Някой сблъсквал ли се е с проблема "Липом"

  • 346 577
  • 465
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 3 182
Премахването на някой от тях е повече по естетични причини, а понякога и по функционални. Опасността от рецидив е минимална.

# 301
  • София
  • Мнения: 50
С молба за отговор от д-р Оги. На майка ми се появи подутина вляво между последните две ребра, голямо около 5-6 см. Прилича на мастно топче. Ходи при хирург на преглед, който е изказал мнение за липом или херния. Не съм чувала нито чела, херния или липом да се локализират в близост до ребрата. Насрочена й е операция без да са й правени никакви изследвания и това ме притеснява. Правилен ли е подхода, и трябва ли преди това да се направят изследвания.

# 302
  • Sofia
  • Мнения: 26 340
Уф,с тези операции,само рязане им дай на хирурзите #Cussing out
Да потърси още мнения майка ти,да не се доверява прибързано  Naughty

# 303
  • София
  • Мнения: 3 182
С молба за отговор от д-р Оги. На майка ми се появи подутина вляво между последните две ребра, голямо около 5-6 см. Прилича на мастно топче. Ходи при хирург на преглед, който е изказал мнение за липом или херния. Не съм чувала нито чела, херния или липом да се локализират в близост до ребрата. Насрочена й е операция без да са й правени никакви изследвания и това ме притеснява. Правилен ли е подхода, и трябва ли преди това да се направят изследвания.

Колкото и да е странно, има херния на белия дроб през междуребреното пространство. Редно е да се направи скенер.

# 304
  • София
  • Мнения: 50
С молба за отговор от д-р Оги. На майка ми се появи подутина вляво между последните две ребра, голямо около 5-6 см. Прилича на мастно топче. Ходи при хирург на преглед, който е изказал мнение за липом или херния. Не съм чувала нито чела, херния или липом да се локализират в близост до ребрата. Насрочена й е операция без да са й правени никакви изследвания и това ме притеснява. Правилен ли е подхода, и трябва ли преди това да се направят изследвания.

Колкото и да е странно, има херния на белия дроб през междуребреното пространство. Редно е да се направи скенер.

Благодаря!

# 305
  • Мнения: 887
Здравейте д-р Оги, пиша ако е възможно да ме консултирате или да ме насочите за изследвания.
От около 2г имам липом ( или атером - личната не беше сигурна) от вътрешната страна на бедрото по средата. Големината е колкото орех или малко повече, по-скоро е мек. В дълбочина е, на повърхността има само лека подутина.
От 2 седмици забелязах, че вената която минава по вътрешната страна на крака вече е разширена - има няколко подутини като бучки от вътрешната страна на прасеца. На бедрото не виждам да има.
Въпроса ми е следния - възможно ли е образуванието на бедрото да притиска вената, да пречи на нормалния кръвоток и оттам резултата да е разширени вени в долната част на крака? Може ли да се установи с някакви изследвания дали този липом или атером е причината?
П.п - На другия крак също са започнали да излизат разширени вени, 2-3 са, но са по-различни - не са като бучки, а стоят образно казано като червейчета точно под кожата и не са от вътрешната част, а отпред.
Благодаря.

# 306
  • Sofia
  • Мнения: 26 340
Направете доплер на краката и ще се разбере какъв е проблема,вена или липом е.

# 307
  • Мнения: 887
То е и вена и липом, въпроса е дали липома влошава вената и с какво изследване може да се разбере. Доколкото знам доплера установява дали имаш или нямаш разширени вени, не знам дали може да определи липома притиска ли или не. Затова искам да чуя мнението на специалист.

# 308
  • София
  • Мнения: 3 182
То е и вена и липом, въпроса е дали липома влошава вената и с какво изследване може да се разбере. Доколкото знам доплера установява дали имаш или нямаш разширени вени, не знам дали може да определи липома притиска ли или не. Затова искам да чуя мнението на специалист.

По-вероятно е да е липом, който притиска вената. Направете ехография да се установи вида на образуванието, като същевременно може с Доплер да се проследи хода на вената.

# 309
  • Мнения: 887
Благодаря за отговора д-р Оги. За ехография пак ли при съдов хирург да отида?

# 310
  • София
  • Мнения: 3 182
Идете на консултация с хирург, който ще Ви прати към специалист по образна диагностика - ехографията ще установи какъв вид е тумора. Ехографистът може да направи и Доплер или да Ви насочи към съдов хирург.

# 311
  • София
  • Мнения: 1 541
Нима ехографията може да определи едно образувание дали е липом или нещо друго ?
А един лекар може ли само от обикновен преглед да прецени дали е липом или трябват и последващи изследвания ?
Бях чела че ЯМР може да даде до някъде сведения .
Ако ехографията може да определя тези неща какви са тогава новината е чудесна 👌 !!!

Последна редакция: ср, 28 юни 2017, 18:40 от РИС

# 312
  • София
  • Мнения: 3 182
Да, може.

# 313
  • Мнения: 887
Благодаря д-р Оги  bouquet

# 314
  • Мнения: 9
Здравейте д-р Оги, аз съм на 33 г. и от 3-4 години имам два големи симетрични некапсуловани липома на двете ръце - от вътрешната страна на лакътната става. Единият дори започна да се дели. От лакътя надлоу към дланта имам и други, но капсуловани липоми. Появяват се от горната страна на ръката, както и от долната страна на ръката, но са по-малки, зърнести и вървят надолу по кръвния път. Имам болки в долната част на ръцете и голяма тежест. Смятате ли, че липомите по ръцете ми са от различен вид и дали има нужда да се направи биопсия и на двата вида. Притеснявам се много от биопсията специално за некапсулованите липоми.
По врата (в косата зад ухото) ми излезнаха подобни топчета, но болезнени и след това ичезнаха (случва се вече 3-4 пъти). Благодаря Ви предварително.  

Общи условия

Активация на акаунт