НЕМСКИТЕ ГИМНАЗИИ В СОФИЯ

  • 50 849
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 150
Моля тези , които имате опит - споделете впечатления за 91,73 и 35 училище. Трябва да помогна в избора на дъщеря ми след време.

# 1
  • София
  • Мнения: 941
Мога само за 91 НЕГ да кажа отчасти- все още нямам категорично становище. В подготвителен клас обучението по немски е на много високо ниво, натоварването е огромно, но и придобитите знания по немски не са малко. Българският също беше на добро ниво, което не може да се каже за математиката. Надявам се това да се е дължало на учителката- учителка по информатика, а не по математика, тази година е друга, ще видим.
В 91 НЕГ има възможност за обучение в два типа специализирани паралелки- Лайстунгсклассе и Шпрахдиплом. Аналог на Лайстунгсклассе във вида , в който е в 91 НЕГ няма в България.

От друга страна, считам че все пак Първа немска е по-добре от втора, трета, пета и т.н  Wink

Друг е въпросът дали това изобщо е най-елитното училище, както се говори  Sad

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
35то не мисля, че е немска гимназия, просто има немски паралелки, освен ако наскоро не са го обявили за такава. newsm78
Шпрахдиплом се получава освен в 91НЕГ и в 73то.
В 91НЕГ в Лайстунгскласе се преподава почти само от немски преподаватели, накрая се получава и немска диплома, с която можеш да кандидатстваш наравно с германците в немските университети, в Шпрахдипломкласе само някои предмети са с немски преподаватели. В останалите обикновени паралелки преподават само българи и не се получава никаква диплома за владеене на немски език.

В подготвителен клас в НЕГ наистина сякаш са позанемарени останалите предмети, аз лично не се сещам да съм учила особено по нещо друго освен немски. Но по-нататък не е така. И учителите са от голямо значение все пак, но не се сещам за някой некадърен. Laughing

В моята лична класация 91НЕГ е на първо място заради немските преподаватели и специалните паралелки, след това е 73то заради Шпрахдиплом и по-нататък няма значение. Whistling

# 3
  • Мнения: 3 479
Друг е въпросът дали това изобщо е най-елитното училище, както се говори  Sad

Какво точно имаш предвид?

Моля те, сподели още нещо за атмосферата в училище, за отношенията между учениците, между учители и ученици, как е с дисциплината и контрола, има ли добра комуникация между родители и ученици?

# 4
# 5
  • Мнения: 116
Здравейте! Моят син тази година е в подготвителния 8 клас на 91 НЕГ , така че все още нямам конкретно мнение и оценка. Но има нещо , което ме озадачава и притеснява / на този етап /-факта , че много от децата имат намерение да ходят при частен учител по немски.Синът ми имаше много висок бал на изпитите след 7 клас - можеше да избира гимназия и избра 91 НЕГ , заради добрата репутация / сериозното обучение /. Ако ще трябва да учиме езика с частни уроци - можехме просто да си го запишем в Гьоте институт и да си учи там за сертификат...Дали не сбъркахме ... newsm78Ако някой има личен опит по проблема ...моля да сподели  PraynigА иначе ...в момента само тяхната гимназия не стачкува , от което разбира се тийновете не са във възторг и "ближат рани" в скайпа Wink

# 6
  • Мнения: 3 479
Здравейте! Моят син тази година е в подготвителния 8 клас на 91 НЕГ , така че все още нямам конкретно мнение и оценка. Но има нещо , което ме озадачава и притеснява / на този етап /-факта , че много от децата имат намерение да ходят при частен учител по немски.Синът ми имаше много висок бал на изпитите след 7 клас - можеше да избира гимназия и избра 91 НЕГ , заради добрата репутация / сериозното обучение /. Ако ще трябва да учиме езика с частни уроци - можехме просто да си го запишем в Гьоте институт и да си учи там за сертификат...Дали не сбъркахме ... newsm78Ако някой има личен опит по проблема ...моля да сподели  PraynigА иначе ...в момента само тяхната гимназия не стачкува , от което разбира се тийновете не са във възторг и "ближат рани" в скайпа Wink

ин_на, тъкмо съм се заровила във форума на гимназията (благодаря на Лекси за линка) и съм потресена от това, което прочетох Rolling Eyes Включително там се споменава от децата, че учителка по немски в 8 кл ги праща на частни уроци при учителката на съседния клас #Crazy

# 7
  • Мнения: 116
И аз го четох , разбира се ....еми какво да кажем- не зная newsm78. Определено други бяха очакванията ни....Ако детето е сериозно , отговорно и си учи редовно - това да му е достатъчно за едно прилично владеене на езика в края на обучението в НЕГ.Учителите са демотивирани , това е ясно...

# 8
  • София
  • Мнения: 7 242
Аз съм завършила 91 НЕГ. Вярно, че беше отдавна, но все пак смятам, че и сега тя е единствената НЕГ в София, а другото са вариации по темата Grinning.

# 9
  • Мнения: 1 413
Завършила съм като частна ученичка 91 НЕГ. Учителката, която ми преподаваше в реалната гимназия после бе поканена да преподава в 91 и все още работи там. И до днес почти всеки немец с когото говоря ме пита къде съм учила езика. Като се има предвид, че висшето ми образование е в друга сфера и сега ползвам сравнително малко езика, мисля, че основата, която ми дадоха преподавателите от гимназията е повече от добра. За мен това е Немската гимназия.

# 10
  • Мнения: 1 413
Аз съм завършила 91 НЕГ. Вярно, че беше отдавна, но все пак смятам, че и сега тя е единствената НЕГ в София, а другото са вариации по темата Grinning.

Лекси, Hug  bouquet

# 11
  • Мнения: 116
Радвам се за теб , Мечтица  HugБраво ! Това е едно от най-важните неща - да случиш на добър учител !Желая и за в бъдеще същия късмет   bouquet

# 12
  • Мнения: 116
И ...ако се наложи ...ще ми изпратиш ли / на лични / ...ако е удобно координатите на тази прекрасна учителка ? Ще съм ти много благодарна  Praynig

# 13
  • София
  • Мнения: 7 242
Аз съм завършила 91 НЕГ. Вярно, че беше отдавна, но все пак смятам, че и сега тя е единствената НЕГ в София, а другото са вариации по темата Grinning.
Лекси, Hug  bouquet
Сродни души сме си ние Hug  Извинявам се за спама!

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 4 577
Ако някой има впечатления от обучението по немски и в началния курс на 73-то, моля да сподели. Praynig

# 15
  • Мнения: 7 640
Аз съм завършила 91 НЕГ. Вярно, че беше отдавна, но все пак смятам, че и сега тя е единствената НЕГ в София, а другото са вариации по темата Grinning.
Лекси, Hug  bouquet
Сродни души сме си ние Hug  Извинявам се за спама!

и мен ме бройте Grinning

Галче,
не знам какъв ти е стажа по форумите, но в никакъв случай писаното не трябва да се приема като чиста монета Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 941
Галче, казах, че все още нямам достатъчно впечатления, защото синът ми е само 9 клас. За елитността на училището не може да се спори, но всепак ми се искаше изискванията да за мааалко по-големи.
Иначе, отношенията, комуникациите са чудесни, дисциплината на относително добро ниво. Основното преимущество на Немската освен изучаването на езика според мен е, че там са се събрали деца със сходни интелект, интереси и цели, което обуславя и един по-равномерен учебен процес, който надяваме се да има най-положително развитие за децата  Laughing

Относно частните уроци- поне в класа на сина ми никой не ги е карал да ходят. Въпреки това, има доста амбициозни деца (и родители), които от началото на 8 клас поеха по частни учители с амбицията да се подготвят за 100% приемане в Лайстунгсклассе. Това обаче не е задължително ако детето е при добра учителка в подготве и е достатъчно сериозно да учи редовно- моят син го приеха в Лайстунгсклассе без нито час частни уроци  Mr. Green

73 и 35 са СОУ, а 91 е НЕГ .

# 17
  • Мнения: 3 479

Галче,
не знам какъв ти е стажа по форумите, но в никакъв случай писаното не трябва да се приема като чиста монета Peace

Не ми е голям стажът по форумите, обаче аз вече се напарих с едно `елитно` държавно училище в София. Сега синът ми е в седми клас и ни предстои голямата лудост, наречена: Кандидатстване в елитна гимназия. От известно време се чудя заслужава ли си цялата тази истерия около така наречените елитни гимназии. newsm78

Относно частните уроци- поне в класа на сина ми никой не ги е карал да ходят. Въпреки това, има доста амбициозни деца (и родители), които от началото на 8 клас поеха по частни учители с амбицията да се подготвят за 100% приемане в Лайстунгсклассе. Това обаче не е задължително ако детето е при добра учителка в подготве и е достатъчно сериозно да учи редовно- моят син го приеха в Лайстунгсклассе без нито час частни уроци  Mr. Green


Допълвам си поста.
Ива_С ей това  ако детето е при добра учителка в подготве ме озадачава и ме навежда на мисълта, че щом то съществува, гимназията няма да е чак толкова елитна. За едно предендиращо за елитност училище би трябвало да е в сила правилото, че всички учители са на еднакво високо ниво, особено тези по основният език.
Поне преди години, когато аз бях ученичка в една провинциална езикова гимназия, това беше така.

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 16:13 от Галче

# 18
  • Мнения: 3 146
Завършила съм 73-то. Отказах се от 91 на времето и сега съм сигурна, че съм направила добър избов. Вижте, ако искате детето да отиде да учи в Германия след това, в което и училище да влезе, ще му е от полза - и в 73, и в 91 дават дипломи. И в двете преподават немци. Ако детето е съвестно, и на двете места ще научи добре немски.
Ако искате да кандидатства в България след завършването, препоръчвам ви 73-то, защото има много добра подготовка по основните предмети.

# 19
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... тя е единствената НЕГ в София,

айде, айде...
Единствената (за времето си) най-добра НЕГ беше тази в Ловеч, чийто възпитаник се явява мъж ми.

Tari Tasartir, на кумата ми синчето сега е 4-ти клас там. Има си и "+" и "-", като всяка друга гимназия. По отношение на езика - не знам. Едно време, го водеше и на доп. уроци, за да е добре с езика. Сега не знам как е.
Племенниците ми са възпитаници на 35-то. Бих казала, че без контрол - няма ефект. Става дума за началното и средното езиково школо.

# 20
  • Мнения: 3 146
... тя е единствената НЕГ в София,

айде, айде...
Единствената (за времето си) най-добра НЕГ беше тази в Ловеч,

Точно така е. И това наистина е било най-доброто училище по немски, което е имало в България. Сега няма такова.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 242
... тя е единствената НЕГ в София,

айде, айде...
Единствената (за времето си) най-добра НЕГ беше тази в Ловеч,

Точно така е. И това наистина е било най-доброто училище по немски, което е имало в България. Сега няма такова.
Съгласна Peace. Но както съм уточнила, имах предвид за София Wink

# 22
  • Мнения: 1 413
И ...ако се наложи ...ще ми изпратиш ли / на лични / ...ако е удобно координатите на тази прекрасна учителка ? Ще съм ти много благодарна  Praynig

http://forum.91neg.com/index.php?showtopic=10373

За съжаление темата е кратка, но това е моята преподавателка - Фрау Каназирска, само хубави неща мога да кажа за нея като педагог и като човек Hug

# 23
  • Мнения: 11

Допълвам си поста.
Ива_С ей това  ако детето е при добра учителка в подготве ме озадачава и ме навежда на мисълта, че щом то съществува, гимназията няма да е чак толкова елитна. За едно предендиращо за елитност училище би трябвало да е в сила правилото, че всички учители са на еднакво високо ниво, особено тези по основният език.
Поне преди години, когато аз бях ученичка в една провинциална езикова гимназия, това беше така.

Съгласна, но това важи за съжаление за всички езикови училища, а трудно може да се контролира. От 8-те учителките в подготве само за една се носят някакви отрицателни мнения.

# 24
  • Мнения: 3 479

Допълвам си поста.
Ива_С ей това  ако детето е при добра учителка в подготве ме озадачава и ме навежда на мисълта, че щом то съществува, гимназията няма да е чак толкова елитна. За едно предендиращо за елитност училище би трябвало да е в сила правилото, че всички учители са на еднакво високо ниво, особено тези по основният език.
Поне преди години, когато аз бях ученичка в една провинциална езикова гимназия, това беше така.

Съгласна, но това важи за съжаление за всички езикови училища, а трудно може да се контролира. От 8-те учителките в подготве само за една се носят някакви отрицателни мнения.

Това звучи доста обнадеждаващо. А ти учиш ли в момента там или си майка на ученик? Просто искам да разбера актуалността на информацията.

# 25
  • Мнения: 967
И аз съм завършила 91 НЕГ. Частните уроцит по немски в 8 клас са им необходими, защото има тест накрая на подготвителен клас и по резултата ги разпределят в различни степени (от това зависи, каква диплома ще вземеш накрая).

Дъщеря ми е в 5 клас (отчасти немски матерен език) и я записах на интензивен курс в немската гимназия (но е с по-големи деца) вземат материала за подготвителен клас - иска ми се правопис и граматика да пооправи. Малко ми е притеснено, децата са по-големи, доколко ще се справи. Много моля мами с добри частни учител(к)и по немски да ми дадат контакти на ЛС, при мойте проучвания не излезна нищо добро.

# 26
  • София
  • Мнения: 941
И аз съм завършила 91 НЕГ. Частните уроцит по немски в 8 клас са им необходими, защото има тест накрая на подготвителен клас и по резултата ги разпределят в различни степени (от това зависи, каква диплома ще вземеш накрая).


Нещата явно са се променили от твоето време  newsm78, защото сега правилата са малко по-различни (синът ми тази година беше подготве). След 8 клас има изпит за прием в Leistungsklasse, след 9 има изпит за прием в Schprachdiplom, като двата изпита се провеждат по различен начин. След 8 клас има и изпит по език- външно оценяване, който е национален и еднакъв за всички езикови гимназии в страната.
И не, частните уроци не са твърдо необходими, всичко зависи от степента на мотивация на детето да учи толкова, колкото е необходимо.

# 27
  • Мнения: 967
По мое време нямаше никакви изпити и никой не ходеше на частни уроци.

Аз за сега говорех, но явно не съм разбрала добре, мислех си, че за Leistungsklasse и Sprachdiplomklasse e един изпит след 8 клас. Но както и да е, важното е че има изпити

Някой деца им се отдават езиците по-трудно и е нормално да имат нужда от допълнително обучение. Като си спомня аз колко зле бях по немски  Sick, нямаше да ми дойдат допълнителни уроци зле.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Нещата явно са се променили от твоето време  newsm78, защото сега правилата са малко по-различни (синът ми тази година беше подготве). След 8 клас има изпит за прием в Leistungsklasse, след 9 има изпит за прием в Schprachdiplom, като двата изпита се провеждат по различен начин. След 8 клас има и изпит по език- външно оценяване, който е национален и еднакъв за всички езикови гимназии в страната.
И не, частните уроци не са твърдо необходими, всичко зависи от степента на мотивация на детето да учи толкова, колкото е необходимо.
Така беше и по мое време (96-2001). Изпитът след подготвителен клас изобщо не е труден и не би трябвало да са нужни частни учители, за да се изкара. От целия випуск имаше само 1, който не изкара изпита от първия път (има поправка).

# 29
  • Мнения: 58
Мога само за 91 НЕГ да кажа отчасти- все още нямам категорично становище. В подготвителен клас обучението по немски е на много високо ниво, натоварването е огромно, но и придобитите знания по немски не са малко. Българският също беше на добро ниво, което не може да се каже за математиката. Надявам се това да се е дължало на учителката- учителка по информатика, а не по математика, тази година е друга, ще видим.
В 91 НЕГ има възможност за обучение в два типа специализирани паралелки- Лайстунгсклассе и Шпрахдиплом. Аналог на Лайстунгсклассе във вида , в който е в 91 НЕГ няма в България.

От друга страна, считам че все пак Първа немска е по-добре от втора, трета, пета и т.н  Wink

Друг е въпросът дали това изобщо е най-елитното училище, както се говори  Sad

по мате вс учители са така както има 1 израз в класа ни : Като влязохме се дразнехме колко е зле и колко е лесно а сега ни се струва че даже учим нещо (със същата учителка)
Лайстунг има мисля че около Варна но в София само в 91.НЕГ но за тези класове човек трябва добре да се замисли преди да влезе особено след като вече сме в европейския съюз... и да не влезе там детето ви-няма нищо фатално виж ако не влезе в Шпрах тогава вече е лошо не заради друго а заради знанията му по езика и разликата и отношението в обикновените класове...
по-добре е по отношение на езика... но за елитно училище представата ми е друга...

Както вече писах в др тема 11 клас съм в 91. НЕГ (преди съм била в СМГ-др елитно у-ще...) а и сестра ми сега я завърши ...
във форума(който не съм чела още) има мн полезни неща за учителите организацията и т н... но ако някой  има въпроси да пита- с удоволствие ще отговоря

# 30
  • Мнения: 370
Може би ние, родителите, изтерясваме и мислим, че като запишем децата на частни уроци, сме си изпълнили дълга. Аз съм против частните уроци, поне до кандидат-студентската кампания.
На братовчедка ми сина завърши 1 немска без уроци, а близначките й учеха немски в 7 СОУ. Баща им "натисна" девойките, защото там нивото беше доста по-ниско. Мисля, че вече говорят добре езика.
Според мен училищата за немски се подреждат точно както сте написали отгоре: 1 НЕГ, 73 СОУ, 35 СОУ, 7 СОУ.
(Аз съм възпитаник на Ловешката немска  Laughing , а моят син влезе в 1АЕГ тази година, но не съжалявам. Не знам дали за момче си струва да го "напъвам" толкова с 2 езика  newsm78)

# 31
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Сега синът ми е в седми клас и ни предстои голямата лудост, наречена: Кандидатстване в елитна гимназия. От известно време се чудя заслужава ли си цялата тази истерия около така наречените елитни гимназии. newsm78
И аз същия въпрос си го задавам, в момента търся гимназия за сина  ooooh! Като се замисля, за какво ми беше да уча в 91 НЕГ  newsm78 Животът ми така се стече, че сега наблягам на английския, а немски въобще не ми трябва, последно го ползвах, като писах дипломната си работа, 94-та година! Но пък от друга страна, може би средата е оказала влияние. Шанса от малка да се сблъскам с култура, различна от родната. Да не говорим какви зубъри се бяхме събрали по онова време   Laughing Нямаше диплома под 5.50, като завършихме гимназията  Shocked  Shocked  Shocked

# 32
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 325
И двамата с мъжа ми сме завършили 91 НЕГ   newsm44

# 33
  • София
  • Мнения: 7 242
И двамата с мъжа ми сме завършили 91 НЕГ   newsm44
И ние Laughing Кой набор сте? Ние - 74

# 34
  • в центъра
  • Мнения: 445
айде, айде...
Единствената (за времето си) най-добра НЕГ беше тази в Ловеч, чийто възпитаник се явява мъж ми.

Айде, айде, по-полека. Просто на хората, които я завършваха им се внушаваше, че е най-добра, поради "реда", в койте се възпитаваха - някакъв вид фанатизъм. (Виж филма "Вчера", чийто прототип е гимназията и да не си говорим повече). Завършила съм 91 НЕГ и имах съученичка, която дойде в 11-ти клас от Ловеч. Не бих казала, че блестеше с някакви особени познания, освен със самочуствието, че е учила в Гимназията! Peace

# 35
  • Мнения: 967
Вярно е, че немската дава на възпитаниците си самочувствието, че са най-добрите. Но това си е цялата немска култура, те се мислят за велики и гледат с доста голямо снисхождение (да не кажа високомерие) на другите народи и раси.
На мен ми е НЕГ ми е дала съмочувствие, че мога да се справя с всичко, щом съм оживяла в тази среда - и не е лъжа, справям си се.
Друг е въпроса, че на мен този тип манталитет не ми допада вече. Ето защо не бих била доволна моето дете да е немски възпитаник, ние се ориентирахме към френския.

И ние в нашия клас имахме в 11 клас едно момче от ловешката НЕГ, не знаеше кой знае колко немски, но беше невероятен сладур!  Rolling Eyes.

Колкото за уроците по езика, аз бих била щастлива, ако навремето имахме възможност, на мен езика не ми вървеше и малко помощ щеше да ми дойде добре. Ама не ми е хрумвало. Изобщо не виждам нищо лошо, ако на едно дете му е необходима допълнителна помощ, да я получи.

# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
айде, айде...
Единствената (за времето си) най-добра НЕГ беше тази в Ловеч, чийто възпитаник се явява мъж ми.
Айде, айде, по-полека. :

ако искаш можеш и ТИ по-полекинко да го даваш. Аз говоря за период, в който ти си била още в течно състояние, най-вероятно. действието е '81г. и малко след нея... Е, каква ли е била 91НЕК по това време?  newsm78
Та за онова време, е била ненадмината. Почти по всичко преподавателите им са били от Германия и т.н. и т.н и т.н.

Безпорния факт е следния - добре е да си възпитаник на езикова гимназия. Елитна или не, все на нещо ще те научи.

# 37
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Аз говоря за период, в който ти си била още в течно състояние, най-вероятно. действието е '81г. и малко след нея... Е, каква ли е била 91НЕК по това време?  newsm78
Та за онова време, е била ненадмината. Почти по всичко преподавателите им са били от Германия и т.н. и т.н и т.н.
Шани, по това време и в софийската гимназия преподавателите бяха от източна Германия  Flutter А пък по руски си имахме  рускиня Wink
Не знам коя е била по по най, според мен много зависи от детето! Имам познат, завършил подобно училище в Пазарджик, даже не знаех, че и там имало немска гимназия  Crazy Не само немският му беше на високо ниво! Това обаче не значи, че пазарджишката е най-добрата  Laughing

Вярно е, че немската дава на възпитаниците си самочувствието, че са най-добрите. Но това си е цялата немска култура, те се мислят за велики и гледат с доста голямо снисхождение (да не кажа високомерие) на другите народи и раси.
Де да беше само немската култура такава  Laughing А ние българите, не се ли мислим за най-великите Wink На французите също не им липсва самочувствие  Joy Интересно е да чуеш и коментарите на англичаните, зад гърба на немци, французи, гърци. А после ако чуеш и мнението на грък за британците...  Crazy  Mr. Green Не познавам нация, която да не се мисли за велика и незаменима  ooooh!

Надявам се авторката да ме извини за "разводняването" на темата  Embarassed

# 38
  • в центъра
  • Мнения: 445

ако искаш можеш и ТИ по-полекинко да го даваш. Аз говоря за период, в който ти си била още в течно състояние, най-вероятно. действието е '81г. и малко след нея... Е, каква ли е била 91НЕК по това време?  newsm78
Та за онова време, е била ненадмината. Почти по всичко преподавателите им са били от Германия и т.н. и т.н и т.н.

Безпорния факт е следния - добре е да си възпитаник на езикова гимназия. Елитна или не, все на нещо ще те научи.

Шани, моите уважения, но се страхувам, че '81 съм била доста далеч от течно състояние, а на 12г. Та мен ме приеха в 91 НЕГ '83 г. Така че, говорим за един и същи период и нищо ненадминато на съм чула за Ловешката НЕГ. Точно тогава преподавателите ни по всички разказвателни предмети и доста от тези по немски бяха германци. Така че твойта надсмешка остава абсолютно неразбираема за мен #Crazy
Не искам да кажа, че Ловешката НЕГ е била лоша, или пък че не е имала добри преподаватели, просто се удивих на крайните ти констатации и то за училище, в което не си учила, а съдиш само по разкази на очевидци.

# 39
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
добре, добре... Нищо не става от Ловешката НЕГ. НИЩО. Забравете я.
От къде съдя - ти bimbo не знаеш. Не е само на разкази, примерно.

# 40
  • в центъра
  • Мнения: 445
От къде съдя - ти bimbo не знаеш. Не е само на разкази, примерно.

Вероятно не е само от разкази, след като така се впрягаш. Аз съдя от постовете ти. Кристалната ми топка се счупи миналата седмица, а нова - струва скъпо, така че няма как да разбера ...

# 41
  • Мнения: 967

Вярно е, че немската дава на възпитаниците си самочувствието, че са най-добрите. Но това си е цялата немска култура, те се мислят за велики и гледат с доста голямо снисхождение (да не кажа високомерие) на другите народи и раси.
Де да беше само немската култура такава  Laughing А ние българите, не се ли мислим за най-великите Wink На французите също не им липсва самочувствие  Joy Интересно е да чуеш и коментарите на англичаните, зад гърба на немци, французи, гърци. А после ако чуеш и мнението на грък за британците...  Crazy  Mr. Green Не познавам нация, която да не се мисли за велика и незаменима  ooooh!

Надявам се авторката да ме извини за "разводняването" на темата  Embarassed

Не е разводняване, а има пряко отношение. Когато децата отидат в езикова гимназия, те освен езика получават и малко от културата, за която учат.

А колкото за самочувствието на немците, то добре, но хладното и високомерно отношение е друго. И какво имам предвид под това, че се попива манталитет. Отивам да записвам малката (5 клас) в 91 НЕГ на курс по немски (бях пускала тема за това) да си поддържа езика.  И с госпожата при която плащам таксата се разиграва следния безумен диалог:
- На тази възраст детето Ви няма какво да учи толкова немски, по-добре да заляга над българския и математиката.
- Защо, те си учат в училище и съм доволна?
- Ами за да успее да влезне при нас!
- А, ама тя няма да кандидатства в немската, тяхното училище е до 12 клас и те не държат изпити след 7 клас.
- Е какво е това такова училище? (възмутена и с леко презрение).
- Френски лицей.
- О, ама това е частно училище. Те частните училища са наистина много зле, въобще не може да се сравняват с нашето, то е най-доброто. Пък и за какво му е на човек френски.
- ooooh! #Crazy

И най-лошото е че тази госпоже не беше лоша или злобна, просто с несметно самочувствие и неосведомена. Като влизам там всеки път ми се обръща стомаха (все така мерише от тоалетните).



# 42
  • Мнения: 3 740
Пък и за какво му е на човек френски.

А, де... И аз това се чудя. hahaha

# 43
  • Мнения: 150
Всеки допълнителен език, който се знае е една допълнителна степен на свобода - така че ....
Но не това е темата. Дайте да ги разнищем тия немски гимназии - в коя да се учи - почвам да чувам и противоречиви мнения за 91 НЕГ, относно качеството на учебния процес , дисциплината и т.н.

# 44
  • Мнения: 967
Изглежда така, че 91 НЕГ е крайно желано място и на водещи места при желанията на децата. Съответно бала, с който се влиза е изключително висок. От друга страна много индиции показват, че 91 НЕГ живее на стари лаври, тъй като при учителите там има също голямо текучество, а доброто училище го правят добрите учители - няма спор.

Положителното е, че има доста германци, които идват и преподават, децата могат да чуят истински немски; подготвителен клас водят доста вещи учителки, много от които са все още от старата гвардия като Янева, Илиева, за други не мога да се сетя.

Базата е отврат, но това винаги е било така!

Децата, които влизат там са с безпорно висок успех - за мен това значи, че са успяли да се справят с напрежението на кандидатсването и повечето са доста интелегентни (за да постигнат такъв успех). От моя опит мога да кажа, че не е достатъчно да имаш познания, трябва ти сила на волята в деня на изпита да се представиш по максимално блестящ начин - това са хора, които могат да се справят със стреса и да дават въпреки него блестящи резултати.
Деца с такива качества са безспорно бъдещи лидери. Много е добре собственото дете да има такива съученици. Тези съученици стават приятели, с някой остават завинаги. По-нататък тези деца ще заемат ключови позиции в обществото и хоп - ето ти цяла мрежа с връзки и приятели, които ще те подкрепят в живота и кариерата.

В моя случай, това е реалност, наистина много се осланям на бившите ми съученици от немската - в живота и бизнеса.

Заключение: Ако трябва да е немска гимназия, бих записала детето си в мястото с най-висок бал (вероятно все пак 91 НЕГ) въпреки някой негативи поради причините, които споменах по-горе.

# 45
  • София
  • Мнения: 941

Децата, които влизат там са с безпорно висок успех - за мен това значи, че са успяли да се справят с напрежението на кандидатсването и повечето са доста интелегентни (за да постигнат такъв успех). От моя опит мога да кажа, че не е достатъчно да имаш познания, трябва ти сила на волята в деня на изпита да се представиш по максимално блестящ начин - това са хора, които могат да се справят със стреса и да дават въпреки него блестящи резултати.
Деца с такива качества са безспорно бъдещи лидери. Много е добре собственото дете да има такива съученици. Тези съученици стават приятели, с някой остават завинаги. По-нататък тези деца ще заемат ключови позиции в обществото и хоп - ето ти цяла мрежа с връзки и приятели, които ще те подкрепят в живота и кариерата.


Това е и една от причините, поради която записахме сина в 91 НЕГ. Адекватната среда по отношение интелект и интереси е от ключова роля за развитието на детето.

Изключително съм доволна от подготвителния клас, от нивото на немския след него. Разбира се, късмет, че синът ми се падна при страхотна учителка. Както чувам обаче, не е само тя  Peace
В 9 клас всички предмети се изучават на немски (изключение математика и ест. БЕЛ). В Лайстунгсклассе преподавателите са немци и по математика.

# 46
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 325
И двамата с мъжа ми сме завършили 91 НЕГ   newsm44
И ние Laughing Кой набор сте? Ние - 74

Набор 75, Лекси   bouquet

# 47
  • София
  • Мнения: 1 274
Чак сега забелязвам темичката, малко позамряла е....
Аз съм мама на 10-отокласник в 91 НЕГ, лайстунг. Избрахме това у-ще заради възможностите на лайстунг паралелките. Нооооо....математиката ни от СМГ беше "брилянтна", а сега учителката ни от немската дава допълнителни задачки да не загубим тренинг  Laughing
Благодаря на една мама, която е дала линк към форума! Попоглеждах преди, но сега се зачетох в темата:"Кой е най-умния в класа" - мойто "гардже" мноооого са го похвалили децата  Hug не се сдържах да се похваля

# 48
  • София
  • Мнения: 941
Попоглеждах преди, но сега се зачетох в темата:"Кой е най-умния в класа" - мойто "гардже" мноооого са го похвалили децата  Hug не се сдържах да се похваля

 Joy Joy Joy Joy хе-хе, и аз попоглеждам във форума им  bowuu.
Така се поддържам в час за някои неща  Embarassed.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 274
Ив, сподели, моля те какво интересно си изровила  Sunglasses
Лекинкко ми настръхва, иначе буйната косица, като чета.....основно жаргонния изказ, а и като ровя из тел-а му понякога  #Crazy - не е истина как пишат, а момичетата  smile3511 smile3511 - никакви задръжки!
Аз ли съм задръстена  newsm78

# 50
  • Мнения: 2 673
Дъщерите ми учат втора година в 35-то училище и вече са доста на "ти " с немския. Много съм доволна, както от базата, така и от преподавателите. Мисля, че ги подготвят перфектно. Едната от дъщерите ми в края на подготвителния 8-ми клас на писмения изпит по граматика се е представила по-добре от повечето съученици, както от 35-то, така и от 91-во СОУ.

# 51
Искам да попитам...кой е минималния бал за да се влезне в 91 НЕФ,защото сега съм 6-ти клас т.е накрая на 6-ти и искам другата година като завърша 7-ми да влезна в 91 НЕГ моля ви кажете ми много ми е важно...

# 52
Ето нещо интересно за дипломите пак в любимия ни "Капитал" http://www.karieri.bg/show/?storyid=334779

Muhata, стискам ти ръката! Пак си точна.

статия на Екатерина ПОПОВА,27/04/2007 "Капитал" - "Кариери" http://www.karieri.bg/show/?storyid=334779

Диплома в повече
Струват ли си усилията чуждестранните документи за средно образование, придобивани в България

"Петър* е завършил 91-а гимназия с преподаване на немски език "Константин Гълъбов" в София. Той е учил в специална паралелка за отличници, т.нар. Leistungsklasse, и е положил немска матура. Ето защо освен българска има и немска диплома за средно образование.
Тя му дава право да кандидатства в немски университет като германец. Опитът му да запише "Архитектура" с немската диплома в престижно висше училище във федералната република обаче удря на камък. Защото конкуренцията на германските кандидати е много голяма, а местата са малко. Тогава Петър просто прибира немската си диплома в шкафа и изважда българската. Явява се на изпит за сертификат по немски език и се записва за студент по архитектура като чужденец.

Гимназиите в България, които издават чуждестранна диплома за средно образование, се броят на пръсти. Това се прави съгласно специални междудържавни договорености. До такъв документ се стига наистина трудно - с много усилия и изпити. Няма спор, че немската, испанската или американската диплома, както и дипломата по международната програма International Baccalauareate носят знания и престиж. Но наистина ли дават на българите предимство при кандидатстването в университет?

Да, но не съвсем

"Дори сега, когато страната ни е член на Европейския съюз, при кандидатстване в немски ВУЗ статутът на германците е различен от този на чужденците. Най-важната разлика е, че българската диплома се получава без матура, а за немската се държат зрелостни изпити", казва Вера Катранджиева, директор на 91-а гимназия, която единствена в България издава и немски дипломи. Според нея българските зрелостници се представят много добре - средният успех от немската матура в София е около 1.8 (почти 5.50 по българската скала). Тя самата не е чувала някой да е кандидатствал в Германия с българска вместо с немска диплома, ако притежава и двете. Все пак допуска това да се е случило с нейни възпитаници с по-слаб успех от немските зрелостни изпити, и то за специалности, при които действа т.нар. numerus clausus - местата са ограничени и се прави подбор въз основа на средния успех от матурата. Такива специалности са например "Право", "Медицина", "Фармация", "Архитектура".

"В Германия има разлика в отношението към кандидатите с немска и с българска диплома", твърди и Румяна Таулова, референт за немски говорещите страни в Министерството на образованието и науката (МОН). "Тези деца знаят повече и това се отчита при приема", смята тя и вероятно е права, когато става дума за специалности без numerus clausus. Практиката показва обаче, че с българската диплома, комбинирана с успешно положен изпит за езиков сертификат, влизането в немски университет е сигурно, докато с немската - не съвсем. От немското посолство в София също не отричат този факт. В "Гьоте институт" пък са най-директни:"За най-желаните специалности немската диплома е по-скоро пречка, отколкото предимство, тъй като за немците има ограничения, а за чуждестранните кандидати - не или поне не толкова строги. Немската диплома има смисъл само ако човек е решил да обвърже трайно живота си с Германия. За следване там българската в комбинация с езиков сертификат е напълно достатъчна", категорична е Любов Мавродиева, референт "Сътрудничество в образованието - немски език" в "Гьоте институт" в София.

Тъй като пътят до немската диплома действително е тежък, редно е тя да носи някакво предимство при кандидатстване в българските университети - например притежателите й да бъдат освобождавани от кандидатстудентски изпит по немски език. Засега обаче тази диплома се признава само в германския факултет на Техническия университет в София. В останалите вузове нейните притежатели кандидатстват на общо основание в специалностите, за които се изисква немски език.

Напразни усилия

В цели 12 държавни гимназии в България може да се придобие испанска диплома за средно образование. Три от тях са в София. Испанската матура е по желание. Факт е, че не повече от20български зрелостници годишно се явяват на изпитите, за да получат испанския документ. Причината е, че той не дава абсолютно никакво предимство при кандидатстване в испанско висше училище. "Това е просто една диплома повече, която не носи никакви изключителни права. Освен това няма кандидат с българска диплома, който да е върнат от испански университет", казва Веселина Попова, държавен експерт в дирекция "Политика в общото образование" в МОН.

В Испания има национален изпит за вход в университетите - т.нар. Selectividad, който се изисква от всички - и местни кандидати, и чужденци. До миналата година неговият съкратен формат за чуждестранни ученици с приравнени дипломи за средно образование се е провеждал и в България и интересът към него е бил многократно по-голям, отколкото към испанската диплома. От тази година Selectividad ще се полага само в Испания. Но испанските вузове ще приемат и българи, издържали кандидатстудентските изпити в нашите университети.

Ненужната на практика испанска диплома обаче не обезсмисля споразумението между българското и испанското министерство на образованието, по силата на което тя се издава в България. "Ползата от него е, че осигурява учители испанци в билингвалните паралелки във всичките 12 езикови гимназии, някъде дори по двама", посочва Веселина Попова. Същото впрочем важи и за специалните паралелки за немска диплома в 91-а гимназия - там също преподават немци по немска методика и подготовката наистина е на по-високо ниво.

Лесен достъп в САЩ

Американският колеж в София също издава на българските си възпитаници две дипломи за средно образование - българска и американска. Това е така от 1997 г., от когато колежът има пълна акредитация от американската Асоциация на колежите и училищата от средните щати (MSA). Американските дипломи улесняват приема в американски университет, където продължават образованието си около 60% от завършилите колежа. "Предимството е, че тези дипломи са по-разпознаваеми за американските колежи и университети, защото следват техните стандарти", отбелязва заместник-директорката на Американския колеж Мария Ангелова. "Това обаче не означава, че кандидатите с български дипломи не влизат в чуждестранни, включително американски висши училища. При кандидатстване в университети в европейски държави, с които България има сключени двустранни спогодби (например Германия, Австрия, Великобритания), завършилите Американския колеж използват българските си дипломи. Те са лесно разпознаваеми в тези страни и лесни за легализация", уточнява тя.

Международната програма

От две години колежът предлага, макар и засега само на чуждестранните си ученици от 11-и и 12-и клас, още един вид чужда диплома - по международната програма International Baccalauareate (IB). Срещу сериозна сума тя е достъпна и за българи в частната гимназия "Проф. д-р Васил Златарски" в София, която е оторизирана от Международната бакалауреатска организация да я предлага от 2003 г. Обучението в тази програма се води изцяло на английски език. То обединява най-добрите страни на няколко образователни системи и осигурява стандартизирани изисквания към дипломите и тяхното признаване от множество университети в Европа, а и в САЩ. Всеки ВУЗ обаче има собствени изисквания за броя точки в IB дипломата в зависимост от специалността, както се процедира със сертификатите TOEFL и SAT например.

"Предимството на този вид диплома е, че в зависимост от броя точки тя спестява част от таксата за следване, дава също и определен брой кредити, които висшите училища признават", обяснява Диана Робова, помощник-директор в гимназия "Златарски". Досега с IB диплома са завършили близо 40 българи. Всички те следват в чужбина.

Защо изобщо съществува практиката български училища да издават чуждестранни дипломи за средно образование? Отговорът е прост - защото българските все още не са достатъчно конвертируеми извън страната. Надеждата е това да се промени с въвеждането на традиционните почти за целия свят зрелостни изпити. Тогава българските ученици няма да имат нужда да доказват знанията си с две дипломи.

* Името на ученика е променено."


Нищо не успях да съкратя и я пуснах цялата статия.  Sorry!
Много точно е написана. Подчертаванията са мои.

# 53
Искам да попитам...кой е минималния бал за да се влезне в 91 НЕГ,защото сега съм 6-ти клас т.е накрая на 6-ти и искам другата година като завърша 7-ми да влезна в 91 НЕГ моля ви кажете ми много ми е важно...

# 54
  • Мнения: 967
Искам да попитам...кой е минималния бал за да се влезне в 91 НЕГ,защото сега съм 6-ти клас т.е накрая на 6-ти и искам другата година като завърша 7-ми да влезна в 91 НЕГ моля ви кажете ми много ми е важно...

Миличка, научи се да питаш чичо Гугъл за такива неща - ето и да знаеш, че в НЕГ никой няма да те дундурка по този начин. Вземи се в ръце
http://www.dnes.bg/article.php?cat=63&id=38645

# 55
Само, който е учил там, знае какво е да бъдеш част от най-доброто училище в България

# 56
офф просто питам,за да знам горе доло... Rolling Eyes

# 57
  • виртуално
  • Мнения: 2 862
И двамата с мъжа ми сме завършили 91 НЕГ   newsm44
И ние Laughing Кой набор сте? Ние - 74
и ние също, набор 69  Peace

# 58
Ei!Stiga s tezi prikazki 4e ezikovata v Lovech ne struva!Vmomenta sam tam v 10ti klas  i moga da kaja 4e tq i aeg sa  gimnazii koito izob6to ne mogat da se sapostavqt.Li4no az znam kakvo e v aeg,davat ti materiala i ako ne shvane6 te pra6tat po uroci.A v ezikovata  (ne moga da tvardq 4e vsi4ki sa super) no ima mnogo svestni u4iteli ,koito vinagi pomagat i sa6toto vaju za horata-ne si4ki sa na4eteni po ezika no mnogo imat s kakvo da se pohvalqt i ima naistina strahotni hora.A i samo vijte za spravka van6noto ocenqvane za minalata godina-resultatite.Ta drugo ne moga da kaja mnogoo si q obi4am i sa6toto se otnasq i za klasa mi!!!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes  http://www.bgfactor.org/news.php?cm=13&nid=26088

# 59
  • София
  • Мнения: 478
 Хубаво би било, за по-адекватна преценка на нивото на обучение в тези безспорно добри училища, освен на мили спомени да се опитаме да се опрем и на обективни критерии. Опит за това от моя страна:според резултати от матурите 2008, 73то отстъпва само с една стотна на Американския колеж първото място в страната по среден успех на учениците от изпита по литература ( съответно 5,79 и 5,80), което го прави най-добре представилото се нечастно училище. Първа немска е шеста в тази класация след езиковите гимназии в Пловдив,   Варна и Ловеч.
 ]http://www.trud.bg/Default.asp?statid=61468&rubr=0&izd=2&fsize=&swidth=800&tr=1&im=06&id=19&iy=2008[url]
http://www.kadedaucha.com/?id=1314&aid=3217[/url]

# 60
  • София
  • Мнения: 478
 Извинявам се, Ловешката ЕГ е седма, а Бургаската АЕГ -пета. Embarassed

# 61
Като бивш учител по Информатика с 9 години практика смея да твърдя, че в обикновено училище език не се научава, та дори и да се нарича езикова гимназия и да се смята за елитна. Нивото на обучение е паднало във всички училища с течение на времето, но това се дължи на упадъка на образователната система през годините.
На онези които твърдят, че Езиковата в Ловеч не подготвя добре, ще дам пример със себе си. Завърших немската в Ловеч през 1991 с немски език. Тогава нямаше нито Шпрахдипломи, нито частни уроци. Разчитали сме само на знанията в час. Била съм в Австрия и Германия за кратко и не съм имала проблеми с езика. От 91 година до 2007 не съм ползвала, нито съм си поддържала езика. През 2007 останах крайно изненадана от себе си, когато се явих на интервю за работа (изискването беше за писмен и говорим немски, английски език и ИТ) и го спечелих като направих перфектен превод от и на немски + бизнес кореспонеденция. Работя в ИТ сферата и ползвам предимно английски език, но рядко ми се налага и нямам проблеми с немския.  Така че знанията от немската са трайни и за цял живот. Нито за момент не съжалявам, че съм учила там. Немската възпитава и учи на самостоятлност и справяне в живота.
Така че, ако след 5 години ми се наложи да избирам училище за моята дъщеря, то няма да се двоумя ни за миг. Езиковата в Ловеч е школа и всяко друго училище бледнее.

Все пак традициите са си традиции!

# 62
  • У нас
  • Мнения: 304
Езиковата в Ловеч-както по-рано я наричаха Немската! newsm10 Гордост ,чест,традиции. Прекрасни преподаватели, ученици с висок дух ,знания и самочувствие(естествено с покритие).ТОВА Е МАЛКА ЧАСТ ОТ ВСИЧКО ОНОВА,КОЕТО МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ЗА ГЧЕ"ЕКЗАРХ ЙОСИФ I" smile3501 smile3501 smile3501

# 63
Нищо не казвате за частните немски училища?

# 64
  • София
  • Мнения: 478
 Minze, темата е за гимназиите, а доколкото ми е известно, тенденцията е малка част от възпитаниците на частните езикови училища да се продължават в тях и през гимназиалния курс (неслучайно таксите в някои от тях са по-ниски за горните класове). А за началния курс частните училища като цяло изглежда дават добра основа за овладяването на езика най-вече поради големия брой часове и  добре мотивираните материално преподаватели, в това число и немци.
 Cerber, нещо не схващам мисълта Ви; от една страна изразявате задоволство от резултатите от обучение от Вашето училище, а твърдите, че език в езикова гимназия не се научава?! Или имате предвид, че нивото е паднало през последните години?
 

# 65
Здравейте всички. Попаднах на форума Ви, търсейки ... учителка по немски за мой познат в София. Той е начинаещ в немския, с висше обр., владеещ два други езика.
Желателно е учителка. Жените в тази професия са по-дисциплинирани.
Ако някой може да помогне с информация за учителка, моля да прати меил с данните на ago25@t-online.de
Благодаря предварително. Поздрави.

# 66
искам да ви кажа, че 35то училище го прави немска гимназия това, че се издава Sprachdiplom. Немецът, който контролира финансите и обучението се намира в 35то. И там се учи здраво немски. Аз съм завършила 35 и ви гарантирам че между 35 и 73 няма никаква разлика.тази година(2008) резултатите на изпита за Sprachdiplom бяха по-високи дори от тези на 91НЕГ.

# 67
Борете се докрай за 91 НЕГ(1 НЕГ),73 СОУ(2 НЕГ) и 35 СОУ(3 НЕГ).И в трите немски има паралелки,подготвящи за получаване на немска езикова диплома DEUTSCHES SPRACHDIPLOM.Тази диплома се получава след успешно положен изпит без такса,ако сте в някое от немските училища или срещу такса в Немски културен център.Дипломата ви гарантира високи знания по немски ез. и ви дава право за обучение в елитни университети в Германия и Австрия без приравнителен изпит!Предимството на 91 НЕГ са т.нар.  "Лайстунгкласе",в които може да получите немско зрелостно свидетелство.Иначе все повече хора казват,че между 73 и 35 няма никаква разлика и езика се преподава на еднакво ниво.Аз лично познавам родители,чиито деца учат в немските училища и са доволни от преподаването.

# 68
  • Мнения: 10
Борете  се... А щом приемат децата, веднага бивате информирани, че трябва да започнат частни уроци по езика.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 274
Борете  се... А щом приемат децата, веднага бивате информирани, че трябва да започнат частни уроци по езика.
Айде пак врели-некипели... ooooh! Кой информира да почват децата частни уроци? Моето дете не е ходило на частни уроци, не беше учил немски никак до момента, завърши с отличен и беше приет в лайстунг без никакво напъване.
Сега, ако някой го помързява да учи, или не може да издържи на ритъма на подгответо - може да са го посъветвали да взима уроци, за да не изпадне от класа.

# 70
Имам много добро впечатление от 35 СОУ.Преподаването там също е на високо ниво,а има и DSD(Sprachdiplom) класове.Държа да отбележа,че в 35-то има много добри учители от 91 НЕГ,а също и немци.

# 71
  • Мнения: 6
Хм.. чудех се дали да подновявам темата, въпреки че е доста стара... но мисля, че по-добре цялата информация да е на едно място....

За 91НЕГ - http://91neg.bg/ какво да ви кажа. Моите впечатления са, че това е може би най-елитната гимназия не само в София, но и в България. Освен това... сега не знам дали ги има още, но Leistungsklasse класовете подготват учениците на много високо ниво. Може би и поради това една много малка част остават след това в България. А и погледнете само, колко успешно реализирали се в професионален план хора има, които са учили там. Там просто подготовката е на ниво!

Отделно, мисля че сте пропуснали да споменете немска гимназия Uwekind - http://www.uwekind.com/page/index/angliska-i-nemska-gimnazia. Училището е частно, с добра традиция, имат няколко успешно завършили гимназиални класа. Работи се по международни езикови IB програми (MYP & Diploma Programme), както и съвместно с Гьоте институт за придобиване на Goethe-Zertifikat. А всъщност... знаете ли... тези IB програми мисля че имаха някакъв изпит накрая, който пък ако е успешно положен може да се използва за директно кандидатстване в чужбина...

Относно кандидат-студентски изпити... в Uwekind например не съм наясно как се влиза, но за НЕГ.. мисля че последно беше една от най-предпочитаните гимназии с най-висок бал за 2016.. което си е висока летва... Ето го и материала - http://www.danybon.com/obrazovanie/koi-sa-naj-jelanite-gimnazii- … lki-v-sofia-2015/. От друга страна пък.. който влезе.. е една крачка напред пред другите Simple Smile Чакайте да видя .. имаше още един материал, този път за резултатите от матурите по БЕЛ - https://www.24chasa.bg/novini/article/5657720. Мисля, че не е изненадващо, че по резултати 91 е на първо място Simple Smile

# 72
  • София
  • Мнения: 1 570
Коя друга частна гимназия освен Увекинд подготвя за SPRACHDIPLOM? Веда имат на сайта информация , че са оторизирани да подготвят ученици за немската езикова диплома – Sprachdiplom II. Това същото ли е като в Увекинд? И като в 91, 73 и 35?

# 73
  • Мнения: 1
Здравейте, аз тази година ще кандидатствам, но искам да разбера до колко всъщност е добра 91 НЕГ, защото мисля да кандидатствам там.

# 74
  • София
  • Мнения: 18 048
Коя друга частна гимназия освен Увекинд подготвя за SPRACHDIPLOM? Веда имат на сайта информация , че са оторизирани да подготвят ученици за немската езикова диплома – Sprachdiplom II. Това същото ли е като в Увекинд? И като в 91, 73 и 35?
Знам, че въпросът е стар, ползвам цитата само като основа за инфо. Deutsches Spachdiplom 2 и  DSD 2 е едно и също, второто е абревиатура на първото. Веда, Ерих Кестнер и трите държавни подготвят в София по тази програма.  Uwe НЕ подготвят за ДСД2, поне до тази година включително нямат явили се зрелостници на изпита. В края на миналата календарна 2018-та година в ТУ София  на писмен се явиха децата от упоменатите 5 училища. ДСД е сертификат за владеене на немски, нищо че съдържа в наименованието си  диплома. Уточнявам, за да няма подведени. Немска диплома за средно  в София взимат само децата от  училището към посолството и от двете паралелки лайстунг на випуск в 91НЕГ.

Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 19:56 от пенсионирана русалка

# 75
  • София
  • Мнения: 1 570
Благодаря. А ако детето не учи в нито едно от споменатите училища, може ли да вземе въпросната DSD II в Гьоте Институт? Тя на С1 ли съответства?

# 76
  • София
  • Мнения: 18 048
Благодаря. А ако детето не учи в нито едно от споменатите училища, може ли да вземе въпросната DSD II в Гьоте Институт? Тя на С1 ли съответства?

ДСД 2 се държи само в упомненатите училища, не е  изпит, за който други институции са оторизирани да подготвят и провеждат. Не се допускат и външни лица. Но това не е проблем. Има и други сертификати, които немци/австрийци признават като напълно равностойни.  Примерно DaF, DSH, Großes Sprachdiplom,  ÖSD и някои други - могат да бъдат видяни конкретните изисквания по сайтовете на университетите. Последният упоменат е  обаче  австрийски и в Германия не върви, дори и взет с С1. Немските ги приемат и в Германия, и в Австрия като цяло.  За тях човек може да се яви на доста места,  за ДаФ в София май са оторизиарани ТУ София и Гьоте Институт, за австрийския сертификат - НБУ.

# 77
  • Мнения: X
Благодаря. А ако детето не учи в нито едно от споменатите училища, може ли да вземе въпросната DSD II в Гьоте Институт? Тя на С1 ли съответства?
Само да добавя, че и в 73-то и 35-то не всички деца учат за ДСД, след 8 клас има изпит и в тази програма остават само децата с над определен резултат, останалите пак продължават да учат немски, но по друга програма и не се явяват на ДСД, и не вземат сертификат. Обаче както и Русалка е написала, ако си дадат достатъчно труд, може да се явят на ДаФ и да учат на немски, ако го вземат с определен резултат (за различните унита е различен, но за добрите е мин. 4Х4, т.е. поне 4 на всеки модул, иначе има и такива, които искат общо 16 и минимум 3 на модул (т.е. модул с 5 може да компенсира модул с 3). Има и подготвителни курсове за формата на изпита към Гьоте. Като цяло, важното е да имат желание да учат, ако са извън ДСД, са в същото положение като възпитаниците на всички ЕГ, които не получават документ за езика от гимназията, а се явяват на съответните изпити - така е във всички останали ЕГ освен изброените с немски, които имат спогодба с германското министерство на образованието, и то не за всичките си ученици.

# 78
  • София
  • Мнения: 18 048
В 73-то няма от няколко години  такива ученици, които да не учат за ДСД. Така беше преди. На база изпит май ги разпределят само по групи, движението между които е възможно. В смисъл, че ако покажеш напредък, интерес, покачиш си оценките, можеш да идеш в групата на по-напредналите. Поне така е представена картинката на сайта им, а как стават нещата вътре, нямам идея. Но съм склонна да приема, че е така, понеже  на децата в НЕГ за тазгодишния изпит им бяха изпратили разпечатка с разпределенията на местата в двете изпитни зали в ТУ.  И на двете имаше  имаше ученици и от трите държавни училища, от 73-то бяха  над 100 явилите се сборно,  мотае ми се бройка някъде около 120,  което значи, че  хич не са малко на фона на целия випуск. Предполагам, че на прага на изпита като в НЕГ орязват най-слабите елементи и не ги допускат, но това не значи, че последните не са се готвили за  формата през последните 3 години. Докато в 35-то схемата е с еднократен и финален подборв 9 клас. Няма как дори и да напреднеш, в 12 клас да се явиш на ДСД.

# 79
  • Мнения: X
Русалка, може и да има сега някакви разлики, по наше време системата им беше една и съща. В 35-то от ДСД можеше да отпаднеш, но не и да влезеш  след първоначалния изпит, в 73-то също беше така, сега може и да има промени и в двете. Всъщност, това, че на ДСД е имало много деца от 73 не значи непременно, че са сменили системата, може да значи, че повечето деца покриват нивото след 8 клас за ДСД и си го задържат. Така или иначе, въпросът беше друг.
И без да е учило в ДСД паралелка, всяко дете може да се яви на изпит за сертификат по немски и ако има знания, да защити ниво да учи в Германия, не е нужно да е нито в 35-то, нито в 73-то, нито в НЕГ за целта. Важното е да има къде да добие тези знания.

Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 21:54 от Анонимен

# 80
  • София
  • Мнения: 18 048
Аз нагоре точно това написах, няма проблем и човек да не е в ДСД Simple Smile.  Опции за сертификат за имащите знания - дал Господ. Но за да сме прецизни все пак, уточних, че в момента ситауацията в 73-то и 35-то се различава.

Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 21:56 от пенсионирана русалка

# 81
  • Мнения: X
Не знам дали е така, мисля, че в 73-то са около 150 деца във випуск, ако 120 са били на ДСД, значи, има едни 20%, които не учат ДСД. Така или иначе, не е толкова важно, може и всички там да учат в ДСД, не знам.

# 82
  • София
  • Мнения: 18 048
В НЕГ всичките 5 паралелки са ДСД, няма разделения, няма групи, няма нищо (не визирам двете лайстунг паралелки, те са друга губерния). 5 парелелки по 26-27-28 деца, това прави към 140 деца. А на изпита се явиха доста по-малко, също около 120. Има недопуснати накрая, има и просто незаинтересовани да се явят, понеже си имат взет ДаФ.  Та така и със 73-то. Отделно  там не се знае колко е випускът, трябва да се провери дали тазгодишните зрелостници са от набор с 5 паралелки или от такъв с 4. Там се редуват, една година така, другата -  иначе..

# 83
  • Мнения: 1 541
Здравейте, да разбирам ли, че други училища със засилено изучаване на немски език освен 91, 73 и 35-то няма?

# 84
  • София
  • Мнения: 18 048
Има, но не подготвят за ДСД2. Не може да се обобщава, понеже  всяко от тези други си е различно (например в 31-во има  подготовка за ДСД1, а в 12-то няма), но все пак като цяло в сравнение с упоменатите 3  се учат по-малко или никаквине предмети на немски и няма немски преподаватели. Такива са наппимер 18-то, 31-во, 12-то.

# 85
  • София
  • Мнения: 1 397
Добре де, какъв е смисълът и ползата да си Лайстункскласе, ако можеш да кандидатстваш в немски и австрийски университети и с ДСД? Някакво предимство ли ти дава това? И не е ли по - вероятно успехът на българската диплома да е по - висок от немската при положение, че все пак на чужд език е по - трудно? Извинявам се, ако въпросите ми звучат глупаво, но не можах да схвана разликата.

# 86
  • София
  • Мнения: 18 048
Добре де, какъв е смисълът и ползата да си Лайстункскласе, ако можеш да кандидатстваш в немски и австрийски университети и с ДСД? Някакво предимство ли ти дава това? И не е ли по - вероятно успехът на българската диплома да е по - висок от немската при положение, че все пак на чужд език е по - трудно? Извинявам се, ако въпросите ми звучат глупаво, но не можах да схвана разликата.
Този въпрос многократно е коментиран в темата за НЕГ.Безспорни бонуси тези паралелки даваха във времето преди приемането ни в ЕС, понеже завършилите ги имаха статут при кандидатстване на Bildungsinländer, тоест на немци.След това вече нещата се промениха и към днешна дата хората имат различни доводи за/против.Ще упомена плюсове, тъй като за тях питаш:
-повече немски преподаватели
- познаване на немската система на обучение и оценяване, а оттам и по-лесно адаптиране в немски университети
-участие в повече проекти/разменни програми.
Но доста хора в 10-11-12 клас се местят в другите паралелки, във випуска на моите девойки знам за 5 аз, тоест 1/10, може и други да има.Причини всякакви може да има -едни заради по-висока диплома, други заради нежелание да държат немски матури, трети заради друго профилиране и необходимост от познаване на терминологията на бг във връзка с планове за следване тук, четвърти заради факта, че не са се чувствали на място..Всичко е мноооооого индивидуално.

Общи условия

Активация на акаунт