За заплатите на учителите и стачката

  • 35 457
  • 1 062
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 227
Вярно е че има учители и "учители". Не мога да се примиря обаче с исканията на тези от тях, които 70% от учебната година са болнични и това се случва в продължение на 3 години. Директорът наема заместващи за по 1-2 месеца или учениците имат поредните свободни часове. И това се случва най-вече с езиковите подготовки. Не е трудно да се досетиш, че по време на отсъствието си въпросните учители преподават в частни училища или дават частни уроци. Дори се случи да открия едно такова "съвпадение на имената" в интърнет.
Не ми пука много с какво се занимава въпросната учителка през свободното си време, пука ми затова, че през работното си време не си върши работата качествено. И най-вече - резултатите - голяма част от учениците са неграмотни.

Установих, че когато детето ми е болно и е на "самоподготовка" в къщи, научава уроците си много по-добре отколкото като ходи на училище. Защо тогава изобщо го пращам там?!

Също така не мога да се примиря с факта, че поради липсата на средства в училище децата са задължени да правят опитите по Човек и природа в дома си. Ако учителят няма средствата откъде накъде родителят ще ги има? Не му ли е достатъчно, че трябва да дава всяка година поне 200лв за учебници и помагала? А учителят колко лв годишно е длъжен да се изсипва? И както беше споменала една учителка пред мен думите на директора "избирайте учебници, но се съобразявайте че родителите все пак трябва да ги купуват" ги тълкуват като натиск да изберат конкретно издателство.

Просто заради голямата част от учители, които просто са си кръшкачи не подкрепям стачката. Нека първо училищата да се изчистят от мърляви преподаватели, които отбиват само номера, тогава бих подкрепила стачката им.

100% подкрепям  Peace

# 421
  • Мнения: 5 462
Вярно е че има учители и "учители". Не мога да се примиря обаче с исканията на тези от тях, които 70% от учебната година са болнични и това се случва в продължение на 3 години. Директорът наема заместващи за по 1-2 месеца или учениците имат поредните свободни часове. И това се случва най-вече с езиковите подготовки. Не е трудно да се досетиш, че по време на отсъствието си въпросните учители преподават в частни училища или дават частни уроци. Дори се случи да открия едно такова "съвпадение на имената" в интърнет.
Не ми пука много с какво се занимава въпросната учителка през свободното си време, пука ми затова, че през работното си време не си върши работата качествено. И най-вече - резултатите - голяма част от учениците са неграмотни.

Установих, че когато детето ми е болно и е на "самоподготовка" в къщи, научава уроците си много по-добре отколкото като ходи на училище. Защо тогава изобщо го пращам там?!

Също така не мога да се примиря с факта, че поради липсата на средства в училище децата са задължени да правят опитите по Човек и природа в дома си. Ако учителят няма средствата откъде накъде родителят ще ги има? Не му ли е достатъчно, че трябва да дава всяка година поне 200лв за учебници и помагала? А учителят колко лв годишно е длъжен да се изсипва? И както беше споменала една учителка пред мен думите на директора "избирайте учебници, но се съобразявайте че родителите все пак трябва да ги купуват" ги тълкуват като натиск да изберат конкретно издателство.

Просто заради голямата част от учители, които просто са си кръшкачи не подкрепям стачката. Нека първо училищата да се изчистят от мърляви преподаватели, които отбиват само номера, тогава бих подкрепила стачката им.

100% подкрепям  Peace
И аз на 100% подкрепям ..И аз съм против кръшкачите- учителки, да не говорим че някой даже си позволяват да ходят често и махмурлии и махмурлийки .Особено около празниците , това си е направо традиция .Тръсват по едно контролно на децата и се оправя положението.Само чакат да свършат часовете , че да се приберат че да поспят след тежки запои .....Айде не ми обяснявайте сега , че не е така ...

# 422
  • Мнения: 48 023
е тия неща са въпрос на контрол, който е в компетенцията на министерството, нали не очаквате учителите да стачкуват за по-висок контрол?!
те ще стачкуват за по-високи заплати, а 100 % увеличение, при положение че повечето взимат под 300 лв, според мен е добре
другите въпроси не зависят от учителите все пак, а от министерството и директорите и инспектората

# 423
  • Мнения: 343
Вярно е че има учители и "учители". Не мога да се примиря обаче с исканията на тези от тях, които 70% от учебната година са болнични и това се случва в продължение на 3 години. Директорът наема заместващи за по 1-2 месеца или учениците имат поредните свободни часове. И това се случва най-вече с езиковите подготовки. Не е трудно да се досетиш, че по време на отсъствието си въпросните учители преподават в частни училища или дават частни уроци. Дори се случи да открия едно такова "съвпадение на имената" в интърнет.
Не ми пука много с какво се занимава въпросната учителка през свободното си време, пука ми затова, че през работното си време не си върши работата качествено. И най-вече - резултатите - голяма част от учениците са неграмотни.


Ами какво те изненадва? И те деца хранят и обличат, нали?
Толкова ли е трудно да се проумее, че ако се увеличат заплатите до някакви нормални измерения, този проблем ще престане да съществува?

Да напускат тогава! Защо държат място в училище? Или мислиш, че няма да има желаещи на тяхно място?

Не мисля, убедена съм. За останалите предмети може и да се намери някой заблуден, който няма да си върши по-съвестно работата за тези жълти стотинки, но по английски, немски и информатика на практика няма квалифицирани кандидати. Затова децата ви ги учат хора с второ или трето ниво Headway.

# 424
  • Мнения: 656
е тия неща са въпрос на контрол, който е в компетенцията на министерството, нали не очаквате учителите да стачкуват за по-висок контрол?!
те ще стачкуват за по-високи заплати, а 100 % увеличение, при положение че повечето взимат под 300 лв, според мен е добре
другите въпроси не зависят от учителите все пак, а от министерството и директорите и инспектората
Да не отплесваме сега до контрол, самоконтрол (защото си е лично решение дали някой ще стане старателен в работата си или не), стратегии, икономики и т.н.
Аз имам конкретно предложение. Да не се повишава заплатата на учителите, а да се отпусне фонд "отличник" за учители, нещо като стипендиите за отличниците и родителите с тайно гласуване да избират на кой учител да бъде давана тази стипендия. Като условие поставям да не може да бъде класния ръководител.

# 425
  • Мнения: 656
Не мисля, убедена съм. За останалите предмети може и да се намери някой заблуден, който няма да си върши по-съвестно работата за тези жълти стотинки, но по английски, немски и информатика на практика няма квалифицирани кандидати. Затова децата ви ги учат хора с второ или трето ниво Headway.
Мисля, че дори и с Headway второ и трето ниво е за предпочитане пред учител 2пъти годишно.
Освен това може да се спори с понятието "жълти стотинки". Като са си намери "висококвалифицираните" преподаватели по-изгодно за тях занимание, защо задържат място в училище и желаещите да работят учители да не бъдат безработни и да взимат ежемесечно тези "жълти стотинки"

Последна редакция: чт, 13 сеп 2007, 15:54 от на Кронки жена му

# 426
  • Мнения: 196
Не мисля, убедена съм. За останалите предмети може и да се намери някой заблуден, който няма да си върши по-съвестно работата за тези жълти стотинки, но по английски, немски и информатика на практика няма квалифицирани кандидати. Затова децата ви ги учат хора с второ или трето ниво Headway.

И преди писах, математиката, българският и английският ги учим извън училище. Специално за английския - така правят 99% от децата в нашия клас. Пък по информатика засега децата знаят повече от учителите.  Peace
Иначе си права, като се замисля сега, в нашето училище английският се преподава от ... РУСКИНЯ!  Rolling Eyes

# 427
  • София
  • Мнения: 2 952
Правя консултации и оказвам помощ според конкретните особености. Основно се интересувам от изграждане и самоизграждане на отношение към ученето и процеса учене и това е възрастта, обхваната от начална степен (1-3 клас)
Началната степен обхваща и 4-ти клас. Но ти явно си се специализирала до 3-ти, или може би само 1 и 2-ри.
Наистина ли помагаш на деца в тази възраст и не знаеш кога преминават в прогимназия?
Самата тема хич не ми се подхваща, защото съм родител на ученик и в крайна сметка последствията от всичко, за което се говори минават през моето свободно, че и работно време и джоб.

# 428
  • Мнения: 656
Не мисля, убедена съм. За останалите предмети може и да се намери някой заблуден, който няма да си върши по-съвестно работата за тези жълти стотинки, но по английски, немски и информатика на практика няма квалифицирани кандидати. Затова децата ви ги учат хора с второ или трето ниво Headway.

И преди писах, математиката, българският и английският ги учим извън училище. Специално за английския - така правят 99% от децата в нашия клас. Пък по информатика засега децата знаят повече от учителите.  Peace
Иначе си права, като се замисля сега, в нашето училище английският се преподава от ... РУСКИНЯ!  Rolling Eyes
Е стигаме пак до удебеленото в първия ми пост - тогава защо изобщо трябва дапращам децата си в училище, след като по-добре учат сами?

# 429
  • Мнения: 48 023
аз пък съм против тия системи, смятам че най- добре е да се увеличат заплатите на всички учители! и на персонала в детските заведения- дори и на лелките в яслата!

# 430
  • Мнения: 196
Не мисля, убедена съм. За останалите предмети може и да се намери някой заблуден, който няма да си върши по-съвестно работата за тези жълти стотинки, но по английски, немски и информатика на практика няма квалифицирани кандидати. Затова децата ви ги учат хора с второ или трето ниво Headway.

И преди писах, математиката, българският и английският ги учим извън училище. Специално за английския - така правят 99% от децата в нашия клас. Пък по информатика засега децата знаят повече от учителите.  Peace
Иначе си права, като се замисля сега, в нашето училище английският се преподава от ... РУСКИНЯ!  Rolling Eyes
Е стигаме пак до удебеленото в първия ми пост - тогава защо изобщо трябва дапращам децата си в училище, след като по-добре учат сами?

Ти ли беше казвала преди - защото това засега е единственият възможен начин детето да получи образование. За най-евтиният - вече не съм сигурна.

# 431
привет, за мен не само учителите, а всички трябва да стачкуват, защото направо си е унизително да кажеш, че си учител или лекар в българия. отговорността, която поемат е твърде голяма за жълтите стотинки, които получават. а после защо образованието и здравеопазването  ни - най-важните в една държава  били зле.

# 432
  • Мнения: 822
... в нашето училище английският се преподава от ... РУСКИНЯ!  Rolling Eyes
В една изостанала Канада всеки четвърти учител в началното училище е чужденец или от чужд произход...Ужас направо!Да учат канадчетата на собствения им език...Румънците примерно са едни от най-добрите...Явно,че тук произходът не ги плаши...

# 433
  • София
  • Мнения: 62 595
Зная, че начална степен обхваща и четвърти клас (поне така си спомням за последно). В момента най-сериозен е интересът ми към първи и втори клас, защото имам сравнително най-много материал, наблюдения и опит (сърбала съм попарата и като родител, повече съм в среда на хора с деца на тази възраст). Да се опитвам да обхващам всичко е несериозно и дори вредно. За всяко нещо си трябва време и работа.

Според мен нещата трябва да се правят поетапно и да се натрупват с течение на времето. С удоволствие бих поела и по-големи деца, от следващите класове, но това ще бъде по-нататък във времето. Старая се да задълбочавам компетентността си и да правя реални неща. Като родител, ако става въпрос за моите деца, бих се притеснила, ако някой ми каже, има универсален подход и може да се справи с всичко.

# 434
  • София
  • Мнения: 1 076
Само част от мненията като чета, се чудя как изобщо досега е останал и един учител.

Общи условия

Активация на акаунт