Първите дни на кърменето

  • 67 490
  • 107
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2
Здравейте и благодаря много за отговорите   bouquet!

Наистина имам някои от признаците на вазоспазмите - болка от студ, побеляване при студ (веднага след края на кърменето няма побеляване), формата на зърното след кърмене е леко променена, но по-скоро ми прилича на напасване на формата на устичката, не точно приплесване. При нормално сучене зърното по съвсем същия начин ли изглежда след кърмене, както в нормално състояние? Според консултантката по кърмене и формата на зърното е нормална, и самото сучене... И все пак болката продължава.

Ако правилно се ориентирам, основното при вазоспазмите е силна, пронизваща болка след кърмене, в дълбочина.

Аз усещам силна болка при засукване, но не в дълбочина, а на повърхността, в зърното. Продължава няколко секунди и на едната гърда е по-силна. По време на самото кърмене усещам неприятно всмукването. Също така забелязах, че при сучене той някакси натиска навътре гърдата и с мърдането на устичката си движи и частта от гърдата, която е захапал. Това нормално ли е и възможно ли е от това да се получава болката?

От вчера пробвам да го кърмя само от едната гърда (след 15-20 мин. спира да суче активно и се унася) и обикновено заспива за около 3 часа. Явно получава достатъчно храна, това възможно ли е при неправилно сучене?

Бу, още не съм пробвала затопляне веднага след кърмене, защото имам още един въпрос - ако кърмя от едната гърда на хранене (мислите ли, че все още е рано за това?), трябва ли след това да я изцеждам и мия с топла вода? И добре ли е да използвам подплънки за кърмачки и нещо за мазане?

Май попрекалих с въпросите, но даже и тези са само част от всички, които си задавам ежедневно Simple Smile

# 91
  • Мнения: 277
Здравейте и от мен!
Дъщеричката ми е почтна месец и се кърмим на поискване.Но горе долу интервалите са на 2 часа и или три, явно зависи колко е сукала, защото още заспива на гърдата ми докато суче, и никога не суче повече от пет-шест миниути.Но пък пълни памперсите, и за две седмици беше надала 500гр.
Още се буди и през ноща на 2-3 часа, а към сутрината и през един час.Искам да ви питам, тъй като и аз установих , че е много по-лесно и удобно да е с мен в леглото и да я кърмя така, но после трябва да я уригна, защото и е трудо да заспи , буди се, повръща, напъва се и трябва да се уригне или изака и така един час си минава и след три сутрина почти не спя чак до шест.Дайте моля ви , съвет, как постъпвата вие ?

# 92
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
samuin по същия начин е като при теб. Първите 40 дни са така, бебетата предимно спят и ядат и пълнят памперсите. Като започна храненето в 3 и чак към 4-4.20 успявам да си легна (кърмене,уригване,чакам да се изака че не иска в памперса, миене на дупе, цедене на останалата кърма от гърдата която е сукало). Ние също се храним на 2 часа и ми се пада почти през час да ставам. Втория месец става по лесно. Храненията стават по нарядко (напр. на 2,5-3 часа) и не акат след всяко хранене, така нощем сменяш само 1-2 пъти памперса, а и цеденето вече е преустановено. Голямата ми дъщеря си махна яденетo в 24 часа след втория месец така че при  нея стана още по лесно.

Последна редакция: пн, 21 май 2012, 23:05 от ronicat

# 93
  • Мнения: 277
Ronicat, не е много успокояващо  Grinning, но няма как. Щом сме станали майки.Пък и е успокояващо няккак си да знаеш , че не си само ти  Laughing
Благодаря ти!  bouquet

# 94
  • Мнения: 277
Аз тъкмо се оплаках, че будувам нощем, и ето че вече две нощи дъщеричката ми прави големи паузи 5-6 часа, и като се събуди да яде, хапва много малко, поне на мен така ми се струва.Снощи последно яде в 9 и се събуди чак в 2 , хапна малко, и отново заспа.После в пет ме събуди с рев , сменихме памперса ,хапна пак малко и пак заспа , и пак в 8 се събуди.Тя е вече на месец и за 1 месец сме наддаи 1кг и 300гр.Тя се роди 3500 , а при изписването ни от болницата беше 3200, а точно на едния месец беше 4,500кг. Незнам дали да се притеснявам или да се радвам, да следвам нейния ритъм или да я будя да хапва повече.Притесних се нещо да не е понастинала, че и баткто се навърта покрай нея , кашлащ, но изглежда добре детенцето.А и от сутринта до сега два пъти напълни памерса.
Достатъчно голяма ли е за да се спрат нощните хранения?

# 95
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
samuin, мисля че нямш основания да се притесняваш. Има бебета които още от раждането си не се будят за нощно хранене и имат 6ч. пауза. А и твоето е наддало доста още първия месец, направило си е резерви. Нормално наддават 900-1000гр. първия месец и всеки следващ намаляват, като около година тежат около 10кг. Ако детето прави повече от 4ч. паузи през деня тогава е нужно да му предложиш да хапне. Познавам дете което на втория месец си махна храненето в 24 а никога не се е будило в 3ч. Не се притеснявай излишно. Но я пази от кашлящия батко. Моето бебе беше с бронхит началото на втория си месец, че каката която беше с пневмония все около него се въртеше и само да нямаше някой около тях и се хвърляше да го целува и прегръща когато е извън креватчето.

# 96
  • Мнения: 277
ronicat, много ти благодаря за бързия отговор  bouquet
 Права си, а и явно си знае детето. От осем сутринта суче на час и половина.Явно си наваксва.
Още нещо да ви питам, знам ,че е нормално да спат по много бебета, но когато е будна бебка,  и особено когато аз съм там, само търси да сложи нещо в уста.Нерви се дори на гимнастиката, тъй като неможе да налапа играчките, а биберона плюе, накрая ревва, и аз и давам гърда, но явно ме ползва и за биберон  и заспива много бързо.Таткото все повтаря, че била много поспалива, нали баткото беше все ококорен и още така.Ама пък с него едва три месеца се кърмехме, с голям зор, тъй като отказавше да засуче и такъв рев падаше, че ме отказа.

# 97
  • Мнения: 196
здравейте , чакаме нащето бебе живот и здраве юли , имам един въпрос относно храненето - може ли да се дава кърма на бебето не от гърда а предварително изцедена в шише , питам защотото се чудя как се разбира бебето колко. е поело кърма и дали се е наяло ?!? може би ми е глупав въпроса , но това ми се върти в главата тези дни    bouquet

# 98
  • Бургас
  • Мнения: 1 762
assasssina как точно ще храниш си е твой избор, но храненето с изцедена кърма е меко казано гоооляма хамалоги, това е стерелизация на шишета и помпи, цедене, хранене, миене и отново същото. Не казвам, че е невъзможно, по скоро е трудно  Grinning. Колко точно изяжда бебето си зависи от него, на теб не ти трябва да знаеш  Laughing Следиш бебето как е, ака ли пишка ли и всичко ще е ок. Не се вкарвай в бела с това цедене, заради това само и само да знаеш колко изяжда. Отдели оставащото ти време до раждането да си почиваш, да хвърлиш някой поглед в кърмаческата библиотека и така.
Дъщеря ми е кърмена 2,5 год. и абсолютно никога не съм знаела колко изяжда  Mr. Green

# 99
  • Мнения: 278
Здравейте, надявам се да можете да ми помогнете със съвети за кърменето.
Бебето ми е на 1 седмица, роди се 2.500, 4 седмици преди термина. Нямах никаква кърма, в болницата ни даваха АМ и са опитвах да се цедя с помпа, като цяло за седмица бебебто е загубило 100 гр от теглото си. Вече сме в къщи и кърмата ми слезе, но не му стига. Опитвам се да храня на всеки 3 часа, като кърмя в рамките на 1-1.5 часа и винаги след това се налага да дохранвам с АМ. Притеснявам се дали ще започне да наддава нормално, утре сме на консултация, но също ме притеснява дали го кърмя правилно. Нормално ли е да се кърми по толкова дърго време? Понякога пуска зърното и започва да си върти главата много странно, после захапва жадно и засуква. В началото като го сложа, налапва зърното и ясно чувам как засуква, сигурна съм, че вече имам кърма, защото вчера имах мокри петна на блузата. Пампер сменям преди всяко хранене, винаги е пълен с жълтеникава консистенция. И пъпчето не му е паднало още, а ми казаха за седмица трябва да падне. Снощи до късно го кърмих, накрая си дояде с АМ в 1:30 и спа до 6 часа. Тогава го накърмих пак и спа до 7.30, пак го сложих на цицата, но започна да се унася и заспива. Беше доста нервен и доста плака и му дадох АМ, просто не искаше повече от гърдите. Не искам да се научава със шише защото после ще ми е трудно да го отуча. Моля помогнете!!!

# 100
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Котка, здравей! Честито бебе и поздравления за желанието да кърмиш!   bouquet
 Както разбирам бебенцето ти се е родило мъничко и по рано, хранено е с АМ в болницата и това създава някои трудности сега, когато вече сте си в къщи с кърменето.
 Като начало, ако бебенцето суче добре (чуваш го да преглъща) можеш да пробваш да го кърмиш на по-малки интервали, например поне на 2 часа докато кърмата ти се увеличи, а и бебчо да заякне, а ако той иска и по-често. Тъй като бебчето е мъничко вероятно бързо се уморява и често си почива докато суче, затова и едно кърмене ви отнема толкова време. Би могла да да му помогнеш да поеме повече мляко като когато усетиш, че не суче ефективно му приложиш компресия на гърдата - хващаш гърдата в основата и притискаш, така изтласкваш допълнително количество мляко. Също така е хубаво да кърмиш и от двете гърди, като може да ги редуваш докато бебето иска - кърмиш от едната докато бебчо иска, после от другата и ако все още иска връщаш на първата. За да не се откаже мъничето от гърдата можеш да опиташ хранене с чашка, спринцовка, лъжичка или пипета или ето този начин за хранене от шише за запазване уменията за кърмене. Важно е когато се дава добавка това да се прави след кърменето и само толкова колкото бебето желае. За увеличаването на кърмата, освен по-честото кърмене би помогнало и допълнително цедене поне няколко пъти на ден след кърмене или м/у кърменията по 5-10мин дори и на празен ход. Изцеденото би могла да даваш като добавка вместо АМ.
 Надявам се бързо да се регулират нещата и скоро да се кърмите безпроблемно с бебчо!
 Ще очаквам да споделиш как вървят нещата при вас и кое е удачно за вас.  Hug

 П.П. Тъй като в момента кърмя малкото бебе и м/у временно наглеждам голямото бебе и баткото е възможно нещо да пропускам, та моля не се притеснявайте да ме коригирате и допълвате.  Grinning

# 101
  • Мнения: 278
Благодаря за бързия отговор Не съм. Като го сложа на гърдата го чувам как засуква и това много ме радва. Само ме притеснява, че не му стига, започва да нервничи и аз се предавам и давам АМ. После той се успокоява и заспива. Днес например редувах гърдите в продължение на 3-4 часа, то се уморява, задрямва, аз си мисля, че се е наял и го слагам в коша и той ревва. Това с компресията не го знаех, но в петък като ни изписаха и докато го кърмех усещах гърдите си твърди и болезнени, несъзнателно създавах тази компресия и се чудех как така започва да суче повече. Сега ще го хараня и що преобвам компресията. За цеденето си поръчах помпа и я чакам и се изнервям, че не пристига още.
Много искам да кърмя, това с шише не е за мен, много ми е натоварващо цялата хамалогия по приготвянето миенето и стерилизация.

# 102
  • Мнения: 534
Не съм изчела цялата тема,извинявам се ако повтарям въпроса  Embarassed.
 Прочетох статията Ви,но все пак съм притеснена.Бебето ми е на 10 дни,от както сме изписани не се изцеждам(нямам нужда).Детето си хапва и от двете гърди и издържаше по 3 часа без да търси за хапване.От два дни обаче търси на час и половина.Дали му стига кърмата.Друго не давам ,само на кърма сме.От начало ,знам че е нормално и на по-често да си хапва,но понеже си хапваше на един определен от него интервал и се изведнъж го скъси на половината ме притеснява.Ака редовно,памперса е добре напълнен,видимо изглежда добре цвета на кожата.

# 103
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Дитка, здравей и честито бебче! Браво и за доброто начало на кърменето, което сте поставили!  Peace Поведението на твоето бебче е нормално за неговата възраст, още повече щом има достатъчно напишкани и наакани пелени за 24 часа.  Grinning Вероятно след известно време отново ще увеличи интервалите, но ако на теб тези малки интервали са ти неудобни можеш да опиташ да ги удължиш като след като бебето изсуче и двете гърди го върнеш отново на първата и после пак на втората, ако иска разбира се. Ако не иска можеш само да се надяваш, че скоро отново ще увеличи интервалите.  Laughing За да не се притесняваш излишно, можеш да продължиш да следиш напишканите и наакани памперси, като трябва да има поне 6 добре напишкани и поне 3-4 наакани за 24ч (добре напишкана пелена е такава с около 3-5 супени лъжици течност в нея, а наакана е такава с поне 1 супена лъжица изцапано или петно колкото дланта ти (зависи колко гъсто е акото)).

Котка и калинка, видях, че нещата при вас вървят чудесно в другата тема, браво!  Peace

# 104
  • При моите мъже...
  • Мнения: 38
С първото си дете допуснах всички възможни грешки по повод кърменето - направо мога да напиша книга  Embarassed
Много се надявам с втория малчо да се получат добре нещата Praynig
Това вместо записче;)

Общи условия

Активация на акаунт