Как да научим децата да не използват "мръсни" думи

  • 2 835
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 841
Подкрепям напълно мнението на Ellypr  Peace

При цялата простотия, която ни залива отвсякъде (включително и от анимационните филмчета), да си заряваме главите в пясъка и да искаме точно нашите деца да не казват "онези" думички е наивно, а дори бих казала опасно. Така че основното е личният пример и някаква специфична форма на контрол. Това с играта ми хареса и ще го приложа. Обяснила съм, че в нашата къща обидни думички не се използват, че човек не може да нарича хората и вещите по начин, по който не би искал да наричат него самия. Съжалявам, но и най-изнервената и стресираща действителност не може да ме накара да кажа на детето си "тъпанар" или "идиот"  Naughty

Перспективата, обаче, да разбере в осми клас какво е среден пръст, хич не ми допада.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 611
Моя син като беше на 3г започна да казва" Ту мама му стара" когато се ядоса,аз много се изненадах първия път,но не му обръщах внимание.Веднъж обаче като го каза ме погледна и пак го повтори и така няколко пъти защото аз не му обръщах внимание,тогава разбрах че някой му е направил забележка(оказа се баща ми,който му казал че говори смешни думи).Когато забраних да реагират на израза нещата отшумяха за няколко дни,дори после го питах как казваше като си ядосан,а той дори не си спомни.Оттогава никога не е използвал такива думи-просто не му харесват изглежда.Пита ме кое какво означава и с това се приключва.

# 17
  • Мнения: 1 220
 Обяснявам доколкото смятам че е възможно за възрастта му (8г) значението на обидните думи и ругатните.  Казала съм, че всеки възрастен знае тези думи, но е въпрос на възпитание дали ще ги използва.  Въпреки това имахме известие, че е бил при директора за използването на ругатни докато е ритал футбол  ooooh!.
 Има обаче един друг момент, много трудно можеш да обясниш на едно дете колко е грозно да използва тези думи, когато те се срещат в колонката с вицове във вестника.  Освен това кой учител си позволява да изпрати ученик от началните класове при директора за използването на нецензурни думи!? 

# 18
  • Мнения: 5 278
Абе, Джина, в какъв блок и в какъв квартал живее твоята приятелка?
Че децата ги научават мръсните думи много рано и ги използват по предназначение, когато се налага - ами, да, научават ги, винаги е било така, ама чак това, дето го описваш... нито аз, нито приятелките ми, нито колежките имат такива впечатления, дечица първи-втори клас да си играят и да си говорят на "курво" и да се псуват непрекъснато...
А аз познавам доста хора.
Явно нещо средите ни не се пресичат.
Не знам Невада дали толкова се пресичат и по-чудно ми ти в какъв свят живееш,защото приятелката ми,когато е в Плевен,а не в Испания,където си живее по принцип , е в един от двата ни квартала,които няма някакво лошо име,а и от деца,които живеят в центъра съм чувала например да си пеят "Зайченцето бяло цял ден се ебало" така че не мисля,че квартала им е с нещо по-различиен.
Друго,което искам да кажа за това дали съм научила някой думи в осми клас,не мога да твърдя,че е било точно тогава или че не съм знаела какво означават ,но определено в компаниите,в които съм се движила не е било прието да се използват тези думи,а ако някой ги е използвал по-скоро той е бил отхвърления. Както и е верен факта,че горе долу по това време съм започнала да се интересувам от тази тема,в смисъл какво точно е акта,а не самото привличане между момче и момиче. Както и децата около мен. Може би аз съм била задръстена,но все си мисля,че на тези,които бяха подранили в това отношение се гледаше с лошо око,а не обратното.
И ако става въпрос аз също не мисля,че искам децата да ми научават какво значат тези думи,когато станат на 15 г,защото това би означавало да ги отделя от средата им,а това е лошо,както съм писала в края на поста си,но ми е мъчно и странно как в други държави могат да предпазят децата си от света на възрастните до по-късно ,а тук не можем. Предполагам наистина всичко зависи първо от домашното възпитание,после от телевизията . Защото дори и ние вкъщи да не говорим така,ако болшинството от дечицата в училище го правят как ще им обясня,че те (повечето) са лоши и не трябва да правят като тях. Още повече,че те използват мръсни думи като здравей здрасти.
Иначе много от методите,които са предложени заслужават внимание,но когато моята позната каза на детето си,че само лошите деца говорят така,то каза"ами те всички говорят глупости". МОже наистина да не ги ползва вкъщи под страх от неодобрение,но ще ги ползва навън пак от същия страх,само че от неодобрение в групата.
А пък за това,че някой ще хване да бие детето си само защото говори глупости мисля си или поне ми се иска да вярвам,че няма чак толкова изостанали хора.

# 19
  • Мнения: 3 634
Като бях малка нарекох баща си една вечер "кретен". Майка ми ме попита първо дали знам какво означава думата. След това ми каза, че много съм го наранила и да му се извиня. Мисля, че е неизбежно да изтърсят простотия, важно е как реагират родителите.

# 20
  • Мнения: 512
Мдаааа...
Не знам как ми се е разминавало досега, от градината "лошата" дума засега ни е "лайно", но не обижда с нея хора, явно е наясно, че не е редно. Не му обръщаме внимание.
Иначе дечицата пред блока ни са доста информирани, думи нямам. Но съм убедена (и знам), че родителите им понякога дори насърчават това поведение, те самите говорят така пред тях, така че не обвинявам децата в нищо.
Имам съседска майка, която псува дъщеря си по всички правила - примерно, защото повърнала, когато била болна, а на мяйката й се спяло  Shocked - ако щете вярвайте, случката ми разказа собственият й съпруг - учуден неприятно, но и той не си спестява ругатните иначе...
Така...
Колкото до лични спомени от младостта ми  Mr. Green, помня ясно, че в 5-ти клас имахме съученичка, която се казваше Жанет. И момчетата в междучасието й викаха "Жанет като м*нет" - всички се смееха на това, включително и аз, въпреки, че не знаех какво е смешното всъщност.
И отидох да попитам майка ми - нали така са ме учили - като не знаеш или не разбираш нещо - питай мама и тати.  Rolling Eyes
И тя ми отговори.
Сега си представям колко втрещена е била, но истината е, че тогава се държа мъжки и ми разясни буквално значението на думата. Свалям й шапка за това.  bouquet
Дано имам нервите и самообладанието, когато удари часът, да разяснявам и аз на поколението. Peace

# 21
  • Мнения: 2 032
-Като  никога не използваме такива.

-Като не реагираме на машинално повторена глупост, "донесена" от площадката (да не си помислят малките, че е голяма работа или че така ще могат да привлечат внимание).

-Ако е в контрола ни, като не ги събираме за игра с деца, които използват мръсен език.

-Като не им позволяваме никога да гледат телевизор неконтролирани от нас.

-Като не използваме и обидни думи. И ги учим, че е лошо да обиждат другите.

# 22
Ами като му обясняваш, че това са думи, които не трябва да използва (сама прецени дали да обясниш значението им Mr. Green), като му правиш забележки и се караш когато ги чуеш, неволно или волно използвани от него, можеш дори и да наказваш. Старай се да предотвратиш срещите му с деца, в чийто речник преобладават подобни думички. При мен така е процедирано. Thinking Въпреки това е трудно да научиш дете да не използва подобни думи, след като по-голямата част от връстниците му ги използват постоянно.  Thinking

# 23
  • Мнения: 857
Брат ми е научил няколко думи и когато се ядоса много, започва да ги използва
- майка ти да еба
- мама му стара
- ще тепребия
- на майка ти гъза
- веднъж го бях чула да вика "на майка ти п**ката",   #Cussing out #Cussing out #Cussing out  мънкаше си го под носа  newsm78
Като се скараме най-редовно ми вика ти си идиотка, тъпа, луда, глупачка и някви такива.И колкото и да му обяснявам, че това е лошо той казва добре добре, и след 1 час повтаря всичко!  Close На всичкото отгоре лъже, че ги е чул от мен, в последствие си призна, че му ги е казало някакво момче.

# 24
  • На морето!
  • Мнения: 5 762
DjeiLo®,колко е голям брат ти?

# 25
  • София
  • Мнения: 397
Абе, Джина, в какъв блок и в какъв квартал живее твоята приятелка?
Че децата ги научават мръсните думи много рано и ги използват по предназначение, когато се налага - ами, да, научават ги, винаги е било така, ама чак това, дето го описваш... нито аз, нито приятелките ми, нито колежките имат такива впечатления, дечица първи-втори клас да си играят и да си говорят на "курво" и да се псуват непрекъснато...
А аз познавам доста хора.
Явно нещо средите ни не се пресичат.
Не знам твойта среда каква е ,та се учудваш,но ние сме в София,уж в престижен квартал и това се случва по простата причина ,че пред блока си играят заедно малки и големи и съответно едните подражават на  другите.А освен това блока ни е до детската градина и разхождайки бебето,чух как учителка се караше на едно момченце и го нарече тъпанар. Така че извори-колкото искаш...

Общи условия

Активация на акаунт