Останаха ли български имена?

  • 2 590
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 516
Имената на родителите ми и моето са с гръцки корен. Като се замисля и дядо ми е в тази графа. Мъжът ми е традиционно българско име. А името на сина ми е в подписа ми. Харесва ми и му отива. Ако беше момиченце, щеше да се казва като майка ми, защото това ми е любимо женско име.

# 16
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
доколкото си спомням, най-разпространените по нашите земи имена са с гръцки, латински или еврейски произход. newsm78 аз мисля, че повечето имена са по-древни от обособяването на народите, така че... кръщавай както ти харесва  Joy то след време не се знае кои имена ще се спрягат като традиционни!
И да ми се молиш и да не ми се молиш.....

Николай, Александър, Даниел, Елена, Атанас, Алекси, Георги, Генади, Евгени, Андрей, Теодор, Доротея, Евтим, Евгени, Евангелина, Филип ...............  В статията, към която сложих линк - пише, че са 200 имена с гръцки корен, без да се броят производните им.

Не съм съгласна и тва е!  Crossing Arms ПЪК!  Rage
може и да не си съгласна  Naughty но е така  Peace

# 17
  • Мнения: 1 299
Мое предположение - гръцките имена са навлязли при нас след покръстването, ние сме ги побългарили, така че пак си ги намирам за български

# 18
  • UK
  • Мнения: 3 959
Не мога да разбера какво ви интересува толкова с какъв произход са имената. Лично за мен е важно да ми харесват, да звучат добре и да не си връзвам езика на панделка за да ги изговоря, какъв им е произхода не ме интересува ни най малко...

# 19
  • Мнения: 3
Докото знам имената които се използват у нас имат  различен произход- прабългарски, тракийски, славянски,еврейски,гръцки,латински. Ако кръстиш детето си Йордан, Михаил или Дамян не значи че си евреин, както и ако му дадеш име като Филип, Екатерина, Зоя или Ирина не значи че си грък. Те са български, защото поколения българи са ги носили.

# 20
  • Мнения: 3 447
Аспарух също е българско... за Камен не съм сигурна, но май е....
Камен е българско, гръцкият му вариант май е по-разпространен - Петър  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт