Как и какво мога да приготвя от червена леща?

  • 25 968
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това е моята рецепта за кюфтета от червена леща:

Кюфтета от червена леща (без пържене и печене!)

1,5 ч.ч. червена леща
1 ч.ч. булгур
3 ч.ч. вода за варенето на лещата
4 с.л. зехтин
1 голяма глава лук, нарязана много ситно
1 връзка магданоз
1 шепа копър
1 връзка зелен лук (аз го пропуснах)
2 скилидки чесън
2 с.л. доматено пюре
лимонов сок на вкус
1 ч.л. кимион
1 ч.л. джоджен
сол и пипер на вкус

Лещата се измива и се вари във водата (внимавайте и мерете водата и лещата с чаши, защото ако водата е много, лещата ще стане водниста и няма да може да се оформят кюфтенца - трябва да се поеме почти цялата вода, когато лещата е готова). Към края на варенето се прибавя булгура и се оставя да поеме. Лукът и чесънът се запържват кратко в зехтина, добавя се доматеното пюре и подправките. Всички съставки се смесват в голяма купа и се оставя да изстине (да не си изгори човек пръстите, докато оформя кюфтенцата). После с ръце се оформят топчета, кюфтенца или шницели. Сервират се върху листа от салата с резенчета лимон. Вкусни са, лесни за приготвяне (стават за около половин час) и са красиво червени.
Ако на някой му се занимава, може да ги панира и изпържи след оформянето.

# 16
  • София
  • Мнения: 10 825
В темата за Турската кухня има много хубава рецепта за супа от червена леща и булгур Simple Smile

# 17
  • Мнения: 3 166
Пастет:
Сварена и отцедена леща пасирам в чопъра с лук, чесън, сол и олио. На нас много ни харесва. А веднъж добавих и сварен морков, но мей без него става по-добре.

# 18
  • Мнения: 1 679
И аз нещо не се справих добре с червената леща. Имаше един брой на Кулинарен журнал, посветен на червената леща - с рецепти и съвети как да я готвим.

# 19
  • Мнения: 5 713
Често готвя червена леща, всички много я харесваме.
Правила съм кюфтетата на Хедра, хубави са.
Също така редовно правя мерджемек- турска крем супа. Рецептата беше пуснала преди време мисля, че chocha в " Хранене с АМ ".
Ето я:

1 картоф,средно голям
 половин морков
 1 стрък пресен лук
1 супена лъжица леща
масло ,магданоз и лимонов сок,но аз не слагам от него,и сол


Задушаваме ситно нарязаните морков и лук в маслото + малко водичка.След това прибавяме картофа, и той ситно нарязан да се задушава.Прибавяме още вода.След като се сварят зеленчуците прибавяме лещата.Пасираме,след като се свари и лещата.
След това запържваме малко брашно с масло(както при фрикасето),и прибавяме постепенно пасираната леща,а след това и магданоза.Който иска може да сложи и малко лимонов сок.


Само че аз слагам 3-4 картофа, 1-2 моркова, 1ч.ч. леща, 3-4 стръка зелен лук / и със стар става /, чесън. После пасирам като прибавям магданоз и лимонов сок. Не запържвам брашно. Става чудо, много вкусно. Лещата се вари макс 10мин.

# 20
За 1-ви път ядох супа от леща в Турция ,от тогава се влюбих в нея.Случайно потърсих в google да видя как я приготвят в БГ:) и попаднах на тази тема във форума.Ето как я правя аз! 1-бр картоф ,1бр-морков,1-на глава стар лук, 3-4 скилидки чесън(според вкуса),1чаена ч червена леща се заливат с 1и1/2 литър вода(на око) и се варят не повече от 10-15 мин.След което задължително се пасирват.Връщат се на котлона (на бавен огън) прибавя се черен пипер,1каф.лъжичка червен пипер и сол!Може и подправка за супа /НИКАКВИ ДРУГИ ПОДПРАВКИ/,малко масълце,доматено пюре  и се оставя да ври още 5мин до сгъстяване. Приятен апетит!

# 21
Рецептата е изпитана и всички много я харесват.
Продукти:
1 и 1/2ч.ч червна леща
2-3 домата
200-300г заквасена сметана
1глава лук
къри
сол
черен пипер
други подправки на вкус
олио
Лука се запържва в съвсем малко олио и за кратко,добавя се лещата и се залива с 1л-1.5л вряла вода,прибавят се нарязаните на дребно домати  и след 2-3мин. се добавя сметаната.Оставя се колкото сметаната да се повтечни и се добавят подправките.Лещата трябва да е сравнително разварена,но не на каша.
Сервира се както топло така и изстудено може да се гарнира с пресни подправки.
Приятен апетит!

# 22
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Погледнах кюфтенцата на Хедра от червена леща и понеже рецептата се различава от тази която имам аз я давам

Кюфтенца по марокански

400 гр. кайма (телешка)
½ ч.ч. фина леща
½ ч.ч. ориз (кръгъл)
3 с.л. кетчуп
1 яйце, moje i 2
2 с.л. галета
½ ч.ч. магданоз
сол, черен пипер, червен пипер на вкус

за соса:
зехтин
2 скилидки чесън
1 глава лук
1 домат
1 с.л. доматено пюре
магданоз за поръсване


Смесете всички продукти за каймата и оформете не много големи кюфтета.
Задушете чесъна и лука (нарязани на дребно) в дълбока тенджера със зехтина (2-3 с.л. сложих аз) и малко водичка (избягвам да запържвам), добавете 1 ч.ч. вода, домата, нарязан на парченца и накрая доматеното пюре. Разбъркайте добре, сложете подправки (сол, черен и червен пипер, тук аз сложих малко лют) на вкус, добавете кюфтетата, разбъркайте пак (внимателно), оставете да заври и след това покрийте с капак и оставете да се задушават на средно силен огън поне 30 минути. От време на време добавяйте по малко вода, защото оризът и лещата поемат доста. Ако е необходимо, добавете и още подправки (аз сложих и още доматено пюре).
Сервирайте кюфтенцата поръсени с магданоз

Мисля че е на Берина от турската кухня  Hug

# 23
  • София
  • Мнения: 7 011
Я и аз да се запиша, че 2 пъти вече готвя и двата пъти се разварява хипер бързо и на нищо не прилича, има си някакъв чалъм сигурно. Ще си избера някоя от рецептите ви и ще пробвам   chef

# 24
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Както и да се приготви от гореизброените варианти - все е вкусна, а и става за нула време. Ние откакто я "открихме" тая червена леща, другата изобщо не я купуваме и ядем.

# 25
  • Мнения: 289
Ето още една рецепта за бързи и здравословни кюфтета от сайта на Емилова:


Кюфтета от леща

50 гр. леща и 50 гр. булгур се сваряват заедно с 1 малка главичка лук. Водата се оцежда, прибавя се 1 с.л. зехтин, щипка сол, чубрица и кимион. Всичко се пасира, оформят се кюфтенца и се поднасят върху зелена салата.

Общи условия

Активация на акаунт