Учителската стачка, лекарите, шофьорите и хиперинфлацията.

  • 16 114
  • 450
  •   1
Отговори
# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Няма начин да не подкрепя себе си и колегите. Бих подкрепила и лекарите, и счетоводителите, и чистачките...

# 16
  • Мнения: 4 585

Можеш да си обърнеш левовете в евро, да отидеш в Европа и да си напазаруваш.
Ако си го направила преди два месеца, стоките щяха да са същите.
Ако го направиш след два месеца, стоките ще са същите.
Намаляването на покупателната способност с нашите заплати тук, у нас, инфлация ли е?
Ако се печатат нови банкноти повече, отколкото трябва това води до падане курса на лева,
спрямо другите валути. В случая това не го наблюдаваме.
Всяка страна печата нови банкноти срещу изхабените и срещу новосъздадена стойност.

# 17
  • Мнения: 4 300
Аз понеже си взех изпита по политикономия от първия път ( Вълчо, сега се нарича Икономикс, но де факто е същото) да споделя 1-2 неща. Не е възможно да има едновременно ниска безработица, висок растеж и ниска инфлация.  У нас безработицата официално е около 7%, ръста - 6..5% и това логично води до увеличаване на инфлацията. Тя обаче не е хипер и не може да бъде, докато сме във Валутен борд- има много строги рестрикции. Въпрос на приоритети и политика е кое от тези три неща ще се вземе за водещо.
Министър Пламен ОРешарски каза нещо много умно по БТВ преди 2 дни, и Монитор го публикува ( http://www.monitor.bg/opinions/article?sid=&aid=133688&c … d=50&eid=1169)- не може да растат заплатите без да расте производителността на труда. А в Бг тя е една от най ниските. Най грубо ако германецът произвежда 1 стол за 1 ден, а българина за 3, е напълно икономически обосновано българина да получава 1/3 от месечната заплата на германеца ( германеца в края на месеца е направил 30 стола, а българина- 10).
Това обяснение обаче не се харесва от повечето българи. А жалко, защото в 90% обяснява нивото на заплащането ни.

Дописвам за Сарина- преди няколко месеца БНБ издаде нова наредба по отношение на банкнотите, в които се зареждат банкоматите. Определи специален вид машини, с които трябва да се сортират банкнотите, преди поставянето им в касетите на банкомата. Уж правели допълнителен контрол за истинност. И ако има захабени банкноти машините засичат. Понякога обясненията са тривиални Wink

Последна редакция: сб, 22 сеп 2007, 11:29 от r0ksi

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Но ако сравним производителността на лекарите и учителите с тези на германските, отношението няма да е пак 1:3, а заплатите са 1:5 и повече. За столовете ясно, но образованието и здравеопазването ни засега са на ниво и имам чувството, че умишлено ги правят по-лоши.

# 19
  • Мнения: 2 755
....не може да растат заплатите без да расте производителността на труда. А в Бг тя е една от най ниските...
Аз не съм икономист, но искам да попитам - производителността на труда не зависи ли от инвестициите, условията на труд, организацията на производството, качеството на кадрите и т.н. Кои са виновните, че у нас инвестициите са малко, условията на труд - лоши, организацията на повечето места с право може да се нарече хаос, добрите специалисти бягат в чужбина и т. н. Май отново стигнахме до онези, които ни обясняват по медиите това и онова на нас, лаиците.  Sick

# 20
  • Мнения: 4 965
Може и да греша, но вярвам, че вредите от стачката ще са по-големи от ползите. 100% увеличение не вярвам да им дадат, а е и идиотско, че го искат само учителите, а лелите в градината и медицинските сестри в яслата ще си карат на минимална заплата...
Против съм, заради 2 основни довода /мнението си е лично мое и не искам да споря с никого/: 1. имам вече няколко познати, които получиха ултиматум от работодателите си, че останат ли си другата седмица у дома или заведат ли си децата в офиса - ще бъдат уволнени, а те нямат баби, бавачки и подобни - т.е. да останат без работа е 99% вероятно; 2. колкото по-дълга е стачката, толкова по-ниско ще е нивото на наученото от децата през тази година /говоря специално за учениците - особено за тези, на които им предстои кандидатстване в гимназия или университет/, а после ще има да наваксват през уикендите с 20-30 минутни часове - т.е. нищо и половина.
А и при стачката, която е решение на учителите, няма да работи и обслужващият персонал в училищата и градините, който няма да получи нищо от стачката, ама на всички тези дни ще са неплатени. Дори в нашата градина 2 от лелите ми споделиха, че са против, защото и без това мизерстват на 180 лв., ами и ще вземат по-малко пари, защото ще са "солидарни" със стачката. Повечето лели обикновено са по-възрастни жени, които вече трудно биха си намерили друга работа, а и аз съм доволна от лелите...

Лично моята работна седмица също ще пострада - при това сега са ми първите дни на нова длъжност и с нови колеги, а аз просто ще трябва да си остана у дома.

НО... твърдо съм за увеличение на заплатите в бюджетната сфера. Та в ЕС средната заплата в бюджета е минимум 800 Е - само у нас няма подобна фиксация, доколкото знам.
Само дето това няма да се реши със стачки, а с политически решения, но се чудя къде са в случая политиците  newsm78.

И Рокси е права за производителността на труда - поне на теория трябва да е така /пише го в учебниците по икономикс/  Wink.

# 21
  • Мнения: 5 622
Подкрепям, разбира се..

Аз не съм учител, не съм и лекар, но пак работя в бюджетната сфера. Като започна работа ще взимам 300-350 лв заплата....  Tired

# 22
  • Мнения: 22 867
Може и да греша, но вярвам, че вредите от стачката ще са по-големи от ползите. 100% увеличение не вярвам да им дадат, а е и идиотско, че го искат само учителите, а лелите в градината и медицинските сестри в яслата ще си карат на минимална заплата...

Мисля, че грешиш! Стачката не е само за увеличение на учителските заплати, а и за заплатите на помощния персонал в училищата и за повече пари за образованието. На митинга вчера бяха и представители на детските градини. Лелите ще получат увеличение, за мед.сестри сега се чудя, но щом работят в детска градина или ясла, би трябвало и за тях да важи.

# 23
  • Мнения: 2 755
И Рокси е права за производителността на труда - поне на теория трябва да е така /пише го в учебниците по икономикс/   Wink.
Добре, не оспорваме познанията по икономика на Рокси.  Peace
Питам : Защо производителността у нас е на това дередже? Само не ми цитирайте онази измислена министърка Масларова, според която производителността у нас е такава, защото българите са мързеливи. Явно за нея мързелив и демотивиран е едно и също понятие. Sick

# 24
  • Мнения: 4 965
Не, не греша. Да, на стачката има представители на детските градини, но става дума за учителите /в училищата и в детските градини - т.е. изцяло за средното образование, но за учителите/. Вчера през мен минаха доста от документите за стачката и разни списъци и т.н. /не искам да коментирам/.

# 25
  • Мнения: 4 965
И Рокси е права за производителността на труда - поне на теория трябва да е така /пише го в учебниците по икономикс/   Wink.
Добре, не оспорваме познанията по икономика на Рокси.  Peace
Питам : Защо производителността у нас е на това дередже? Само не ми цитирайте онази измислена министърка Масларова, според която производителността у нас е такава, защото българите са мързеливи. Явно за нея мързелив и демотивиран е едно и също понятие. Sick

За Масларова не искам и да чувам.
Честно казано, не ни е проблемът в производителността на труда, а в политиката, но на тема политика аз не говоря.
Но има и зрънце истина, че хората у нас си треперят за работното място и са готови на всичко за 200-300 лв. - това е май проблемът, че трябва да се научат да се "продават", ама нека не изместваме темата.
Ставаше май дума, че не е справедливо шофьорите /примерно/ да вземат повече от лекарите и учителите, а в това има логика/.

# 26
  • Мнения: 22 867
Не, не греша. Да, на стачката има представители на детските градини, но става дума за учителите /в училищата и в детските градини - т.е. изцяло за средното образование, но за учителите/. Вчера през мен минаха доста от документите за стачката и разни списъци и т.н. /не искам да коментирам/.

Изобщо не е вярно, че се иска увеличение само за учителите в средното образование. Исканията касаят и останалия персонал в училище и самото образование.

# 27
  • Мнения: 4 965
Не искам да споря, но казвам какво съм видяла с очите си.
А и не всички служители в училищата и градините са на пряко подчинение на МОН.
Излизам след малко и нямам време да обяснявам.
 Peace

# 28
  • Мнения: 5 622
.....за мед.сестри сега се чудя, но щом работят в детска градина или ясла, би трябвало и за тях да важи.

А не би трябвало изобщо да има значение къде работят медицинските сестри..За тези дето са в тежките болнични отделения изобщо няма да отварям и дума какви трябва да бъдат заплатите им....

Дано нещата скоро да се оправят с тези заплати, не само на лекари/учители/сестри и там който се сетите, а на всички. Щом някой работи, значи би трябвало да може да живее нормално и да си плаща разходите спокойно, като му останат и пари за храна..За дрехи и други екстри вобще не псоменавам както се вижда...  Tired

# 29
  • Мнения: 9 050
Повишаването на заплатите и повишаването на цените вървят ръка за ръка. И това е нормално. Обяснява се с най-простия закон - този за търсенето и предлагането. Общо повишаване на покупателната способност води до по-голямо търсене и при ограничено предлагане, до повишаване на цените. За да се избегне този ефект е абсолютно задължително по-високите заплати да вървят ръка за ръка с по-висока производителност на труда и по-високо производство ( за да се избегне факторът ограничено предлагане ). Така че, от безразборно увеличаване на заплатите полза няма, защото инфлацията ще " изяде " увеличенията и те ще станат безсмислени. Вярно е, че някои от стоките са с по-ниски цени в Европа и вносът може да ограничи скока на цените на тези стоки. Но това не са всички стоки и най-вече не са стоките от първа необходимост. Не можем да си внасяме хляб, брашното не е по-евтино. Млякото, млечните продукти и т.н. Така че, скокът в цените е неизбежен.

Колкото до конкретната стачка, за лекарите ( и особено тези в Пирогов ) аз съм ЗА с двете ръце. За учителите също съм съгласна, че заплатите им са смешно ниски. Но, тяхната стачка не ми харесва. Защото ще си го отнесат децата. Сега не преподават, после ще им предават по 2-3 урока наведнъж и ще ги натоварят прекомерно много. Това не ми се струва като отношение на отговорен учител. Ще побъркат децата. Да не говорим, че даваха репортажи, че и тази седмица учители не са влизали в часовете. А децата се мотат по улиците без контрол. Аз като си оставя детето на училище, разчитам че то е там, под отговорността на учителите, а не че се мота по улиците и всичко може да му се случи ( не дай боже ). Да не говорим, че още не са предупредили официално за ефективната стачка. Аз ако работя, като ми кажат че във вторник няма да има училище, аз какво да правя с детето? Как да изляза без предупреждение в отпуск? Ако нямам баби да го гледат, какво правя? Оставам без работа или оставям детето само вкъщи? Ами ако е мако ( 1-2 клас? ) Безотговорно е това. Подкрепям исканията им, но не подкрепям методите им.

Общи условия

Активация на акаунт