Бихте ли посетили психотерапевт?

  • 2 568
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Какво прави психотерапевта?
Ми кво може да прави, не си ли гледал
филми с Ричард Гиър, примерно. Бърка
в душите с говняна клечка. Или Брус Уилис.
Това ме подсети за Anger Management (гледам, превели го като "Психаротерапия")с онзи изрод Джак Никълсън  Joy

# 16
  • Мнения: 677
Че аз през вечер си говоря с някой барман или барманка. Че и пия междувременно.

# 17
  • Мнения: 212
По-добре направо психиатър... Психотерапевта не е лекар все пак..

# 18
  • Мнения: 212
Че аз през вечер си говоря с някой барман или барманка. Че и пия междувременно.
Не е същото. Друго си е да плащаш тлъста сума на психотерапевт...

# 19
  • Мнения: 3 423
Някои посещават попове с подобна цел.
Други се обаждат на майките си.
Трети обогатяват Дом и Семейство.
Четвърти си намират любовница.

Не знам кой вариант е най-удачен.

# 20
  • Мнения: 13
Бих, ако ми даде гаранция, че ще ми помогне  #Crazy

# 21
  • София
  • Мнения: 1 750
Психотерапевта не е лекар все пак..

Доколкото знам е.

Някои посещават попове с подобна цел.
Други се обаждат на майките си.
Трети обогатяват Дом и Семейство.
Четвърти си намират любовница.
Не знам кой вариант е най-удачен.

А пети ходят на врачки...
Най-удачен вариант няма. Всеки преценява според възможностите и желанията си.

Бих, ако ми даде гаранция, че ще ми помогне

Едва ли някой може да даде такива гаранции.

# 22
  • Мнения: 13
Бих, ако ми даде гаранция, че ще ми помогне
Едва ли някой може да даде такива гаранции.
Всъщност едва ли някой може да ми помогне  Wink

# 23
  • Мнения: 103
Първа опция, да, бих отишъл.
При психотерапевт (психолог), не при психиатър. Психиатърът като медицинско лице би било много по-веоятно да ми изпише веднага някакви лекарства, не, мерси. Но при човек, който може да ти помогне да погледнеш нещата под друг ъгъл, да, бих отишъл.
Към момента доходите ми не го позволяват.

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, бих. Но не за да го ползвам за слушател и да си разкажа житие и битие, както е по филмите. А за да чуя някакви обяснения, някакви насоки, нещо казано от специалист. Не очаквам решение на проблем, а само поглед от друг ъгъл.

# 25
  • Мнения: 4 585




А каква е разликата между психиатър, психолог, психотерапевт и психоаналитик?

# 26
  • Мнения: 103
Психиатърът е завършил хуманна медицина, лекар е, психиатрията е специализация.
Психологът не е задължително медицинско лице.
Психоанализата е просто клон на психотерапията, една от школите, може би първата (Фройд), да кажат специалистите-психолози.
Психотерапия предполагам може да използва и психологът, и психиатърът, но само втория може да изписва лекарства.
Аз така знам, може и да греша, искам да прочета и мнението на специалисти в бранша.

# 27
  • Мнения: 389
Да, бих отишла. Дори доскоро сериозно го обмислях, имах много натрупан гняв, който нямаше как да изразя и не се побирах в кожата си. А на мен само ми дай да подтискам чувства ... щях да гръмна накрая като бойлер.

В крайна сметка отстраних причината за тези чувства и вече се чувствам по-добре. Психологът ще изчака.

Да ви питам и аз нещо - според вас могат ли някои прекарани заболявания да отключат психични проблеми? Менингит например?

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Психолозите не са лекари и нямат общо с медицинските специалности. Което не значи, че не минават през екстензивно и изтощително обучение, при това се подлагат и себе си на психоанализа, за да знаят през какво ще минат пациентите им. Добре подготвен психолог може наистина да помогне на човек в криза и да разреши кризисни ситуации (визирам тези, които работят за полицията примерно).
Доколкото знам, задачата им е да ти помогнат да намериш собственото си решение. Т.е. който очаква да иде на психолог и там да му кажат какво да направи, за да си разреши проблема, е много далеч от това, което ще получи реално и може да е много разочарован.
Това е и причината да се колебая в отговора дали бих отишла на психолог. Просто познавам себе си достатъчно добре и съм наясно с мотивите за постъпките ми (дори и тези, които човек обикновено не си признава пред себе си), така че за момента съм в доста стабилно психическо състояние и няма какво да получа от такава консултация. В кризисните ми ситуации се обръщам към приятелите ми с изричното предупреждение, че имам нужда от някой, който да ме слуша, за да си излея всичко, което ми е на душата. Като го направя и вече съм празна от емоции, лесно взимам собствените си решения - актът на говорене пред някого ми помага да анализирам в движение, просто докато обяснявам какъв е проблема и защо е проблем, намирам и решението. Мисля, че това е целта и на психолозите - но за момента приятелите ми не ми взимат 30лв на час Mr. Green
Има ситуации обаче, в които помощ от психолог е почти неизбежна - напр. депресиите, насилие, или както в момента едната ми приятелка ходи на психолог заради дългогодишен стерилитет, което се отразява жестоко на психиката Cry Да не се случва на никого да му се налага поради такива причини да посещава специалисти... но пък е хубаво, че има хора, които могат да помогнат в тези ситуации.
Иначе понякога ми се е искало да отида на консултация заради родителските дилеми - училища за родители са необходими далеч не само за бременните... даже с порастването на децата са все по-нужни. С удоволствие бих посещавала такъв курс, където се учат техники за общуване и реакция спрямо децата - даже наскоро ми попадна инфо за такива курсове и се чудя дали мога да ги вместя в програмата...

# 29
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да ви питам и аз нещо - според вас могат ли някои прекарани заболявания да отключат психични проблеми? Менингит например?
Менингитът може да предизвика мозъчни изменения, които да доведат до проблеми, приличащи на психичните - но това е мозъчно увреждане, т.е. проблемът е в компетенцията на невролози, не на психолози - няма да мине само с разговори.
Иначе психични проблеми (особено ако има наследствени) най-често се отключват около пубертета, бременност или кризи в живота.

Общи условия

Активация на акаунт