непълно осиновяване

  • 24 992
  • 125
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 843
Именно. Точно така бяха извъртяни нещата.
Само децата вписани в Регистъра могат да бъдат осиновени и то единствено по процедурата за пълно осиновяване.

Другите не подлежат на осиновяване, тоест - те могат да са настанени със заповед на съда за временно отглеждане и докато не бъде издадено различно решение от това, те си остават такива.
Твърдението, че преценката на съда не може да бъде коментирана, прозираше явно зад думите им.

Тоест, непълното осиновяване може да се случи само в ситуации, в които фазата - институция е прескочена. Например, в случаите, когато се осиновява от близки на майката или семейството (случаи на смърт на родителите) или, когато биологичната майка и осиновителката влязат в директна връзка.

Туй то. 

# 16
  • Мнения: 4 138
докато едно дете е с неуредени документи и родителите не са лишени от родителски права, то може във всеки един момент да бъде поискано от тях обратно. самото решение го казва. временно  настаняване. има наистина родители, които не искат да дадат декларация за пълно осиновяване, но биха дали за непълно. моите мисли текат в този ред. следователно контакт личен между биологични родители и осиновители е възможен. има деца, които биват взимани обратно в семействата си за седмица и после пак ги връщат, явно решили, че няма да се справят. не говорим за хиляди случаи, но колкото и малко да са, ако това е вариант би трябвало да се ползва. галин не е разбрал, че ако веднъж детето влезе в институция не може да бъде осиновено непълно, а по-скоро, че не може да бъде осиновено непълно, тъй като няма уредени документи. а ако са уредени, то пък ще е в регистъра и трябва да бъде осиновено пълно. сега съм задала въппроса на един юрист, да видим какво ще каже той.

# 17
  • Мнения: 847
Дано съм ви разбрала:
Идеята за непълното в случая е, че предвид това, че под предлог, че запазват уж някаква връзка, биха направили освестващия компромис да освободят детето? Защото, въпреки че няма да имат права (което си е и екстра за тях, защото нямат и задължения), някак се утешават, че не всичко са дали (хем боли, хем сърби)?

В този смисъл  - ок. Но аз лично за себе считам, че това е вариант, само доколкото се явява по-гъвкава алтернатива на режима на пълното осиновяване с неговите недостатъци и доколкото точно режима на пълното е безусловен, както е разписан сега (не знам какви аргументи, примерно, някакво обвързващо ЕС законодателство или подобно седи зад него), а не е възможно да се промени някак за по-добро.

Обаче има празнина - как се случва личния контакт между осиновителите и биолог. родители? Докато не е уредено, ще е поле за спекулации и няма да е в полза на децата, а за бъдещите родители ще е едно специално предизвикателство, да не кажа нещо по-гадно.

Иначе, ясно е, че без отказ от био-родителя, т.е. неговото съгласие детето му да бъде осиновено от други, не може да има осиновяване въобще. В този смисъл, тия от МП са прави, аз това имах и предвид - без отказ няма осиновяване, без значение вида.
За мен въпросът е как да стигнем хем по морален, хем по законен път до това съгласие, вкл и интереса на детето. 

А децата без документи, докато не са вписани в регистъра, принципно могат да са "обект" на непълно осиновяване, разбира се след съгласие на биото за това - ето тук не съм съгласна, ако са казали това от МП. Няма правило, което да казва "влезеш ли в институция, само онзи регистър те спасява". Прави са само, че не подлежат, доколкото към дадения момент няма отказ, ама не значи, че няма да има Simple Smile Това обаче може да стане само след някакъв личен контакт с осиновителя - биото си взима детето от дома и отива пред съда с осиновитея. Как се случва контакта - божия намеса или делови посредници? Мъдрият законодател мъдро е оставил тука вратичка мълчейки, като ни е "позволил" сами да се оправяме, както ни дойде. И то е ясно как идва. Това ме дразни мене. И това според мен е спирачка, особено за децата, които по местна традиция повечето не искат -  с увреждания, на възраст, с определен произход понякога.

Личната ми теза е, че освен държавата за посредник, би било добре да има частна алтернатива, която да дава резултати на една и съща, сравнима плоскост, разбира се при строг държавен и обществен контрол и прозрачност на дейността. Не виждам особена драматична разлика между пълното и непълното осиновяване като връзка между родител и дете, разликата сега само в процедурата - едната е строга и безсмислено бюрократична (безсмислено, доколкото оставя нерегулирани алтернативи, които, както знаем, си се практикуват), а другата се случва някак незнайно, доколкото се случва.

За сефте форумник много се разприказвах. Основно исках да подчертая, че в момента не виждам формална пречка всяко дете, което не е вписано в онзи регистър, дори да е в институция, да бъде осиновено непълно, стига да се случат всички други неща, които водят до това - срещата, съгласието. Вписано ли е в онзи регистър - дано е късметлия!

# 18
  • Мнения: 4 138
благодаря за отговора. наистина е от страхотна полза. именно този контакт личен е важен и начина да се стигне до него и то без да има възможност за изнудвания, плащания и спекулации. алтернативата е наистина частни организации, лицензирани от съответните органи, извършващи подобни услуги. и при пълното и при непълното осиновяване проучванията и документите на кандидат осиновителите са почти идентични. просто експерти трябва да седнат и да го измъдрят. така че да е за доброто на децата. колкото до правата и задълженията, за това даже юристите все още не са единни. защото хипотети4но, ако осиновителите станат социално слаби, то биологичните родители на детето биха дължали издръжка, при условие, че имат материална възможност. и има още куп неизяснени неща по въпроса.......даже и за министерството.

# 19
  • Мнения: 624
Отдавна не съм влизала тука, някога мисля отговарях по въпроси за непълно осиновяване .

Създава се правна връзка/отношения на родство / само между осиновения и осиновителя.
Осиновения не наследява близките на осиновителя.Оситовения запазва отношенията си на родство с роднините си по произход.
Нужно е съглие на родителите на осиновящия и на осиновителите -за осиновяване на детето .
Молбата се подава до окръжният съд.Представител на ОСЗГ дава становище.
На DarZaMen правилно са и обяснили кога това е възможно.
По принцит това непълно осиновяване се използва най-вече между близки хора.
Поне с такива впечетляния съм. Ето ви случай трима  братя единия няма деца осиновява при условията на непълно осиновянане детето на единия от братята/причина наследяване/ ...,в миналото често се практикуваше.
И за каква тайна на осиновяването се говори из темата ...тука няма такава и би било глупаво да има тъй като осиновения и неговите нисходящи запазват кръвната си връзка със своите роднини по произход .Не се прекъсва биологичната връзка ,глупаво е да се прекъсне социалната връзка с тия хора,само родителските права преминават върху осиновителя.

# 20
  • Мнения: 4 138
дона, непълното осиновяване като цяло е индентично с пълното, що се отнася до родителските права. те и в двата случая изцяло преминават върху осиновителите. родсвените връзки се запазават, но те не дават никакви права при възпитанието и отглеждането на детето. дали е умно или глупаво да се прекъсват социалните връзки е въпрос на виждане на този, който има родителските права. за какво се ползва този вид осиновяване е едно, а за какво съществува закона е друго. закона е за да е от полза на децата, най-вече на тях. и след като той дава възможност да бъде изведено едно дете от дом, значи е добър. в случая става дума са това, дали едно дете, вече настанено в институция може да бъде осиновено непълно. това е въпроса. говорим за дете настанено, но с неуредени документи, а не вписано в регистъра за пълно осиновяване

# 21
  • Мнения: 624
дона, непълното осиновяване като цяло е индентично с пълното, що се отнася до родителските права. те и в двата случая изцяло преминават върху осиновителите. родсвените връзки се запазават, но те не дават никакви права при възпитанието и отглеждането на детето. дали е умно или глупаво да се прекъсват социалните връзки е въпрос на виждане на този, който има родителските права. за какво се ползва този вид осиновяване е едно, а за какво съществува закона е друго. закона е за да е от полза на децата, най-вече на тях. и след като той дава възможност да бъде изведено едно дете от дом, значи е добър. в случая става дума са това, дали едно дете, вече настанено в институция може да бъде осиновено непълно. това е въпроса. говорим за дете настанено, но с неуредени документи, а не вписано в регистъра за пълно осиновяване

Търсете родителите ,да дадат съгласие за  непълно основяване само това ви е изхода. И се молете да не са лишени от родителски права.
Не ви го препоръчвам тоя вид осиновяване ,при условие че един родител е зарязал ей така детето си в дом да го гледа дъържавата ,помислете  колко неприятности може да ви създаде в последствие.
Тук няма тайна на осиновяване , може мн. често да ви безпокои с най-различни по рода си искания ,може и да ви тормози с това ,че ще поиска от съда разваляне на оситовяването ........
Затова казах и по-горе практикува се межоду близки хора с цел уреждане на наследствени отношения.
Сори ако съм засегнала някого ,но в случая не препоръчвам тоя вид осиновяване.

Последна редакция: сб, 10 ное 2007, 13:44 от donna2

# 22
  • Мнения: 4 138
дона, не искам да ти прозвучи агресивно, ама топлата вода я открихме отдавна. по-добре влез в закованата тема за гражданската инициатива.

# 23
  • Мнения: 624
дона, не искам да ти прозвучи агресивно, ама топлата вода я открихме отдавна. по-добре влез в закованата тема за гражданската инициатива.

Радвам се за тебе ,че си в час с материята ...преди време на тебе или на някого другиго отговарях тука,въпреки ,че от написаното по темата не става много ясно ,но се съгласявам.
Нормално е да се хванеш като удавник за сламка ,ако непълното осиновяване ти е някакв шанс да имаш дете ,но преди да дискутираш темата помисли за това какви рискове крие то ...рисковете за твое сведение съм ги виждала в практиката ...НЕКА ДА НЕ ТИ ЗВУЧИ АГРЕСИВНО LaughingГлупаво е да твърдиш ,че непълното осиновяване е изцяло идентично с пълното .. ,не е дори много не е  Twisted Evil ,не се хващай като удавник за сламка за едни родителски права, на идея си нямаш какви рискове крие .
Гражданската инициатива не ме вълнува много ,нямам тоя проблем просто познавам практиката по въпроса...,а и мразя да се включвам в каквито и да е масови инициативи .

Последна редакция: сб, 10 ное 2007, 13:53 от donna2

# 24
  • Мнения: 4 138
дона, аз лично не търся тук решаване на личните си проблеми. тях ги реших, с помоща на добри юристи, на които си плащам.
кое е глупаво и кое не е друга тема. израза е на съдия, е, нека да е глупав човека.
това, че последният ми шанс да имам дете е бил непълното осиновяване е твоя теория, но за жалост само теория.
лично аз можех да осиновя детето си пълно. и явно защото имаш някакви познания по право, няма да ти обяснявам как става това. при това напълно легално и законно от моя страна. явно не разбираш за какво става дума, ама нейсе.

аз участвам в масови мероприятия, особено когато е за подобряването на състоянието на децата в домовете. обичам такива масови мероприятия, защото имам гражданска позиция. и не само участвам, а и активно се боря. ако си беше направила труда да прочетеш други теми, може би нямяше да идваш и парадираш със знанията си, тъй като мен лично не ме удоволетворяват. от такива хора като теб произлиза твърдението, че подобен закон е измислен само за онаследяване. дори лаик като мен знае, че не е така. поразрови се малко и ще видиш, че този закон е създаден много преди мен и теб да ни има и че осиновяванията преди доста време са били само такива.
и след като считаш, че възможноста да се изведат по този начин деца от домовете е маловажна, явно състоянието им там те задоволява. мен лично не. и колкото и налудничава да е идеята, за мен тя е от полза.
индивидуализма е хубаво нещо, само че за мен липсата на гражднаска позиция не е индивидуализъм, а безразличие. и ако толкова много държиш да докажеш юридическите си знания в диспут, ще ти намеря юрист, с когото да го направиш.
и ако не си разбрала целта на този подфорум-да ти я кажа пак. тук търсим начини да  помогнем, а не да се изявяваме колко сме велики. защото в крайна сметка става дума за деца.

и за да те осветля по въпроса, аз съм ЕДИНСВЕНА, която е осиновила непълно с цел отглеждане на детето. и в това отношение какви са плюсовете и минусите съм експерт. а данните за това, че моето осиновяване е единствено са от ДАЗД.

Последна редакция: сб, 10 ное 2007, 14:32 от matakosmata

# 25
  • Мнения: 624
Виж ако имаш някакви проблеми иди си ги реши другаде ....а явно ги имаш щом се тахвърли върху мен с такава злъч. Много си компетентна в кавички ,участвай където искаш ,не ме интересува къде участваш и на кого плащаш . Аз не имам само някви познания по право ,аз се занимавам с това ...и човек като тебе едва ли би ми накривил нанякъде.
Това което написах в темата и го написах само заради твоята злъч не ти го пожелавам да се случи въпреки ,че съм виждала доста неща ,така ,че като съветваш другите без да си имаш и най-малък поглед върху последиците си помисли колко си компетентна .
А сега със здраве няма да се занимавам по -вече с теб...щото скоро се занимавах с една като тебе дето се беше хванала за главата ,биомайката развали осиновяването за жалост.

# 26
  • Мнения: 4 138
да кажа, че съм потресена мисля че е малко. дано живееш в мир със себе си.

# 27
  • Мнения: 624
да кажа, че съм потресена мисля че е малко. дано живееш в мир със себе си.

То и аз съм потресена от твоята реакция , вътрешен мир трябва ти да намериш ,а не другите .Затова преди да знаеш какви са последствията от нещо първо помисли и тогава давай мнения ,защото понякога резултата е плачевен .Животът е такъв и ти нищо не може да направиш в случая .

# 28
  • Мнения: 24


Ах, Донна!
Защо си хабиш труда и безплатно да съветваш единствения капацитет в страната???
... Та, каквито и въпроси да имаш, оказа се, че аз съм единствения капацитет в българия по непълното осиновяване. други няма.........имам и юрист, който покрай мен също стана капацитет по върпоса. да ти отговоря на въпроса. това, кой и кое дете може да бъде осиновено непълно определя само родителя и осиновителя. и после съдът, който допуска осиновяването. социалните могат да съдействат, ако желаят, но нито знаят за какво става дума, нито се интересуват-от мой опит. това е начина да се осинови конкретно дете. напълно законен.
Очевидно, дори адвокатите от нея са се учили, защото са се свършили професорите в тази област! Хем ги учи, хем им плаща!
Който желае, на свой риск да осиновява непълно! Аз също не го препоръчвам като вариант!

# 29
  • Мнения: 3 715
Ей, аман от такива, дето хвърлят по един поглед тук от любопитство и първият им пост във форума е, за да се заяждат.

Общи условия

Активация на акаунт