Програмата за детегледачките - удължена до 3 години?

  • 3 194
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 179
Клеопатра, можеш ли да ме насочиш къде да прочета повече за тази програма. Знам в общи линии за какво е, и може би след месец ще я ползвам като прехвърля майчинството си на майка ми.
Мнение за съжаление не мога още да изкажа.

# 16
  • Мнения: 1 672
Момичета, много се извинявам с различното си мнение по въпроса за детегледачките.
1. За програмата - аз съм за удължаването, всеки, който иска, нека има и тази опция.
2. По отношение на доплащането - защо всеки си мисли, че е редно на една майка да се плаща 180 лева за 24 часа гледане на дете, а на детегледачката - с по 300 лева отгоре?!?!? И то за 8 часа най-много! Не знам какви са ви доходите в София, аз съм от Пловдив, почнах работа, заплатата ми е малко над средната за града, и все пак наистина не бих могла да си позволя да доплащам 300 лева над държавните пари.... Защо 50 лева отгоре да са малко, или 100? или държавата да увеличи парите за детегледачките по начин, че да задоволяват претенциите, или въобще няма смисъл от цялата работа, какво значи не си вадиш всички пари от джоба? Ами нали тези 180 лева са пак от нашия джоб, нали плащаме данъци, нали се отказваме от тях и ходим да бачкаме, независимо дали за лична угода или за "общото благо".

аз напълно подкрепям luba_rizova  Peace

# 17
  • Мнения: 1 672
.
Имайте предвид, че ще настояваме с увеличаването на МРЗ от следващата година на 220 и майчинството да стане толкова.
ами честно да ви кажа 220 лв. са нищо не стигат само за памперси и храна ако се погледне реално на нещата.Както и еднократната помощ за първо дете която е 200 лв. , ами то смао количка не можеш да купиш на детето си с тях!!!

# 18
  • Мнения: 24 467
Ползвам вече програмата, благодарна съм, че имам такава възможност и се моля това, което и аз дочух да не си остане само слух.

# 19
  • Мнения: 24 467
Момичета, а има ли някакви недостатъци според вас, нещо което би могло да се промени през следващата година ? (изключвам заплащането  Grinning)

За мен това, като идея, е достатъчно. Доплащам си на жената на ръка. Благодарна съм, че имам поне тази МРЗ и осигуровки върху нея, тъй като до започването на програмата съм плащала абсолютно всичко от джоба си /от семейния бюджет/, включително и осигуровките, та ми е по- леко сега.
Препоръката ми е служителките да са по- любезни към жените  Laughing, ама това няма нищо общо с програмата.

# 20
  • Мнения: 873
аз бих си гледала сама детето,но ако не удължат майчинството до 3 години,нека удължат програмата.бих я ползвала,защото нямам роднини тук,а свекитата вече точат зъби как като ми свърши майчинството и преди Лили да стане на 3 за детска градина,ще я вземат в Русе и това означава да не я виждам всеки ден Sad така че бих предпочела да ползвам детегледачка,понеже не съм за яслите.не бих и плащала отгоре-освен ако не поема и част от домакинската работа Simple Smile.ако има такова заплащане от ползвателите,обаче,нека то да е регламентирано-например 200лв от държавата,50лв от майката или нещо такова Peace.иначе няма да скрия,че бих наела някоя моя приятелка,регистрирана в Бюрото,на която имам доверие.иначе ще и стопя лагерите на някоя женица,ако нещо не ми хареса Twisted Evil.нали според тази програма,майката има право да участва в избора на детегледачката newsm78?

# 21
  • Мнения: 24 467
Не може плащането "отгоре" да се регламентира. Това е все пак свободен пазар. Аз плащам, защото не мисля, че отговорната и трудна работа по отглеждането и възпитанието на едно дете, толкова малко, при това, струва само 180.00 лв. Всеки има право да даде своята оценка и таван не може, а и не бива да се слага.
Апропо, моята бавачка не върши домакинска работа. Мие чинии, но никога не съм я карала да го прави, напротив, когато вечер не съм имала време изрично съм предупреждавала да не се занимава с тях, но тя си ги мие. Освен това, ако искам да бебето да му се обръща постоянно внимание, особено сега, когато ходи и пипа на всякйде, не бих имала и желание човекът, който се занимава с него, да върши и нещо друго.
В избора на детегледачка съм участвала активно- ние си намерихме жената, оказа се, че не е пенсионер и не работи, регистрира се към АЗ специално да се ползваме от програмата и на следващия ден си я "наехме". Преди това си работеше обаче няколко месеца с нас. Laughing

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 52
Вече ползвам програмата. Определено бих се радвала да бъде удължена до 3 години на детето.

# 23
  • Мнения: 722
Ползвам програмата. Доволна съм - и от програмата, и от бавачката, която ми предложиха. Търсих и сама, но не намерих подходяща. Ще се радвам много да удължат срока до 3 г. - отивам на работа спокойна за детето, ако е на ясли, едва ли ще е така. За забележки не се сещам - освен може би, че малко бавно действаха социалните, но то беше старт на програмата, та не се оплаквам.
Тази програма е едно от малкото смислени и добри неща, правени напоследък за децата и майките. Благодарна съм на хората, измислили този проект, и на тези които са го направили реалност. Естествено че беше по-добре аз да гледам детето, но такъв вариант просто нямаше при нас. И само за протокола - не доплащам.

# 24
  • Мнения: 4 181
Клеопатра, можеш ли да ме насочиш къде да прочета повече за тази програма. Знам в общи линии за какво е, и може би след месец ще я ползвам като прехвърля майчинството си на майка ми.
Мнение за съжаление не мога още да изкажа.
ето тук на сайта сме качили информация за програмата:
http://www.snbm.org/index.php?p=10
Ако нещо не ти е ясно питай  Peace
А майчинството няма да го прехвърляш, а ще наемеш майка ти по програмата нали това имаш предвид?

# 25
  • Мнения: 4 181
Момичета, благодаря ви за отговорите  Hug Ако все пак изникне някакъв проблем или въпрос, моля ви не се колебайте да ни потърсите , веднага сигнализираме в МТСП, за да се разреши проблема.

По отношение на избора, майката има право да посочи точно определен човек, ако няма такъв предвид, тогава от АЗ й намират такъв.

# 26
  • Мнения: 2 100
Имам още време докато детето порастне и се наложи да избираме най-доброто за семейството, а и кой знае колко закони ще се променят дотогава, но ако всичко е същото след време, няма да се възползвам най-вероятно от програмата. Имаше по рано изказване, мисля беше на luba_rizova и съм абсолютно съгласна с него! Да, тези 180лв (220лв) са помощ, но с това голямото доплащане отгоре не мисля, че бихме могли да издържим на темпото. Ако си майка и получаваш примерно 550лв заплата и от тях даваш 250-300лв отгоре за детегледачка, ами не си заслужава за 100-те лева отгоре на месец детето ми да го гледа друг човек! Не бих желала и някоя от бабите да ми го гледа, тъй като и двете живеят на далеч и не бихме позволили нито аз, нито таткото, детето да живее далеч от родителите си!

# 27
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 352
Бих ползвала програмата, да. Но не съм съгласна с доплащането. Прав е някой като казва- в детските ясли на една жена се падат 10 деца минимум, а тя взема не повече от 250 лв заплата...

# 28
  • Мнения: 24 467
Че кой казва, че доплащането е задължително? Ако си намерите жена за 180.00 лв. да ви гледа децата и тя и вие сте доволни от това положение- карайте си така.
За мен това заплащане като сума не е реално. Средно на бавачки на бебета се плаща между 250.00-500.00 лв. и колко взема лелка в яслата не ме интересува. Тяхното заплащане е занижено, занижена е най- често на практика и грижата, която се полага за децата в обществените детски заведения. Никой не може да ме убеди, че една жена може да се грижи пълноценно за 10-15 бебета или деца под 2,5- 3 годишна възраст.

# 29
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
В яслите за бебетата не се грижат лелки, а медицински сестри, а децата, за които се грижи всяка една от тях са 5-6 максимум.

Общи условия

Активация на акаунт