Литературен клуб - V

  • 41 463
  • 296
  •   1
Отговори
# 225
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Така, преди малко прочетох "Какво обичах" на Сири Хуствет.
Общо взето книгата ми хареса, прочетох я почти на един дъх, но не ме заплени особено. Някой тук беше казал, че напомня за масовото американско кино. На същото мнение съм.
Не ме впечатли нито с изграждането на образите, нито със стила на авторката, нито със сюжета.
На моменти някои от лирическите отклонения даже ми звучаха доста шаблонно. Confused
Не съжалявам, че прочетох книгата, но не остави следа у мен.

# 226
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Уважаеми дами, откакто се родиха децата ми, нито имам достатъчно време да чета, нито имам връзка с новостите на литературния пазар. Моля за помощ. Чете ми се нещо в стил "Стайнбек", "Труман Капоти", "Кърт Вонегът", "Илф и Петров".  Който познава тези автори, би се сетил от какво четиво имам нужда. Ако в последните 7-8 години сте се натъквали на някоя находка, моля да  споделите. Искам книжкаааааааа!

Байбиби, какво ще кажеш за Джон Ървинг? "Светът според Гарп" със сигурност е преведена на български. Има черен хумор, има абсурд, има дарба на разказвач.

Прочетох "Кланица 5" и "Великият Гетсби", за пръв път на английски. Вонегът е бил учудващо адекватно преведен на български, а Фитцджералд е магьосник.

Започнах "Джъстин" на Лорънс Даръл. Тя е част от Александрийската му четирилогия. Като малка една от любимите ми книги беше "Моето семейство и други животни" на брат му Джералд Даръл, и ми е приятно да открия още един талант в семейството.

В добавка се забавлявам с "Другата Болейн", историческа фикция за втората жена на Хенри VIII, Анн Болейн.
И филм вече са подготвили: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Other_boleyn_girl_post.jpg

# 227
  • София
  • Мнения: 7 858
Бубка , как ти се струва за сега " Другата Болейн ", смятах да си я купувам ?

# 228
  • Мнения: 44
Здравейте, много се радвам, че ви намерих.

За "Какво обичах" на Сири Хуствет - на мен ми хареса. Не съм свръхвпечатлена, но ми беше много приятно да я чета. Страничен ефект беше, че си взех "Нюйоркска трилогия" на съпруга й. Засега прочетох първата част - "Град от стъкло" - и все още се чудя хареса ли ми или не. Simple Smile

Паралелно мъча и Танатонавтите. Интересно ми е, но имам чувството, че историята е много разтеглена, а би могла да се разкаже на двойно по-малко страници. А какво ще кажете за Мравките на същия автор?

И накрая, Джерълд Даръл ми е стара и незабравима любов, но брат му нещо не можах да го преглътна. Embarassed Бубка, сподели като приключиш с "Джъстин"?

# 229
  • Мнения: 2 491
...
Паралелно мъча и Танатонавтите. Интересно ми е, но имам чувството, че историята е много разтеглена, а би могла да се разкаже на двойно по-малко страници. А какво ще кажете за Мравките на същия автор?
...

"Мравките" на Бернар Вербер е страхотна книга, винаги ме е карала да се замислям в/у доста неща, особено относно интелекта и разпределението му...Ако не си я чела прочети я, препоръчвам Peace
Обаче "Танатонавтите" още не съм я прочела, все й се каня и все не стигам до нея Rolling Eyes

# 230
  • Мнения: 1 063
Отзиви за Joan Didion - "The White Album", "The Year of Magical Thinking"?
(друг път ще чета темите назад, но ако е обсъждана, ще съм благодарна за препратка)

# 231
  • Мнения: 44
Гигова, благодаря за препоръката. Ще я прочета и ще споделя.

# 232
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Бубка , как ти се струва за сега " Другата Болейн ", смятах да си я купувам ?

Ами забавна е, по клюкарски начин. Аз по принцип харесвам такъв тип романи, историческо-измислени интриги.

# 233
  • Мнения: 2 617
"Другата Болейн" излязла ли е на български? Много ми е любопитна тази историческа фигура.
Пол Остин така и не успя да ми стане любим автор  Thinking

# 234
  • София
  • Мнения: 1 352
Побутвам темата и се похвалвам, че току що си поръчах 3 книжки с 30% отстъпка от сайт-а на Бард.

   

Поръчах си и една книга на Дийпак Чопра - "Живот след смъртта"

Какво става, когато умрем? Дали това е въпрос, на който не ни е дадено да отговорим; загадка, чието решение вселената пази за себе си? Чопра привежда множество доказателства за това, че светът отвъд не е отделен от този свят с непреодолима стена; че една-единствена действителност обгръща всички светове, времена и места. В края на живота си ние преминаваме в нова фаза на същото пътуване на душата, в което се намираме в настоящия момент.
В “Живот след смъртта” Чопра обединява последните научни открития и великите традиции на мъдростта, за да очертае живота след смъртта. Това е увлекателно пътуване през многобройните нива на съзнанието. Но много по-важна е проникновената му идея: това, което срещате в живота си след смъртта и което преживявате там, отразява настоящите ви вярвания, очаквания и нива на съзнаване. В “тук и сега” можете да очертаете онова, което става след смъртта ви.
“Живот след смъртта” разкрива необятно ново пространство за съзидателност. Защото няма разделение между живота и смъртта - има само един непрекъснат творчески проект. Чопра ни кани да се включим в изграждането на тази неуловима област и когато разберем напълно нейната реалност, ще се отърсим от ирационалните си страхове и ще навлезем в божествено усещане за неограничена свобода и сила.

Досега не съм чела книги на Чопра, чувам интересни и противоречиви отзиви. Имате ли мнение?


# 235
  • Мнения: 431
Чета последната книга от поредицата "Песен за огън и лед" и роня горки сълзи, защото продължението още не е дописано, а авторът се занимава с всевъзможни (други) неща. Това й го признавам на Роулинг - бързичко си дописа сагата Хари Потър. Повече многотомия няма да се захващам да чета.

Gercho, започна ли "Звезден прах", как е?

# 236
  • София
  • Мнения: 1 352
Gercho, започна ли "Звезден прах", как е?
Ох, още не. Зачетох се в Дийпак Чопра, но нещо много ми е философска и елитарна. Искаше ми се да бъде написана на по-човешки език, но явно не е за масовата публика. То всъщност няма и как де, все пак материята е такава. Аз май в момента не съм настроена филисофски, явно ще се ориентирам към нещо друго.
Кажи отзиви за "Песента". Преди няколко години успях да стигна до средата на втория том и нещо много ми зацикли, сега се чудя дали да не я подхвана отново, ама като ги видя тия дебели тухли... А и като знам, че още 3 части се пекат за донаписване, направо не ми се почва...

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 10:41 от Gercho

# 237
  • София
  • Мнения: 561
Прочетох Речник на собствените имена - Амели Нотомб. Хубава книжка, лесно се чете, но не мога да кажа, че съм супер впечатлена. Някак измислено ми завърши .....

Какво да подхвана сега?
Да ви питам, имате ли моменти, в които нищо не можете да четете - каквото и да подхванете, все ви е безинтересно? Сякаш изпадате в някаква "литературна" дупка ?

# 238
  • Мнения: 431
Ами "Песен за огън и лед" си има своите "мъртви" точки, но като ги прескочиш изведнъж става много интересно и няма откъсване. За пръв път срещам толкова реализъм в една фентъзи книга.

Допада ми това, че героите са живи и се развиват. В много книги от този жанр (а и не само) ми прави лошо впечатление, че лошият е идеално лош; иска всичко, но не става ясно какво би правил с него, ако го получи, защото е не-човек. Лош си е и толкоз - няма място за въпроси. Такъв тип злодей става според мен само за детски книги.

А тук авторът те запознава с гледната точка на едната страна. Харесваш я, сърдиш се на "лошите"; обаче фокусът изведнъж се измества и се запознаваш с "лошите", които или се оказват не толкова лоши, или си имат причина, а мотивацията им е стройна. 

Май прекалих с философстването. Simple Smile

# 239
  • Мнения: 2 241
За "Жива жар" на Трейси Шевалие - сюжетът много изсмукан от пръстите, но си признавам, че страшно се забавлявах на описанието на лондонските потайности, ама че клоака е бил през 18-ти век. Simple Smile

Подпукала съм и Харуки Мураками, вече съм на втора негова книга, ще пиша после обобщени впечатления.


Забравих да отбележа - на "Жива жар" преводът е страхотен, като се започне от заглавието, та до най-малката подробност. (но все пак Майя Пенчева е превеждала Simple Smile)

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 12:03 от Котка

Общи условия

Активация на акаунт