Референтни стойности на Манту

  • 118 913
  • 239
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 865
Това което си дал като линк е за Щатите, там не се прилага ваксина и метода на отчитане на Манту е различен (има го и в руската статия най-отдолу). Тук става въпрос да се разграничи една положителна реакция на Манту дали е вследствие на имунитет от ваксина или на туберкулозна инфекция.
Така или иначе 18 мм. е мантуто на детето на авторката на темата (детето е на 11 години така че вероятно е ваксинирано преди 4 години). Това и по американските и по руските таблици не е нормално. Така че да си вземе мерки и да изследват детето при добър специалист. А дали са измервали инфилтрата или зачервяването предполагам майката може да каже (а защо не и да измери).

# 16
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Не не сме ваксинирани преди 4 години, защото тогава пробата ни манту беше в норми 8мм. Няма проблем да измеря това което казвате, стига да ми кажете как да различа инфилтрата от зачервяването

# 17
  • Мнения: 8 585
Това което си дал като линк е за Щатите, там не се прилага ваксина и метода на отчитане на Манту е различен (има го и в руската статия най-отдолу). Тук става въпрос да се разграничи една положителна реакция на Манту дали е вследствие на имунитет от ваксина или на туберкулозна инфекция.
Така или иначе 18 мм. е мантуто на детето на авторката на темата (детето е на 11 години така че вероятно е ваксинирано преди 4 години). Това и по американските и по руските таблици не е нормално. Така че да си вземе мерки и да изследват детето при добър специалист. А дали са измервали инфилтрата или зачервяването предполагам майката може да каже (а защо не и да измери).
Критерийте на Американската гръдна Асоциация уважаема са световни критерии.
По тези критерии се работи и днес в цяла Европа.
Германия и Австрия- двете най-богати на опит по отношение на ТБЦ страни работят по същите критерии.
Нито в Германия, нито в Австрия повече от една доза БЦЖ никой не е правил (когато правиха БЦЖ-сега и двете страни НЕ правят БЦЖ!).

НЯМА "РАЗЛИЧНИ" МЕТОДИ ЗА ОТЧИТАНЕ НА МАНТУ!
Просто няма! Има правилни и неправилни методи. Няма "моя" и "твоя" медицина...

Ами ако детето дава фалшиво (+) реакция вследствие инфекция с нетуберкулозни Микобактериални щамове? На тях също реагира Манту, но това е фалшиво (+) реакция...

Време е с руските идиотии да се спре веднъж завинаги!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Последна редакция: ср, 12 сеп 2007, 11:19 от Birdie

# 18
  • Мнения: 8 585
Не не сме ваксинирани преди 4 години, защото тогава пробата ни манту беше в норми 8мм. Няма проблем да измеря това което казвате, стига да ми кажете как да различа инфилтрата от зачервяването
За съжаление това от лекар трябва да стане.
Общо взето, прокарвайки пръст от периферията към центъра се усеща къде започва инфилтрата "стъпало". Бележи се на 4 противоположни страни, и се мери само той.

Последна редакция: ср, 12 сеп 2007, 11:20 от Birdie

# 19
  • Мнения: 2 865
Това  е втвърдяването. Сложи прозрачна линийка и натисни - трябва да се очертае. По принцип се измерва три дни след мантуто, незнам при вас колко време е минало.
Имай предвид че може нищо да му няма на детето. Просто го изследвайте за да сте сигурни.

# 20
  • Мнения: 2 865
Ами ако детето дава фалшиво (+) реакция вследствие инфекция с нетуберкулозни Микобактериални щамове? На тях също реагира Манту, но това е фалшиво (+) реакция...


Това май си го прочел в същата руска статия. Нали затова се правят изследвания след положително манту, никой няма да тръгне да лекува ей така на сляпо. А тези нетуберкулозни щамове не трябва ли и те да се лекуват ако ги има?

# 21
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Значи сега ще обясна какво аз съм разбрала - не измервам цялото зачервяване, а само там където е подутичко. При нас има едно червено петънце, което е подуто и след него продължава в периферията по-леко зачервено.

# 22
  • Мнения: 8 585
Значи сега ще обясна какво аз съм разбрала - не измервам цялото зачервяване, а само там където е подутичко. При нас има едно червено петънце, което е подуто и след него продължава в периферията по-леко зачервено.
Периферията със зачервяване е без значение.
От значение е само от точката на убождане "навън" (периферно) колко е инфилтрата ("втвърдяването"). Точката на убождане е своеобразен "център" на кръгчето инфилтрат, което трябва да се замери.

Простете че пиша тук малко неща "извън" темата, но това са много важни неща.

Последна редакция: ср, 12 сеп 2007, 11:37 от Birdie

# 23
  • Мнения: 8 585
Ами ако детето дава фалшиво (+) реакция вследствие инфекция с нетуберкулозни Микобактериални щамове? На тях също реагира Манту, но това е фалшиво (+) реакция...


Това май си го прочел в същата руска статия. Нали затова се правят изследвания след положително манту, никой няма да тръгне да лекува ей така на сляпо. А тези нетуберкулозни щамове не трябва ли и те да се лекуват ако ги има?

Моля да си синхронизирате познанията с актуално валидните за цял свят. Какво си пишат руснаците за тяхна си употреба изобщо не ме ( НЕ НИ ) касае. Какво те могат, те го "доказаха". Благодаря... аз няма да си купя.

Един прост пример говори за безкрайния кретенизъм на тази "статийка" както и затова колко безкрайно подозрително трябва да се отнасяме към Руската псевдонаука->> Отдавна е известно че големината на белега е в зависимост от дълбочината на поставяне на БЦЖ- тоест, ако я поставите по-дълбоко, може да имате по-голям белег.
Както това го пише и тук подробно:
http://www.ssi.dk/sw4145.asp

"Vaccination given too deeply gives adequate results in turns of clinical protection. However a larger scar, an abscess or enlarged lymph nodes may result from a vaccination given to deeply."


Следователно, големината на постваксиналният белег е в пряка връзка с техниката на поставяне и моментните условия и  НЕ МОЖЕ ДА СЕ  разглежда във връзка  с (или като) критериите за резултатността на една БЦЖ доза!


За децата НИ има друга, по-добра Медицина и Педиатрия.

Последна редакция: ср, 12 сеп 2007, 12:50 от Birdie

# 24
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Ами не знам и за вече се обърках. Сега като си го измервам както сте ми обяснили го изкармвам 14 мм, т.е. на границата.

# 25
  • Мнения: 2 865
Зависи колко дни са минали, по принцип се мери на 3тия ден, ако са минали повече може да намалее.
Не е добре че има увеличение в сравнение с предишното манту без да е правена ваксина междувременно (от 8 на 18). По принцип трябва да намалява.
А вие защо правихте манту? На тази възраст май не е задължително?

# 26
  • Мнения: 8 585
Ами не знам и за вече се обърках. Сега като си го измервам както сте ми обяснили го изкармвам 14 мм, т.е. на границата.
Моля консултирайте с добър педиатър или фтизиатър ( не знам кой в Бг се занимава с това).

Отчетете и възможните причини за фалшиво (+) Манту!
Можете да направите интерферонов кръвен тест, ако имате съмнение.
Интерпретирайте резултата като "съмнителен" и направете нужното.

# 27
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Зависи колко дни са минали, по принцип се мери на 3тия ден, ако са минали повече може да намалее.
Не е добре че има увеличение в сравнение с предишното манту без да е правена ваксина междувременно (от 8 на 18). По принцип трябва да намалява.
А вие защо правихте манту? На тази възраст май не е задължително?
Вчера му беше 72-та часа, а правихме манту защото по имунизационен календар е задължително на 11 години.

# 28
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Благодаря  на всички за отделеното време и за съветите

# 29
  • Мнения: 8 585
Зависи колко дни са минали, по принцип се мери на 3тия ден, ако са минали повече може да намалее.
Ако детето междувременно има някое от тези условия:

*вирусна инфекция (МПР групата, например)
*нетуберкулозни микобактериални инфекции
*ваксинация с МПР скорошна
*неправилно направено Манту

и още десетки други

МОЖЕ да има (+) Манту. Въпросът е дали е фалшиво (+) или НЕ Е.

Цитат
"Не е добре че има увеличение в сравнение с предишното манту без да е правена ваксина междувременно (от 8 на 18). По принцип трябва да намалява."
Такива "постулати" просто няма. Има дадености, които трябва да се анализират. По достоверни критерии!

Общи условия

Активация на акаунт