Тегло 2 килограма под нормата!!!

  • 4 552
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 032
Мойта дъщеря на годинката тежеше 9 кг и стотина грама някъде. Беше и по- висока- около 80 см, така че нещата са горе долу като при вас. Всички ми повтаряха, че детенце е слабо, а кото се има предвид че е и злояда- направо ме побъркваха. Но Петя винаги е била много подвижна и пъргава, не застава на едно място за секунда. След като по настояване на семейния съвет обиколихме сума ти лекари- отговорът беше един и същ- една фина и много добре развиваща се госпожица Crazy Така че след като лекарите са на мнение, че детето е добре, няма защо да се стягаш. Мойто дете също не беше боледувало до около година и половина. Антибиотик пи за първи път това лято и то, защото не усяхме да хванем нещата навреме. Що се отнася до помперсите, свалихме ги това лято и до последно беше на размер Памперс 4+, така и не минахме на по- голям номер. Ако толкова се притесняваш, че това, което яде не е достатъчно за детенце, вземи му някакви хранителни добавки или витамини. Макар че сега е сезонът на много плодове и зеленчуци и ще е по- добре ако яде тях. Давай му ги като междинни закуски. А що се отнася до таблиците за размери и тегло- според нашето Джи пи от поне десетина години децата наддават много по- малко от това, което пишело в книгите.

# 16
  • Мнения: 679
Ейййй вече ми писна от това - под нормата, над нормата... Живо ли е детето, здраво ли е, какво повече ви трябва бе хора? Помислете само колко болни дечица има, дали техните родители си мислях за кг-те ? Извинявам се за тона, но си е така. И моя син не е 10 кг, а скоро ще стане на годинка, ама да е жив и здрав, аз прасе не отглеждам.

# 17
  • Мнения: 88
gerinet, този пост все едно съм го писала аз. Моята дъщеря след два дни става на 11 месеца. Тежи 7500 и е висока 70 см. Роди се 2700 и до 4-ти месец наддаваше много. После започна 500 гр, 300 гр и последните месеци по 100гр. Основно се храни с кърма, тъкмо се успоких, че прояде и друго и пак спря. И аз се притеснявам, а и има и кой да ми увеличава притесненията и да ми обяснява за кърменето и т.н . Все пак както са казали мамите най-важно е детенцето да е здраво, весело, жизнено.

# 18
  • Мнения: 8 917
Въобще не се вглеждай в "нормите" - всяко дете е индивидуално Peace

# 19
  • Мнения: 3 695
gerinet, този пост все едно съм го писала аз. Моята дъщеря след два дни става на 11 месеца. Тежи 7500 и е висока 70 см. Роди се 2700 и до 4-ти месец наддаваше много. После започна 500 гр, 300 гр и последните месеци по 100гр. Основно се храни с кърма, тъкмо се успоких, че прояде и друго и пак спря. И аз се притеснявам, а и има и кой да ми увеличава притесненията и да ми обяснява за кърменето и т.н . Все пак както са казали мамите най-важно е детенцето да е здраво, весело, жизнено.
mama_tery, и моето е така, дори също се казва Вики. Само че е на 10 месеца - 7500, 68 см. Педиатърката ни обаче не вижда нищо нередно. Казва, че щяла да прилича на мен, аз защо не съм била дебела.  ooooh!

# 20
  • Мнения: 8 999
Обърни внимание в книжките, че утрояването на теглото в края на първата година е нормата за деца, родени с по-ниско тегло /под 2.5 кг./. Моята дъщеря се роди 2.470 кг. и в края на първата годинка тежеше точно 8 кг., защото се предполага, че тези деца наддават по-интензивно в първите месеци /нормата при нея беше на 6 мес. да удвои теглото си/. За деца, родени с нормално тегло, тази схема не е приложима. Те трябва да са тегло 1 път и половина над това, с което са се родили - с една дума детето ти е с нормално тегло. Уф, че тъпо го обясних. Добре си е детето, а и все пак е момиченце /при половете също има разлика по отношение на нормите/.
А хранителният режим, който са ти предложили си е добър, не виждам с какво те притеснява.

# 21
  • Мнения: 160
Обърни внимание в книжките, че утрояването на теглото в края на първата година е нормата за деца, родени с по-ниско тегло /под 2.5 кг./. Моята дъщеря се роди 2.470 кг. и в края на първата годинка тежеше точно 8 кг., защото се предполага, че тези деца наддават по-интензивно в първите месеци /нормата при нея беше на 6 мес. да удвои теглото си/. За деца, родени с нормално тегло, тази схема не е приложима. Те трябва да са тегло 1 път и половина над това, с което са се родили - с една дума детето ти е с нормално тегло. Уф, че тъпо го обясних. Добре си е детето, а и все пак е момиченце /при половете също има разлика по отношение на нормите/.
А хранителният режим, който са ти предложили си е добър, не виждам с какво те притеснява.

......"Недоносените деца с тегло под 2500 , удвояват теглото си на около 3 месечна възраст,утрояват го към 6 месеца ,а на края на годината увеличават теглото си около 5 пъти"......

това е цитат от книга!

За първи път го чувам това че доносено бебе с нормално тегло,на 1 година трябва да е един път и половина увеличило теглото си,обикновено и педиатри и по таблици се,се твърди че трябва да е тройно!

И не ме разбирайте погрешно,не гоня идеята за "пухкаво розово бебе с гривни на краката и ръцете"на мен дори не ми харесва така да изглежда детето ми,но  се притеснявам дали храната не му е малко!От край време тя не наддава нормално,резултати от 10 грама примерно в 5 месец или отслабнало с 120 грама 6 месец,на никой не биха му били приятни,а знаете че при кърмените деца,и при този стрес в който живеем лесно може да намалее кърмата и детето да не е дохранено ,но аз упорито прилагам всички методи за увеличаване на лактацията,не давах добавки на храненията ,кърмех по често с надеждата нещата да се нормализират,но винаги у мен е оставало съмнението че не и е достатъчно  явно!За съжаление бебето вече не иска да суче през деня освен преди обедния сън и вечер преди сън,и не мога да прилагам по често кърмене,а лошото е че и през нощта спря да се буди всяка вечер,и за това се принудих да мина на 4 пъти хранене,по често не иска да яде,и така с много зор се храни!Не знам но от третия месец се чувствам като в омагьосан кръг с това хранене,много ми е трудно,и затова реших да го споделя с вас ,ако може да ми дадете някакви идеи какво бих могла да добавя към храната за да тръгнат нещата на някъде!
Благодаря Ви!  bouquet
   

# 22
  • София
  • Мнения: 1 056


Първо да и аз кажа, че "мноо мразим таблици и норми"...
Но още повече мразя режимите.
Аз лично никога не съм гледала колко е часа за да дам на детето си храна или да суче. Следвам си някакъв вътрешен усет и най-вече се вслушвам в нуждите на детето. Питам го често иска ли туй, иска ли онуй/става въпрос извън закуска-обед-вечеря/. Понякога иска, понякога не иска. На обед и вечеря не яде много, но пък нали ти казвам, хапва си други дребни нещица между другото/например мини-кроасанче или мляко с ориз 2-3 лъжички, абе всичко/

Съветът ми :
Ако смяташ, че детето ти яде малко и гладува - ами увеличи му яденетата, например вкарай някаква закуска към 10 часа /например филийка с пастет или друго отгоре, или млечна каша с настърган плод от типа на Слънчо или др./ Може да му даваш и вечер към 19,30-20,00 ч.някаква по-лека храна /например парченце кашкавал, парченце краставичка и т.н./

Ако смяташ, че детето ти яде достатъчно /т.е. ти му предлагаш храна, а то не иска да яде/ значи нямаш никакъв проблем. Всъщност проблемът ти е, че се налага да се обясняваш на разни хора, че хората са различни и децата ни не са правени по калъп. Ами що е слабичко детето? Ами щот тъй!

Малко не разбрах мъжът ти не одобрява, че кърмиш ли или че не храниш детето както трябва? Ами кажи му той да се заеме с тая задача, да видим какво ще постигне...

Моя син е 12 кг., не знам колко трябва да е, щото не ме интересува. Какъвто е, такъв е! Все ми е тая дали ще е 8 или 15 кг.Важното е да е здрав и игрив, оттам нататък всички да си гледат тяхната работа!

Само не обвинявай себе си, опитвай разни варианти на хранене, не се вкопчвай в някакъв режим спуснат ти от някъде - то и ние, възрастните се храним различно. Моят мъж не закусва, на обед изажда някакъв сандвич или си купува кебапчета, а вечер изяда цяла купа със салата и хапва ядене колкото мен. Аз пък ям горе-долу през два часа по малко - на толкова огладнявам и ако не ям нещо не се седи край мене. На неговия режим не бих издържала...

# 23
  • Мнения: 1 072
Точно щях да дам примера с Анито, а то Мимоза се включила:-)))
Потвърждавам, че Анито си беше мнооого слабичка, но какво от това? Супер гъвкава, активна и самостоятелна мадама, а моя дебелак започна да прави някои от номерата и половин година след нея Grinning
Много има да се учат от Мимоза майките с постоянна паника Simple Smile

# 24
  • Мнения: 668
Според мен мила, няма за какво да се притесняваш. И моето момиченце се роди дребничко, и към годинката беше 8-9кг, не си спомням точно колко. Сега е на 3, а тежи 13кг! При това за последната половин година не е качила нищо, само на ръст се е издължила. За сметка на това похапва каквото й се яде, и по няколко пъти на ден, и не се спира и за минута. Само когато спи е мирна (от време на време  Wink ). И щом е здраво детето - това е най-важното.  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 559
Moeто дете е на 2г. и 2м. и  яде  на половината на твоето  Laughing А в дни на усилено зъбоникнене режима ни е: кърма, кърма, кърма... кърма.
Жизнено ли е детето, чувства ли се добре, мисля няма какво да те притеснява.

Таман се канех това да напиша  Simple Smile Ние около годинката също бяхме тези килограми, а що се отнася до яденето, малката е на 2г и 1м , на ден яде  два пъти  твърда храна и то с зооооооооооооооор и сучи по 4-5-6 пъти. Слаба е, но е страшно жизнена. И на нас постоянно близките ни казват че е слаба и ме агитират да я отбивам да се хранела по-добре. Мъжът ми постоянно ги режи, че си е добре детето и че дебел човек здрав нямало  Peace Не се притеснявай ако детенце според теб изглежда добре и е жизнено мисля, че няма никакъв проблем. Ние до година и няколко месеца бяхме основно на кърма  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 619
За успокоение твое ще ти кажа,че на моя приятелка детето беше 7.400 на годинка и педито им каза,че си е ок.
Не се впрягай-важно е да е здраво-някои дечица са по-слабички от други.

П.С.Дъщеря ми има едни панталонки от миналата зима-тогава едва й ставаха,а сега й падат  newsm78

# 27
  • София
  • Мнения: 1 941
Аз съм била 7 кг и половина на една годинка, всички се развиват различно и това не е ненормално. Но мисля, че може да включиш едно кърмене преди попарата.

# 28
  • Мнения: 629
Мила, както ти е написала ludmilana, ако таткото има някакви възражения...ами да се заеме той. А продавачката и другите...да не се занимават с това дето не им е работа.
Моето диване се роди 3.300, на 6 месеца беше 6.400, а сега на 10 месеца е 6.880. Вече се чудя дали да не направя специален купон като се додрапаме до 7-те кг  Laughing. До годинката едва ли ще стигнем 8 кг. Дори и педито (а тя хич не гледа мерки и теглилки, винаги казва, че общото състояние е важно) се попритесни, направи й крива на растежа и кръвни изследвания - всичко е ОК. А Зори е като с люта чушка в дупето, все пълзи, върти се повдига се...абе само спането й е като хората. Ама да е жива и здрава  Grinning
Аз доколкото знам сега от СЗО щели да преразглеждат нормите за бебетата, тъй като се оказало, че кърмените бебета наддават малко по-слабо от угояваните с АМ (разликите едва ли са големи, но като се натрупат в месеците нищо чудно да се окаже, че на 1 год. 8 кг са си нормално тегло).
А таткото го попитай дали иска слабичко, но жизнено, весело и здраво детенце или болнаво и омърлушено прасенце? Мисля, че ще се поразмисли и ще те подкрепи.
Ако се притесняваш за количеството храна предлагай от време на време и по нещо малко. Детето ще си реши иска ли го или не. Ако не иска да суче предлагай преди хранене. Моята беше отвикнала (бяхме запазили само сутрешното кърмене, а през деня се цедях за кашата) и даже хапеше. Но аз я дебнех и като огладнее добре не показвам пюрета и купички, а предлагам кърма. За няколко дни свикна и пак си суче (и кърмата се поувеличи). Все пак до годинка детето има нужда от мляко, и ако имаш кърма това е най-доброто.
Само не се самообвинявай. НИКОЙ не може да се грижи по-добре за детето ти от сама теб. Важното е детенцето ти да е живо, здраво и щастливо. Другото са бели кахъри.  Hug

# 29
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Като те чета, толкова мило им става!!Исками се да те успокоя, но момичетата са го направили. Искам само да ти кажа, че щом има и други деца така, а и твоето съкровище се храни, значи нещата са добре.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт