Кога спира безкрайното "защо"?

  • 1 545
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 106
Дъщеря ми проговори с "Това кво йе" и "Защо". Има го момента с умишленото дразнене, особено вечер като четем книжки преди заспиване и вижда, че вече едва гледам. Тогава е най-любознателна  Laughing.
Но наистина има и много странни "защо-та" на които трудно намирам отговор или даже незнам какво да и отговоря. Например четем в книжката, че леля Сова, еди каво си направила и тук ме прекъсва с въпроса "къде е леля Сова" (да и я покажа на картинката въпреки че около 2 357 952 354 555 пъти съм и я показвала и в момента в който и я покажа тя ме пита "Защо?".
Е, какво защо? И как да и отговоря на такова защо?
И изобщо всякакви защота в този дух  Laughing.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Ооох, това "защо" продължава през целия живот на човек...... Laughing   Ама това е друга и по-философска тема.

Радвай се, че детето пита. Значи мисли и иска да намери обяснение, това показва активно отнощение към нещата.

# 17
  • Мнения: 4 473
Не спира.  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 512
Ами - дано никога да не спират да питат - това създава вкус към живота и приключенията!
Според мен любопитството стои в основата на знанието и оттам - на интелигентността, така че - макар да ми е идело да скоча от колата по време на 4-часовото защоткане до морето  ooooh!- търпя и се радвам на тези защо-та - така той опознава света.
А и за нас е полезно - държи ме винаги нащрек, внимавам повече какво казвам и как го казвам Mr. Green.

# 19
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 185
Няма край, само въпросите става още по-сложни Hug

# 20
  • Мнения: 516
След защо идват: кога, как, къде, колко... към 18-тата година може и да кротне. Laughing

# 21
  • Мнения: 1 753
Не знам кога.   Rolling Eyes Защо?  Mr. Green

 


Охх, много ме забавлява този отговор. Напълно съм съгласна с теб и мисля, че всички трябва малко да се настроим на тази вълна. Мен също ме забавлява да отговарям на въпросите й, но когато ми стане уморено използвам една хитринка - давам супер сложно обяснение, върху което да се замисли и да спре да пита за известно време.
Примерно "Мамо, защо светофара свети?". Отговор "Ами защото така пише в правилника за движение по пътищата, където е казано, че всички светофари светят в три светлини и всички автомобили по пътя трябвада спазват правилника, защото са превозни средства, които се движат бързо и ако няма светофари ще направят пътнотраспортно произшествие. И затова!" И тя ме гледа ей така  Shocked после се позамисля, решава, че нищо не може да измисли и за някакъв период от време спира да пита.  Laughing

# 22
  • Мнения: 2 722
Ал - това ми хареса - кратичко, лаконично обяснение с прости думички - като за дете.

 Laughing

# 23
  • Мнения: 2 722
Разговор от вчера /със съкращения/
Аз: Затвори моля вратата на детската стая
Той: Защо
Аз - защото съм пуснала печката
Той защо
аз - защото трябва да затопля стаята
той - защо
аз защото е студена
той-защо
аз-защото прозореца беше отворен
той защо
аз - за да се проветри стаята
той - защо
аз - защото въздуха беше спарен
той- защо
аз- защото
той - ама защо
аз - моля те мамо, затвори вратата да се стопли стаята
той - защо
аз /правя рязък вираж/ - защото ще къпя Митко
той - защо
аз - защото е мръсен
той - защо
аз - защото е пълзял
той - защо
аз - защото не може да ходи
той - защо


В тоя дух си говорихме конструктивно около час  newsm78
Тогава аз му зададох контравъпрос, на който той отговори точно и изчерпателно, но веднага повтори неговия си въпрос.
Ей тъй с мойто любознателно дете.

# 24
  • Мнения: 314
Понякога безкрайното питане може и да е признак, че детето има нужда от внимание.
Човек може да се опита да го накара да се замисли като отговори на въпроса със "А ти защо мислиш че е така?".
Иначе от въпросите отърваване няма : )

# 25
  • София
  • Мнения: 210
Макар да сме вече на 5 и половина "Защо"-тата не свършват само се модифицират. В момента ме пита "А каква е логиката в това?" и да ви кажа това е по-страшно от обикновеното "защо"?
Или пък докато се облича сутрин за детската използва сутришните блокове, за да си трупа въпроси. Например: "Мамо, а защо разузнаването още пази своите тайни?" А де!  newsm78  Laughing

# 26
  • Мнения: 10 758
Вече съм изкрейзила с това "Защо" CrazyНе спира - защо това, защо така Crazy
А, и "Къде" също употребява Crazy

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Макар да сме вече на 5 и половина "Защо"-тата не свършват само се модифицират. В момента ме пита "А каква е логиката в това?" и да ви кажа това е по-страшно от обикновеното "защо"?
Или пък докато се облича сутрин за детската използва сутришните блокове, за да си трупа въпроси. Например: "Мамо, а защо разузнаването още пази своите тайни?" А де!  newsm78  Laughing

Няма спиране. Вчера пак обяснявах за лихвите и главниците.
Единствено на тема секс не са ме нагазили.

# 28
  • Мнения: 3 622
Синът ми е на 9 години, но също има "защо" - винаги има нещо което иска да попита

# 29
  • Мнения: 3 886
Синът ми е на 9 години, но също има "защо" - винаги има нещо което иска да попита
Peaceи при нас е така

Общи условия

Активация на акаунт