Да учат ли децата религия в училище?

  • 11 383
  • 208
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 38 898
Тия дни ми попадна нещо като учебно помагало за християнска религия. Леле, какви глупости пишеше вътре! Не съм съгласна некой си пишман писател да налага своето тълкувание на Библията! Може би някой свестен свещеник - да. Но все пак не знам как точно ще се разбере коя точно религия да се изучава.

# 61
  • София
  • Мнения: 249
Благодаря на всички, които се включиха в тази тема!

Съжалявам, наистина, ако съм се сторила на някого фанатична или нещо подобно. Почувствах се засегната, че хора от форума, без лично да ме познават, изказват мнение относно моята личност.

Съвсем нормален човек съм. Имам две дечица, нормално семейство, пия си кафето всяка сутрин, събирам се с приятели... Единствената разлика между мен и повечето млади хора наоколо е в това, че аз посещавам литургия и приемам причастие, че чета Библията и искам да знам повече за християнството, че се моля на Бог и вярвам в Неговата помощ.

А що се отнася до това, че децата на религиозни семейства ми се струват по-добри, то съм имала предвид конкретни деца на наши приятели. Не съм искала да обидя никого или да нарека неговото дете с някакво определине, което нямам дори и право да направя. Аз не съдя хората. Още повече онези, които не познавам. Имам племеник на 15 години и него и приятелите му сравнявам с вярващите деца. Той се интересува единствено от материалните си придобивки, от това какъв компютър ще му купи баща му, какви оригинални джинси има, дали ще си събере пари за нова плазма... А къде е душата...?

Тази тема тук я повдигнах повече, за да получа представа как родителите, как майките възприемат християнството.
 
Вижте,хора, разбирам вашите притеснения. Сектите са навсякъде и мен също ме е страх от тях. Повярвайте ми, има смисъл в това да познавате християнството и неговите основни позиции, дори и чисто теоритично. Това може да ви промени към по-добро. Както и вашите деца.

# 62
  • Мнения: 8 999
Аз съм против въвеждането на такъв предмет. Религиозните учения и течения успешно може да се изучават в часовете по история или литература.

Мен ме потресе едно изказване на една майка от форума - в някоя от поредните теми за религията. Тя каза следното: "Обяснявам на детето си, че Бог е дал хубава работа на татко му, за да може да печели достатъчно парички и да се грижи за нас" - това ме втрещи. Искам децата ми да не си мислят, че ако много се молят на Бог, то той ще ги дари с всичко, без те да си мръднат пръста за това. Искам децата ми да знаят, че хубава работа може да си намерят, единствено ако преди това са положили много труд в училище, придобили са квалификации и познания, които ще ги направят конкурентно способни на трудовия пазар. Не искам децата ми да израснат с фалшивото усещане, че ако се покаят искрено, то Бог ще им прости греховете - те трябва да носят отговорност за своите постъпки и във всеки един момент да осъзнават, че единствения творец на техния живот са самите те - мързелът, престъпленията и т.н. биват наказани, но не от Бог.

# 63
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
О да, ще дам и аз един пример с мои ученици. Винаги им напомням, че ако не се учат добре, след това в живота ще им е по-трудно, а със знание могат да си отворят много врати. особено пък с много важния предмет математика. И като ги попитам, как ще разбереш дали не те лъжат в сметките, като ти и таблицата не знаеш, то ми отговаря, каквото Бог даде.
Е такива деца не искам да станат моите.

# 64
  • София
  • Мнения: 7 242
Вярвам, че все пак в училищатата има контрол по какъв начин става това, както и че не се пракалява /докато за едно неделно училище към някоя черква надали може да се твърди същото/.
  Аз пък НЕ ВЯРВАМ  на КОНТРОЛА  в училищата.Преди години в класа на малката ми дъщеря / за сведение тя сега е на 26 г / учителката по филосифия така беше зарибила и омотала някои от децата ,че стана щур скандал.Едно от две братчета- близначета ,на майка отглеждаща ги сама , вече не е живо.Не можа да се отскубне от хватката на фанатизиран привърженик на религията , вероятно секта , но умело маскирана като
Моя съученичка пък попадна в сектата на Муун. Тогава нямаше СИП-ове по религия. Трябваха й години, за да се измъкне и се насочи към Източноправославието. Явно е имала потребност да вярва и е приела първото, което й се е предложило.
Струва ми се, че придавате прекаленно голямо значение на обучението в училищата. Сигурна съм, че детето ми няма да стане вярващо само възоснова на тези часове. Но това ще му помогне да не "залитне" и ако след време почувства необходимост да да вярва, да търси в правилната посока. Всъщност нямам нищо против да изповядва и друга религия, стига основните ценности, застъпени в Християнството да са водещи и там.

# 65
  • Мнения: 3 146

За кое по-точно би могло да навреди, конкретизирай се Rolling Eyes

Не мога да си представя нещо  Shocked

Ще дам два примера и двата - истински.
Първият е с едно момиченце на мой преподавател, което ходело с голямо желание в първи клас на СИП по вероучение, но втори клас се сменила учителката и то започнало да крие, че имат часове и казвало, че учителката е болна. Когато накрая родителите разбали, че лъже, питали защо и тя казала, че я е страх, защото учителката ги плаши, че, ако са лоши, ще идат в Ада и разни подобни неща. Отписали я, но нали се сещате, че детето далго време не е и искало да чуе за християнство.
Вторият е за едно детенце, което се самоубило, защото учителят му по вероучение му казвал, че на Земятя е злото, а истината е при Бог, който е на небето и там е истинското щастие и всички се стремим и трябва да идем при Господа на небето, но чак след като умрем. Детето много искало да иде при Господ. (разказа ми го докторант по богословие този случай)

Разбирате ли, че религията е нещо много силно, преподадена от хора, които нямат и представа от начин на катехизиране на малки деца или от самите догми на Църквата, фактически имат в ръцете си оръжие, с което бъркат в душите на децата, но го размахват, без да знаят какво правят.

Има само един учебник за училище по вероучение и той е за горните класове (за гимназията). Аз сам го чела и трябва да ви кажа, че пише неща, напълно несъвместими с християнската вяра. А бил одобрен от Св. Синод. Редактирал го е професор по богословие. Просто скандално!

Проблемът не е в християнството, проблемът е в неквалифицираните преподаватели.




 
Вижте,хора, разбирам вашите притеснения. Сектите са навсякъде и мен също ме е страх от тях. Повярвайте ми, има смисъл в това да познавате християнството и неговите основни позиции, дори и чисто теоритично. Това може да ви промени към по-добро. Както и вашите деца.

Напълно съм съгласна с Теб, но не мисля, че това трябва да се случи в училище. И аз ходя на литургия и се причастявам, и аз мисля да дам детот си при нашия енорийски свещеник, когото познавам отлично и зная как се справя с децата, има учебници и т.н. Но на някой непознат богослов не бих го поверила никога!

Последна редакция: чт, 20 сеп 2007, 17:22 от gergandi

# 66
  • София
  • Мнения: 38 898
[[/quote]

Разбирате ли, че религията е нещо много силно, преподадена от хора, които нямат и представа от начин на катехизиране на малки деца или от самите догми на Църквата, фактически имат в ръцете си оръжие, с което бъркат в душите на децата, но го размахват, без да знаят какво правят.

Има само един учебник за училище по вероучение и той е за горните класове (за гимназията). Аз сам го чела и трябва да ви кажа, че пише неща, напълно несъвместими с християнската вяра. А бил одобрен от Св. Синод. Редактирал го е професор по богословие. Просто скандално!

Проблемът не е в християнството, проблемът е в неквалифицираните преподаватели.


[/quote]

Напълно съм съгласна с Теб, но не мисля, че това трябва да се случи в училище. И аз ходя на литургия и се причастявам, и аз мисля да дам детот си при нашия енорийски свещеник, когото познавам отлично и зная как се справя с децата, има учебници и т.н. Но на някой непознат богослов не бих го поверила никога!
[/quote]

Е за това говоря и аз! Предпочитам аз да обясня на моята дъщеря как разбирам Библията и вярата и да си я водя на църква и да си спорим  до откат, отколкото да я поверя на някого дето даже не знае за какво говори!
 

# 67
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Сега , като ви прочетох, се замислих, че на един нещастен човек, религията наистина може да повлияе зле ... но и всичко наоколо също  ... обаче може и да го направи щастлив ...

Но явно не е за училищата , защото живеем в България, където нито на родителите някой държи сметка , как се отнасят с децата си, нито има реални училищни психолози, нито министерството или някой друг контролира нещата...

Така че религията е добро нещо, но в по- друга реалност на образователната система и законодателството и манталитета ...  ooooh! .. и и и

# 68
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Повярвайте ми, има смисъл в това да познавате християнството и неговите основни позиции, дори и чисто теоритично. Това може да ви промени към по-добро. Както и вашите деца.

Има смисъл само и единствено да се познават възможно най-много религии (сами разбирате, че част от тях са загубени), основните им позиции, историята им и следствията от практикуването им.

Абсолютно отказвам някой да обяснява на детето ми, че има само една правя вяра.
Надявам се, няма нужда да се аргументирам за това.
Делата им говорят достъчно.

Според мен, това трябва да става най-рано след 4-ти клас.

# 69
  • Мнения: 1 735
Аз съм за предмет, който запознава децата с Бога, но не точно религия.
Ето как ги виждам нещата: преподавател - православен свещенник, който да ги запознае с Библията по нормален и достъпен начин, без да ги кара да я учат наизуст или да я зубрят.
Смятам, че това трябва да стане не по-рано от 6,7 клас.
И още нещо, което мисля ще е много полезно: въпросният предмет да има и практическа част: засаждане на дръвчета, цветя, красиви храсти, разходки из паркове и разговори за живота, Бога и много други неща.

Знам, че това на този етап е невъзможно, но не ми пречи да си мечтая, нали?  Grinning

# 70
  • usa
  • Мнения: 2 113
Вярващият човек е спокоен човек...
Сега , като ви прочетох, се замислих, че на един нещастен човек, религията наистина може да повлияе зле ... но и всичко наоколо също  ... обаче може и да го направи щастлив ...


"the fact that a believer is happier than a skeptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one.", е казал бърнард шоу

# 71
  • Мнения: 1 134
Може би бъркат онези затворени секти, в които децата от малки се нахъсват много силно, всички около тях са фанатици , подлагат се на разни изтезания в името на Бог и т.н....


Или бъркат, когато психиката е разбалансирана и човек търси някакво упование ... и сам се самонавива ...

Не мисля, че това може да се постигне  Laughing  в училище



Именно. Peace

Иначе, съм абсолютно съгласна за липсата на правилно подготвени преподаватели и съответните учебници.

# 72
  • София
  • Мнения: 1 783
Аз съм против въвеждането на такъв предмет. Религиозните учения и течения успешно може да се изучават в часовете по история или литература.

Мен ме потресе едно изказване на една майка от форума - в някоя от поредните теми за религията. Тя каза следното: "Обяснявам на детето си, че Бог е дал хубава работа на татко му, за да може да печели достатъчно парички и да се грижи за нас" - това ме втрещи. Искам децата ми да не си мислят, че ако много се молят на Бог, то той ще ги дари с всичко, без те да си мръднат пръста за това. Искам децата ми да знаят, че хубава работа може да си намерят, единствено ако преди това са положили много труд в училище, придобили са квалификации и познания, които ще ги направят конкурентно способни на трудовия пазар. Не искам децата ми да израснат с фалшивото усещане, че ако се покаят искрено, то Бог ще им прости греховете - те трябва да носят отговорност за своите постъпки и във всеки един момент да осъзнават, че единствения творец на техния живот са самите те - мързелът, престъпленията и т.н. биват наказани, но не от Бог.
newsm10 smile3501

# 73
  • Мнения: 4 841
Ето как ги виждам нещата: преподавател - православен свещенник, който да ги запознае с Библията по нормален и достъпен начин, без да ги кара да я учат наизуст или да я зубрят.

Преподавател-православен свещеник е последният човек, който според мен има място в училище  Naughty
Не искам да поставям цялото съсловие под един знаменател, но имам известни наблюдения над православни свещеници и ги намирам за праволинейни, с не по-малко промити мозъци от сектантските такива. Нашите свещеници не могат да намерят пътя към сърцата на големите хора, какво ли остава за работа с деца... В тази посока пасторите на сектите са много по-подготвени. Пак казвам, не искам да обобщавам, но един дебел впиянчен свещеник или младок-хомосексуалист не са най-добрия избор.

Общо взето подкрепям напълно казаното от Reza и baibibi.

# 74
  • Мнения: 1 220
 Добре де, всички които са за тези часове и смятат, че биха били много полезни за морала и т.н на децата, какво мислите за децата от другите религии?! Те къде ще са през това време? Какво възпитавате у вашите деца с това отношение? Извинявам се , ако някой е изказал мнение по въпроса и аз не съм го забелязала!

Общи условия

Активация на акаунт