Гражданска подкрепа за ничиите деца!

  • 155 228
  • 3 083
  •   1
Отговори
# 2 760
  • Мнения: 273
Нали! Вижте колко са усмихнати всички деца! Наистина КД е прекрасно място и се радвам, че го има.
Скоро ще бъде качен филмът на сайта на КД със субтитри.

# 2 761
  • Мнения: 3 835
http://www.youtube.com/watch?v=_06cjxCegTM
Това е филмът, който Кейт Блюит направи за Карин Дом.

Mного е красиво, защото децата са щастливи, греят, танцуват, смеят се, играят, рисуват, излъчват красотата на щастливите деца. Навсякъде, където децата са обичани и гледани с любов, те изглеждат така. Лицето и очите на децата винаги казват истината. Hug

И пак да се включа с нещо по темата Могилино /пристрастна съм няма как Wink/ - "Краси от Могилино съвсем скоро ще напусне дома завинаги и ще заживее при семейството си в русенския квартал "Средна кула". http://rousse.dir.bg/2009/01/29/news3924227.html


Да, четох го. Краси най-после ще е у дома, сред сестрите си, на 21 год. мисля е вече, изкарала е детството, пубертета, пораснала е в дома. Причината майката да не може да си я прибере, и да я направи щастлива, обичана и част от семейството й, е просто липсата на още няколко стаи най-вече. Надали мъжът на тази жена, щеше да е толкова против, ако някой им беше помогнал някак преди това, ако беше поговорил и бяха търсени начини Краси още като малко дете да се върне у дома. Ето чак сега, когато майката успява сам сама да се пребори и да се подреди, и да осигури условия за отглеждането и на Краси, си я взима. Но иначе ни убеждават и обясняват как разговаряли индивидуално с всяко семейство, как искали да им помогнат, за да вземат децата си. Най-трагикомичното за мен в статията беше, че сега като "награда" за тази майка, ще я направят ЛА на Краси. ooooh! Crazy Горката жена, ако знае какво "облагодетелстване" я чака.

# 2 762
  • Мнения: 838
И пак да се включа с нещо по темата Могилино /пристрастна съм няма как Wink/ - "Краси от Могилино съвсем скоро ще напусне дома завинаги и ще заживее при семейството си в русенския квартал "Средна кула". http://rousse.dir.bg/2009/01/29/news3924227.html


 Най-трагикомичното за мен в статията беше, че сега като "награда" за тази майка, ще я направят ЛА на Краси. ooooh! Crazy Горката жена, ако знае какво "облагодетелстване" я чака.
[/quote]
Не ,Тео,трагично ще е след като се сблъска с купищата простотии усложняващи живота и(страхотната ни социална политика за семействата решили да отглеждат децата си с увреждания) да реши отново да се откаже от дъщеря си. Cry

# 2 763
  • Мнения: 2 563
Радвам се за Краси и майка й.

И филмът на Кейт много ми хареса, даже повече от първия.

# 2 764
  • Мнения: 908
И аз видях това, което и тео, че децата са щастливи и са гледани с любов и се занимават с тях... Показах филмчето на една позната, която живее в Бостън, доста си говорим за това какво е тук и какво е там, не само за положението, но най-вече за хората, за отношението, начина на мислене, за това как се възпитават децата... Ето какво ми писа тя за филма:
"Teddy, videoto, koeto mi izprati strashno mi haresa. Napraveno e mnogo dobre! Znaesh li, kato gledah tozi Karin Dom napravo ne mozheh da poviarvam, che e napraven v Bulgaria ."
Бях сигурна, че много ще се изненада като го види... И мисля, че всеки си задава въпроса, защо има само един "Карин дом" в страната и толкова много домове "Могилино"  Confused

# 2 765
  • Мнения: 3 835
И мисля, че всеки си задава въпроса, защо има само един "Карин дом" в страната и толкова много домове "Могилино"  Confused

Защото трябва да се отчита нисък ръст на безработица, защото като затворят домовете няма какво да работят лелките работещи сега там, и защото за да им намерят някаква работа, трябва да вложат много средства за преквалификацията им. Да не говорим за средствата, които трябва да осигурят, вместо да откраднат (чрез подставени лица и фирми, по разни проектчета), за да освободят децата от мъртвата хватка на държавата. Като им осигурят защитени жилища, с грижи максимално близки до семейната среда, като им осигурят квалифицирани хора, които професионално да им помогнат да се развият и да водят самостоятелен живот в обществото, според възможностите им. Като осигурят морална и финансова помощ на всяко семейство още от родилния дом. И така нататък и т.н...., колко изгодно им е, обществото да е "некомпетентно" и незаинтересувано. А децата, те какво, на кой му пука за тях, ни гласуват, ни може да им се чуе гласа по затънтените чукари, където са изолирани, а и са "безполезни" за обществото, нали са с производствени дефекти. Оцеляват само тия дето са по-инати и Господ се смили над тях, и тия дето попаднат на Човек директор или Човеци персонал, и пак по Божията промисъл и късмета си.
Дай боже Карин дом да е само началото на много бързо случващото се добро! Praynig

Днес гледах по ТВ, че във Варна е направена първата копка от Уницеф на защитеното жилище за децата от Могилино, и изобщо за деца от домовете. Разбрах, че в много кратък срок ще построят три защитени жилища, а до няколко години се надяват те да станат десет.

# 2 766
  • Мнения: 2 563
Аз пък да ви кажа какво ми хрумна сега... Всъщност има пари за домове като Карин дом. Ей сега гледах в една друга тема - някаква жена иска да продава картините си, за да прави развлекателен център за деца от домовете. Както знаете, развлекателен център не е точно най-голямата им нужда да тия деца, но хората нямат опит, не знаят и даряват квото им хрумне.

Та си трябват 1 ) сериозни хора в сериозни организации, които да правят сериозни реформи с парите на донори, които искат да помагат, но не знаят кой е най-добрият начин.

# 2 767
  • Мнения: 273


И филмът на Кейт много ми хареса, даже повече от първия.
Hear Again,  И на мен повече ми хареса, когато превеждах по време на снимките в Карин Дом, отколкото в Могилино. Нямаш си представа каква е разликата в атмосферата между двете места.

# 2 768
  • Мнения: 2 242
Аз пък да ви кажа какво ми хрумна сега... Всъщност има пари за домове като Карин дом. ...

А в същност самия Карин Дом има огромна нужда от помощ. И една малко срамна информация. През миналото лято така и не се е намерила българска фирма, която да помогне в ремонта на дома. Та се е наложило помощта да дойде от Румъния...
Вече мисля повече от година в подписа ми стои този призив. Дано има хора, които го видят и се отзоват.
--------------------------
Благодаря на Кейт!

# 2 769
  • на път
  • Мнения: 2 804
......
А в същност самия Карин Дом има огромна нужда от помощ. И една малко срамна информация. През миналото лято така и не се е намерила българска фирма, която да помогне в ремонта на дома. Та се е наложило помощта да дойде от Румъния...

 newsm78
Преди си го поддържаше Иван Стачов, който го е дарил за децата със специфични нужди ...

# 2 770
  • Мнения: 2 242
Иван Станчов е направил толкова, колкото май никой друг. Но нека не си мислим, че е много лесно да се поддържа сграда, сензорна градина, персонал, обучения, транспорт и още безброй неща... Карин Дом се посещава от много деца. Още толкова или повече чакат да бъдат включени в графика...Не е лесно.
Всеки дарен лев е от помощ за този дом. И всяко дарение знаете, че отива точно за това, за което трябва. Независимо под каква форма е. И ще бъде прието с благодарност. Сигурен съм.

# 2 771
  • Мнения: 273
Да, и аз подкрепям това! Господин Станчов прави каквото може, но помислете реално може ли един човек да успява да осигурява всичко, което е необходимо! Вярвам, че всеки, видял този филм, знае реално за какво отива всеки лев дарение и помощ. Примерът е невероятен.

# 2 772
  • София
  • Мнения: 1 333
Ние бяхме това лято с дъщеря ми за 1 седмица на обучение и рехабилитация в Карин дом.
Не мога да ви обесня колко сме доволни и колко сме впечатлени от всичко ... уникален център е, с прекрасни специалисти, с персонал и невероятно всеотдаен ръководител - г-н Станчов. Имах възможността лично да се запзоная с него и да му благодаря за всичко което е направил за специалните деца. Постигнал е много, но трябва и държавата д апомага и дарители да има. и всички ние да помагаме с каквото можем.
както е казал Friend- знае се всеки лев постъпил там за какво отива и че ще бъде изпозлван за благото на децата.

# 2 773
  • Мнения: 3 835
Ами това просто няма как да се случи, при сега съществуващите "облекчения за дарители"!

(Аз понеже писах за това в другата тема, само ще си пусна писанието и тук.) Няма как да стане, и няма да стане, докато това по-долу не се промени. Големият и постоянен поток от дарения, няма откъде другаде да дойде, освен от средния и едър бизнес, това са фактите, не се ли задействат нужните механизми да се стимулират именно тези дарители, всичко останало са празни и смешни приказки.


Ето ви ги "облекченията" за дарители.
http://www.wcif-bg.org/sr/53/Tax-incentives-for-donations

ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ ЗА ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА

"Юридически лица, задължени по Закона за корпоративното подоходно облагане могат да отчитат направените дарения като разходи. Ако даренията са в размер до10% от положителния финансов резултат, те не се облагат с данък удържан при източника и с тях пряко се намалява финансовият резултат. Ако даренията са в по-голям размер, надвишението се прибавя към финансовия резултат и се облага с данък удържан при източника в размер на 10%, който се признава за разход по дейността.
За да се ползва данъчното облекчение, дарението трябва да бъде направено в полза на получатели, определени в чл. 35, ал.2 от Закона за корпоративното подоходно облагане.

За оформяне на дарението са необходими следните документи:

Договор за дарение или Свидетелство за дарение със същия смисъл. Реквизитите на договора за дарение са определени в Закона за задълженията и договорите.
Доказателство, че договорът е действително реализиран, т.е. дарението е предадено и прието, като например документи за банков превод, приемо-предавателен протокол.
Прикачени документи:
Договор за дарение, Свидетелство за дарение, Протокол за дарение"

Получателите, които имат право на дарение, според Закона за корпоративното подоходно облагане. Вижте в "разходи за дарения", чл. 31.

http://www.bcnl.org/doc.php?DID=241

Всичко това с прости цифри означава следното, ако една фирма иска да дари примерно 100 лв. на специализирана институция за деца, дом, или на дете с увреждане за техническо средство, ще спести 10 лв., 500 лв. - 50 лв. и т.н.. Така, обаче за целта фирмата трябва да има съвършенно изрядни един куп документи за дарението ( а някъде една буква е сбъркана, жална им майка), защото като дойдат да й направят ревизия, първата работа на данъчните е да се хванат за тия дарения, и ще ги направят луди да доказват, че не са извършили някаква злоупотреба. За 10, 50, 500 лв. спестени пари, на счетоводителя на фирмата ще му се вземе акъла от бумащини и разправии. Въобще да не говорим, ако са надвишили тия 10% от положителния финансов резултат при дарението, тогава съвсем сложно става. Хванете, който щете счетоводител, луди ще станете като ви обясни в детайли за какво става дума, вече няколко пъти съм го слушала и са ми обяснявали, как не щат и да чуят да се разправят с тия простотии. И Донка Михайлова като ми седи насреща и ми обяснява, че всичко било супер и имало реален финансов стимул ooooh!, дето изобщо като я питаш колко бе, колко ще спести човека като извади от джоба си 500лв., тя ти вика, ами сега не помня точно. Питаш я децата в домовете и с увреждания в списъка ли са, ами......., май да, май. Аз трябва да извадя законите и да гледам, а тия дето са ги писали ми викат, ами май, не помня, ама иначе всякакви стимули има. Tired

Абсурдно е, просто е смешно да се говори  сериозно за дарителство, в големи мащаби, което би могло наистина да има и да играе важна роля в социални проекти, без да се заложат реални финансови стимули за бизнес дарителите. Всичко останало, извън това, са чисти глупости.

Последна редакция: пт, 06 фев 2009, 21:42 от teo7777

# 2 774
  • Мнения: 2 563
Не мисля, че мотивацията на дарителите идва единствено от данъчните облекчения, но те определено помагат.

Като се замислиш обаче колко народ иска "да помага", но си харчи парите за глупави проекти, защото няма кой да го насочи...

Общи условия

Активация на акаунт