице - желанието да кърмиш и търсенето на решение  Peace

# 22
  • Мнения: 629
Риана, аз пак да се включа. Не знам дали съм права, но...най-добрия начин да си оправиш зърната е да КЪРМИШ. Боли не боли това е начина. Знам, че боли зверски, първата седмица аз ревях със сълзи докато Зори хапваше. Но това е единствения начин зърната да ти загрубеят и болката да спре. А и детето с времето се ориентира все по-добре какво и как да го прави. Иначе като ги оставиш да си починат те остават нежни и след два-три дни пак започваш цялата мъка отново. Аз лично си повтарях, че болката е около месец и наистина беше така (поне при мен). В края на първия месец просто изведнъж за два дни болката отиде в небитието и остана само...невероятното и прекрасно усещане от кърменето и блаженото личице на Зори след като се нахранеше. Но за да спре да боли зърната ти трябва да загрубеят, а за това майката му е само и единствено сукане.
А за дохранването няма страшно. Ако дадеш по-малко отколкото й трябва тя просто ще огладнее по-бързо. Ако пък дадеш 10-20 гр повече не е краят на света. И възрастните хапваме различно, а не под грамаж. И като огладнее по-рано пак на гърдата. Хем стимулираш лактацията, хем детето си получава каквото му трябва.
А за да не суче като освирепяла не я чакай да изгладнее като вълче и да зареве (ти сигурно си го знаеш, но и аз помня как от притеснение забравях всичко). При най малкия признак на глад (върти си главата на ляво и на дясно още докато спи или се разсънва - по този начин търси гърдата) предлагай "трапезата". Така бебчо ще засуче по-кротко и меко, а не като баракуда и болката макар и с 10-20 % е по-малка (а това си е нещо).Успех!

# 23
  • Мнения: 42
Риана за да ти се увеличи кърмата трябва бебето да суче от теб иначе с която и да е помпа това няма да стане. А за болката винаги я има докато не загрубеят зърната. По горе също са ти написали. В началото бебетата трябва да са будни за да сучат но към 3-4 седмица      започват да сучат и на сън и то по добре отколкото като са будни. Може да пробваш като знаеш горе долу кога ще поиска да яде да го вземеш и да се опиташ да му дадеш да суче. Бебето може да изсуче доста повече то колкото ти цедиш и може да му стигне даже само кърмата. Когато изсуче едната гърда оригваш и предлагаш другата ако бебето пусне доволно няма нужда от дохранване. Ако се събуди по рано и е гладно пак предлагаш гърдите. Това е най-добрата стимулация за лактацията. А за съветите на лекарите относно храненето, не съм много убедена че ще ти дадат най адекватните съвети (такова е мнението ми по това което чета във форумите). По добре се ръководи по бебето. Още малко и ще се научиш да го разбираш и тогава ще ти е по лесно. Щом толкова много искаш да кърмиш трябва да си твърда и настоятелна и ще успееш. Пиши как вървят нещата. Успех.

# 24
  • Мнения: 1 335
Слагам го да суче от мен.... но за съжаление къмата ми е много малко и няма начин да не дохранвам. Той засуква, послушен е, но много бързо се изнервя от това че много малко тече.... Не знам докога ще я караме така.... Но ще видим, явно не на всички е писано да кърмят, а много исках... какви ли не бабини рецепти изпробвах ... абе каквото стане Simple Smile

# 25
  • Мнения: 629
Мило, не бързай да се предаваш! Ще се справиш!
Ако е наложително дохранвай, но по малко - 30-40 мл в шишенцето, и с твоята кърма ще се посъбере. Просто ще папкате по-начесто и така ще стимулираш и лактацията. За да не се отбие първо слагай на гърдата и докато не похапне от там не давай шишето.
И на мен не ми стига кърмата, но с някои трикове и досега се кърмиме - вече сме на 9 месеца и половина
1. Прави си накиснати ядки в кисело мляко или някакъв сок. Ако можеш не ги подслаждай (малко стафиди стигат).
2. Бирена мая и рибено масло за подсилване на твоя организъм.
3. БГ лактогонен чай и същия на Hipp - можеш да ги редуваш.
4. Хомеопатично за кърма - Ricinus communis 5 ch - преди и след като го вземеш не пиеш вода поне 15-20 минути, и един час не ядеш. Аз го взимам само вечер защото иначе през деня е трудно.
5. Печен или готвен лук.
6. Всякакви зелени треви - спанак, коприва, зелена салата. Сушена коприва на прах има по диетичните магазини (не прекалявай с нея).
7. От време на време по чашка бира (но не безалкохолна - нищо работа не върши).
8. Кълнове от люцерна, семки, грах и всякакви такива дивотии.
9. Течности - за теб 1.5 литра и поне още 800 гр за кърмата.
10. Сурови ядки - лешници, бадеми, семки, малко орехи. Без фъстъци - алерген са.
11. Богата на белтъци диета - повечко млечни и по малко месо (аз консумирах овчи и кози продукти защото имам алергии и сме фамилно обременени   Sad).
12. Малко лека гимнастика или разхода за да си подобриш тонуса на организма.
13. Упорито цедене. Ти произвеждаш колкото му трябва на детето (на теория) и още 20 % вместо вода за между кърменията (природата си знае работата). Като спреш да пускаш при цеденето - продължавай да цедиш. След 10-ина минутки пак ще пуснеш - въпросните 20 %. Това е знак за организма, че произведеното не стига и започва да дава по повече. Е отнема два-три дни, но поне при мен става.
До сега съм имала поне 10-ина-15 срива в млеконадоя и този номер с 20-те% резерв винаги ми е помагал. Само дето вече лошо ми става като я видя помпата. Но пък още сме си на кърма  Simple Smile
14. Сутрин между 4 и 10 са най-високите нива на пролактин и лактация. Гледай да вкараш колкото се може повече хранения в този интервал. Каквото остане (дори и 5 мл) цеди, събирай и давай вместо АМ. Кърмата издържа до 20-24 часа в хладилник.
Редувай въпросните храни. Цеди се упорито. Почивай си винаги когато можеш, пий течности.
И най-вече: ВЯРВАЙ ЧЕ ЩЕ УСПЕЕШ! По-добро помощно средство от това няма. Повтаряй си, че всеки ден или всяко хранене на бебчо на кърма са му добре дошли, пък каквото Господ даде  Grinning
Със или без АМ важното е бебчето да расте здраво и щастливо. Другото са бели кахъри.
Ще се справиш! Успех!  Hug

# 26
  • Мнения: 1 335
Опитвам, много от нещата които си изброила правя и ям, но не го слагам да суче много често.. може би е слабост от моя страна, но той суче слабо и се изнервя много бързо, заплаква постоянно и издържа по 5 минути на гърда... с цедене изкарвам по 20мл общо от двете гърди, а ако не съм цедила повече от 2-3 часа може да изкарам и 40мл. Не съм се отказала, но... едва ли ще минем само на кърма, аз дори за половината му хранене не успявам да издоя, той яде вече по 120мл и не съм сигурна че му стигат... Благодаря ти съветите, това което не съм правила от тях ще пробвам Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт