Ипотечен кредит или потребителски заем?

  • 8 080
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 556
Дали банката ще предпочете да чака клиента сам да си продава имота?

# 16
  • Мнения: 1 897
Разходите за ипотека не зависят от данъчната оценка на имота, а от материалния интерес, т.е. размера на кредита.

Взможно е да си права.Споням си, че когато оформяхме документите имахме 2 нотариални акта.Единият -за покупко-продажба, като таксите там се плащаха според данъчната оценка на имота,т.к. сключихме сделката на дан.оценка/без него така или иначе няма как да минете/.Другият-за ипотека на жилището/прави се, когато имота се закупува с ипотечен кредит/.Възможно е наистина таксите там да се плащат според размера на кредита.
Но ние теглихме доста по-голям от вас кредит и вярвай ми тези разходи не са чак толкова големи,че да предпочетете близо 1,5 пъти по-голямата лихва на потребителските кредити.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 340
Да, но колкото по-дълъг е срокът на погасяване, толкова повече се оскъпява кредитът, така че в крайна сметка върнатите пари може и да са повече, въпреки по-ниската лихва.

Да, в повечето случаи общата сума на лихвите в края на периода е по-голяма при ипотечния кредит, отколкото при потребителския поради по-дългия срок на изплащане. Но затова хората трябва да си преценят кое ги устройва повече - да плащат по-голяма месечна вноска или по-малка, но като цяло в края на периода да са платили повече лихва. Ето пример: 25 000 лв. потребителски кредит /малко банки дават толкова голям размер потребителски кредит/ за 10 години - вноска около 360 лв. В края на периода лихвата е общо 18 240 лв. При ипотечен кредит със същия размер със срок на погасяване 20 години месечната вноска е 205 лв. и в края на периода лихвите са 24 280. Разликата във вноската не е малка - 150 лв., пък съм далеч от идеята че кредитите, които се теглят сега ще се изплащат наистина 10 или 20 години, нали се очаква доходите да започнат да се доближават към европейските  Wink

# 18
  • Мнения: 412
тъй като и ние сега мислим дали да теглим потребителски или ипотечен кредит и не съм кой знае колко веща по този въпрос, искам да ви питам нещо.
В сайта на ЦКБ има кредитен калкулатор. Задавам му сума 50 хил. за 20 год. и се оказва, че вноската ми ще бъде над 500 лв.(мисля,че бяха 512 точно). Правилно ли смятам, че ще трябва да им върна 120 хил. в края на периода?

# 19
  • Мнения: 5 622
тъй като и ние сега мислим дали да теглим потребителски или ипотечен кредит и не съм кой знае колко веща по този въпрос, искам да ви питам нещо.
В сайта на ЦКБ има кредитен калкулатор. Задавам му сума 50 хил. за 20 год. и се оказва, че вноската ми ще бъде над 500 лв.(мисля,че бяха 512 точно). Правилно ли смятам, че ще трябва да им върна 120 хил. в края на периода?
Пробвай да зададеш във валута евро. Мисля, че лихвата е по-ниска. Ние имаме ипотечен кредит към друга банка-за 25 000 евро, вноската ни е около 200 евро месечно, което прави над 100 лв. разлика.

# 20
  • Мнения: 46 526
Дали банката ще предпочете да чака клиента сам да си продава имота?

Не чака. Има си срокове, преди тях Банката не може да го продава, само собственикът може да го направи, а по каква причина, това си е негова работа, не само при невъзможност за обслужване.

# 21
  • Мнения: 1 277
Доводът за документите при ипотечния кредит не е основателен - в крайна сметка не са толкова много документите. Така че, изборът ви май зависи от това дали може да си позволите по-високите вноски при потребителския кредит в сравнение с ипотечния... Thinking

# 22
  • Мнения: 37
В сайта на ЦКБ има кредитен калкулатор. Задавам му сума 50 хил. за 20 год. и се оказва, че вноската ми ще бъде над 500 лв.(мисля,че бяха 512 точно). Правилно ли смятам, че ще трябва да им върна 120 хил. в края на периода?

Нещо е станала грешка във сметките май- аз изчислих за същите параметри на кредита вноски от 402 лв на месец.

Нали говорим за " Ипотечен кредит за покупка, ремонт и строеж на жилище" ?

По принцип тази банка не предлага потребителски кредити със срокове над 10 години, така че напълно е възможно грешката да се е получила, ако е отметнато "Кредит за текущо потребление, обезпечен с ипотека"- той също е 10 годишен и вноските са над 500 лв.
Така че е много вероятно да съм сметнала правилно вноските.

# 23
  • Мнения: 412
В сайта на ЦКБ има кредитен калкулатор. Задавам му сума 50 хил. за 20 год. и се оказва, че вноската ми ще бъде над 500 лв.(мисля,че бяха 512 точно). Правилно ли смятам, че ще трябва да им върна 120 хил. в края на периода?

Нещо е станала грешка във сметките май- аз изчислих за същите параметри на кредита вноски от 402 лв на месец.

Нали говорим за " Ипотечен кредит за покупка, ремонт и строеж на жилище" ?

По принцип тази банка не предлага потребителски кредити със срокове над 10 години, така че напълно е възможно грешката да се е получила, ако е отметнато "Кредит за текущо потребление, обезпечен с ипотека"- той също е 10 годишен и вноските са над 500 лв.
Така че е много вероятно да съм сметнала правилно вноските.

Размер на месечната вноска: 482.51 лева

   При желана лихва 10%
Общо за 240 месеца = 115 680 лв.
Лихвата не я желая такава, но такъв е максимума и тъй като аз не мога да докажа такъв доход, моментално попадам в графата "недоказан доход", тоест висок кредитен риск, а и съм много млада, тоест ми се "пада" висока лихва. В сайта им пише, че лихвата е от 7,5 до 10 %, в зависимост кредитния риск на клиента, който определя банката, естествено.

# 24
  • Мнения: 37
Е, не толкова песимистично де! Simple Smile

Напълно е възможно да не ти наложат автоматично най-високата лихва- банките се борят за всеки клиент, не виждам с какво тази да е по-различна,за да очакваш максимума. Най-добре  е да си питаш на в някой от клоновете им, съмнявам се, че няма да се намерят варианти.

И на мен ми предстои вземането на такъв кредит, така че предлагам взаимно да си стискаме палци- може да върже. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт