Трудни думи ли?

  • 38 163
  • 186
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 7 716
"Карамелизирана" - мога да я кажа само сричка по сричка, цялата абсурд. Twisted Evil
"Неврохирургия" - ако бързам казвам "нервохирургия" Joy, затова я казвам бавно и мисля преди да я кажа. Grinning

# 76
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
обаче и брат ми не казва възглавница а лъзглавница, ама той говори като Тити Папазов, та на него половината думи не му ги разбирам.

Ох пак за брат ми се сетих, не казва Десктоп на компютъра, а дектопсо и не може и не може правилно да го кажа.
А като ме помоли да му го пратя по емайла, изпадам в истеричен смях Joy

Криско,
какво си го зачекнала тоя твоя брат? Да го пращаме на логопет Joy или обратно в училище,а newsm47
Иначи и аз имам думи, които трудно казвам понякога, ама от 3 опит успявам  Grinning но при мен идва от там, че говоря много бързо

# 77
  • Мнения: 984
Масово народа не казва "Л", а нещо като "УЪ"
Пробвайте се да кажете "лула" или "луд" и кще го усетите. Получава се "уууа" и "ууд" Joy

# 78
  • София
  • Мнения: 622
Цитат
Извинете невежата, ама какво му е на полюлея

Правилното е "полИлей". Не идва от "полюлявам". Народна етимология се нарича това Wink

Да , идва от гръцки:поли-леи, "много свещи".
Между другото и на мен думата "тщеславие " ми е мъка ooooh! , дори за четене
За полюлея мъжът ти също е бил прав. Има четири форми на изписване, приети за правилни в българския книжовен език-помня само трите, но ако се поразровя из лекциите, ще открия и четвъртата- полюлей, полилей и полиелей.

# 79
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 858
Цитат
Извинете невежата, ама какво му е на полюлея

Правилното е "полИлей". Не идва от "полюлявам". Народна етимология се нарича това Wink

Да , идва от гръцки:поли-леи, "много свещи".


не много свещи, а светлина

поли-елей = много светлина

елей = светлина

# 80
  • Мнения: 1 924


не много свещи, а светлина

поли-елей = много светлина

елей = светлина

Значи всемогъщият ми професор по езикознание е грешал Mr. Green
Благодаря за поправката Grinning

# 81
  • Мнения: 480
Масово народа не казва "Л", а нещо като "УЪ"
Пробвайте се да кажете "лула" или "луд" и кще го усетите. Получава се "уууа" и "ууд" Joy

Тези не ги мога и аз, но второто "л" в "уале" ми се получава  Mr. Green

Баща ми пък не може да казва Зимбабве (то сега като се пробвах и аз не можах  newsm78).

# 82
Една позната вместо числото 80 винаги казва оседемдесет, а пък един познат вместо огладнях казва оТгладнях,и вместо срам-сТрам.
Аз май нямам трудни думи.

# 83
  • Мнения: 4 111
Масово народа не казва "Л", а нещо като "УЪ"
Пробвайте се да кажете "лула" или "луд" и кще го усетите. Получава се "уууа" и "ууд" Joy

Тези не ги мога и аз, но второто "л" в "уале" ми се получава  Mr. Green


Когато Л-то е пред Е и И винаги се получава.
Можете да се научите да го изговаряте правилно - намисляте си дума, започваща с Ле или Ли и точно след Л-то казвате Лале, например.

# 84
  • София
  • Мнения: 622
Да, но първото Л (меко-след е,и,ю,я) в лале се изговаря с езика зад зъбите, а второто езикът докосва мекото небце. По-различни звуци  са и в транскрипция.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2007, 21:49 от Елито

# 85
  • Мнения: 4 111
Да, но то ще се измени в хода на думата. Мисля, че това е успешен метод за оттърване от Уалето.

# 86
  • Мнения: 1 924
Да, но то ще се измени в хода на думата. Мисля, че това е успешен метод за оттърване от Уалето.

А защо да се отърваваме от Уалето,след като това е начинът,по който се произнася?На мен ми е неестествено да натъртвам на "Л".Както каза Елито,това са различни варианти на фонемата.

По темЪтЪ: една приятелка редовно вмъква по някой излишен звук за благозвучие:
ПредизДвиква интересТ;опастност..
На мен пък ми е сложно изговарянето(че и изписването ) на лекарството осцилококцинум..бля-бля.

И понеже забелязах,че Елито е навътре в лингвистиката Grinning,искам да я питам кой е правилният вариант:тефтер или дефтер?
Почти се изпопребихме с една колежка да спорим....

# 87
  • Мнения: 4 202
Портмоне - ей тая дума винаги я бъркам и казвам "протмоне" Embarassed

А, същата съм.
Портмоне няма как да го произнеса, дори ми звучи неестествено  Blush

Протмоне си звучи къде,къде по-правилно

# 88
  • Мнения: 4 111
Да, но то ще се измени в хода на думата. Мисля, че това е успешен метод за оттърване от Уалето.

А защо да се отърваваме от Уалето,след като това е начинът,по който се произнася?На мен ми е неестествено да натъртвам на "Л".

Това, че много хора го произнасят така, не означава че е правилно. И не се натъртва.

# 89
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Цитат

Сега си обяснявам защо много хора казват на анцуга "анцуНг" - явно така им е по-лесно Laughing

Ми, то така си е правилно анцуНг Peace

Общи условия

Активация на акаунт